TEST NADE - SA VA VAD!

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Vizitator

Mesaj de Vizitator »

hai cu testu ala andrei ca ia uite cine se pregateste de raspunsuri :toata crema pescuitului oameni de la care inveti multe..

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

pana se hotareste Andrei la un alt test (tare bun ar fi :D ) va invit sa rezolvati testul de mai jos. e un test pe baza de citate de pe un alt forum. eu le-am gasit extrem de savuroase. revin cu detalii dupa ce raspundeti. nu se dau premii, n-avem castigatori :D :D :D
...Ei bine , tocmai am aflat, ..., ca aromele specializate in carpfishing, sunt de cel putin 5 tipuri, diferite fiind, de tipul de solvent folosit la creearea acestora. Glicerol (glicerina), Alcool Etilic, Esteri (diacetina si triacetina), pe baza de ulei, sau chiar si o combinatie foarte interesanta a doi solventi regasita in uleiul palatant...
Dati exemplu de cinci arome pe baza de RDV si trei pe baza de ulei. Inventati peste weekend un solvent pe baza de ulei.
...in urmatoarea xxxxx ne-am propus sa vorbim despre lichidele nutritive, numite generic, in mod gresit, ATRACT(i) ( nu stiu care e pluralul unui cuvant pe care nu il cunosc)...
Da voi stiti pluralul unui cuvant pe care nu-l stiti? de asemenea precizati daca rama este: atractiva, nutritiva sau doar speriata!?
...La o partida scurta este stiut ca se folosesc solubile de preferat "birdfood" datorita texturilor bilei care permit emisia de aroma mai buna iar la partidele lungi bile tari cu ou care sunt mult mai nutritive si aici fiind preferate fishmeal-urile...
Voi ce folositi la o partida scurta!? Dar la una lunga folositi tot tari cu oua???
...la un mix ieftin format din fainuri (faina de proumb, faina de soia, gris, pesmet, malai, faina de orez etc) si cereale simple, avand in vedere ca valoare nutritiva a unui astfel de mix este mult mai mica decat a unui fishmeal, poti sa ridici valorea lui cu lichide nutritive? Evident raspunsul va fi da, dar ma intereseaza cu cat? si cu un astfel de mix simplu poti face fata la o competitie de la noi?...
Rog un binevoitor sa-i faca boiliesuri domnului ... ca poate chiar vine la vreun concurs!!!

___________________________________________________________________

Votati cel mai "elocvent" citat! va spun dupa aia al cui e ... :D
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

Am descoperit si eu acest topic dupa postarea lui mirceaef. Super tare testul, sper ca Andrei sa repete cat mai curand astfel de teste.

L-am facut si eu facand abstractie de raspunsuri si comentarii, apoi l-am corectat singur pe baza raspunsurilor corecte si am obtinut 5 puncte din 8 avand in vedere ca intrebarile 1 si 10 au fost scoase din test.
Am raspuns:

1 a
2 a
3 c
4 a
5 b
6 b
7 a
8 c
9 a
10 b

Puteam obtine si un pic mai mult, dar am crezut ca un singur raspuns e corect si prin urmare am ales unul singur.

Avand in vedere ca la acea vreme (acum aproape 2 ani) numai cativa au obtinut 5 puncte, trag concluzia ca cel putin la nivel teoretic, pescuitul crapului a devenit mai accesibil ca informatie multumita emisiunilor de profil precum si forumurilor, acestea atingandu-si din acest pdv scopul. Astfel si pescari mai putin experimentati (unul din ei fiind eu) au reusit sa inteleaga cate ceva multumita voua tuturor celor care ocazional mai postati printre randuri lucruri noi, utile celorlalti.

Acelora dintre domniile voastre le adresez multumiri pe aceasta cale si sper ca e doar inceputul. Experienta e pe balta...insa multi incep de aici de pe forum!

Propun tuturor celor care nu au vazut acest test sa-l faca pentru a-si demonstra lor ca stiu ceva mai mult decat sa intepe un peste, sau dimpotriva, trebuie sa mai citeasca pentru a pricepe de ce au atata "bafta" :!:

Andrei Vladeanu .... stimuleaza-ne teoria ..acum cat e iarna :D


@ mirceaf

Super tari citatele, pe unele le recunosc le-am vazut si eu azi pe alte forumuri :lol: Totusi un pic rautacioasa postarea ta, cu totii mai scapam mici ineptii pe ici pe colo :lol:

Daca ar fi sa aleg pe cea mai interesanta ar fi aia cu pluralul la un cuvant pe care nu il cunosc :lol: Sunt 100% convins insa, ca expresia a fost folosita intentionat asa si nu din prostie. Cunosc si autorul :)


Andrei I.
Milionar excentric

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Andrei I scrie: Am descoperit si eu acest topic ... Super tare testul...

