CINE MERGE IN PORTUGALIA LA CM?

Discutii legate de desfasurarea evenimentului, organizare, clasamente, fotografii, propuneri, sedinte, polemici.

Moderator: gor965

Încuiat
Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: CINE MERGE IN PORTUGALIA LA CM?

Mesaj de Stefan Popescu »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
doipac
Mesaje: 118
Membru din: Mar Mai 28, 2013 9:30

Re: CINE MERGE IN PORTUGALIA LA CM?

Mesaj de doipac »

Salut

Inainte de imi exprima parerea cu privire la ceea ce se intampla legat de acest subiect, ca sa elimin orice fel de suspiciuni vreau sa clarific din capul locului ca nu am nici un fel de animozitate sau simpatie fata de niciunul din pesonajele principale ale acestui subiect:AGVPS, APCR, FRPS, AV, MP, etc, etc

Interesanta mi se pare pozitia lui Andrei care prin renuntarea presiunii exercitate de APCR pe FRPS practic a deschis drumul ultimilor. Adevarata problema provine din cercul vicios in care 3 organisme (APCR, FRPS si AGVPS) isi disputau continuu drepturile si suprematia in conditiile in care elemental cel mai important a cazut prada acestui razboi: pescarul.

Facand abstractie de analize de moralitate sau de pozitii de verticalitate a corpului, cred ca pe tabla de sah (ca tot se facea referire la inceputul topicului) pescarii au iesit din sah si iminentul mat. De fapt pescarii nu prea au avut oportunitatea nici macar sa faca o singura miscare intrucat de partea cealalta a tablei, cei 3 jucatori isi disputau frenetic strategia si dreptul de puna mana pe pioni.

Ca sa-mi simplific punctul de vedere, strict privind din unghiul pescarilor raportat la viitor AV a facut o miscare mai mult decat inteligenta: lobby pentru clubul Ovidius campioni de drept pe criterii sportive de a merge la campionatul mondial de crap prin singurul organism abilitat (se pare) federatia, care promite si asigurarea resurselor financiare necesare.

Cat va rezista acest mariaj AV / Federatie, cat de bine intentionat este Popescu, cat isi vor calca pe mandrie sau orgoliu suporterii ambelor tabere, presupun ca vom afla din episoadele viitoare ale acestui minunat serial mioritic.

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: CINE MERGE IN PORTUGALIA LA CM?

Mesaj de Stefan Popescu »

O singură precizare. Problema organizării, conducerii, controlului și supravegherii pescuitului sportiv din România a fost tranșată. Definitiv și irevocabil.
http://www.mts.ro/federatii/Alba/361_pe ... ortiv.html

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CINE MERGE IN PORTUGALIA LA CM?

Mesaj de marin laurentiu »

doipac scrie:
Ca sa-mi simplific punctul de vedere, strict privind din unghiul pescarilor raportat la viitor AV a facut o miscare mai mult decat inteligenta: lobby pentru clubul Ovidius campioni de drept pe criterii sportive de a merge la campionatul mondial de crap prin singurul organism abilitat (se pare) federatia, care promite si asigurarea resurselor financiare necesare.
"Andrei Vladeanu:
Daca Vali Vesa si pescarii de la Ovidius refuza legitimarea si trecerea pe documentele oficiale ale ministerului in vederea participarii la CM ii voi invita pe cei de la Piatra Neamt sa o faca.

Apoi pe cei de la Carp United.

Daca niciunul din aceste loturi nu vor sa faca pasii de mai sus voi face un lot de 8 pescari ....."

asta ti se pare...lobby man? nu stiu de ce ,dar mie imi suna mai degraba a CONSTRANGERE :wink: ,ceea ce ,de fapt nu e nimic nou sub soare...santem obisnuiti din anii precedenti cu acest stil :wink:,cand se conditiona participarea la CN/CM cu fel de fel de cerinte aberante :wink: sub pretextul "vreau sa fac bine carpfishingului din romania" :wink:

doipac scrie: Cat va rezista acest mariaj AV / Federatie, cat de bine intentionat este Popescu, cat isi vor calca pe mandrie sau orgoliu suporterii ambelor tabere, presupun ca vom afla din episoadele viitoare ale acestui minunat serial
crede-ma ca nu intereseaza pe nimeni in momentul de fata cat dureaza mariajul AV-federatie,si nici nu se pune problema de mandrie sau orgolii...este clar ca nimeni nu il sustine pe popescu ca persoana si tuturor le repugna golaniile acestui personaj dar asta nu inseamna ca IDEEA de federatie nu este bine primita in randul pescarilor ...problema este ca probabil 99,9 % din pescari nu stiu ce inseamna o federatie sportiva si ce implica aderarea la un asemena for....popescu este incapabil sa explice,din varii motive,iar AV sau un purtator de cuvant abilitat probabil ca au considerat inutil "deranjul" de a CONVINGE pescarii ca asta este drumul corect si ca este mai la indemana sa-i...CONSTRANGA decat sa-i CONVINGA:wink: ...Problema lor este ca de data asta oamenii nu au mai inghitit bluful si au vrut sa vada ...cartile :wink: din pacate au mai demonstrat inca o data ca merg la..."cacilama"...Coroborat cu celelalte aberatii marca popescu,acest fapt nu face altceva decat sa "dilueze" si mai mult credibilitatea acestui for si a reprezentantilor acestuia :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
doipac
Mesaje: 118
Membru din: Mar Mai 28, 2013 9:30

Re: CINE MERGE IN PORTUGALIA LA CM?

