Războiul ne bate la "ușă"

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Joi Mar 24, 2022 0:15
Hai ca daca vad la Dan ca se poarta sa iesi in decor cu "elefantul", ma gandesc ca pot sa intru si eu cu "Tico-n brazda" ...

Putin anexeaza Crimea fara nici o jena si fara nici o rezistenta...nici Ucraina, nici Europa, nici americanii...nimeni nu era pregatit cu exceptia lui Putin
Rusii se duc in "poligonul" din Siria la "antrenamentele" pentru viitoarea "olimpiada" din Ucraina
NATO se prinde si incepe sa intre in fibrilatii...vai vai ce ne facem...
NATO arunca o "fumigena" globala si anume Covid 19 pentru a incepe pregatirile de WW3...arunca fumigena "tare si in fata"pana in Wuhan.
Banii pensionarilor decedati in 2020+2021, spalarile de bani cu Covid 19 si economiile globale cu "stai acasa" au fost directionate in "gun powder" pentru viitoarea "distractie"
Rusia se "desmeticeste" si baga "talpa" pe Ucraina ... nu iese cum si-a dorit pentru ca Mama Natura vegheaza si ea (iarna blanda fara inghetarea solului in adancime) si o ia pe aratura cu fractionare,termobarice si Fosfor ... vom vedea din pacate si nucleare tactice daca nu se misca repede oligarhii rusi...sa speram ca vor fi date mai tarziu de luna aprilie ca sa nu mai bata crivatul si vom fi mai putin afectati...oricum sper ca americanii sa detina capacitatea de neutralizare in stratosfera a nuclearelor de croaziera detinute de rusi.
Am sustinut intodeauna ca este mai bine sa fii tampit de unul singur, decat prost in grup.
Tampenia de unul singur sta la baza creatiei, indiferent care ii este rezultatul. Prostia in grup nu trece niciodata de nivel de oaie, ba mai mult, in unele situatii duce si la nenorociri.
Cand "tampenia" este argumentata si motivata pana in ultima ei idee, oferita dezbaterii, fara sa fie combatuta motivat, atunci tinde catre inteligenta. Deschiderea la dezbateri civilizate este o forma de inteligenta. Oile ;;; "beee" ... si atat!
Asa ca nu-ti face griji.

Pe subiect:
Ai spus ca NATO arunca fumigena covid. M-am gandit si eu la asta. Adica fumigena sa fi fost pregatirea unui razboi. Am gasit lucruri care nu se potrivesc.
1.China si Rusia nu au resurse pentru a stabili valoare unei fumigene? Eu cred ca au si ca nu stateau drepti in fata OMS sau a NATO. Or, inclusiv cele doua mari puteri comuniste au urmat cu strictete aceleasi reguli pandemice adoptate de toate guvernele lumii.
2. Toate masurile din pandemie au avut ca scop destructurarea retelelor de propaganda, de inhibare a protestelor, de control al traficului, de anihilarea retelelor de spalare a banilor si destructurarea retelelor de crima organizata. Nu vad legatura cu pregatirile de razboi.

Economiile globale au fost mult mai mari. Cele enumerate de tine sunt doar o parte. Cand destructurezi retele mafiote la nivel mondial, banii oamenilor nu mai merg catre ele. Raman ori in buzunar, ori se regasesc in circuitul legal.
Suma este imensa. Sa nu uitam cati bani au fost impartiti in Europe. De unde?! :wink:

