Aici ne aflam acum !

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
musaro adriano
Mesaje: 154
Membru din: Lun Ian 10, 2005 21:14
Puncte: 0
Localitate: torino/ploiesti

Mesaj de musaro adriano »

carpkiller scrie:@PESCUITUL INCEPE SI SE TERMINA PE BALTA :wink:
.
ASA ZICEA SI SOCRU MEU DE LA PLOIESTI CARE PESCUIESTE DE 40 DE ANI....PANA CAND A VENIT LA PESCUIT CU MINE O DATA...SI ACUMA NU MAI ZICE ASA CEVA!! :wink:
RESPECT, Musaro Adriano

Avatar utilizator
Caaron
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 09, 2005 16:45

Mesaj de Caaron »

Carpkiller, pe balta furi cel mult cum se face un nod sau o tehnica de aruncare.Tu ai furat ceva de la Cezar (imi cer scuze cezar ca aduc vb de tine intr-o discutie la care nu esti partas) cand ati fost la peris si a prins mai mult ca tine? :D :D Lucrurile care se vad , de regula, nu sunt mari secrete.
In rest...toate cele bune! :D

vio
Mesaje: 104
Membru din: Lun Ian 10, 2005 16:37

Mesaj de vio »

Salut la toata lumea !
Mai aveti putina rabdare sa vina caldura si apoi sa vedem cine mai sta pe net , mai ales la sfarsit de saptamana.......
Atunci vom vedea "pescarii" care tot posteaza pe forum ....
Sper sa nu jignesc pe nimeni .... :oops:

Val a scris :
:E mai bine pentru Forum sa injure odata unul ca Vladeanu , Rosioru , Adriano , Yamaha , Bibu , etc decit sa stau sa monitorizez cacaturile scrise de tot soiul de "pescari" celebrii de Internet "

Fir intins
Ultima oară modificat Vin Mar 04, 2005 9:39 de către vio, modificat 1 dată în total.
Viorel Rizea
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

Din seria "ne-am antrenat pentru sinceritate" :D

Am 47 de ani si primul peste l-am prins la varsta de 8 ani pe Cocioc (actualul parc al Tineretului). Imi amintesc si acum emotia primei capturi si primul “dril” . Dar imi mai amintesc ca erau o groaza de tantari si ca am cazut de pe un plaur in apa.
Am pescuit in toti acesti ani, cu pauze mai mari sau mai mici, pe majoritatea baltilor din sudul tari. Am pescuit la somn si salau, la crap, platica si caras, pastrav si stiuca, am folosit lingurite si voblere (unele confectionate de mine), momeli fierte si momeli vii, cam tot ce se putea si mi-a trecut prin cap ca ar putea fi prinzator. De la tatal meu am invatat sa folosesc oua in (la vremea aceea) mamaliga, iar prima momeala fiarta mai sofisticata am facut-o din canepa, in, malai, orez si anason macinate, amestecate cu miere si oua, fierte in apa in care pusesem piper si marar (citisem eu pe undeva despre astea) dar habar nu aveam ca ceea ce fac se cheama boilies. In prima nada mai ciudata am folosit sange si lapte (evident ca informatia venea tot din literatura) dar habar nu aveam de chestii precum valoare proteica, aminoacizi , atractanti si toate cele pe care le stiu astazi.
Interesant este ca informatiile de care am pomenit mai sus nu erau din literatura de specialitate si din cartile de beletristica pe care (la vremea aceia) aveam timp si stare sa le citesc (recunosc ca si daca as fi vrut nu as fi gasit prea multa literatura de specialitate).
De la bunicul meu (vanatorul) am invatat sa ma bucur de frumusetea naturii si sa observ lucruri (marunte cei drept) care sa imi bucure privirea si sufletul.
Concuzia povestii este ca ceea ce am invatat am invatat in primul rand pentru ca a existat pasiunea, ca au existat oameni care sa imi impartaseasca cunostintelor (eram in familie), ca m-am documentat (uneori chiar involuntar). Recunosc ca stiu mai putine despre pescuitul crapului decat multi dintre cei ce scriu pe aici, sau ca de multe ori pana sa ajung sa comunic eu ceva au fost altii care au facut-o (si de multe ori mai bine decat as fi putut eu)
Eu vad pescuitul altfel. Pescuitul este o intrecere cu pestele (in speta crapul) in primul rand si nu cu ceilalti pescari prezenti pe balta. Nu imi doresc sa arat altora cat de bun sunt ci sa imi dovedesc mie ca pot pacali pestele. Poate din acest motiv nu am participat si nici nu imi propun sa particip (in acest moment sau in viitorul apropiat) la concursuri. Nu vreau sa dovedesc ca sunt un mare pescar de crap. Prefer sa ma bucur de linistea si frumesetea unei balti la rasarit, si sa ma rup de ceea ce inseamna casa si oras.

