Aici ne aflam acum !

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

PATABUM!
citeste te rog"TUPEUL" - argumente!
merci

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

Andrei, exact asa am si citit. Ca sa nu plictisim lumea, saptamana viitoare cand trec pe la voi pe la magazin (joi sau vineri) - a venit primavara, incepe shoping-ul, deh :wink: - le dezbatem cu drag (a se citi cantec, joc si voie buna :lol: ).

Week-end placut!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

O precizare am de facut in acest context . Rubrica Liber la discutii este conceputa pentru orice fel de discutie care are sau nu legatura cu crapul . A nu se confunda cu un canal de chat - asa cum au incercat sirena si lukian .
Problema este ca la celelate sectiuni sunt mai putine postari ( adunate !! ) decit la aceasta rubrica - deci se dilueaza scopul Forumului . Totusi este un forum pentru pescari :lol: :lol:

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

in 'prelungirea' celor spuse de andrei, vedeti si
www.anglersnet.co.uk/authors/julian10.htm

sau un mic quote / unquote:

We receive an endless stream of emails at Anglers’ Net from people new to carp fishing who have gone out and bought some nice rods, buzzers and a big bag of boilies but can’t understand why they still don’t catch when they turn up at a water and chuck out a bait. In simple terms, a nice pair of rods and some expensive bait does not make a carp angler, it takes a long time to learn all the important skills and even when you get all that right, you can still blank. I’ve been carp fishing for more years than I care to remember, but I still don’t catch every time out!

So where do you start? Well for me the most important aspect of carp fishing is watercraft; you can have the best bait and tackle in the world but if you are fishing in the wrong place, well, you may as well be in the pub! The real problem is that watercraft is the hardest part to get right. Most successful carp anglers have served their apprenticeship fishing for many different species over a number of years. I myself have fished for most species since I was a kid and the knowledge gained is invaluable. To me, watercraft is now second nature, something I take for granted, but it’s something you never stop learning. Each session I fish I add to it a little bit more, you’re basically storing experiences, and then drawing on the information in the ..... when faced with known or like for like situations.

It sounds daft, but when you are out on the bank fishing, your main focus should be to ‘think like the fish’ you are trying to catch. By building up a picture of its underwater habitat you are able to make certain assumptions (based on experience) which will help you to narrow down likely spots where they will be hanging out at certain times and the routes they are likely to use to get to these spots.
:!: :!:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

Andrei eu stiam ca nu gaina ci "curca in lemne" :D
Si nici nu te contrazic. Fara practica degeaba stii teorie.
Iar eu am avut curajul sa imi recunosc limitele. Fara suparare.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

se mai spune si
CA BROASCA LA BARIERA...

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

@andrei vladeanu

:D :D :D :D :D :D

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

@ Andrei
Cred ca cea mai tare este tot aia cu ".............poarta noua" :)
Si te rog nu mai TIPA ca am auzul fin si sunt om de inteles. Trec luni pe la magazin cu saniuta (cat mai este zapada) sa facem pace. Prietenii stiu de ce! :wink:

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Imi cer scuze ca intervin asa rar in discutiile voastre, dar acest subiect mi se pare foarte interesant.
In toamna la concursul din Franta a lui Hutchinson discutand cu mai multi pescari englezi si intrebandu-i care este cel mai bun pescar de crap din Anglia mi s-a raspuns cu umorul tipic englezesc: Chris Woodrow foarte bun pescar - Ken Towley foarte bun scriitor.
Eu personal nu imi pot permite sa dau sfaturi pescarilor incepatori, nevrand sa intru in polemica cu cei care se cred mari pescari dar va pot spune sa mergeti cat mai des la pescuit, sa aveti cat mai multa imaginatie referitoare la nada si momeala pentru ca tot ce apare in media este experienta personala a celui ce scrie articolul sau este platit sa scrie de catre firmele interesate sa-si promoveze produsele.
De ce acesti mari pescari ce traiesc din pescuit nu participa la nici un concurs? Nu cumva sa nu ocupe unul din ultimele locuri si atunci tot ce a construit in atatia ani sa se naruie ca un castel de nisip si sa ajunga in situatia de a nu mai putea castiga un ban si sa piarda si renumele de mare pescar?
Deci, va rog frumos sa retineti: experienta se inmagazineaza pe malul apei in partide de pescuit unde poti experimenta tot ceea ce iti doresti si in nici un caz in concursuri unde trebuie sa vi pregatit pentru a castiga - sa fi antrenat pentru a rezista 72 - 120 de ore in stress.
Nici un pescar nu a inventat nada minune universal valabila ca sa putem sa-l ascultam ca pe Dumnezeu si sa nu-l contrazicem.
Deci, concluzia mea este - cat mai multe partide de pescuit - cat mai putine concursuri, cat mai putina polemica si nu in ultimul rand aduna informatiile de la cat mai mluti pescari - amesteca-le, fa-ti mixul :D, aroma :D :D , atractul personal :D :D :D si vezi ce poate sa iasa.
Va urez sa aveti multa tenacitate, darzenie, inspiratie si ciocu' mic :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Avatar utilizator
musaro adriano
Mesaje: 154
Membru din: Lun Ian 10, 2005 21:14
Puncte: 0
Localitate: torino/ploiesti

Mesaj de musaro adriano »

222
Ultima oară modificat Sâm Mar 05, 2005 14:43 de către musaro adriano, modificat 1 dată în total.
RESPECT, Musaro Adriano

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”