P.S. Eu nu stiu pana unde vor merge astia in a arata ... oamenilor ca viata grea nu e cu telefoane de peste 500 euro in mana.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de DumiD »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 25, 2022 8:00
Sa nu uitam cati bani au fost impartiti in Europe. De unde?! :wink:
Cum de unde? Ai vazut cat e inflatia? I-au printat. Isi inchipuie cineva ca banii de pe piata mai au vreo acoperire in aur, cum era acum 100 de ani? 40% din toti dolarii tipariti de la independenta americii incoace sunt tipariti in ultimile 12 luni. Federal Reserve printeaza dolari si ii da la banci cu imprumut. Federal Reserve care nu e nici "federal" si nici "reserve", e o clica de mafioti care printeaza bani. Acolo e adevarata mafie.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de DumiD »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 25, 2022 8:00
Am sustinut intodeauna ca este mai bine sa fii tampit de unul singur, decat prost in grup.
Tampenia de unul singur sta la baza creatiei, indiferent care ii este rezultatul. Prostia in grup nu trece niciodata de nivel de oaie, ba mai mult, in unele situatii duce si la nenorociri.
De fapt, tot paragraful asta este explicatia pentru ce s-a intamplat cu covidul. Discutam deja fapte demonstrate, nu supozitii:
- gain of function research este in interzis in state in 2014, pe vremea lu Obama
- Fauci incepe diferite programe de sponsorizare prin toata lumea pentru a continua joaca de-a dumnezeu cu virusii, inclusiv in Wuhan
-2019 chinezii scapa virusul din incompetenta
-decembrie 2019/ianuarie-februarie 2020 chinezii stiu ce au scapat din laborator, asa ca pun la cale niste masuri de carantina draconice, pe care nu le poti pune in practica decat acolo sau in Coreea de Nord, cu care tin virusul sub control
-tot din decembrie 2019 pana in februarie 2020 imputitii de chinezi lasa intentionat deschise culoarele de zbor dintre Wuhan si restul lumii. nu aveai voie sa pleci in Shanghai, dar nu era nicio problema sa pleci in LA sau Milano
-februarie 2020 apar primele cazuri in State. Intre timp cei mai afectati sunt italienii, care aveau cea mai imbatranita populatie din europa la acea data, si incep sa moara octogenarii pe capete
-martie, nentul Fauci incearca masuri asemanatoare chinei, stati in casa, etc, din disperare, sa nu explodeze buboiul pentru ca este constient ca o sa se intoarca la un moment dat la el
-aprilie, toata planeta urmeaza masurile luate de americani, exact cum spuneai, ca niste OI, pentru ca habar nu au cum sa reactioneze

Cam asta e cu covidul. Peste tot in lumea asta sunt d-aldea Dragnea, Catu si Iohanisi, alesi de popor sa imparta bugetul intrun fel sau altul, si habar nu au avut cum sa reactioneze, asa ca au mers si ei cu turma, cu foarte putine exceptii. Singura conspiratie e cum au incercat, si in cele din urma au esuat, alde Fauci sa-si acopere legaturile cu laboratorul din Wuhan. Mai tineti minte primele zile? E de la pangolin, e de la lilieci, nu,nuuuuu, nu e artificial, trust the science...asta era Fauci, pe la toate posturile tv

ps. totul a fost posibil "datorita" Italiei si ulterior Spaniei. Imaginile cu spitalele pline de acolo i-a bagat pe toti in sperieti si nestiind ce sa faca sa previna, au mers dupa State care la randul lor au mers dupa China. Din pacate, ce a facut chinezul atunci, cand venea politia din 4 in 4 ore si-ti lua temperatura acasa nu se putea face in restul lumii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Vin Mar 25, 2022 9:36
Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 25, 2022 8:00
Sa nu uitam cati bani au fost impartiti in Europe. De unde?! :wink:
Cum de unde? Ai vazut cat e inflatia? I-au printat. Isi inchipuie cineva ca banii de pe piata mai au vreo acoperire in aur, cum era acum 100 de ani? 40% din toti dolarii tipariti de la independenta americii incoace sunt tipariti in ultimile 12 luni. Federal Reserve printeaza dolari si ii da la banci cu imprumut. Federal Reserve care nu e nici "federal" si nici "reserve", e o clica de mafioti care printeaza bani. Acolo e adevarata mafie.
Asta este alt subiect. :wink: Daca vrei sa spun ca mafia 1 s-a luat cu mafia 2, se poate spune si asa. :wink: :)

Inflatia se afla in graficul normal al ultimilor ani. In general este de 5% pe an. In 2020 si 2021 a fost mai mica, iar diferenta se regaseste in 2022. Cresterea de acum este datorata in principal stagnarii preturilor in 2020 si 2021, asa ca nu prea este inflati privind lucrurile in ansamblu.
De tiparit, nu stiu cat se tipareste, dar nu cred ca a tiparit nimeni bani sa ii dea de pomana, asa cum au primit toate tarile. :wink: Mai degraba mafia 1 a investit pentru exterminarea mafiei 2. Sau crezi ca a platit vreodata cineva pentru sanatatea populatiei?! :)