PS
Dupa ce am citit mesajul tau Val, manat de curiozitate am cautat la utilizatori si am ales optiunea “aratati toate mesajele lui…” Am citit mesajele unor oameni (pe care ii respect pentru cunostintele si experienta lor) si din nefericire am constatat ca omul avea dreptate. Si de ce sa nu o spun ca, Adriano si inca cativa fiind o exceptie, pescarii cunoscuti nu au spus mare lucru legat de pescuitul crapului.

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

Ne-am antrenat pentru sinceritate - reloaded:

Am 39 de ani, m-am nascut pe malul marii, la Constanta si am copilarit in Mangalia pana la 12 ani, cand m-am mutat in Bucuresti cu familia. Pescuiesc de la 5 ani, cand un coleg de servici al mamei mi-a facut cadou o undita. Cand am prins primul guvide in port, mi s-a parut o performanta atat de mare ca nu l-am mai scos din carlig, am rupt-o la fuga spre casa sa ma laud alor mei... Orasul fiind mic, cand am ajuns mama stia deja, ca o sunasera o gramada sa-i spuna ca i-a innebunit baiatul, alearga prin oras cu undita in mana :lol: Tot atunci am contractat definitiv si virusul. Pana in 2001, cand am invatat cu adevarat sa pescuiesc la crap de la Dan Cotelici, pescuiam si eu ca tot romanul, la orice si cam oriunde, inclusiv la bomba. Imi amintesc partidele de pe Tancabesti, cand stateam ca prostu' cu frana stransa la maxim si dupa 10 metri de drill mi se "agata" :shock: Doamne, ce pesti oi fi pierdut!

De 2 ani pescuiesc preponderent cu boilies, 90% home-made. Mi-am propus sa cresc firesc si natural, fara sa fortez nota, stabilindu-mi obiective anuale ce pot atinse. Sunt extrem de incantat ca obiectivul anului trecut (nici o partida fara capturi) a fost realizat >90%. Nu particip si nici nu mi-am propus sa particip la competitii, pentru ca pur si simplu nu le inteleg sensul. Va rog, nu va simtiti jigniti, problema de perceptie este a mea, nu a domniilor voastre. Am cochetat cu aceasta idee pentru cateva zile, anul acesta, intr-o anumita conjunctura, pentru a fi alaturi de un grup de oameni pe care-mi permit sa-i numesc prieteni si pe care ii respect foarte, foarte mult. Incerc sa fac cat de mult pot pentru a sprijini promovarea pescuitului specializat la crap cu mijloace moderne (ce denumire pompoasa). Am oferit gratuit spatiu de gazduire pentru diverse site-uri, am fost "eminenta cenusie" a mini-reportajului aparut la Stirile ProTV cu vice-campionii mondiali (sa ne traiasca si la mai mare), ma agit de nu mai pot sa definitivez proiectul cu emisiunea de pescuit. Nu ma laud, incerc sa transmit celor ce pot (indiferent cat de mult sau de putin) ca implicandu-ne, evoluam, toti. Recompensele morale sunt, de multe ori, mult mai dulci si mai durabile decat cele materiale.

Ce este pescuitul pentru mine? Inainte de orice o suma de stari, de la entuziasmul si nerabdarea zilelor cand ma pregatesc si pana la dulcea oboseala de dupa. Sunt mai mult decat fericit, copii si sotia impartasindu-mi mica nebunie. Ne entuziasmam in egala masura de frumusetea locurilor, de rasaritul sau apusul soarelui, de dormitul in aer liber, etc. Pescuim pentru noi si atat.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

