Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Daniel Ene »

iulius_gherase scrie:Pai si cum poate castiga primul de pe sectorul C sa zicem cel mai slab in fata primului de pe sectorul A cel mai bun?asta nu am inteles...fiindca e clar ca cel de pe sectorul slab nu va prinde niciodata cat cel de sectorul cel mai bun...nici cantitate si nici calitate...in cazul concursurilor cu sectorizare dar premiate la general
Exemplu:
sector C: 1 calitate, 1 cantitate 50Kg in sectorul sau: TOTAL 2 puncte
sector A: 1 calitate, 2 cantitate 300Kg in sectorul sau: TOTAL 3 puncte
Nu va fi cel mai slab din sectorul sau, ci cel mai bun din sectorul sau.
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de iulius_gherase »

Navis Carpo scrie:
iulius_gherase scrie:Pai si cum poate castiga primul de pe sectorul C sa zicem cel mai slab in fata primului de pe sectorul A cel mai bun?asta nu am inteles...fiindca e clar ca cel de pe sectorul slab nu va prinde niciodata cat cel de sectorul cel mai bun...nici cantitate si nici calitate...in cazul concursurilor cu sectorizare dar premiate la general
Exemplu:
sector C: 1 calitate, 1 cantitate 50Kg in sectorul sau: TOTAL 2 puncte
sector A: 1 calitate, 2 cantitate 300Kg in sectorul sau: TOTAL 3 puncte
Nu va fi cel mai slab din sectorul sau, ci cel mai bun din sectorul sau.
Aici nu inteleg: de ce l-ai trecut cu 2 la cantitate si nu l-ai trecut cu 1(doar pe sectorul sau a prins cel mai mult)?
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Daniel Ene »

iulius_gherase scrie:
Navis Carpo scrie:
iulius_gherase scrie:Pai si cum poate castiga primul de pe sectorul C sa zicem cel mai slab in fata primului de pe sectorul A cel mai bun?asta nu am inteles...fiindca e clar ca cel de pe sectorul slab nu va prinde niciodata cat cel de sectorul cel mai bun...nici cantitate si nici calitate...in cazul concursurilor cu sectorizare dar premiate la general
Exemplu:
sector C: 1 calitate, 1 cantitate 50Kg in sectorul sau: TOTAL 2 puncte
sector A: 1 calitate, 2 cantitate 300Kg in sectorul sau: TOTAL 3 puncte
Nu va fi cel mai slab din sectorul sau, ci cel mai bun din sectorul sau.
Aici nu inteleg: de ce l-ai trecut cu 2 la cantitate si nu l-ai trecut cu 1(doar pe sectorul sau a prins cel mai mult)?
E un exemplu ca sa intelegi cum se face clasamentul. Pe sectorul A presupunem ca mai e cineva cu 350Kg adika 1 la cantitate. Vizualizeaza clasamentele concursurilor de anul trecut pe acest format de punctaj.
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de iulius_gherase »

Eu am inteles...numai ca in scenariul gandit de mine A-ul avea tot 2 puncte...si atunci castiga tot A-ul fiindca era egalitate si se diferentiau la cantitatea prinsa...acum nu stiu care e scenariul mai realist:cel expus de mine sau cel expus de catre tine? Fiindca dupa gandirea mea e greu sa castigi de pe C-uri la general...multumesc m-am lamurit oricum,eu greseam fiindca calculam calitatea pestilor de pe C-uri cu calitatea pestilor de pe A-uri,cand pe C-uri cu 5 pesti(sa zicem) de 4 kg poti sa fii primul la calitate si nu are importanta ca cel de pe A-uri are 5 de 10 kg fiecare..
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Avatar utilizator
FCS
Mesaje: 160
Membru din: Mie Oct 02, 2013 13:45
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de FCS »

