MTX Class

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: MTX Class

Mesaj de DumiD »

alinakes scrie: Pai aici vorbeam de lanseta premium DM sau nu e asa ?!
Nu, de la asta a plecat discutia, care sincer intre noi pare un topic facut de un troll sa inflameze spiritele p-aici, si s-a mutat binenteles intre utilitatea (obiectiva) a unei lansete si placerea (subiectiva) a altora
alinakes scrie: Exemplele tale sunt exact de baltile printre cele mai folosite la concursuri.
Exemplele mele sunt baltile de crap cu cea mai mare densitate, cei mai mari pesti, si intamplator una din ele este o balta pe care s-a organizat un CM si e considerata printre cele mai bune din Europa.
alinakes scrie: Pot incerca orice imi aduce placere in pescuit atat timp cat respect regulile si nu ii deranjez pe ceilalti.
Evident, si nu va cearta nimeni pentru asta. Problema apare cand ajungeti sa recomandati niste scule pe care le folositi ca "moft" in dauna unora utile.
alinakes scrie: Inca mai cred ca pe forum trebuie sa ne respectam ca oameni iar comparatia sugerata de tine este la limita bunului simt.
OK, acceptam sa stam de vorba si cu oameni pudici si cu putin sau deloc umor. Iata un exemplu care sa nu va faca sa rositi: "Ma duc si eu acum pe un forum de masini, si in loc sa recomand oamenilor sa-si ia un Mondeo, Mazda 6 sau un Tucson ma apuc sa le explic ca e mult mai bun un trabant tunat in acelasi range de preturi, 25-30k euroi, ca placerea condusului nici nu se compara cu astea cu prea multe sisteme electronice. Ca masina care se parcheaza singura e pentru oameni nesofisticati, si ca a-ti parca singur trabantul cand ai 30 de centimetri liber fata-spate e o arta si placerea oferita e incomensurabila. Si ma apuc sa-i si cert pe aia cu Tucsoane, ca toti tarambetii au suv-uri compacte. E mai bun exemplul?

alinakes
Mesaje: 33
Membru din: Joi Noi 24, 2016 20:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de alinakes »

E posibil ca subiectul sa fie inceput de un troll, insa iata ca purtam discutii din care altii pot trage concluzii la viitoare achizitii.
De acord cu baltile si cred ca anul asta parca era mai bun un Corbu decat mizeria aia de strand pentru CM, insa nu inseamna ca pe ele nu poti pescui si cu alte tipuri de lansete sau pescui de placere.
Daca recititi posturile mele eu NU am recomandat alte lansete (indiferent cu ce am pescuit sau pescuiesc) si i-am si explicat dl.Mitranescu de ce nu recomand.
Cat despre pudibonderie si glume fiecare percepe in felul lui si are o anumita imagine despre familie (fiecare familie cu problemele ei). Dar revenind la exemplul dumneavoastra cu masinile, iarasi atat timp cat nu recomanzi ci doar combati ideea ca poti avea si placerea unui lucru fara a utiliza ultimele inovatii tehnice. La exemplul cu masinile pot reveni cu exemple despre cei care colectioneaza masini si nu neaparat oameni cu bani multi. (Ex. concret o cunostinta si-a facut garaj si a restaurat Citroen BX, Oltcit, Dacia 1100 si 1300 - pe care le conduce pentru placerea condusului si obtine acelasi efect ca intr-un Mercedes S Classe, adica ajunge la destinatie, da - mai greu, da - fara toate facilitatile dar are placerea condusului).

Poate vorbim de lucruri diferite, eu de placerea pescuitului dumneavoastra de ce trebuie pentru a fi competitiv intr-un sistem alert de pescuit.

Cum credeti ca m-as simti daca merg pe MV2 si pescuiesc cu 3.60 de 3.25 lb si scot un overten, nu voi fi mai satisfacut decat daca scot cu un SPOD de 5lb si aici nu fac aluzie la Class.

