DESPRE TEN

Cum pescuim la cteno? Cum prindem amur mare?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: DESPRE TEN

Mesaj de Vladut Mateianu »

Fiind copil, pescuiam la undita pe balta din curtea unitatii militare de la stefanesti. cea mai buna momeala ptr caras era duda coapta, malul apei fiind plin de duzi ale caror fructe coapte picau in apa..... o data pe zi ne m-ai intra si cate un ten, care in 99% dintre cazuri rupea... :oops: (linie 0.14, carlig nr 12, trestie din 3 bucati). ce vremuri.... :(


PS multi dintre pescarii actuali care pescuiesc dupa ten stiu sigur ca folosesc aroma de usturoi si ca au avut rezultate.....deci, nerita incercat nea dane ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: DESPRE TEN

Mesaj de marian_popescu »

nu ma pot lauda cu vreo captura prea mare la ten, undeva la 5,5 kg, in timp ce dadeam la crap, la porumb su sensas sweet corn, naditor cu mix de cereale si ttx
acum doi ani, in aprilie, am luat un ten de 4,5 kg la shefield, fir de 0,15, carlig de 12
doi vecini au avut rupturi la varga, in timp ce dadeau cu viermusi la caras. am nadit un loc la vreo 10 metri, langa un perete de stuf cu un mix din comert, SPD (foloseam pe-atunci), viermi si porumb. am avut un rateu, de fapt mi-a indreptat carligul, unul destul de subtire. am schimbat carligul cu unul mai zdravan, cu curbura mai larga, gen wide gape. printre carasi, mai mici si mai mari, dar mai rari decat inainte din cauza carligului nu tocmai de match. cam un sfert de ora mi-a luat sa-l dau afara, cel mai lung si mai palpitant dril al meu. sau aproape cela mai palpitant, dupa cel in care am tras vreo 5 minute de un somn, care mi-a rupt in cele din urma
de anul asta o sa incep sa dau mai mult dupa ten. imi place sa il vanez, sa mai uit dupa semne pe apa. in special dupa ce faci o nadire adecvata, incepe sa isi faca simtita prezenta la suprafata in zona. si pana apare trasatura e numai o chestiune de timp. ador momentele astea de tensiune

robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: DESPRE TEN

Mesaj de robbinho »

marian_popescu scrie:nu ma pot lauda cu vreo captura prea mare la ten, undeva la 5,5 kg, in timp ce dadeam la crap, la porumb su sensas sweet corn, naditor cu mix de cereale si ttx
acum doi ani, in aprilie, am luat un ten de 4,5 kg la shefield, fir de 0,15, carlig de 12
doi vecini au avut rupturi la varga, in timp ce dadeau cu viermusi la caras. am nadit un loc la vreo 10 metri, langa un perete de stuf cu un mix din comert, SPD (foloseam pe-atunci), viermi si porumb. am avut un rateu, de fapt mi-a indreptat carligul, unul destul de subtire. am schimbat carligul cu unul mai zdravan, cu curbura mai larga, gen wide gape. printre carasi, mai mici si mai mari, dar mai rari decat inainte din cauza carligului nu tocmai de match. cam un sfert de ora mi-a luat sa-l dau afara, cel mai lung si mai palpitant dril al meu. sau aproape cela mai palpitant, dupa cel in care am tras vreo 5 minute de un somn, care mi-a rupt in cele din urma
de anul asta o sa incep sa dau mai mult dupa ten. imi place sa il vanez, sa mai uit dupa semne pe apa. in special dupa ce faci o nadire adecvata, incepe sa isi faca simtita prezenta la suprafata in zona. si pana apare trasatura e numai o chestiune de timp. ador momentele astea de tensiune
Salut Marian, cumva la Paulesti ai luat ten ul ala la shefield? in 2?
Unde o sa te duci dupa ten anul asta? da mi si mie un pont ca ce e pe la noi.... cam catastrofa ! :)