Daca tot ai adus in discutie banii, este de observat ca desi inflatia este mare, iar multe preturi au crescut artificial ( separat de inflatie ), totusi, toata lumea este linistita din punct de vedere al nivelului de trai ! :wink: :)
Au mai fost ceva probleme ale populatiei, dar strict legate de virus. In rest nu mai este nicio problema! :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Vin Mar 25, 2022 10:06
Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 25, 2022 8:00
Am sustinut intodeauna ca este mai bine sa fii tampit de unul singur, decat prost in grup.
Tampenia de unul singur sta la baza creatiei, indiferent care ii este rezultatul. Prostia in grup nu trece niciodata de nivel de oaie, ba mai mult, in unele situatii duce si la nenorociri.
De fapt, tot paragraful asta este explicatia pentru ce s-a intamplat cu covidul. Discutam deja fapte demonstrate, nu supozitii:
- gain of function research este in interzis in state in 2014, pe vremea lu Obama
- Fauci incepe diferite programe de sponsorizare prin toata lumea pentru a continua joaca de-a dumnezeu cu virusii, inclusiv in Wuhan
-2019 chinezii scapa virusul din incompetenta
-decembrie 2019/ianuarie-februarie 2020 chinezii stiu ce au scapat din laborator, asa ca pun la cale niste masuri de carantina draconice, pe care nu le poti pune in practica decat acolo sau in Coreea de Nord, cu care tin virusul sub control
-tot din decembrie 2019 pana in februarie 2020 imputitii de chinezi lasa intentionat deschise culoarele de zbor dintre Wuhan si restul lumii. nu aveai voie sa pleci in Shanghai, dar nu era nicio problema sa pleci in LA sau Milano
-februarie 2020 apar primele cazuri in State. Intre timp cei mai afectati sunt italienii, care aveau cea mai imbatranita populatie din europa la acea data, si incep sa moara octogenarii pe capete
-martie, nentul Fauci incearca masuri asemanatoare chinei, stati in casa, etc, din disperare, sa nu explodeze buboiul pentru ca este constient ca o sa se intoarca la un moment dat la el
-aprilie, toata planeta urmeaza masurile luate de americani, exact cum spuneai, ca niste OI, pentru ca habar nu au cum sa reactioneze

Cam asta e cu covidul. Peste tot in lumea asta sunt d-aldea Dragnea, Catu si Iohanisi, alesi de popor sa imparta bugetul intrun fel sau altul, si habar nu au avut cum sa reactioneze, asa ca au mers si ei cu turma, cu foarte putine exceptii. Singura conspiratie e cum au incercat, si in cele din urma au esuat, alde Fauci sa-si acopere legaturile cu laboratorul din Wuhan. Mai tineti minte primele zile? E de la pangolin, e de la lilieci, nu,nuuuuu, nu e artificial, trust the science...asta era Fauci, pe la toate posturile tv

ps. totul a fost posibil "datorita" Italiei si ulterior Spaniei. Imaginile cu spitalele pline de acolo i-a bagat pe toti in sperieti si nestiind ce sa faca sa previna, au mers dupa State care la randul lor au mers dupa China. Din pacate, ce a facut chinezul atunci, cand venea politia din 4 in 4 ore si-ti lua temperatura acasa nu se putea face in restul lumii.
Tu spui ca a fost o greseala si ca ulterior toti au fost prosti.
La nivelul asta, lumea nu prea este proasta.

Ce am vazut eu:
- o strategie foarte bine pusa la punct si cu o logica simpla.
- apare virusul in tara cu cea mai mare fluctuatie de oameni. Incepe "goana".
- granitele se lasa deschise contrar oricarei notiuni de izolare a unui virus. Tu spui ca de nesimtiti. Eu spun ca era doar inceputul trimiterii tuturor strainilor cate tarile lor.
- dupa ce majoritatea a ajuns in tara de bastina, atunci s-au inchis granitele. Mai exact, erau deschise doar pe baza de verificare paralela a actelor, ...pardon, vaccinare. :wink:
- totodata au inceput restrictiile anti adunari si luarea cu izoleta cu japca. Ulterior au fost declarate moarte de pneumonie peste 2500 persoane NEIDENTIFICATE. :wink: Nu stiai cine te ia, nu stiai pe cine ia, nu stiai pe cine ingroapa. :wink:
- din banii alocati tarii noastre nu s-a cumparat nici un picior de pat de spital. In schimb politia a primit pistoale si masini cat nu a primit in 30 de ani. :wink:

..... sunt multe. Le stii, le-am mai spus, nu le mai aduc aminte.

