C&R vs. restul

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: C&R vs. restul

Mesaj de Dan Mitranescu »

viper28 scrie:Si mie imi place saramura de peste. Citeste mai bine la cine faceam referire si pe cine faceam "saramuristi" ( a se sesiza-am pus ghilimele). Sunt sigur ca Dan si alti pescari consacrati au pescuit pe dunare in urma cu 12-15 ani. Sunt sigur ca si ei vad diferentele dintre acei ani si ultimii ani. Nu realiazam nimic daca luam acasa mult mai mult decat poate natura sa produca sau in cazul pestelui sa se reproduca.
Am pescuit si atunci si acum . Tot ilegal. :D Ma refer la faptul ca pescuiesc cu 4-6 lansete si iau putin mai mult decat spune cartea. Din cauza concentrarii pe pescuit nu-mi aduc sigur aminte cate zile stau pe balta ca sa iau multiplu de 5 kg. :D

Fara gluma. Vorbeam cu Florin mai zilele trecute despre acest aspect. Ca nu se mai prinde ca acum 20 de ani.
Concluzia este una. Sunt mult mai multi pescari acum. Si nu prin faptul ca se prinde mai mult sau ca se braconeaza, a "disparut" pestele .
Consider ca "inainte" locurile bune erau lasate sa "se aseze" . Acum locurile bune nu mai exista datorita fluctuatiei pescarilor. Presiunea este alta pe ele ... si nu mai sunt bune.
Totusi , cine umbla si cauta, prinde mult. :wink:
Nu sunt printre aceia, ca nu mai am timp si nici nu mai pescuiesc la crap prea mult ( de placere ) , prefer rapitorul ( chestie de oase :D ) , dar fara 30kg pe zi nu vin. A trebuit sa ma adaptez, sa rup de la lansete si sa bag intr-un motor. Ca altfel nu trage. :wink:

Pescarii cu lansetele nu prind mai mult de 10% din pestele care se prinde legal ( autorizatii de pescuit industrial ) si nici din cel care se prinde ilegal.
Suntem mici copii cu nebunia noastra.

Milioanele de tone de peste din Dunare isi dubleaza cantitatea in fiecare an. Chiar credeti ca nu este suficient sa manance si unul care vrea asta ?

Bine, purtam discutia asta ca si cum pescarii sufera ca nu mai pot sa ia peste acasa datorita principiilor c&r. Nicio sansa. :)

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: C&R vs. restul

Mesaj de viper28 »

Dupa ce in final am reusit sa imi iau sculele de crap dorite mi-am cumparat mulinete pt dunare urmand sa imi iau si lansete. Chiar vreau sa revin la pescuitul pr dunare. Pescuiesc mult din barca, intre butuci.

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R vs. restul

Mesaj de Hert »

Uite, Dane, ca mai sunt si din-astia care elibereaza fara constrangere administrativa, ci doar din...sa-i zicem..."simtamant".
https://www.youtube.com/watch?v=U6sHfo9xJG4
Si, crede-ma, ca pentru eliberarea acestui peste prietenii mei au fost foarte aproape de o bataie sora cu moartea de la localnici. Si un amanunt comic: echipa era compusa dintr-un moldovean, un oltean si un banatean...globalizare frate!
Bogdan Chiriac

dyna
Mesaje: 381
Membru din: Joi Dec 13, 2012 18:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: C&R vs. restul

Mesaj de dyna »

Si eu eliberez tot ce prind,indiferent daca pescuiesc pe balti c&r,balti cu retinere,rauri...totul tine de etica...eu unul nu mai mananc carne de ani buni....am renuntat la carne nu din motive din sanatate,ci din iubire pentru animale...animalele nu prea au multe variante si se mananca intre ele,noi insa putem sa alegem...

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Tribal velocity sau mtx14

Mesaj de DumiD »

Claudiu Cutus scrie:Si mai vad pe aici o gramada ca sa nu le zic urat le zic fraieri care nu au avut in viata lor o scula ca lumea in mana da zic de ele ca sunt naspa ca nu merita banii si....... ma pusca rasul :))))))
Ce-i aia scula ca lumea, scula care iti place tie sau cu care pescuiesti tu?

