Cupa Peris Editia II - Rezultate preliminare

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Adigogo

Draga prietene , te rog sa ma crezi ca nu am avut aruncare mai lunga de 100 metri , in tot concursul . Motivele le-am explicat deja , malul oblic nu permitea miscarea de aruncare larga fara sa agat buruiana de pe jos .

Oricum :

1. montura cu plumb pierdut , de 100 si 120 grame
2. fir Stren de 0,30
3. inaintas Sufix Balistic de 35 lb
4. mulineta Banax Helicon
5. lanseta Fox Rangemaster II 3,9 - 3 lb
6. peste ce puteam , numai sa nu agat .

Am mai dat si cu lansetele lui Cezar - Sert Carpium de 3,9 , 3.5 lb , mulineta Shimano Big Baitrunner LC , fir Shimano Technium de 0,30 , inaintas Fox , montura in line cu plumb de 100 grame .

adigogo
Mesaje: 124
Membru din: Mie Mai 18, 2005 20:48

Mesaj de adigogo »

Multumesc!
Sculele lui Cezar le-am incercat! Sunt ca lumea, bine echilibrate, poti sa arunci cu ele fara prea mare efort 100m. Chiar m-au surprins cat de usor lanseaza! De', si sa faci o imperechere montura-inaintas-fir-mulineta-lanseta tot experienta inseamna. Altfel, bani aruncati :cry:

Avatar utilizator
radu sima
Mesaje: 67
Membru din: Mar Ian 11, 2005 18:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de radu sima »

@adigogo
O intrebare : Cum ai masurat tu cei 105 metrii la care nadeai si pescuiai?Ma intereseaza acest aspect mai ales ca mi se pare o performanta remarcabila .Sa arunci bile la 105m nu e usor in opinia mea.Cum ai facut?
Radu Sima
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA
www.drcrap.ro

adigogo
Mesaje: 124
Membru din: Mie Mai 18, 2005 20:48

Mesaj de adigogo »

Simplu!
Diametrul mediu (avand in vedere ca pe masura ce firul se depune pe tambur, lungimea recuperata creste) al tamburului in zona lasata libera de firul deja lansat, inmultit cu Pi (aprox. 3.14) iti da lungimea cercului, in fapt a unei spire medie de pe tambur.Apoi am inmultit cu raportul de recuperare al mulinetei 4,5:1.
Asa ca stiu ca la o tura completa a manivelei mulinetei strang cam 1m de fir. Am probat si pe uscat sa vad eroarea: eroare max. 5m, eroare medie 3.5m. Nu-mi ramane decat sa numar turele manivelei, bineinteles fara peste in drill :lol: , si stiu la ce distanta am pescuit.
Daca gresesc, spune-mi! Inseamna ca degeaba am facut atata matematica :lol:

adigogo
Mesaje: 124
Membru din: Mie Mai 18, 2005 20:48

Mesaj de adigogo »

Si oricum n-am facut nici o performanta! :lol: La 3-4 aruncari, daca imi iesea una, iar de nadit, oricum pescuiam peste patul de nada, ca nu reuseam cu nici una din cele trei cobre din dotare sa aruncam bilele pana acolo :lol: . Dar a mers!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@cristin

Soarele meu, cum le stii tu pe toate ! Mai ,mai ca era sa cred ca tu nu ai participat la concurs. Puteai sa-mi zici in fata parerea ta, ca doar ma cunosti destul de bine ! Pacat ca elemente ca tine si ca Ilarion scriu doar de dragul de a provoca scandal, fara un temei legal.
Punct.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Cine scrie Vladut - macar sa stim si noi ?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Vorbim la telefon Val, ca e mai bine sa ramana anonim ptr site, poate mai da ceva din el !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

bodyghost
Mesaje: 61
Membru din: Vin Ian 28, 2005 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bodyghost »

Felicitari tuturor participantilor si mai ales lui Maty care este unul dintre cei mai buni pescari de pe la noi.
Felicitari echipelor BIG FISH si celor care au avut incredere in nada BIG FISH
adica ADIGOGO care s-au comportat foarte bine.
Multumesc dane pentru informarile zilnice.
Radu Badica

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

@vladut
Cu tot respectul cuvenit, eu ce am scris si ce am acuzat pot demonstra oricind, plus ca stie toata lumea ca asa e.Ma acuzi pe nedrept si fara sa te fi provocat vreodata, cea ce nu e frumos....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”