Sa bag si eu una din concursuri adunate :)) nu am experienta lui Petre Iulian dar stiu sa fur din experienta altor pescari cu experienta.... asa ca la Cupa Primaverii din 2015 eram in echipa cu Petcu si inca doi Razvani :) si veneam dupa standul A1 cu frumosul loc 1 provizoriu in acel moment , cu moralul crescut pentru ce realizasem in prima zi de concurs urmand sa trecem pe un loc slab de C-uri, motiv pentru care toti care treceau pe langa noi ne sopteau mai la ureche mai in gura mare ca "ne-am ingropa aici" dar nu am disperat si am gandit ca Petcu care toata noaptea a lansat sateliti sa se odihneasca si sa raman eu pe treaba cu unul dintre Razvani, zis si facut... am inceput nadire cu bulgari si schimbam la 30min , in dreapta noastra era Ospataru si in stanga noastra o echipa campioana de CN motiv pentru care Petcu m-a atentionat sa fiu cu ochii pe ei ca o sa ne calareasca la noapte , dupa ora 20,dupa o aruncare de a lor am scos lanseta 1 pe care o tineam lipita de plancarda de delimitare moment in care lor le-a plecat lanseta 4 , asta fiind un semnal ca incepuse deja stilul calarire" , i-am atentionat ca sunt la noi in stand si la fel cum a zis Iulian...din greseala, a mai facut o data asta , asa ca am inceput sa schimb lanseta 1 la 5 min si le pleca pe drill cu lanseta noastra de fiecare data :), dupa 5 asemenea driluri date de noi am hotarat sa iau o rezerva si sa ii scot montura pe care sa o inlocuiesc cu un plumb cu lame pe care o lansam dupa fiecare schimbare a lor de lansete (3-4) am avut placerea sa vad cateva recuperari curate ale lor dar pe la ora 24 totul a fost ok ...ei s-au bagat la masina si noi am reusit sa scotem un loc 1 pe sectorul C cu 11 pesti.
Merge si stilul furat cum l-a povestit Iulian dar daca ai un pic de atentie si intelegi de ce ai venit la concurs... e mai greu sa fi furat.
TNT BAITS CARP TEAM

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Am gasit in arhiva clubului privata o postare de-a mea din 2014 :wink: intre timp am mai schimbat stilul de nadit-pescuit dar in general nimic deosebit .... de fapt sunt vre-o 5 `povesti dar astazi una :D


-------- `Trucuri -Strategii de nadire si capcane pentru altii --------------------


Din prima va spun ca daca eu asa fac nu inseamna ca este si cel mai bine . Fiecare face greseli si in timp invata unele `chestii noi .
Deci.....ajung pe balta la concurs pe stand si prima oara ma uit pe balta si stau degeaba in timp ce coechipierii ma `injura :)) ca nu particip la despachetatul echipamentului . Stau linistit si fumez 2-3 tigari si-mi fac in cap o strategie de pescuit si nadire in functie de ce vad pe apa ,distanta de malul alaturat ,etc ...Scoatem echipamentul si incepe concursul dar trebuie sa observ in primul rand la ce distanta pescuiesc vecinii si stau cu ochii `geana :)) pe ei . Aruncam lansetele la diferite distante la inceput sa vedem unde trage mai repede . Din prima eu va zic ca rar de tot scot un marker sa sondez standul, pentru ca pescuiesc mai mult pe balti unde stiu dinainte daca este vre-o zona de descoperit (traiasca prietenii) .

