PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de gor965 »

pescarusull scrie:3 pagini despre prioritate.
Asa greu e ?
Asta e nimic...sa vezi cand o apare situatia aia cu doua masini care vor sa schimbe directia in sensul giratoriu! :lol:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:
Dan Mitranescu scrie:Alta:
Art. 135. – Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si în urmatoarele situatii:
a) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum national venind de pe un drum judetean, comunal sau local;
b) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum judetean venind de pe un drum comunal sau local;
c) la intersectia nedirijata atunci când patrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;


Si de aici se deduce regula de prioritate intre drumuri cu categorii diferite .

Cum îţi dai seama cu ce fel de drum te intersectezi, într-o intersectie nedirijată, ca să ştii dacă trebuie să dai prioritate sau nu?
Dar cand intri intr-o intersectie in care nu ai niciun semn, iar cei care vin din dreapta au semnul "cedeaza" sau "stop" ( pe care tu nu ai cum sa il vezi ), ce faci ? Opresti si le dai prioritate ? Sunt sute de exemple de astfel de intersectii.

Ideea este sa cunosti zona prin care conduci, iar daca nu o cunosti, sa mergi cu atentie sporita. Cam asta este si logica unui mod de a conduce prudent implementata prin aceste reguli.
Inclusiv limitele prioritatii de dreapta, prin categoria drumurilor care se intersecteaza, o sa te faca sa fii putin mai atent in intersectiile in care intri si nu ai niciun semn.
Ca asa poti sa intri de pe o ulita in soseaua nationala ( cand venim noi de pe garle ... :) ) si daca nu ai niciun semn, sa te asiguri ca nu vine nimic din dreapta si sa te bagi. In caz de belea, nu o sa te vaieti in nicio instanta ca nu stiai ca aia este ulita si cealalta sosea nationala, ca-ti iei si amenda pentru sfidarea onoratei instante.

In plus , O.U. din 25.12.2006 prin Art. 53 Par. 12 spune clar : In cazul intersectiilor nedirijate, mai
bine sa te injure ala din spate ca incetinesti ca prostul, in loc sa intri cu viteza ca boul. :)
Dacă aia care au cedează sa stop au intrat deja în intersecţie, înaintea ta, şi vin din dreapta, sigur că le dai prioritate (chestia asta se întâmplă, de obicei, la intersecţiile cu mai mult de 4 strazi). După ce au intrat în intersecţie (adica au trecut de zona indicatoarelor, respectând semnificaţia acestora), se aplică prioritatea de dreapta.

Iar ideea e că trebuie să mergi cu atenţie sporită indiferent daca ştii sau nu zona. Şi dacă intri din uliţă în DN si nu ai stop sau cedeaza pe firul de mers al uliţei e belea ... pentru administratorul drumului! Bine, "uliţa" să fie asfaltată, cu marcaj şi cu 2 benzi, nu neasfaltată, că atunci e clar.

Doar că n-ai raspuns la întrebare: de unde ştii, în lipsa indicatoarelor în intersecţie, care e drumul principal şi care e cel secundar? Luam ca exemplu imaginea din explicaţia video pe care ai postat-o tu. De unde şii tu, nefiind din zonă (imaginea e din Bucureşti şi tu eşti din Oradea, să zicem), care e drumul local şi care e ăla judeţean?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Doar că n-ai raspuns la întrebare: de unde ştii, în lipsa indicatoarelor în intersecţie, care e drumul principal şi care e cel secundar? Luam ca exemplu imaginea din explicaţia video pe care ai postat-o tu. De unde şii tu, nefiind din zonă (imaginea e din Bucureşti şi tu eşti din Oradea, să zicem), care e drumul local şi care e ăla judeţean?

Eu ti-am dat o situatie similara, des intalnita, prin care trebuie sa stii pe ce tronson de drum te gasesti, respectiv situatia in care intalnesti intersectia cu un drum care-ti vine din dreapta ( ulita aia ... ). Ala care vine pe el are semnul de cedeaza trecerea ( pe care tu nu ai cum sa il vezi ), iar tu nu ai niciun semn. Ce faci ? Opresti sa-i dai prioritate ? NU . Stii pe ce drum te regasesti si treci primul.
Ideea este ca TOT TIMPUL trebuie sa stii pe ce drum mergi, nu numai in situatia intersectiilor nedirijate.
Asa este legea in general. Necunoasterea ei nu te scuteste de belele.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:
Doar că n-ai raspuns la întrebare: de unde ştii, în lipsa indicatoarelor în intersecţie, care e drumul principal şi care e cel secundar? Luam ca exemplu imaginea din explicaţia video pe care ai postat-o tu. De unde şii tu, nefiind din zonă (imaginea e din Bucureşti şi tu eşti din Oradea, să zicem), care e drumul local şi care e ăla judeţean?

Eu ti-am dat o situatie similara, des intalnita, prin care trebuie sa stii pe ce tronson de drum te gasesti, respectiv situatia in care intalnesti intersectia cu un drum care-ti vine din dreapta ( ulita aia ... ). Ala care vine pe el are semnul de cedeaza trecerea ( pe care tu nu ai cum sa il vezi ), iar tu nu ai niciun semn. Ce faci ? Opresti sa-i dai prioritate ? NU . Stii pe ce drum te regasesti si treci primul.
Ideea este ca TOT TIMPUL trebuie sa stii pe ce drum mergi, nu numai in situatia intersectiilor nedirijate.
Asa este legea in general. Necunoasterea ei nu te scuteste de belele.
Aia e intersectie dirijata deja si nu face parte din topicul de fata.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie: Aia e intersectie dirijata deja si nu face parte din topicul de fata.
Bine, atunci scoatem indicatorul celui care vine de pe ulita in DN. :)
Acum ala de pe DN trebuie sa opreasca sa cedeze trecerea pentru prioritate de dreapta,
sau trebuie sa stie pe ce tronson de sosea se afla atat el cat si cel care vine din dreapta ?