Ce se vede concret:
- tarile au distruc structurile de propaganda. In China a fost primul lucru facut dupa ce au inchis oamenii in casa. ONG-urile au fost scoase din tara cu totul. La noi, .... curatat tot. Persoane gen Dide au fost linistite definitiv. Incearca sa inciti la protest acum, ca sa vezi exact realitatea. :wink: Peste tot, la fel.
- 374 RETELE de crima organizate destructurate numai in Romania !!! :wink:
- si cel mai important, cea mai evidenta observatie, ducem cu totii o viata mult mai buna. Pe toata planeta. Nu mai sufera nimeni de nimic! :wink:

Tu spui ca a fost o intamplare urmata de prostie si/sau nesimtire si/sau hotie.
Eu zic ca o planeta in care protestele cresteau exponential in anii 2018, 2019 din cauza unor probleme, (nu stiu exact care ... , dar cine vrea le gaseste ), generate de o structura ( mafia 2 ) cu interesul de a decredibiliza guvernele ( parerea mea) a ajuns sa nu mai duca lipsa de nimic. :wink: Totul in favoarea guvernelor care, din intamplare, au orchestrat actiunea. :wink: Poate le-a iesit fara sa vrea. Cine stie. :)
Indiferent care a fost calea, hai sa ne bucuram pentru prosperitatea obtinuta. Daca nu se mai tavaleste nimeni inseamna ca este bine. Nu?! :wink: :)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de DumiD »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 25, 2022 19:20
Tu spui ca a fost o intamplare urmata de prostie si/sau nesimtire si/sau hotie.
Corect. Si iti dau dreptate cand zici ca nu sunt prosti dar doar in sensul ca nu sunt prosti sa lase o criza sa treaca pe langa ei fara sa profite. Intamplare, prostie, nesimtire, hotie, urmate de profitare la maxim de situatia creata. Nu doar material, ala e efect secundar. Marea majorotate si-au consolidat pozitiile politic. Si banul urmeaza sa curga.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Vin Mar 25, 2022 21:35
Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 25, 2022 19:20
Tu spui ca a fost o intamplare urmata de prostie si/sau nesimtire si/sau hotie.
Corect. Si iti dau dreptate cand zici ca nu sunt prosti dar doar in sensul ca nu sunt prosti sa lase o criza sa treaca pe langa ei fara sa profite. Intamplare, prostie, nesimtire, hotie, urmate de profitare la maxim de situatia creata. Nu doar material, ala e efect secundar. Marea majorotate si-au consolidat pozitiile politic. Si banul urmeaza sa curga.
Intrebarea logica, simpla si fireasca vine tocmai de aici:
Daca o astfel de criza le ofera atatea oportunitati, coroborat cu faptul ca nu sunt prosti, ce te face sa crezi ca nu si-au conceput-o?

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de DumiD »

Nu exclud, dar pana nu vad dovezi solide e greu de crezut. Din mailurile lu Fauci din perioada aia care au fost publicate, pare ca habar nu aveau ce se intampla, si s-au mobilizat repede sa nu cumva sa faca cineva legatura intre NIH, EcoHealth Alliance si laboratorul din Wuhan. D-aia a aparut scrisoarea semnata de 50 de virusologi in care ziceau ca e virus natural, d-aia te bana facebookul, youtube si twiter daca sugerai ca e artificial si provine din laborator. Virus din Wuhan, unde e laborator de cercetare a coronavirusilor, si exact cu asta se ocupau, dar e natural domne! Ar fi de ras daca nu era de plans. Dar daca o dadeau deliberat, astia ar fi stiut, ca ei erau jupanii, sunt 95% sigur😁