Fire intinse si sa ne vedem sanatosi pe balta! :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

Pescuitul este o placere prin definitie. Placerea placerii , pe langa faptu ca loveste gramatica, nici nu se poate recomanta. Este pentru fiecare in parte, asa cum ii dicteaza sufletul.
Hai sa ne imaginam ca vine unul din stationar si ne spune ca este mai placut pescuitul respectiv, ca ce facem noi. Eu unul pot sa fiu ala, imi place sa pescuiesc cu teva mult, iar senzatie cum ai cand iti trage un sui de 5-6kg pe undita de 6m cu fir de 0,20-022 , nu o sa aiba nimeni niciodata pe lansete.
Vorbesc de situatia in care stii sa dai un peste afara, nu cand iti rupe din prima.
Cu toate astea inca nu am auzit pe nimeni ca pescuitul cu teava este mai placut ca cel cu lansetele, ca spinningul este mai placut ca stationarul, sau alte comparatii fara logica.

In schimb, cand vorbim de parametrii functionali ai lansetelor, apar aceste idei , ca pescuitul cu lansete de 3,90 poate sa fie si placut si ca nu este placut in situatia in care platesti o lanseta numai pentru ce face.

Eu inca nu stiu ce este. Ori raspandire involuntara a indicatiilor din magazinele ce au interes sa vanda scump lucruri ieftine, ori este numai o alintare a subconstientului ce ne inteapa din ce in ce mai tare atunci cand logica incaleca visele. ... Nu stiu. :(

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

alinakes scrie: Cum credeti ca m-as simti daca merg pe MV2 si pescuiesc cu 3.60 de 3.25 lb si scot un overten, nu voi fi mai satisfacut decat daca scot cu un SPOD de 5lb si aici nu fac aluzie la Class.
Nu va intreb cum v-ati simti, desi recunosc ca sunt curios.
Va intreb altceva. Daca vine cineva cu un feeder si pune aceeasi intrebare? Daca pe urma vine cineva si ne intreaba daca stim ce simte daca da cu teava.

Dupa aia vine unul , care nu se intrece de unul singur in parcare cu pestii si prefera sa se intreca cu pescarii. Ce o simti ala care intrece pescari si care eventual castiga un premiu si o cupa pentru asta.
Asta oare cum se simte ?

Pe urma vine unul care, a trecut de placerea de a se intrece cu pestii, ii place sa se intreaca cu alti pescari si peste toatea astea, ii place sa se intreaca cu el insusi, sa obtina rezultate din ce in ce mai bune. Cum se simte oare unul care obtine un record national ?!
Nasol ... Pana nu-ti cumperi o lanseta care atunci cand tragi de un peste sa-ti dea cu inelul de varf in mulineta, pai nu stii ce este aia placere in pescuit. :)

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de pescarusull »

Eu chiar nu inteleg de unde atata inversunare.
Ce tot ii dati atat cu lansete super mega rapide si ultra rigide ?
Chiar aveti nevoie sa va impartaseasca toata lumea punctul de vedere ?
Daca sunteti asa sigur de produs de ce aveti nevoie de aprobarea altora?
Deja e ceva gen cine nu e cu noi e impotriva noastra.
Daca lansati un topic despre un produs ati vrea ca sa posteze toata lumea numai osanale.
Din ce spuneti se intelege faptul ca cei care nu folosesc class sau mtx14 sunt prosti, si nu stiu ce e mai bun pentru ei.
Pai sunt pescari care folosesc lansete de 3.6 si 3lbs ia pentru "aruncare" folosesc navomodelul. Sau barca.
Ca sunt destule balti unde e permis plantatul. Sau chiar necesar.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

alinakes
Mesaje: 33
Membru din: Joi Noi 24, 2016 20:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de alinakes »