Regula este valabila si la nivel de stradute intre blocuri.

Am deschis topicul pentru ca am cunoscut cateva cazuri in care si eu am fost mirat de solutia data de politie, ulterior afland ca aveau dreptate si ca prioritatea de dreapta are unele limite mai putin stiute.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de DumiD »

Ai prioritate de dreapta cand cealalta masina nu vine cu viteza. Case closed. E plin cimitirul de soferi care aveau prioritate. Timpul, nervii si banii irositi intr-un eventual incident nu-mi justifica cele 5 secunde castigate. Mai bine las pilotul care vine de pe ulita in drum principal. Asa ca nu mai conteaza. Conteaza doar pentru pilotii care confunda claxonul cu frana, pentru astia e foarte important, pentru restul nu asa de mult!

Avatar utilizator
Dan Andrei
Pescar de competitie
Mesaje: 481
Membru din: Mie Apr 08, 2009 20:28
Puncte: 0
Localitate: Campina PH

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Andrei »

Ca si raspuns simplu si la obiect la intrebare formulata de tine este corect raspunsul *prioritate de dreapta* Ca ai venit ulterior cu alte vrajeli este cu totul si cu totul altceva..... O lungesti aiurea Dane...
“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan Andrei scrie:Ca si raspuns simplu si la obiect la intrebare formulata de tine este corect raspunsul *prioritate de dreapta* Ca ai venit ulterior cu alte vrajeli este cu totul si cu totul altceva..... O lungesti aiurea Dane...
Vrajeli cu ce interes?! ... Am vazut procese verbale in care raspunsul corect nu este "prioritatea de dreapta". Am crezut ca ajuta informatia.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de eugen dragnea »

Diferenta dintre categoria de drumuri publice se face in functie de marcajul bornelor kilometrice DC,DJ,DN,daca nu ai borna inseamna ca esti pe camp si dai prioritate de dreapta ,asta ca sa sti pe ce drum te afli,iar atunci cand iesi dupa o categorie de drum ai obligatoriu indicator care-ti arata categoria de drum pe care intri (in general este atasata si o localitate spre care se indreapta drumul).

Legat de faptul ca nu stii ce indicator are cel care vine din dreapta intr-o intersectie dirijata prin indicatoare rutiere este eronata,indicatoarele care reglementeaza prioritatea au fost concepute in asa fel in cat sa nu se confunde intre ele chiar daca le privesi din spate sau le vezi partial silueta,deci cand intri in intersectie si ai dubi, te uiti pe primul stalp pe care-l vezi si observi daca are indicator de Oprire sau Cedeaza Trecerea,daca nu are atunci aplici prioritatea de dreapta...bineinteles tot ce am zis este valabil chiar daca se obtureaza vizibilitatea.

Intre blocuri in intersectiile nedirijate se aplica regula prioritatii de dreapta completata tot cu cea a categoriilor de drumuri catalogate in principale = strazi si secundare = aleei (Atentie!!! Strada Aleea Cislau NU este "alee"),diferenta intre ele se face prin indicatoare pe care scrie numele strazii,daca observati,aleeile dintre blocuri nu au denumiri cu indicatoare...bineinteles este valabil chiar daca nu se vede indicatorul.

In completare vin si cu specificatia ca NU este sens giratoriu orice rond cu sau fara panselute nici macar atunci cand are indicatorul "Ocolire prin dreapta",ca sa se aplice regula prioritatii in sensul giratoriu este obligatoriu sa existe indicator "Circulatie in sens giratoriu".Un astfel de ROND este la Dedeman Valea Cascadelor unde mai aveam putin sa ma urc pe un cretin care nici dupa ce i-am explicat NU a inteles !!!
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: PRIORITATEA IN INTERSECTII NEDIRIJATE

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie: Aia e intersectie dirijata deja si nu face parte din topicul de fata.
Bine, atunci scoatem indicatorul celui care vine de pe ulita in DN. :)
Acum ala de pe DN trebuie sa opreasca sa cedeze trecerea pentru prioritate de dreapta,
sau trebuie sa stie pe ce tronson de sosea se afla atat el cat si cel care vine din dreapta ?


Regula este valabila si la nivel de stradute intre blocuri.

Am deschis topicul pentru ca am cunoscut cateva cazuri in care si eu am fost mirat de solutia data de politie, ulterior afland ca aveau dreptate si ca prioritatea de dreapta are unele limite mai putin stiute.


Păi pe ce drum merge el, hai să zicem că ştie, dar de unde să ştie ce fel de drum e cel din dreapta? Ce, e Mafalda, sau supercomputer să memoreze zecile de mii de intersecţii? Adică eu, din Ploieşti, mă duc în Timişoara şi trebuie să ghicesc (de fapt, nu să ghicesc, ci să ştiu sigur) la fiecare intersecţie nedirijată cu ce fel de drum mă intersectez?! Să fim serioşi, Dane, cine ţi-a spus chestia asta (poliţist sau nu), şi-a bătut joc de tine! Şi în instanţă nu stă, în nici un caz, în picioare!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”