Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns

Eu as alege

Ultegra ci4 XSA
66
46%
Ultegra XSC
78
54%
 
Voturi totale: 144

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Xsa nu s au vandut foarte multe datorita pretului exclusivist.. si au disparut f repede de pe piata ca sa faca loc la ci4 xsb si xtb...
Eu am si xsc si ci4 xsa si ci4 xsb si spun cu mana pe inima, xsc merge cel mai prost... si e si f fragila.. se zgarie imediat... apar jocuri la manivela...
Mulineta de 700 lei care are nevoie de upgrade uri de 50 lei...
Si ce upgrade-uri... niste rulmenti de 2 lei si niste discuri oparite la frana...
...

Patetic...

Trimis de pe al meu GT-I8200 folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de gabi1 »

:idea: Investitia in cunoastere are cea mai buna dobanda. :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Eu daca eram Shimano, la doua luni dupa lansarea xsc le retrageam pe toate de pe piata, le upgradam si le trimiteam inapoi la clienti cu scuzele de rigoare

Trimis de pe al meu GT-I8200 folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re:

Mesaj de Alin Galbenu »

osc1or scrie:Xsa nu s au vandut foarte multe datorita pretului exclusivist.. si au disparut f repede de pe piata ca sa faca loc la ci4 xsb si xtb...
Eu am si xsc si ci4 xsa si ci4 xsb si spun cu mana pe inima, xsc merge cel mai prost... si e si f fragila.. se zgarie imediat... apar jocuri la manivela...
Mulineta de 700 lei care are nevoie de upgrade uri de 50 lei...
Si ce upgrade-uri... niste rulmenti de 2 lei si niste discuri oparite la frana...
...

Patetic...

Trimis de pe al meu GT-I8200 folosind Tapatalk
XSA s-au vandut mult mai multe decat XSC. Doar ca nu le vinde lumea pentru ca sunt geniale! Din punctul meu de vedere, Ci4 XSA a fost si este mulineta ideala pentru cerintele pescarilor de crap si nu numai. O mulineta foarte robusta, cu un corp rezistent, cu o greutate de 600 grame in varianta 14000, tambur de rezerva si angrenaje de foarte buna calitate. TAmburii fiind universali, se puteau schimba de la generatiile anterioare din seria B a Ultegrelor, si erau o gramada pe piata, se gaseau peste tot. Au fost nevoiti s-o scoata de pe piata ca sa poata vinde noile modele.
Am folosit ambele mulinete din acest topic, in paralel, si pot spune ca, practic, XSA Ci4 castiga detasat!
Imagine

Avatar utilizator
adistul
Mesaje: 35
Membru din: Sâm Noi 14, 2020 1:57

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de adistul »

Mi-a placut sa lecturez acest topic si am inteles destule lucruri despre mulinetele Shimano.
In concluzie, am achizitionat 4 buc Ultegra Ci4+ XTB 14000, varianta SH, pentru ca merg si la plantat si la aruncat. Le voi imperechea cu Prologic C3C de 3.97m / 3.75lbs.
Sper sa dau 150m cu momitor.

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Szilveszter »

Depinde mai mult de tehnica, lansatul la 150.si mai greu cu momitor, aproape s. f. La cap de matz ma refer, nu la momitor cu pasta.

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de catalinSM »

conteaza mult si batul. eu am o chinezarie de bat dar pe la 140 tot ajungeam cu shimano navi xta cu momitor.

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Shimano Ultegra ci4 XSA vs Ultegra XSC

Mesaj de Szilveszter »

Tare as vrea sa organizez o lansare de momitoare pe uscat, sa se mai dezumfle lumea de atâția metri aruncati. Pacat ca sintem rasfirati prin toata tara. Am mai facut asta laTimisoara cu cobrele, toti lansau teoretic sute de metri :mrgreen:, asta pâna am ajuns pe camp.... Surprize, surprize

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”