Liber la furat

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Liber la furat

Mesaj de DumiD »

RSC scrie:La tv e "Rargraiesc" care spune ca "liderii UE sunt foarte ingrijorati"...dar de ce nu sunt ingrijorati si de faptul ca salariile in Romania sunt de cateva ori mai mici decat cele ale UE-ingrijoratilor, in timp ce pretul mancarii, benzinei si al energiei este mai mare in Rou decat la ei?...etc

btw: Trump si-a angajat ginerele intr-o functie a casei prezidentiale...astept sa fie anchetat pentru abuz in serviciu... :D

Ma bulversezi cu Dragnea al tau...Metoda de a combate psd/dragnea este gresita si aduce pierderi mari Romaniei, pierderi pe care omul de rand o sa le plateasca...
Nu avem nicio putere împotriva abuzurilor decât ieșitul in stradă. A fost ales democratic să guverneze o țară, nu să o prăduiască. De asta se iese în stradă, nu pentru anticipate și altele mizerii băgate pe gât de televiziunile manipulatoare. Să lase pușcăriașii în pușcării și să-și vadă în mm de buget și de ce arde. Asta era problema României, abuzul în serviciu? De ce mm nu au făcut nimic în sensul asta din 2012 încoace, sau se uită că au majoritate parlamentară de mai mult de 5 ani?!?!

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Liber la furat

Mesaj de RSC »

https://www.youtube.com/watch?v=-2ztDAQYuyQ

@DumiD
Iti dai seama ca de acum incolo Romania poate fi guvernata din strada?...S-a creat un precedent periculos. Pleaca Dragnea si PSD-ul, vin "Rargraiesc" si PNL-ul...si o sa avem in strada PSD-ul, in meetinguri neautorizate, etc, etc...

Mai vb luni, ne mai imprietenim :D ...
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Liber la furat

Mesaj de Sionut »

RSC scrie: ...si o sa avem in strada PSD-ul, in meetinguri neautorizate, etc, etc...

...
Putere de convingere ca nea Liviu, de a scoate 100 000 de oameni zilnic in strada, mai rar :D
CS APS

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: China le faciliteaza orice evaziune fiscala la ei in tara, numai sa aduca bani !!!
Daca scot profitul din tara ii termina. :wink:
Asta este conceptia care a dus China dintr-o tara extrem de saraca, la a fi prima in lume in numai 20 de ani. Munca si gestionarea cu cap a banilor
Da, fix asta. De-ar fi asa simplu.
Crezi ca ce s-a intamplat si la ei in '89 n-a avut nimic de-a face cu schimbarea de optica a comunistilor?
Aia au omorat suficienti oameni cat sa elibereze piata apoi au mai omorat suficienti cat sa nu mai iasa nimeni nicaieri si apoi au facut ce e de facut ca sa ramana la putere. Ca tara e in continuare plina de saraci lipiti care muncesc pe 2 lei/zi de la 10 ani e alta poveste. Important e ca au ajuns miezu' dupa parerea ta.
Imi dai expelu de China. Pai ia fa tu Hakuyo aici in Romania, de la a la z. Nu poti pentru ca multinationale si altele asemenea.Sigur, sigur statul roman si multinationalele nu te lasa pe tine sa urmezi modelul chinez. Ipocrizie 100%.

Voi, marii afaceristi si economisti, ati uitat cum era in anii '90, pana sa vina aia de la UE sa faca putina curatenie? Pana sa vina aia de la multinationale? Aprozare, bijnita, blugi, economie cacanie..Probabil va e dor de perioada aia, nu exista net, brut, impozit(e)...era doar plicu si gata. Vreti utopii dar sa le faca altii pentru voi, chibitiii...para malaiata.
Simplul fapt ca spui ca in China mai munceste cineva pe doi lei este dovada perioadei in care gandesti. Incerc sa nu te tratez ca atare.
Turcia este ca in anii 90 la noi si are de 10 ori valoarea noastra. Le trebuie si lor vaca mulsa cu aparatul, vaccine nemtesti si alte zeci de prevederi europene "ajutatoare". Sigur erau ca noi acum.
Eu nu discut aici despre mine . Ma si vezi ca pe un reper al afacerilor din Romania. :lol: Istet ...

