Aici ne aflam acum !

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Aici ne aflam acum !

Mesaj de EX-UL »

Am primit astazi din partea unui vizitator de-al nostru citeva rinduri pe mail , pe care am considerat necesar sa vi le impartasesc si voua - ca sa vedeti cum vede lumea din afara Forumul asta . Nu vreau altceva decit parerea voastra

........................ ( din pacate vizitatorul a insistat ca mesajul lui sa fie sters - considerindu-l corespondenta privata intre mine si el . Nu am dreptul sa-i refuz asta . ) ......................

Topicul nu isi mai are rostul in acest caz !
Ultima oară modificat Vin Mar 04, 2005 9:32 de către EX-UL, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
dan cotelici
Mesaje: 1028
Membru din: Mie Ian 12, 2005 8:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dan cotelici »

Nasol de nasol!
Forumul e foarte departe de ceea ce banuiesc ca te-ai gandit tu initial ca va fi.
The second best is the first loser!

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

@val
vizitatorul exagereaza putin. gasesti si lucruri bune. cel putin ca incepator, incerc sa 'fur' ce e bun din multitudinea de mesaje. meschinariile si atacurile la persoana trebuiesc ignorate, si nu din lasitate sau din lipsa de c... :oops: daca raspunzi se creeaza un fel de 'perpetuum mobile'.
postari intinse
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

E ceva adevar in ceea ce scrie vizitatorul nostru ! S-a dorit un Forum in care sa gasesti esenta informatiei concrete si valabile , la zi si am ajuns un Forum in care gasesti esenta mistoului ieftin ! Poate iarna face sa nu postam concret despre pescuit , dar parca prea e multa vrajeala si putina informatie . Oamenii ar trebuii sa intre aici si sa soarba ceea ce scriu "clasicii" - in momentul de fata intru si se minuneaza cit pot sa bea idolii si cita ranchiuna exista intre ei . Meditati !

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Si pentru a pune lucrurile la punct - eu imi fac un CV al activitatii mele de pescar - cu bune si rele , ca sa terminam odata cu mistourile :

- pescuiesc de la virsta de 18 ani - am o casa la Snagov pe malul apei - si am pescuit frecvent pe aceasta apa , la rosioara , platica , caras, somn , crap , stiuca , biban - aproape in orice week-end pina la virsta de 27 ani .
Nada Matty - aia roz - excelenta pentru platica , aici am descoperit-o !
- nu am asimilat metodele moderne de pescuit la crap pina acum 3 ani , cind m-am hotarit impreuna cu Adrian , partenerul meu de pescuit , sa incep sa particip la competitii dedicate crapului . Prima competitie "serioasa" ( O tempora ! ) este una a organizatiei Pescari 4 Ever - la Peris - la care am iesit pe locul .... ( dracu mai stie ! - cert este ca a invins un baiat care pescuia la unditza )
- am pus mare patos in aceasta noua pasiune si am incercat sa fur meserie de la toti cei care au dovedit ca merita treaba asta ( recunosc ca in mansa 3 Hobaia - am dorit niste boilesuri de la echipa Senzor , mi-au fost furnizate cu cobra , de-a lungul malului , si pentru 2-3 bile - m-am aplecat sa le culeg ca meritau - erau valoroase ! )
- pescuiesc la Periprava ( Delta Dunarii - Bratul Chilia ) de 10 ani si aici am simtit impulsul de a cauta crap mare cu metode moderne .
- iubesc pescuitul si datorita unei situatii materiale , un pic mai rasarita , impreuna cu Adrian , ne-am dotat cu ceva echipament - oricum mai slab decit al multora dintre crapistii care nu m-au invins niciodata , pe nici o balta !
- iubesc si doresc sa practic pescuitul la crap , in acceptiunea sa cea mai moderna
- am infiintat si intretinut din bani privati 2 situri care au contribuit la dezvoltarea acestui fenomen de pescuit la carp
- am reusit sa ocup locul 14 din 21 echipe participante ( multe cu o vasta experienta internationala ) la Hobaia 2004 . Era posibil si mai bine dar am aplecat urechea dupa prieteni si m-am lasat mai moale in anumite secvente .
- am castigat de unul singur Concursul de la Peris 2004 - si am batut atunci multi din cei cu pretentii
- nu m-am facut de ras niciodata pe nici o balta si am promovat permanent un pescuit modern , cu nade de calitate si un ferm catch & release
- am avut momentele mele de nesiguranta si de confuzie in acest domeniu si este posibil sa le mai am , dar permanent caut sa imi imbunatatesc pregatirea prin studiu , experimente si rezultate
- particip neconditionat la majoritatea concursurilor de crap organizate in Romania , pentru propria mea pasiune si pentru a dovedi ca nu este suficient sa pretinzi ca esti un mare pescar de crap - totul este sa dovedesti in concurs . Multi din cei care scriu aici , cunosc amanuntele necesare !
- respect experienta dovedita si faptul ca ceea ce incerc eu astazi , altii au incercat acum multi ani , din pacate astia sunt putini rau . Restul au inceput tot acum 3-4 ani - asta ca sa lamurim si pe cei mai noi cum sta treaba . Pe de alta parte multi din cei care posteaza aici cunosc multe din atuurile unui pescuit de calitate la crap . Din pacate orgoliile si prea- plinul de sine ii fac sa nu isi poata etala bagajul de cunostiinte
- uneori imi place sa gust ceva bautura pe balta si nu ma dezic de treaba asta .
- concluzia este ca trebuie multa munca , mai putina caterinca , mai putin prea - plin de sine si orgoliu , informatie mai transparenta si vom progresa cu totii ! Altfel ne intoarcem la srot , babaros , bomba , etc !
Cam atit !
Ultima oară modificat Vin Mar 04, 2005 8:36 de către EX-UL, modificat de 2 ori în total.