@ mirceaf
Totusi un pic rautacioasa postarea ta, cu totii mai scapam mici ineptii pe ici pe colo :lol:

Daca ar fi sa aleg pe cea mai interesanta ar fi aia cu pluralul la un cuvant pe care nu il cunosc :lol: Sunt 100% convins insa, ca expresia a fost folosita intentionat asa si nu din prostie. Cunosc si autorul :)
d-aia am si postat aici. e un topic bun. cauta-l si p-ala unde polemizeaza vladeanu cu pavlovici pe amnezia, e interesant. in general, pe orice forum, sunt putine topicuri interesante. unde se fac dezbateri argumentate si bine sustinute.

bravo tie ca-i facut testul. nu e important rezultatul. e important faptul ca te-a facut sa gandesti. in mod particular, testul e bun pt ca te obliga la o clasificare elementara a ingredientelor pe care vrei sa le bagi in nada. si de aici poate te intrebi si de ce vrei s-o faci. si nici n-o sa mai confunzi lichidele nutritive cu atra... atra-ctii ... atractantii ... mama lor de bolshevici :D


nu e rautacioasa postarea :twisted: mie mi s-a parut amuzanta. pai daca tu te holbezi treij'de minute la lcd-iu tau din sufragerie si ajungi la concluzia ca solventul unei arome e uleiu' ... nu crezi c-ar trebui interzisa emisiunea :D ahhh, in particular domnu' respectiv era expert pe organizare campionat national acu' fo trei, patru saptamani. tot io sunt rautacios?? :D :D


ala e cel mai tare!!! nu stiu pluralul unui cuvant pe care nu il cunosc!!! foarte tare.

ai cadou de la mine un counter rapala. ti-l las la coco la magazin. are si display luminos. nu mi-a folosit niciodata :D
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

ah, si inca ceva, daca cineva vrea mix ieftin, ieftin, ieftin, ieftin ... si sa prinda ... le recomand piatra ponce muiata doua saptamani in lichide nutritive cu atra... atract ...ii ... atractanti bre :D :D :D
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

mirceaef scrie:
ai cadou de la mine un counter rapala. ti-l las la coco la magazin. are si display luminos. nu mi-a folosit niciodata :D
Multumesc pt cadou. Dar daca l-ai fi folosit pentru contorizarea postarilor hilare de pe forum ... il dadeai peste cap pana acum :lol: toate sunt folositoare...trebuie sa te gandesti doar unde isi justifica existenta ... un bun exemplu in sensul asta chiar tu l-ai dat cu piatra ponce :lol: :lol: :lol:
Milionar excentric

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TEST NADE - SA VA VAD!

Mesaj de Florentin Iuga »

Urat gest Mircea :oops: :oops: :oops: , nu ma asteptam din partea ta. Chiar daca ai ceva personal cu o anumita persoana, nu era cazul sa-mi bagi forumul si utilizatorii incepatori care vor sa invete ceva sau emisiunea in albia de porci.
Oare de ce numai pe crapmania primesc "rasplata" asta ? De ce in emisiunile cu voi nu ai gasit nimic de comentat la adresa nimanui ? Erau toate perfecte? Eu am avut bunul simt sa nu fac pana acum misto de nimeni dar pot schimba asta daca-ti doresti.
Nu te stradui sa-mi raspunzi, nu mai fac greseala sa mai intru in mizeria asta de topic. :twisted:
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: TEST NADE - SA VA VAD!

Mesaj de Cezar Bibu »

Draga Florentin,

Scuza-ma, dar "mizeria" asta de topic a fost ,la momentul la care a fost creata , foarte interesanta . Cam printre putinele teste concrete, la obiect , de pe forumurile noastre de pescuit . Eu nu cred ca Mircea a vrut sa porcaiasca pe nimeni (sincer, pina la interventia ta, nu realizasem ca respectivele replici erau de pe site-ul tau..), ci a fost, pur si simplu, un fin observator. Trebuie sa recunosti ca citatele respective sunt savuroase :)

Si sa stii ca nu-ti trebuie bun simt pentru un misto fin, ci altceva... :wink: Hai sa nu suferim de mania persecutiei...

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TEST NADE - SA VA VAD!