A venit China la noi si ne-a cerut mancare cat putem sa dam, fara avize, fara norme europene, fara standarde civilizate, ... ca in '90. Nu le-am dat, ... "ca suntem europeni" si nu putem "fara norme".
Numai pe un astfel de contract avea tara asta de munca cat lumea, dar nu ... , suntem europeni "civilizati" de vest ...

P.S. in China in 10 oameni sunt bani cat la noi in top 300. Asa pentru tine. :wink:

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Albert »

RSC scrie:meetinguri neautorizate, etc, etc...
Alta idiotenie de care se agata pesedeii. Ce miting, bre? Cine-l organizeaza ca sa-l autorizeze coana Firea? Asa fracturi logice doar la A3HD si rtv mai gasesti...

E un flash mob. Flash mob de sute de mii de oameni dar asta e.Stiu, e inimaginabil pentru aia care dau 50/om ca sa iasa frumos la tv.(dap, atat se da pentru figuratie si PSD probabil are discount). Totusi uite ca se poate sa iasa mii de oameni in strada peste tot in tara fara sa-i organizez si autorizeze nimeni.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Simplul fapt ca spui ca in China mai munceste cineva pe doi lei este dovada perioadei in care gandesti.
Dap, chiar stiu ce vorbesc. Faptul ca tu, cu toti Dongii tai, nu stii ma amuza teribil.
Dan Mitranescu scrie:Ma si vezi ca pe un reper al afacerilor din Romania. :lol
Reper, lol. Nu bre, tu ai inlocuit blugii adusi din Turcia cu blugii adusi din China.Patron de patron ca buticarii din anii '90. Cu toate astea tu dai lectii de economie si predici modelul chinez despre care, din ce vad, habar nu ai.
Dan Mitranescu scrie:A venit China la noi si ne-a cerut mancare cat putem sa dam, fara avize, fara norme europene, fara standarde civilizate, ... ca in '90. Nu le-am dat, ... "ca suntem europeni" si nu putem "fara norme".
Mi se pare normal. Unde-i lege nu-i tocmeala. Urmeaza sa-mi spui ca au venit si rusii cu o oferta asemanatoare, asta daca stii despre ce vorbesc. Ce sa vezi, nici cu aia n-am batut palma. Naspa aiurea cam nasol.
Pe de alta parte chinezii chiar dau de lucru la mii de oameni in Romania, in conditii excelente si pe salarii corecte platite legal dar in domenii mai stabile si reglementate nu troc si ciordeala. Vorbesc de aia seriosi cu grade nu oportunisti din dragonu rosu'.
Dan Mitranescu scrie:Numai pe un astfel de contract avea tara asta de munca cat lumea, dar nu ... , suntem europeni "civilizati" de vest ...
Eu sper sa ajungem civilizati. Ce se intampla zilele astea in tara imi da speranta.
Dan Mitranescu scrie:P.S. in China in 10 oameni sunt bani cat la noi in top 300. Asa pentru tine. :wink:
P.S. In China in 2 orase sunt oameni cat in toata Europa. Asta pentru istetul din tine, capitanul evidenta te saluta :wink:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Liber la furat

Mesaj de DumiD »

RSC scrie:https://www.youtube.com/watch?v=-2ztDAQYuyQ

@DumiD
Iti dai seama ca de acum incolo Romania poate fi guvernata din strada?...S-a creat un precedent periculos. Pleaca Dragnea si PSD-ul, vin "Rargraiesc" si PNL-ul...si o sa avem in strada PSD-ul, in meetinguri neautorizate, etc, etc...