Sa zicem ca pescuiesc pe o balta gen Corbu unde nu ajung la mal asa ca si nadirea o sa difere fata de o balta unde ajung la mal... Dupa ce vad ce fel de vecini am ,la ce distanta pescuiesc ,la ce distanta nadesc ,cu ce nadesc pot face o adevarata strategie de nadire . Din prima caut sa pescuiesc si sa nadesc `peste (mai departe ) decat vecinii mei si din prima incerc sa-mi maresc standul . Daca `tine incerc sa ma duc(lansez) din prima cat mai mult stanga si dreapta s-mi creez un avantaj printr-un stand mai mare :)) . Din prima trebuie aruncat cat mai lateral sa-ti " marchezi teritoriu :)) . Daca ai pescari mai slabi vecini ,daca vede lanseta ta unde cade o sa pescuiasca de unde a vazut lanseta ta spre standul tau . Tatonezi daca merge sa le `furi vecinilor din stand si dupa ce -ti consolidezi bine zona incepi sa nadesti pe mijlocul standului .
Acum e de discutat unde nadesti si unde pozitionezi monturile ca si aici difera mult de situatie si este ceva de discutat .Cum am zis ca vorbesc de-o balta mare stiu ca acum pestele vine din larg asa ca voi incerca in primul rand sa nadesc `peste (la distanta mai mare ) de vecini . Daca vecinii nadesc la 100 metrii eu voi nadi la 110 daca vecinii pescuiesc la 120 eu voi incerca sa pescuiesc la 130 si tot asa dar fara sa depasesc o distanta la care eu consider ca nu pot face fata tot concursul (te duci prea departe si dupa 2 zile obosesti si nu mai ajungi acolo ).
Daca vecinii (unul din ei )pescuiesc foarte departe si nadesc foarte departe (am patit) ma indrept sprea partea cealalta a standului daca vad ca acolo pot `calarii vecinii :)) .Eu am patul pe mijloc si incerc sa-l mut cat mai spre echipa care cred eu ca este mai slaba . Daca nu mut patul de nada din zona unde este echipa care arunca foarte departe o sa am sansa sa impart pestele cu el ...

Cum in ultima perioada am fost pregatit cu multa nada (bile ) e foarte greau ca o echipa sa mentina ridmul meu de nadire si la un moment dat tot reuseasc sa-i fur pestele din fata :)) .Binenteles ca trebuie sa si prinzi peste si sa fie si mult peste sa poti nadi intr-un ritm care sa fie optim ca nadire -peste . Daca nu este peste si nadesti aiurea iar nu este bine ca atunci cand vine un banc de 20 pesti si pe fundul apei sunt sute de bile si doar 4 carlige e greu sa-l prinzi repede . Daca ai cateva zeci de bile si 4 carlige ai sanse mult mai mari sa `percutezi mai multi pesti decat unul care are sute de bile in apa si 4 carlige ....e logic . Trebuie sa nadesti si in functie de densitatea pestelui pe balta ,a felului cum se hraneste ,etc .Daca nadesti haotic fara sa ti cont de multi factori esti pierzator deja . Poti sa nadesti cu ce-a mai tare bila din lume ca degeaba o faci daca nu sti cate cantitate de nada trebuie sa arunci si la ce perioada . Sunt multe lucruri care nu se pot scrie pentru ca tin de experienta si de multi alti factori care nu-i pot relata corect in scris .De multe ori noapte incep sa provoc vecinii sa nadesca si incep sa nadesc dar la o distanta mica de mal ei nestiind acest lucru . Ei pun mana pe cobra si nadesc unde pescuiesc si tot nadind acolo fara sa prinda peste aglomereaza zona cu multe bile si intervine `chestia cu sute de bile cu doar 4 carlige in loc de zeci de bile cu 4 carlige :)) . Cand vine `valul eu prind 10 pesti si el doar 2-3 maxim pentru ca a nadit aiurea si a gasit mai greu carligele lui :)) . Si ziua practic acest `artificiu cu nadirea la misto dar aici intervine spombul care de fapt este gol ... :)) Vecinul vede doar spombul cum il runci dar nu se gandeste ca acel spomb are in el pamant ,pietris ,etc si-l faci sa nadeasca si el pe bune si iar strica patul ,ca iar aglomereaza zona cu nada si iar intervine ca eu am pe pat zeci de bile si el sute :)) :)) .

