Top lansete crap buget redus/ incepatori

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de Dan Mitranescu »

Incarcarea unei lansete este numai chestie de obisnuinta . Daca te obisnuiesti cu una tare greu mai poti sa arunci cu una moale si invers.

Important este unde vrei sa ajungi si sa incepi direct cu asta. Sa stii "unde sa privesti sau sa cauti " este tot ce conteaza.

In fotbal ( valabil si in alte sporturi ) atat incepatorii cat si juniorii folosesc mingii ca in diviziile nationale. Sa te obisnuiesti cu ceva cu care nu vei mai lucra in viitor ( mingie, lanseta , ... ) este mai mult decat o pierdere de timp si bani. Poate sa insemne chiar un drum ratat.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de DumiD »

Este corect ce spui Dane, daca pescuitul s-ar face doar cu lansete rapide. Multi le prefera pe alea mai blande chiar si dupa ce invata sa arunce si sa pescuiasca. Nu stiu de ce toata lumea presupune ca dupa ce inveti sa arunci treci neaparat pe lansete rapide. 90%dintre pescari nici macar nu stiu ce-i aia lanseta rapida, iau lanseta in mana si o balangane sa vada cum se misca varful. Daca s-ar pescui doar cu lansete tari n-ar mai exsista mtx11 :lol:

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de ionut72 »

Multi le prefera pe alea mai blande chiar si dupa ce invata sa arunce si sa pescuiasca.
Le prefera pe alea "blande" nu pentru aruncari, ci pentru cu totul altceva!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Cu o lanseta moale simti ciortanu de 1.5kg frumos in drill. Dar nu poti pescui la distanta mare. Cu o lanseta mai tare pescuiesti si la distanta, sunt si mai bune pt pescuitul plantat, si simti si pestele in drill fara probleme...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de DumiD »

ionut72 scrie:
Multi le prefera pe alea mai blande chiar si dupa ce invata sa arunce si sa pescuiasca.
Le prefera pe alea "blande" nu pentru aruncari, ci pentru cu totul altceva!
Exact. De-aia sfatul meu pentru un incepator o sa fie intoteauna sa evite lansetele rapide. Nu-l ajuta nici in aruncare nici in dril. Si dupa ce isi formeaza tehnica necesara sa il ajute e foarte probabil sa constate ca oricum nu-i plac. Invers singurul inconvenient e ca nu ajungi la distante foarte mari, pe care e iara foarte probabil sa nu le atingi oricum, chiar si cu mtx class sau hi-s 200. La concursurile lui Dan de casting am vazut si aruncari de 140, 150 m cu aceleasi lansete cu care se arunca 180 sau 200 si nu cred ca acei concurenti nu stiau sa arunce.

gl10cyp
Mesaje: 23
Membru din: Mie Mai 07, 2014 10:20

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de gl10cyp »

Din spusele voastre ar fi recomandat de luat lansete rapide. Am vazut pana acum in bugetul acesta mtx8/9 mustang 2 si baracuda cocaine. Ce parere aveti? Care merita?

Mircea.Jakab
Mesaje: 41
Membru din: Lun Oct 07, 2013 18:54
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de Mircea.Jakab »

cea mai buna lanseta low-cost e FL strategist 3,60(varianta cu mandrina de tip fuji nu mizeria aia din metal)...in mainile cui trebuie arcunca cu plumb 160-170m cu montura 140-145m(aruncari efectuate cu plumb de 110g-120gr si fir de 0,25)....iar in dril sunt ok...usoare,frumoase,blank rezistent in timp...chiar ma mir de pretul care-l au :wink:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de gabi1 »

singurul inconvenient e ca nu ajungi la distante foarte mari, pe care e iara foarte probabil sa nu le atingi oricum, chiar si cu mtx class sau hi-s 200. La concursurile lui Dan de casting am vazut si aruncari de 140, 150 m cu aceleasi lansete cu care se arunca 180 sau 200 si nu cred ca acei concurenti nu stiau sa arunce.
Intre dorinta si puterinta este drum lung... degeaba ai His-200 sau mtx class (ultra rapide) dar daca n-o poti incarca suficient si multi nu o pot face, probabilitatea de a arunca mai putin sau la fel ca si cu o lanseta semi rapida este foarte probabila.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de carbocalm »

gl10cyp scrie:Din spusele voastre ar fi recomandat de luat lansete rapide. Am vazut pana acum in bugetul acesta mtx8/9 mustang 2 si baracuda cocaine. Ce parere aveti? Care merita?
Asa cum ti s-a recomandat si mai sus, te rog sa iei in considerare fl strategist . Personal folosesc de 2 ani modelul cu mandrina metalica, de 3.90 , 3.75 lbs .
Iti garantez ca daca ai/deprinzi putina tehnica nu te vei face de ras cu ele.
Este o lanseta cu actiune de varf care imi permite sa lansez momitorul cu fir de 0.25 la 130 m.

PS Nu stiu ce sa zic de modelul cu mandrina noua.Personal mi s-a parut mai "moale" comparativ cu versiunea initiala. Stiu asta pentru ca in primavara am cumparat una, model vechi, pentru marker de la marian_popescu, dupa ce initial am incercat una cu mandrina noua.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Top lansete crap buget redus/ incepatori

Mesaj de ionut72 »

FL stategist.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”