DESPRE TEN

Cum pescuim la cteno? Cum prindem amur mare?
Scrie răspuns
rosam
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 17, 2010 11:02

Re: DESPRE TEN

Mesaj de rosam »

Era in vara lui 2006, la Movila Miresii (jud. Braila), si dadeam la crap cu porumb pe fir (in linie) !
Aveam 10 lansete duse cu barca pneumatica la o distanta de vreo 200 m.
Puse de cu seara, am asteptat toata noaptea sa traga ; dimineata a inceput spectacolul: 9 crapi si unul scapat la mal.
In carligul lansetei -cu care am pierdut crapul respectiv-, am pus o rama rosie de gunoi si am aruncat-o din mana circa 60 m langa stuf.
La scurt timp am reusit sa scot un ten urias , desi s-a intors de 3 ori in larg !
Langa mine era un prieten -pescar batran -care s-a speriat de marimea lui: cand l-am ridicat pe verticala era aproape cat mine; eu am 185 cm inaltime !
Tremuram tot de fericire si nu stiam ce sa fac cu el; nu mai prinsesem o astfel de "namila" niciodata !
L-am introdus impreuna cu ceilalti crapi in juvelnicul meu -de 2,5 m-, tin sa precizez "chinezesc" !
Desi aveam amandoi talefoane cu camere foto, nu le-am folosit atunci; doar era dimineata si era timp de distractie :?: .
Dupa ce am intins din nou cele 10 lansete, cand m-am uitata la juvelnic am constata ca acesta a fost rupt (cu dintii, cred) la fund si tenul meu a fugit cu inca 7 crapi; au mai ramas 2 crapi de vreo 3 kg fiecare.
De suparare, am strans toate sculele si am plecat acasa.
Si acum stau si ma gandesc: oare ce greutate o fi avut "namila" de ten, daca avea lungimea probata mai sus ?

alex_mures
Mesaje: 264
Membru din: Mar Ian 29, 2008 19:52
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures
Contact:

Re: DESPRE TEN

Mesaj de alex_mures »

cred ca ai gresit forumul
iti recomand cu placere http://www.jepcar.ro
:shock: :shock: :shock: 9 crapi si un ten urias :shock: :shock: :shock: da ce ai vrut sa faci......provizii pe 3 ani

Avatar utilizator
costi_costi
Mesaje: 85
Membru din: Dum Iul 19, 2009 21:29
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: DESPRE TEN

Mesaj de costi_costi »

""cand l-am ridicat pe verticala era aproape cat mine; eu am 185 cm inaltime ! ""

si marmota ?
Costi Pascu

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 435
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DESPRE TEN

Mesaj de Sharky »

impacheta ciocolata! :lol:
Dan Petre aka Sharky

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: DESPRE TEN

Mesaj de nicucc »

alex_mures scrie:cred ca ai gresit forumul
iti recomand cu placere http://www.jepcar.ro
:shock: :shock: :shock: 9 crapi si un ten urias :shock: :shock: :shock: da ce ai vrut sa faci......provizii pe 3 ani
poate avea nunta si la 10000 de invitati......

Florin...
Mesaje: 11
Membru din: Dum Feb 20, 2011 16:26
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: DESPRE TEN

Mesaj de Florin... »

cand eram copil pescuiam in jud braila langa stancuta la fosta orezarie. dadeam la pluta la rama groasa si prideam crap bulgaresc asa cum zicea bunicu
care mai apoi mi-am dat seama ca era de fapt ten.
as vrea sa am mai mult timp pt pescuit...

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re:

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

EX-UL scrie:
Moose_master scrie:Bre nea Val nu fi bre si matale asa ca Moosu' e elan de treaba. Apropo sti cu ce calibru se merge la moose?
Moose
Nu stiu cu ce se merge la voi - dar eu ma gindesc la un 375 Holland&Holland ; Mauser 98 cal.9,8 ; 9,3x74 cu manta moale ; etc . Pesemne insa ca 308 e suficient daca il dilesti ca lumea si nu ii tragi in coarne :lol: :lol: Ce ti-am zis eu mai sus e de grizzly sau de bivol african .
Eficienta mare la distanta cred ca o are si un 6.5x68 si mai ales un 7mm remington magnum :wink:,caci pana la Weatherby e cale lunga :mrgreen:
catch&release

dan_margarit
Mesaje: 49
Membru din: Lun Noi 22, 2010 16:14
Puncte: 0
Localitate: galati

Re: DESPRE TEN

Mesaj de dan_margarit »

E adevarat ca pe ten il atrage aroma de usturoi ?
Bonum vinum laetificat cor hominis. (Vinul bun inveseleste inima omului)

razvy.
Mesaje: 130
Membru din: Vin Dec 17, 2010 22:28
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: DESPRE TEN

Mesaj de razvy. »

Buna seara...am urmarit acest subiect ...si mi sa parut interesant sa va spun si "experietele"mele la acest peste.Ce spuneti de un amur de 7,5kg prins la feeder ,fir de 0,20,iar inaintasul de 0,14(drill undeva la 15 -20 de mn )la buchet de viermusi +un dip dulce :D la fel si pe o lanseta de crap am prins unul de 7,8kg tot la buchet de viermi ....concluzia ???ii place si nada vie?ex viermusii??

robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: DESPRE TEN

Mesaj de robbinho »

poate pentru unii e o gluma proasta dar eu am prins cand eram mic, ten la.... ten, (bucati de ten)

aveam 13 ani, ma duceam pe o balta, in prima ora dadeam la mamaliga si prindeam ten cat degetul aratator

il taiam bucatele de cca 1/2 cm si il bagam in ac de 2

prindeam ten la 1 kg.

cum va explicati?

Cel mai mult imi place sa dau la ten cu porumb crud, insa pe alta balta unde ma duc dau cu (si nu e gluma) corcoduse coapte (doar in perioada cand sunt coapte ) si arunc in mal, exact sub un...... corcodus aplecat.

Am prins ten de 9 kg asa.

Respect.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Ten”