Sa trecem la un alt tip de nadire cand esti cap de stand ;) . Multi cand sunt cap de stand nadesc exact invers cum ar trebui :-\ . Sa zicem ca esti cap de stand si in dreapta ta nu mai este nimeni . Multi nadesc in stanga standului cu gandul sa nu treaca pestele spre vecin dar este exact invers . Faci patul in dreapta si lansetele in stanga sau doua in stanga patului si doua in dreapta :ymsmug: pentru ca atunci cand vine spre stanga spre vecini dupa patul tau de nada da, de lansetele tale si cand intepi fuge inapoi in zona libera unde nu sunt lansetele nimanui . Iar trec de patul tau si iar intepi tu si-l faci sa fuga inapoi si vecinul tau din stanga sta si se uita la tine cum prinzi ;) .Daca faci patul invers in stanga si lansetele in dreapta lui ai sanse reale ca pestele sa stie unde este hrana mai multa si sa ajunga mai repede la pat ,trecand peste lansetele tale . Intepi unul -doi si fuge stanga -dreapta , adica spre vecin si uite asa ai deschis `robinetul pt. vecini si prind si ei cot la cot cu tine .

Pe balti unde ajungi la malul alaturat se nadeste cu 7-10 metrii mai departe decat malul . Intre zona nadita si mal trebuie puse monturile . Pestele are obiceiul sa se retraga pe langa malul opus si daca-l bombardezi cu nada exact langa mal ai sanse sa-l sperii dar intervine iar chestia cu sute de bile si doar 4 carlige . Pestele este pe langa mal ,pe urma urmeaza monturile si pe urma nada in mod normal ;) ....atunci cand pestele se duce spre nada prima oara da de carligele noastre si le ia primele mereu si dupa ce intepi pestele ,se retrage inapoi spre mal pentru ca are o zona de protectie . Ma uitat odata la niste gaini si vedeam acelas comportament si anume ca stiau unde-i mancarea ,eu le speriam dar reveneau mereu inapoi unde stiau ca este mancarea... :))

Daca nu lasi acel spatiu intre nada si mal ai sanse sa alungi pestele in stanga -dreapta si fuge la vecini in fata .Cand ai stricat zona tampon o sa prinzi numai la lansetele din margini si nu mai ajunge la cele din mijloc si iar esti pierzator pentru ca tu prinzi la doua lansete si altul la 4 ..

Mai sunt situatii pur si simplu cand nu ai pestele in fata si el vine sa zicem numai din dreapta ...Atunci trebuie sa incerci sa pozitionez lansetele din dreapta in scara gen prima mai departe de mal,a doua mai aproape si tot asa pana la ultima cu , care `inchizi malul .
Pe baltile inguste nu prea ai ce face in plus fata de altii ca toti ajung in malul alaturat ,toti nadesc si pescuiesc acolo ....singurul lucra ramane o strategie buna de nadire si o abordare cat mai corecta .Eu ma feresc de aceste balti cat mai mult dar nu am ce face si tot trebuie sa particip cu gandul ca un inconstient vecin ,oricand poate sa nadeasca in malul alaturat chiat langa mal cu bulgari,spomburi ,etc si se termina competitia si pentru mine in acel moment ..Riscuri ;)

sunt multe de povestit dar sunt deja obosit ....nu am corectat nimic si pot lipsi multe litere ,virgule etc dar sper ca se intelege ;)
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

next :

`Trucuri -pescuit viteza,
'Trucuri ' de iarna-
`Trucuri -odihna in timpul concursului
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

iulian staicu
Mesaje: 186
Membru din: Lun Ian 10, 2005 15:20
Puncte: 0
Localitate: constanta

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de iulian staicu »

Buna Iulian ,

In special pe Corbu , cum iti dai seama ca este curent la nivelul fundului apei si sensul curentului? Crezi ca este vorba de curent permanent ( in special ca si intensitate) sau depinde de vant ( in sensul ca se schimba ca si directie odata cu schimbarea directiei vantului).

Iulian
ccc corbu constanta

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de vasea »

Cu monturile se mai preconizează ceva?

Avatar utilizator
George Raceanu
Mesaje: 200
Membru din: Lun Noi 26, 2012 14:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de George Raceanu »

petre iulian scrie:next :

`Trucuri -pescuit viteza,
'Trucuri ' de iarna-
`Trucuri -odihna in timpul concursului

Le asteptam cu interes.

Cu respect,

George Raceanu
Nume utilizator schimbat din aprilie1972

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”