Te salut.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: DESPRE TEN

Mesaj de marian_popescu »

da, la paulesti, pe lacul 2
anul asta vreau sa fac cateva partide de cateva zile pe miailesti de buzau, in special dupa ten
ma tenta si paulestiul, ca anul trecut in noiembrie a populat bine cu crap si ten, bucati pana in 15 kg. dar a scos peste toata iarna, iar fraierii abia asteapta sa inceapa sezonul sa faca o partida frumoasa acolo. aviz amatorilor
sun azi pe cineva de acolo sa vad daca se merita
o sa incerc si snagovul, de amorul artei. poate un shefield...cat timp astept pe betele plantate pe somn
asta e, stau prost cu finantele

hai ca stricam topicul, mai vb pe privat

robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: DESPRE TEN

Mesaj de robbinho »

marian_popescu scrie:da, la paulesti, pe lacul 2
anul asta vreau sa fac cateva partide de cateva zile pe miailesti de buzau, in special dupa ten
ma tenta si paulestiul, ca anul trecut in noiembrie a populat bine cu crap si ten, bucati pana in 15 kg. dar a scos peste toata iarna, iar fraierii abia asteapta sa inceapa sezonul sa faca o partida frumoasa acolo. aviz amatorilor
sun azi pe cineva de acolo sa vad daca se merita
o sa incerc si snagovul, de amorul artei. poate un shefield...cat timp astept pe betele plantate pe somn
asta e, stau prost cu finantele

hai ca stricam topicul, mai vb pe privat
ok. mersi

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: DESPRE TEN

Mesaj de marian_popescu »

am uitat un amanunt important. atat cel care mi-a indreptat carligul, cat si cel pe care am reusit sa-l dau afara la shefield, au intrat la VIERMUSI

robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: DESPRE TEN

Mesaj de robbinho »

marian_popescu scrie:am uitat un amanunt important. atat cel care mi-a indreptat carligul, cat si cel pe care am reusit sa-l dau afara la shefield, au intrat la VIERMUSI

in acelasi loc unde ai luat tu..... la paulesti, am luat si eu un castravete de 7 kg, la rama, exact in valtoarea aia :)

eu atunci ma jucam la caras cu un bat de 7 m, apoi mi a zis ionica ca ai scos si tu unu mare

isanthes
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 09, 2011 10:17

Re: DESPRE TEN

Mesaj de isanthes »

Iata intrebarile:
1.Care este momeala preferata a tenului ?
2.Ce tip de montura folositi la ten ?
3.Cum trebuie facuta nadirea ?
4.Va sarit vreodata tenul din mincioc ?
:oops: :lol:
5.Ce record personal aveti la ten ?
Ps Cine stie cateva denumiri populare ale tenului.


Iata raspunsurile mele:
1. Porumbul (in special cel in lapte).
2. Trei boabe de porumb in lapte, spuma flotanta intre ele, legate pe firul de par, un varnis pe curbura carligului care face ca porumbul sa fie imediat sub curbura carligului. Carlige de marimea 4, si in functie de buget fir textil camasuit, diferite accesorii pentru pierderea plumbului etc.
3. Nadesc cu porumb (daca am apucat sa tin porumbul inainte la inmuiat, bine, daca nu e bun si cel uscat - vara iau mult porumb cu boabe in lapte, il razuiesc cu cutitul si nadesc cu racheta), arunci si bulgari cu catapulta (spartura de porumb, seminte, strot, esente pentru amur, ttx, depinde de ce am la dispozitie si in ce buget ma pot incadra adaug si lapte de porumb, csl, betaina). Cele mai bune rezultate le-am avut nadind cu porumb la distante mari folosind navomodelul.
4. Nu a sarit niciodata din mincioc.
5. 15 kg, iulie sau august 2009, lacul Techirghiol, in zona statiei de apa. Am folosit 2 boabe de porumb in lapte, legate cu ata de papiota de carlig, sub curbura carligului. Nadire cu porumb cu navomodel (aproximativ 4 kg), la 150m, adancime 3,2m. Drill de 15-20 min, a venit intr-un minut catre mal si cand a simtit malul a inceput nebunia.
Denumiri populare: in zona noastra (jud. CT) i se mai spune si cosas. Amur, cteno, ten, cosas, castravete, tub de oxigen.

Avatar utilizator
danielcotoz
Mesaje: 620
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 16:00
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: DESPRE TEN

Mesaj de danielcotoz »

parerea mea:
1. a) porumbul in general, eu folosesc de multe ori big cor-nul cu aroma de lucerna si il mai pun in dip de lucerna inainte de aruncare
b) alune tigrate
c) bile, am avut anuri destul de mari intre 5-11 kg prinsi la bile
2. de cele mai multe ori amestec porumbul cu alune tigrate cate 5-7 boabe+ ceva plutitor
3. nadirea o fac cu "porumb puturos"
4. am avut un singur exemplar care a plecat din mincioc de 3 ori insa avea tuning cred si ceva doza dubla de nitro iar drilul a durat cam 35-40 min. de sarit afara din mincioc inca nu am auzit insa este posibil cred eu
5. 12.8 kg
6. -------------

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: DESPRE TEN

Mesaj de vasea »


senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Ten”