In primul rand vreau sa subscriu la cele spuse de Carpkiller :
PESCUITUL CHIAR INCEPE SI SE TERMINA PE BALTA !
Dar asta nu au cum sa o stie pescarii virtuali,gen Caaron, care considera ca :"pe balta furi cel mult cum se face un nod sau o tehnica de aruncare " !!!!! No coment !
Asadar ,Adriano, asta este si parerea mea chiar daca nu sunt socrul tau ! Mai bine ti-ai vedea de pescuitul tau si n-ai mai judeca oamenii,ptr ca o iei pe urmele lui Caaron... Si nu e bine ! Parerea mea !
In al II -lea rand vreau sa-mi expun si eu punctul de vedere in aceasta "discutie interesanta" :
Vad ca cei mai vehementi,Caaron si Adriano , judeca pescarii prin prisma pescarului cu experienta, atoatestiutor si fara greseala. Pacat ! Un om ca maestrul Cornel Rosioru care are experienta in carpfishing dublu cat cei 2 judecatori, isi vede de treaba lui si nu judeca pe nimeni. Toata lumea care l-a intrebat ceva pe forum sau pe PM a primit cate un raspuns, indiferent de la cine a venit intrebarea.Unii au primit si nada cadou de la maestru !
TU CAAROANE in baza carui fapt raspunzi la intrebarile pescarilor cand tu esti un nimeni in lumea pescuitului adevarat(nu cel virtual) ? De unde le stii tu pe toate ? Ia-ta de ce nu raspunde nimeni la unele intrebari ,ptr ca n-au loc de tine !
Si am incheiat discutia aici, ptr ca oricum n-o sa intelegi nimic !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

Vladut,

Scuza-ma bre, dar esti un pic prea dur in afirmatii. Pescuitul incepe si se termina pe balta, cu siguranta, insa intervalul cuprins intre inceput si sfarsit inseamna si acumularea unor cunostiinte teoretice, pentru ca altfel ramai un robotel, care executa constiincios programul "inceput" pe balta. Si tu recunosti ca invatatura de la Nucet ti-a fost utila. Irelevant in ce proportie si in ce scop. Ca orice domeniu ce implica multa pasiune si daruire, si pescuitul are teoreticienii lui. E drept, teoria fara praxis, e ca roata fara axis, insa, sa recunoastem, este absolut necesara, macar pentru ca invatam cum sa nu facem :wink:

Vorba lui Vio, putintica rabdare, da coltu ierbii acusica si inchidem si capitolul iarna 2004-2005 :lol:

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

1. observ cu surprindere ca moda nick-name-urilor a devenit anacronica.
pe vremea in care aceasta varianta nu cazuse in desuetitudine reteta era simpla: sub anonimat orice oarecare facea varza pe cine dorea.
acum lucrurile stau altfel. lumea semneaza postarile, dar cei acuzati nu sunt nominalizati. sunt numiti generic "anumite persoane de pe forum"
2. toate forumurile din lume au fost, sunt si vor fi pline de mistouri si caterinci.
3. de ce mai exista rubrica "LIBER LA DISCUTII" ?
4. motivele pentru care marii pescari ai lumii (townley, woodrow, hutchinson, lagabbe, hoogendijk, etc) se mai ocupa si cu scrisul pe langa pescuit sunt 100% (suta la suta!!!) COMERCIALE!!!!!!!!!!!!!!
acelasi lucru este valabil si pentru pescarii mai putin celebrii, gen Adriano!
SUNT CURIOS DACA ARE CINEVA TUPEUL SA MA CONTAZICA!

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

Andrei, eu am tupeul sa te contrazic! Garantat (100%)!

Nu o fac, ca n-am de ce, iti respect opiniile, insa tupeul sa te contrazic il am :wink:

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

mai e ceva...
POTI SA AI DOCTORATUL IN CHIMIE DACA TE UITI LA BALTA CA GAINA IN LEMNE!
CITITUL APEI SI PIEPTANAREA FUNDULUI NU SE POT INVATA DIN CARTI!
DOI PESCARI CARE TRAIESC IN ROMANIA SI PE CARE EU II APRECIEZ FOARTE MULT: TATA NITU SI ZVONKO MILOJKOVIC NU AU CITIT PREA MULTE SI NICI NU APAR PE FORUM. DE FAPT ZVONKO ARE O SINGURA POSTARE IN CARE ANUNTA CA LA DARVARI PRIMUL LOC E AL LUI (sic!) PRIMUL ARE MAI MULTE ORE DIN VIATA PETRECUTE PE MALUL APEI DECAT NOI TOTI DE PE ACEST FORUM. PLUS CEI DE PE CELALALT!
IAR PE SARB DACA IL DUCI PE UN LAC, NU-I TREBUIE MAI MULT DE O ORA SA-TI SPUNA UNDE STAU CEI MAI MULTI CRAPI. SI CEI MAI MARI!
MAI BINE MERGETI SI PRINDETI PESTE SI MAI LASATI TAMPENIILE...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”