Mesaj de doipac »

marin laurentiu scrie:
doipac scrie:
Ca sa-mi simplific punctul de vedere, strict privind din unghiul pescarilor raportat la viitor AV a facut o miscare mai mult decat inteligenta: lobby pentru clubul Ovidius campioni de drept pe criterii sportive de a merge la campionatul mondial de crap prin singurul organism abilitat (se pare) federatia, care promite si asigurarea resurselor financiare necesare.
"Andrei Vladeanu:
Daca Vali Vesa si pescarii de la Ovidius refuza legitimarea si trecerea pe documentele oficiale ale ministerului in vederea participarii la CM ii voi invita pe cei de la Piatra Neamt sa o faca.

Apoi pe cei de la Carp United.

Daca niciunul din aceste loturi nu vor sa faca pasii de mai sus voi face un lot de 8 pescari ....."

asta ti se pare...lobby man? nu stiu de ce ,dar mie imi suna mai degraba a CONSTRANGERE :wink: ,ceea ce ,de fapt nu e nimic nou sub soare...santem obisnuiti din anii precedenti cu acest stil :wink:,cand se conditiona participarea la CN/CM cu fel de fel de cerinte aberante :wink: sub pretextul "vreau sa fac bine carpfishingului din romania" :wink:

doipac scrie: Cat va rezista acest mariaj AV / Federatie, cat de bine intentionat este Popescu, cat isi vor calca pe mandrie sau orgoliu suporterii ambelor tabere, presupun ca vom afla din episoadele viitoare ale acestui minunat serial
crede-ma ca nu intereseaza pe nimeni in momentul de fata cat dureaza mariajul AV-federatie,si nici nu se pune problema de mandrie sau orgolii...este clar ca nimeni nu il sustine pe popescu ca persoana si tuturor le repugna golaniile acestui personaj dar asta nu inseamna ca IDEEA de federatie nu este bine primita in randul pescarilor ...problema este ca probabil 99,9 % din pescari nu stiu ce inseamna o federatie sportiva si ce implica aderarea la un asemena for....popescu este incapabil sa explice,din varii motive,iar AV sau un purtator de cuvant abilitat probabil ca au considerat inutil "deranjul" de a CONVINGE pescarii ca asta este drumul corect si ca este mai la indemana sa-i...CONSTRANGA decat sa-i CONVINGA:wink: ...Problema lor este ca de data asta oamenii nu au mai inghitit bluful si au vrut sa vada ...cartile :wink: din pacate au mai demonstrat inca o data ca merg la..."cacilama"...Coroborat cu celelalte aberatii marca popescu,acest fapt nu face altceva decat sa "dilueze" si mai mult credibilitatea acestui for si a reprezentantilor acestuia :wink:
Sper sa nu ma insel dar prima optiune declarata de AV a fost sustinerea clubului Ovidius. Acum dragoste cu forta nu se poate, daca oamenii nu vor nu poti sa-i obligi sa mearga la Mondiale iar atata timp cat AGVPS nu are nici statutul si nici fondurile necesare, mi se pare logic ca directia corecta sa fie prin federatie. Cred ca situatia trebuie privita intr-un mod pragmatic si obiectiv departe de interese oculte si animozitati istorice pentru binele nostru, al pescarilor si al tarii pe care o reprezentam.

I-am urmarit postarile lui Andrei, personal as fi abordat aceasta schimbare de strategie intr-un mod cat se poate de transparent si public de la bun inceput pe intelesul tuturor. Poate ca facut-o si mi-a scapat sau poate ca a pastrat o nota enigmatica prin care si-a atras antipatii. E drept ca pe parcurs si inclusiv in interviul pentru PVTV si-a explicat destul de concis pozitia, o data ce esti luat in collimator dureaza ceva pana se calmeaza spiritele si judecata isi reia pozitia de drept.

Cat despre Popescu, daca intradevar isi doreste o federatie solida cu oameni de valoare si principii solide cred ca nu ar strica sa adopte o pozitie daca nu impaciuitoare, atunci macar neutra. Observ din pacate o abordare razboinica orientate spre constrangere prin care isi mentine o opozitie destul de serioasa motiv pentru care nu pot sa-i condamn pe contestatari.

Cine stie de cand dateaza inceputurile. E suficient ca unul sa fi facut un pas spre o jignire pentru ca sirul de reprosuri sa devina unul interminabil dintr-un orgoliu ce ne caracterizeaza ca popor

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CINE MERGE IN PORTUGALIA LA CM?