Razvan Dobrescu
Mesaje: 14
Membru din: Mar Feb 15, 2005 11:45
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Razvan Dobrescu »

val! Eu personal cred ca omul are dreptate.La totzi trebuie sa ne dea de gandit ceea ce a vrut omul sa ne transmita.In privintza informatziilor insa eu cred ca exagereaza putzin.Secretele acestui minunat sport nu se invatza dintr-un forum(indiferent cine ar posta pe el),sau dintr-o discutzie ,ci se "fura" de pe balta,in partide multe de pescuit -in toate conditziile atmosferice-pescuind alaturi de oameni care au ceva vechime in acest sport,care au sau au avut rezultate(si asta nu neaparat competitzionale).Generalitatzi,schimburi de pareri in ceea ce priveste echipamentul,nada asta da dar...... ingredientul acela secret(boilesuri,modul de pescuit,tactica de a aborda o partida)numai pe balta.Sper ca nu am ofensat pe nimeni dar nu este decat parerea mea.. :lol:
Faraonu

Avatar utilizator
Caaron
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 09, 2005 16:45

Mesaj de Caaron »

Tipul asta cred ca mi-a citit gandurile... Pt toti cei care cred ca secretele se invata pe balta , imi cer scuze anticipat ca o spun, dar cred ca sunt genul de persoane care nu cred in carpfishing. Pt mine sportul asta e departe de pescuit, nu are nici o legatura cu pescuitul clasic, de aceea nu cred ca se aplica regula "furatului meseriei pe balta" sau aceea de a "prinde meseria din zbor"! Nu neg si nu minimalizez importanta experientei pe malul apei, dar fara o baza solida totul se rezuma la pescuit. Exista atat de multa informatie ultra-utila, incat ar fi o dovada de ignoranta din partea noastra sa inchidem ochii si sa luam in brate numai partea practica a lucrurilor! Sunt sigur ca exista persoane pe acest forum (ca si pe celalalt forum) care stiu extraordinar de multe lucruri, care ar putea fi de un folos real pescarilor incepatori (si nu numai), dar nu o fac din comoditate sau din ...ma abtin sa arunc alte cuvinte in joc! Sunt oameni care citesc carti devenite de referinta in domeniu, care au contacte cu pescari mari de afara, care au acces la informatie cum multi din cei care abia au luat legatura cu acest frumos sport nici nu viseaza, dar nu impartasesc aceasta informatie. Pe de o parte inteleg aceste persoane, pt ca orice discutie care devine mult prea complexa si greu de digerat pt nume mari ,dar fara o baza solida de cunostiinte, este taiata din scurt prin mistouri si argumente de doi lei. Dar pe de alta parte motivul pt care inveti si studiezi (pe balta sau acasa, cu cartea in mana), este acela de a impartasi si altora cunostiintele, de a contribui cu ceva la intreaga miscare.
Pe de alta parte sunt cei care au doar forma, insa fondul lipseste cu desavarsire. Mie imi place sa cred ca ar vrea sa impartaseasca tuturor , dar daca nu stiu, de unde? Asa ca au doua alternative: ori renunta la renume, si recunosc ca dincolo de scule scumpe si activitate competitionala, sunt limitati , ori incearca in fel si chip sa-si pastreze renumele, si se agata de tot felul de tertipuri. Nu e greu de observat care e varianta aleasa!