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Tribal velocity sau mtx14

Mesaj de DumiD »

Claudiu Cutus scrie:Discutia asta poate continua la nesfarsit, ideea e ca pescari de c&r sunt. Am si filmari cu eliberari nu pe ape publice ci pe balti cu retinere. Nu vreau sa ma laud sau ceva si nici nu condamn pe cei ce pescuiesc cu retinere, ce ma deranjeaza e ca se promoveaza maxim stilul ieftin si se denigreaza pe nedrept oeiginalul. Ce mare smecherie pot vedea unii in a folosii niste imitatii ieftine si sa se mai creada si interesanti? Frate daca nu ai bani de prajitura nu te duce la cofetarie, sau daca iti faci prajitura acasa nu zice ca la cofetarie e naspa ca nu ai bani, nu mai promovati saracia ca nu e bine.
initiatorul topicului original considera, pe buna dreptate, mtx14 cu inel de 50 o alternativa la velocity, asta te deranja? cand vrei sa fi mare boss si sa mananci cozonac nu te duci la pescuit cu shimano velocity, te duci macar cu xs1 intensity daca n-ai bani de cal. la fel cu foxu...pai daca tot esti mare jmecher si noi restul fraieri du-te la pescuit cu horizon xt nu cu warrior. cu warrior sau cu velocity esti doar un sarac care vrea sa para jmecher daca jmecheria consta in scule...si conduci si un 320 din 2002 inmatriculat la bulgari probabil.....tara de barosani....

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Tribal velocity sau mtx14

Mesaj de gabi1 »

DumiD scrie:
Claudiu Cutus scrie:Si mai vad pe aici o gramada ca sa nu le zic urat le zic fraieri care nu au avut in viata lor o scula ca lumea in mana da zic de ele ca sunt naspa ca nu merita banii si....... ma pusca rasul :))))))
Ce-i aia scula ca lumea, scula care iti place tie sau cu care pescuiesti tu?
De gustibus & fanteziile non est disputandum.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: C&R vs. restul

Mesaj de Dan Mitranescu »

Hert scrie:Uite, Dane, ca mai sunt si din-astia care elibereaza fara constrangere administrativa, ci doar din...sa-i zicem..."simtamant".
https://www.youtube.com/watch?v=U6sHfo9xJG4
Si, crede-ma, ca pentru eliberarea acestui peste prietenii mei au fost foarte aproape de o bataie sora cu moartea de la localnici. Si un amanunt comic: echipa era compusa dintr-un moldovean, un oltean si un banatean...globalizare frate!
Inteleg situatia perfect Bogdan.
Si eu am facut din astea. :)
Totusi daca imi spui tu cu mana pe inima, ca asa faceti tot timpul, eu il mananc. :D
Sfoara aia atent trecuta pe sub branhii , nu stie sa o bage oricine. :wink: :D

Pe bune acum, care a fost conjunctura ? :) Sa-i intepati pe localnici ? :)

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: C&R vs. restul

Mesaj de nit_matias »

In primul rand tin sa ii felicit pe cei care practica C&R cu adevarat, atat pe lacuri cat si pe rauri unde nu este obligatoriu acest lucru. Legat de scule fiecare este liber sa aleaga, sunt lansete bune la preturi decente, de la orice marca. Ideea ca MTX bate sau nu o lanseta medie de la Shimano sau Daiwa sunt chestiuni care nu isi au rostul. Lanseta este o chestiune de gust, uni se simt bine sa utilizeze lansete moi, alti tari, alti de 3,90, alti de 3,60 si tot asa. Nu exista cea mai buna lanseta ci exista cea mai potrivita lanseta pentru mine si atat. O lanseta are mai multe calitati decat doar sa arunce, conteaza cat de usoara e, conteaza cum prinde mandrina mulineta, daca in timp capata joc in mandrina, pozitionarea inelelor si nu in ultimul rand finisajele, frumusetea si simplitatea. Acum depinde de fiecare ce isi doreste.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: C&R vs. restul

Mesaj de Dan Mitranescu »

dyna scrie:Si eu eliberez tot ce prind,indiferent daca pescuiesc pe balti c&r,balti cu retinere,rauri...totul tine de etica...eu unul nu mai mananc carne de ani buni....am renuntat la carne nu din motive din sanatate,ci din iubire pentru animale...animalele nu prea au multe variante si se mananca intre ele,noi insa putem sa alegem...
Eu nu ma opresc aici.
Sunt atat de inversunat impotriva celor care mananca zilnic numai peste, incat ii rad pe toti, de fiecare data cand am posibilitatea.( somn , salau, :D )
Nenorocitii de ei , sa curme atatea vieti nevinovate. Le arat eu lor. :D

Pe bune. Am minimum 40 somni de peste 50kg. Cel mai mare 62kg. Iti imaginezi cate mii de ciortani am salvat de la moarte. Acum realizez.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”