Mesaj de pharaoh »

Cred ca nu ai urmarit toate discutiile. CIPS primeste la CM anul asta doar delegatia AGVPS. Daca clubul Ovidius s-ar prezenta acolo doar cu hartie de la MTS si Federatie, eu cred ca n-ar intra pe balta. Asa ca propunerea lui AV e sublima, dar lipsita de temei.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CINE MERGE IN PORTUGALIA LA CM?

Mesaj de gabi1 »

pharaoh scrie:Cred ca nu ai urmarit toate discutiile. CIPS primeste la CM anul asta doar delegatia AGVPS. Daca clubul Ovidius s-ar prezenta acolo doar cu hartie de la MTS si Federatie, eu cred ca n-ar intra pe balta. Asa ca propunerea lui AV e sublima, dar lipsita de temei.
Hmm, inchipuie-ti ca Ovidius punea botul la santaj si adera la federatie, pariez ca celelalte cluburi, oricum in mare parte urmau exemplul, din acel moment gloaba de popescu avea casa mobilata si vorbea cu adevarat de pe cai mari, asa ca propunerea lui AV chiar avea temei.Fara aceste cluburi gloaba este in moarte clinica cu cluburile fantoma cu care pozeaza el !!!
Ultima oară modificat Lun Aug 05, 2013 17:05 de către gabi1, modificat 1 dată în total.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

barbumarius
pescar de competitie
Mesaje: 1131
Membru din: Joi Feb 07, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: CINE MERGE IN PORTUGALIA LA CM?

Mesaj de barbumarius »

Stefan Popescu scrie:
Vali Vesa scrie:Continuati Dl Popescu, nu ma deranjeaza. Nu o sa intru in jocul dvs.
Nici nu aveți cum. Pentru mine nu existați. Vă deranjază răspunsul la intrebările mele? Văd că vi le adresează și Val Pangică.
irinel bunica scrie::lol: Vali Vesa impostor :lol: Popescule, daca ai avea macar pe jumatate caracterul lui Vali Vesa, erai in istoria carpfhing-lui la fel ca Mihai Viteazu in istoria Romaniei!!! Asa esti doar un zero sau multime vida, pentru pescari adevarati de crap! Aia de te lauzi tu cu ei nu te cunosc sau nu exista!
Ce legătură are una cu alta? Am făcut o afirmație pe care o susțin în continuare. Impostura este dovedită, atâta timp cât domnul Vali Vesa o acceptă tacit. Văd că și alții mă confirmă, din interiorul fenomenului crapist.
barbumarius scrie:Se pare ca banii aia o sa ti se intoarca inapoi.
Te rog sa imi trimiti mie contul pe PM.
Eu unul nu vreau sa fiu sponsorizat de tine.
Matale cine crezi că ești? Nu crezi că ești tot un impostor? Demonstrează că ești Campion Național!
Să te ajut un pic:
http://www.crapimari.ro/Participanti_cr ... 1-278.html
De unde reiese că ești Campion Național?
Pentru mine ești un infractor, care îți arogă titluri pe care nu le-a obținut. Auzi, cine vrea să pozeze în lotul național al României.
Unde ai vazut dumneata ca ma numesc eu Campion National. Nu te-am jignit niciodata si nu ma obliga sa o fac.
Te rog sa stergi numele meu de prin marea federatia pt. ca nu ti-am dat si nu iti voi da vreodata acceptul sa ma treci acolo.
Astept scuze public si sper ca macar varsta sa te indrume la mai mult respect fata de membrii acestui forum.
In rest nu insista pt. ca nu ma intereseaza vreun dialog cu dumneata si nu o sa iti raspund.

George Andreescu
Mesaje: 111
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:30

Re: CINE MERGE IN PORTUGALIA LA CM?

Mesaj de George Andreescu »

doipac scrie:atata timp cat AGVPS nu are nici statutul
Domnule, spre deosebire de dumneata care ca orice oportunist de meserie incearca sa-l pupe in fund pe AV, eu nu am niciun parti-pris pentru AGVPS, dar tin sa-ti spun ca daca inainte sa incerci sa concluzionezi pe aici citeai tot topicul, ai fi vazut ca pana una alta AGVPS a primit o misiva din partea FIPS pentru trimiterea lotului Romaniei la mondialele din Portugalia organizate de ei.

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: CINE MERGE IN PORTUGALIA LA CM?

Mesaj de Val »

barbumarius scrie:Se pare ca banii aia o sa ti se intoarca inapoi.
Te rog sa imi trimiti mie contul pe PM.
Eu unul nu vreau sa fiu sponsorizat de tine.
Barbule ..eu imi apar echipa asa cum faci si tu . De ce era nevoie de exemplul asta cu Nexgen ? Vrei neaparat sa iti dau contul , este OK .... dar zau asa ....una e una si alta e alta ! Asa cum tu sari ca oparit la prima postare ...asa sar si eu cind cineva imi da echipa exemplu negativ ! Daca ne respectam , hai sa dam exemple neutre ....Dar insist , daca tu nu poti inghiti o suma donata din suflet de mine , este OK .... iti trimit pe PM contul . Si ne inchidem !

De fapt ti-am trimis contul pe PM .

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Campionatul Mondial de Pescuit la Crap”