Mesaj de mirceaef »

Florentin Iuga scrie: 1. Chiar daca ai ceva personal cu o anumita persoana,
2. nu era cazul sa-mi bagi forumul
3. si utilizatorii incepatori care vor sa invete ceva
4. sau emisiunea
5. in albia de porci.
6. Oare de ce numai pe crapmania primesc "rasplata" asta ?
7. Eu am avut bunul simt sa nu fac pana acum misto de nimeni dar pot schimba asta daca-ti doresti.
8. Nu te stradui sa-mi raspunzi, nu mai fac greseala sa mai intru in mizeria asta de topic. :twisted:
florentin, trebuie sa recunosc ca esti foarte eficient in exprimare. dupa postarea ta simt ca-mi topaie o gramada de mingi la fileu :D

1. ma iau de continutul almanahului pe crapmania, sunt acuzat ca am ceva cu pavlovici, ma iau de acelasi continut pe site la ei, sunt acuzat ca am ceva cu vijelie (asta ar fi chiar culmea!!!), glumesc pe seama replicilor unor utilizatori buimaciti de informatiile pre-digerate din emisiune, sunt acuzat ca nu diger persoane. n-am, florentine, nimic cu nici o persoana dar, da, imi fac de lucru cu opiniile unor persoane. e cu totul altceva, esential diferit.
2. nu ti-am bagat nici un forum, nici macar nu l-am mentionat.
3. si nici "utilizatorii incepatori care vor sa invete ceva" (frate, da' ce mai invata :D ). sensibili utilizatori. daca stiam ca ajung teroarea lor psihica, ma abtineam, sincer.
4. si nici emisiunea, florentin. care oricum e singura. asa inevitabil comerciala cum e. daca forumul, utilizatorii si emisiunea sunt intangibile, pune si tu un anunt ca nu avem voie sa comentam, criticam, facem mishto, etc... repet, nu am nimic, ca n-am ce sa am!!! nici cu forumul, nici cu utilizatorii, nici cu emisiunea, nici cu florentin. oricum, e prima oara cand sunt acuzat ca am ceva cu un forum!!! dar la anumite replici, recunosc, mi-e greu sa ma abtin :D

5. in tot ce-am postat anterior, florentine, nu cred ca am folosit expresii sau catalogari de genul "albie de porci" sau "mizerie de topic", sesizezi vreo diferenta la nivel de enunt intre ce scriu eu si ce caracterizezi tu?!
6. alta acum. o fi din cauza ca pe aici umbla numai pescari cu patapievici in coada :D :D
7. sincer, dar sincer ... mi-ar place sa te vad ca faci mishto. ia incearca, sa vezi ca nu doare :D
8.
...Accept cu interes critici numai de la fani si de la cei care fac (nu care cred ca ar putea face) acelasi lucru mult mai bine decat mine...
bine, nu-ti raspund. vezi citatul de mai sus. ca atitudine crezi ca ar trebui sa avem fata de autorul lui:
a. sa i ne adresam cu "the one" sau "the profet"
b. sa ne inscriem in fan-clubul lui, astfel ca pe urma sa-i putem adresa critici ... laudative evident :D
c. sa-i recomandam sa citeasca/reciteasca "numele trandafirului" (sa nu substituie cartea cu filmul pt ca in film se pune accent pe intriga politista si se pierde mesajul esential al cartii)

PS
nu te obosi sa-mi raspunzi ... ca pe urma iti raspund si io :D :D :D
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: TEST NADE - SA VA VAD!

Mesaj de Andrei I »

mirceaef scrie:
Florentin Iuga scrie: 8. Nu te stradui sa-mi raspunzi, nu mai fac greseala sa mai intru in mizeria asta de topic. :twisted:
8.
...Accept cu interes critici numai de la fani si de la cei care fac (nu care cred ca ar putea face) acelasi lucru mult mai bine decat mine...
bine, nu-ti raspund. vezi citatul de mai sus. ca atitudine crezi ca ar trebui sa avem fata de autorul lui:
a. sa i ne adresam cu "the one" sau "the profet"
b. sa ne inscriem in fan-clubul lui, astfel ca pe urma sa-i putem adresa critici ... laudative evident :D
c. sa-i recomandam sa citeasca/reciteasca "numele trandafirului" (sa nu substituie cartea cu filmul pt ca in film se pune accent pe intriga politista si se pierde mesajul esential al cartii)
Sunt acceptate si raspunsuri tip a+b sau a+c sau e un singur raspuns corect? ... intreb ca nu as vrea sa gresesc din nou ca la testul de nade :D
Milionar excentric

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”