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Sâm Mar 26, 2022 15:56
Nu exclud, dar pana nu vad dovezi solide e greu de crezut. Din mailurile lu Fauci din perioada aia care au fost publicate, pare ca habar nu aveau ce se intampla, si s-au mobilizat repede sa nu cumva sa faca cineva legatura intre NIH, EcoHealth Alliance si laboratorul din Wuhan. D-aia a aparut scrisoarea semnata de 50 de virusologi in care ziceau ca e virus natural, d-aia te bana facebookul, youtube si twiter daca sugerai ca e artificial si provine din laborator. Virus din Wuhan, unde e laborator de cercetare a coronavirusilor, si exact cu asta se ocupau, dar e natural domne! Ar fi de ras daca nu era de plans. Dar daca o dadeau deliberat, astia ar fi stiut, ca ei erau jupanii, sunt 95% sigur😁
Pe hai sa-ti dau dovezi. Asa ca habarnisti in virusulogie. :)

Asa cum spuneam, aparitia virusului si pandemia au avut rolul de "goana", asa cum se face in vanatoare. Ideea era sa ii trimita pe toti in tara de bastina. Normal, de unde incepi, din tara cu cea mai mare fluctuatie.
( conform teoriei mele cu protestele, incepi "goana" din locul unde incepuse aceasta problema: Wuhan :wink: )
Lasi granitele deschise. Dupa ce au fugit toti cei care erau in China numai cu combinatii ( de la afaceri si pana la ong-urile imbarligatoare ), au inchis granita.
Dupa asta virusul a aparut in urmatoarele state ca importanta: Italia Spania, ... Au facut "goana" si pe acolo.
Pana la urma au intrat in bataia pustii. :) Atunci au inchis toate granitele.
Asa ca a fost o "goana" facuta progresiv din punct de vedere teritorial. :wink:

Sa dam filmul inapoi. Teoretic virusul a inceput in Wuhan si din spusele lor a stat mult pe acolo inainte sa fie depistat.
In timpul asta, la viteza de imprastiere si la ce fluctuatie este in China, trebuia sa plece in toata lumea si sa apara focare simultan in mai multe locuri, cumva egal imprastiate pe planeta. Ori nu a fost asa. :wink:
Au facut o goana progresiva incepand cu principalele state afectate de proteste. Au gonit pe cei care instigau . :wink:
Virusul alege, sau cum a aparut fix in acele zone aflate sub presiunea protestelor, incepand cu cea mai mare problema din acest punct de vedere, respectiv proteste in cel mai mare stat comunist, la Wuhan? :wink:


In alta ordine de idei. Revenind la ziua de astazi, asa cum am preconizat la inceputul topicului, dusmanul invizibil o sa se schimbe din virus in radiatii. Nu sunt Mama Omida, asa ca logica este singura care putea sa ma indrume catre o astfel de afirmatie. Astazi, Rafila a anuntat ca se distribuie iod gratuit. :wink:

Mai vin cu o supozitie: pe cat facem pariu ca iodul o sa fie distribuit pe baza de CNP, ca si vaccinarea ? :)
Greu de intuit asa ceva, atat timp cat pana acum a fost la liber. :wink:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Războiul ne bate la "ușă"

Mesaj de DumiD »

Dane eu sunt un mare amator si consumator de teorii conspirationiste, dar imi trebuie dovezi reale. Mailuri, interceptari telefonice, rapoarte, conturi, intalniri, chestii de genul asta. Supozitii pe baza imprastierii virusului nu sunt suficiente pentru mine. Din pacate Julian Assange zace in parnaie, singurul om care-i dadea in primire pe jigodiile astea care ne conduc. Nici macar Trump n-a avut cojones sa-i dea pardon, ca probabil stiam acum exact ce s-a intamplat cu covidul.
Cu iodul nu-i rau ca se pregatesc. Mai bine sa fie, decat sa trebuiasca, vorba lu' Hagi. Dar daca incep sa-l imparta, eu v-am pupat pe portofel. Ori e globalizare, ori nu e! Nu stau sa ma lupt cu betivani calare pe T-80, dar promit sa-mi pun avatar steagul romaniei pe social media

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”