Val, mi-ai spus acum ceva timp ca pt a avea ceva de spus in carpfishing trebuie sa-ti demonstrezi mai intai in concursuri valoarea. Am notat la vremea respectiva , asta ar fi prima etapa in drumul spre celebritate (cam pe dos, nu ti se pare?!). Dupa asta ce urmeaza? Sau nu stiti nici voi prea bine? Sau poate stiti, dar e mai greu de realizat decat sa platesti niste taxe la concursuri.Imi spunea Adriano ca s-a intalnit cu Hoogendijk la un targ si ca se vedea pe fata si pe mainile lui ca are mii de ore state pe balta. Dar , pe langa asta se mai vede si in ceea ce scrie. Pe bani, intr-adevar, dar o face! Prin ceea ce scrie este apreciat la nivel international, nu prin orele pe care le sta pe balta.
Am vb cu un pescar cunoscut de la noi, si pe care il stimez mult, despre forumuri, in general. Mi-a spus sa pun mana sa studiez singur, sa citesc din autori straini, dupa care voi vedea ca nu mai am nevoie de nici un forum. Concluzia.. o trageti singuri!
Parerea mea, pescar care nu a dovedit in competitii!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Caaron

Am pus la dispozitia voastra CV-ul meu in pescuit . Restul de preocupare despre fenomen o judecati si o digerati voi . Eu nu mai cred in marote si in personaje clasice .
Totusi - continui sa cred ca un pescar bun se remarca in competitii - loc in care conditiile sunt aspre si concurenta mare . Nu iti dau exemplul decit a 20 echipe care pescuiesc la Hobaia cu acelais fel de boilies. Va exista un clasament si dupa aceasta partida de pescuit . Clasamentul va fii dat de modul de interpretare al baltii si realitatilor concrete de pescuit . Asta inseamna valoare ! Nada este importanta dar nu face singura treaba .

Avatar utilizator
musaro adriano
Mesaje: 154
Membru din: Lun Ian 10, 2005 21:14
Puncte: 0
Localitate: torino/ploiesti

Mesaj de musaro adriano »

222
Ultima oară modificat Sâm Mar 05, 2005 14:44 de către musaro adriano, modificat 1 dată în total.
RESPECT, Musaro Adriano

Avatar utilizator
carpkiller
Mesaje: 119
Membru din: Dum Ian 09, 2005 20:33

Mesaj de carpkiller »

@caaron
Ti-am spus ca sunt impresionat de bagajul tau de cunostinte, dar carpfishingul se invata pe balta apoi se aprofundeaza din carti. Nu cred ca se apuca cineva sa studieze si apoi sa testeze. Mai degraba merge pe balta si se gandeste apoi unde a gresit, eventual citeste din carti. Crede-ma inveti si "furi meseria" de 1000 de ori mai repede pe balta decat din carti.
Tu cati ani ai pescuit fara sa te documentezi din carti si de pe net? Banuiesc ca multi , atunci este normal sa vrei sa te perfectionezi citind.
Cu toate astea parere mea este ca :
PESCUITUL INCEPE SI SE TERMINA PE BALTA :wink:
Pe de alta parte poti fi convins ca multi si-ar dori din tot sufletul sa citeasca si sa vizioneze cat mai mult material legat de carpfishing, dar nu au timpul necesar.
Inca ceva: de ce faci asa mare diferenta intre carpfishing si pescuit? cred ca mai bine si mai concret am putea face dif intre pescuitul la crap pe care-l practica unii si altii in functie de posibilitati, aici ma refer in primul rand la bani/timp, cat si la mentalitati C&R/braconaj.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”