reteta boilies ieftina pentru nadit?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de ritesco »

Depinde de balta si anotimp,is perioade cand prinzi mai bine cu o farfurie de boilies pe fiecare montura,dar sunt si balti sau momente cand ai nevoie de o nadire grea,depinde si de durata partidei,sunt prea multe variabile de luat in calcul,dar tu poti sa tragi concluziile doar facand mai multe partide pe aceasi balta.
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de ionut72 »

Pai si cum mai faci selectie ? :wink:
Din cantitate. :) Prinzi cat mai multi pesti si speri ca, printre acestia, sa vina si cei mari. Mai poti incerca si varianta nadit si momeala numai bile mari si tari, dar un crap de 4-5 kg n-are nici o "jena" sa-ti ia 2 bile de 24, daca se hraneste bine (exemplul lacului Teiu). Varianta de reusita cu cele mai mari sanse, in acest caz, este lungimea firului de par (cu cat mai mare cu atat mai selectiva), doar ca trebuie sa te asiguri ca montura este prezentata corect. Ultima, dar nu cea din urma, este varianta pescuitului izolat, la o oarecare distanta de patul de nada.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de carbocalm »

ionut72 scrie:
Pai si cum mai faci selectie ? :wink:
Din cantitate. :) Prinzi cat mai multi pesti si speri ca, printre acestia, sa vina si cei mari. Mai poti incerca si varianta nadit si momeala numai bile mari si tari, dar un crap de 4-5 kg n-are nici o "jena" sa-ti ia 2 bile de 24, daca se hraneste bine (exemplul lacului Teiu). Varianta de reusita cu cele mai mari sanse, in acest caz, este lungimea firului de par (cu cat mai mare cu atat mai selectiva), doar ca trebuie sa te asiguri ca montura este prezentata corect. Ultima, dar nu cea din urma, este varianta pescuitului izolat, la o oarecare distanta de patul de nada.
:oops: glumeam
Am o balta unde toate cele de mai sus au dat rateu . 1-3 kg din orice pozitie. Cum i-am marit distanta de la bila la carlig s-au oprit.

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de stoian06 »

Pt ritesco,reteta cu purina de care ai intrebat-700gr peleta purcei sugari baby pro purina,200gr faina peste lt94,100 gr robin red,50 ml marin amino,8 ml aroma s&o,8 oua

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de stoian06 »

Acum chiar m ati facut curios!si voi cu ce bile naditi?má gandesc ca nu toti ruleaza acasa!

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de carbocalm »

Cele mai ieftine boilesuri in partide de 24h sunt mamaliga ,prafurile , porumbul la conserva si peletele.
In cele de 48h se mai adauga solubile(CPK) la ce depasesc 48 h intra in calcul si bilele tari (CPK ).

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de cipibm »

[quote="carbocalm"]Cele mai ieftine boilesuri in partide de 24h sunt mamaliga ,prafurile , porumbul la conserva si peletele.
[/quote]

Profund!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de ionut72 »

Am o balta unde toate cele de mai sus au dat rateu . 1-3 kg din orice pozitie. Cum i-am marit distanta de la bila la carlig s-au oprit.
Ce durata a avut partida? Esti convins ca "dulapii" nu erau doar o himera pe balta aia?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de carbocalm »

cipibm scrie:
carbocalm scrie:Cele mai ieftine boilesuri in partide de 24h sunt mamaliga ,prafurile , porumbul la conserva si peletele.
Profund!
:) Merci. Pentru baltile frecventate de mine si pescuite in general la porumb. Pe MV, Magura , Corbu etc probabil nu e nici o problema sa incepi direct cu bile cand nu e canicula.

carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: reteta boilies ieftina pentru nadit?

Mesaj de carbocalm »

ionut72 scrie:
Am o balta unde toate cele de mai sus au dat rateu . 1-3 kg din orice pozitie. Cum i-am marit distanta de la bila la carlig s-au oprit.
Ce durata a avut partida? Esti convins ca "dulapii" nu erau doar o himera pe balta aia?
Ultima 72h , dar in general 48h. O sa mai fac una de 4 zile in septembrie . E posibil sa fie fantasme , dar am vazut sarituri de peste mare.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”