Mai vb luni, ne mai imprietenim :D ...
Nu e niciun precedent periculos, au fost schimbate mii de guverne la presiunea străzii, au fost schimbate milioane de legi la presiunea străzii. Oamenii aia sunt aleși să guverneze pentru noi toți, nu doar pentru ei. Când încep să o facă numai pentru ei trebuie înlăturați. De altfel, dacă jegoșii anulau porcăriile alea doua, care nu au nicio treabă cu actul de guvernare, a doua zi, nu mai era nimeni pe stradă acum și nu striga nimeni demisia. E prea târziu acum, cineva trebuie să plătească cu postul, pentru că și-au bătut joc de nervii unei țări și ne-au tratat cu dosul. Când ai mai văzut sute de mii de oameni pe stradă? Eu unul nu citesc prea des presa și nu mă uit la TV, mi-a zis nevastă-mea de ordonanță, am citit-o, m-am crucit, mi-am luat geaca și am ieșit marți la 11 la Victoriei. Mă așteptam să mai fie 4-5 mii de oameni indignați că mine, și surpriză....Și țin să precizez că e prima dată când merg sa protestez după 89, când aveam 10 ani și nu prea știam ce se întâmplă, m-am dus că era balamuc :lol: . Că mine sunt sute de mii, garantat. Trebuie să fi făcut dintr-un aluat special să reușești să scoți atâția oameni în stradă, nu se creează niciun precedent, plus că deja exsista zeci de precedente la noi, nu mai vorbim de mapamond. Ponta, și Ungureanu, 2 din ultimii 4 premieri au plecat la presiunea străzii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Simplul fapt ca spui ca in China mai munceste cineva pe doi lei este dovada perioadei in care gandesti.
Dap, chiar stiu ce vorbesc. Faptul ca tu, cu toti Dongii tai, nu stii ma amuza teribil.
Dan Mitranescu scrie:Ma si vezi ca pe un reper al afacerilor din Romania. :lol
Reper, lol. Nu bre, tu ai inlocuit blugii adusi din Turcia cu blugii adusi din China.Patron de patron ca buticarii din anii '90. Cu toate astea tu dai lectii de economie si predici modelul chinez despre care, din ce vad, habar nu ai.
Dan Mitranescu scrie:A venit China la noi si ne-a cerut mancare cat putem sa dam, fara avize, fara norme europene, fara standarde civilizate, ... ca in '90. Nu le-am dat, ... "ca suntem europeni" si nu putem "fara norme".
Mi se pare normal. Unde-i lege nu-i tocmeala. Urmeaza sa-mi spui ca au venit si rusii cu o oferta asemanatoare, asta daca stii despre ce vorbesc. Ce sa vezi, nici cu aia n-am batut palma. Naspa aiurea cam nasol.
Pe de alta parte chinezii chiar dau de lucru la mii de oameni in Romania, in conditii excelente si pe salarii corecte platite legal dar in domenii mai stabile si reglementate nu troc si ciordeala. Vorbesc de aia seriosi cu grade nu oportunisti din dragonu rosu'.
Dan Mitranescu scrie:Numai pe un astfel de contract avea tara asta de munca cat lumea, dar nu ... , suntem europeni "civilizati" de vest ...
Eu sper sa ajungem civilizati. Ce se intampla zilele astea in tara imi da speranta.
Dan Mitranescu scrie:P.S. in China in 10 oameni sunt bani cat la noi in top 300. Asa pentru tine. :wink:
P.S. In China in 2 orase sunt oameni cat in toata Europa. Asta pentru istetul din tine, capitanul evidenta te saluta :wink:
Iar esti nevorbit. :D

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Albert »

Sa fii tu sanatos :) Dar nu credeam ca voi citi asa aberatii aici. Eh, am mai invata ceva.
Acum ma scuzi ca nu continui "dezbaterea", ma duc la un "miting neautorizat". Poate in 3 zile reusim sa scapam de slugoii astia.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Liber la furat

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:Sa fii tu sanatos :) Dar nu credeam ca voi citi asa aberatii aici. Eh, am mai invata ceva.
Acum ma scuzi ca nu continui "dezbaterea", ma duc la un "miting neautorizat". Poate in 3 zile reusim sa scapam de slugoii astia.
Faci tu ce faci ca si cand suntem in aceeasi barca, tie tot din fata iti bate vantul. :D
Ai grija cum faci pipi. :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”