Toate sunt intrebari excelente si poate ca ar trebui sa le discutam. Poate Admin creaza si zone dedicate pentru Feeder, Rubeziana, etc.
Dar nu am facut decat sa ajungem iar la competitii si aici sunt sigur ca aveti dreptate si atunci fara Class sau similar poate ca nici nu are rost sa discutam, desi Vladut Mateianu a impartasit recent cu ce lanseta i-a placut sa pescuiasca in concurs.
Ori daca acum un tanar pescar lasa in urma niste lansete de Europa/Dragonul Rosu de 2.40/2.70m cu care alerga pe Fundulea sau Gostilele si pune mana direct pe un Class, pe care nici nu reuseste sa il "incarce" cum trebuie, ce placere sa mai simta la pescuit.
Credeti ca e gata pregatit sa intre in concursuri?!
Aaaa, sa ia un MTX si sa faca vreo 1 sau 2 sezoane in care sa se antreneze, sa inteleaga si apoi sa aiba optiunea si mai ales increderea sa treaca la concursuri, poate ca e mai intelept - intre timp cred ca poate sa puna intrebari de placerea drill-ului.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: MTX Class

Mesaj de eugen dragnea »

Trebuie sa se inteleaga ca un produs este creat pentru o anumita marja de utilizare si functioneaza in parametrii doar in anumite conditii de utilizare...este ca la autoturisme: exista masini de lux conduse de tigani borati cu 4 clase eventual parcate in satra...exista beizadele cu permis luat pe spaga care-si iau masini de viteza si se infig in copaci la prima cursa cu baietii...exista soferi de Hummer care stau cu chirie si parcheaza "tacul" in fata blocului...si exista oameni care in anumite conditii lasa limuzina in garaj si merg cu loganul pe drumuri desfundate ...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

MTX Class

Mesaj de osc1or »

alinakes scrie:Toate sunt intrebari excelente si poate ca ar trebui sa le discutam. Poate Admin creaza si zone dedicate pentru Feeder, Rubeziana, etc.
Dar nu am facut decat sa ajungem iar la competitii si aici sunt sigur ca aveti dreptate si atunci fara Class sau similar poate ca nici nu are rost sa discutam, desi Vladut Mateianu a impartasit recent cu ce lanseta i-a placut sa pescuiasca in concurs.
Ori daca acum un tanar pescar lasa in urma niste lansete de Europa/Dragonul Rosu de 2.40/2.70m cu care alerga pe Fundulea sau Gostilele si pune mana direct pe un Class, pe care nici nu reuseste sa il "incarce" cum trebuie, ce placere sa mai simta la pescuit.
Credeti ca e gata pregatit sa intre in concursuri?!
Aaaa, sa ia un MTX si sa faca vreo 1 sau 2 sezoane in care sa se antreneze, sa inteleaga si apoi sa aiba optiunea si mai ales increderea sa treaca la concursuri, poate ca e mai intelept - intre timp cred ca poate sa puna intrebari de placerea drill-ului.
Eu dupa vreo 10 ani de pripoane si alti 10 de lansete de 2.4m de stiuca (cred) cu care pescuiam la ce pica, am descoperit lansetele de crap si necesitatea de a pescui mai departe (mai departe de 40 50m unde pescuiam de obicei) pt a prinde mai mult crap.
Am inceput sa intru pe forumuri sa merg pe recomandarile pescarilor care apreciaza placerea in drill... si am schimbat 4 5 seturi de lansete cu pierderi de bani la fiecare schimb evident... e adevarat ca nu aveam nici tehnica dar nu aveam nici scule... deja mergeam pe balti c&r si vedeam cum arunca unii si altii si ce scule predomina in mainile celor care prind.
Apoi mi am luat primele lansete de 3.9m 'mai tari' si am inceput sa imi imbunatatesc tehnica de aruncare.
Intr un final am ajuns la concluzia ca este clar ca pentru placere in drill nu ai nevoie de lanseta moale, ci in primul rand sa ai trasaturi.. si de multe ori pestele sta acolo sus, in malul de vis a vis....

Nu spun insa ca exista numai pescuit la crap la 150m+.. exista crap si sub lansete, dar pe ala il prinzi cu orice lanseta.

Din punctul meu de vedere, un pescar de crap trebuie aa fie versatil, sa acopere cat mai mult luciu de apa cand pescuieste iar pt asta... clar are nevoie de un bat tare.

P.s. nu am Classuri... ba chiar am bete cu inele cu 2 picioare pe varf :)


Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MTX Class

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Eu chiar nu inteleg de unde atata inversunare.
Ce tot ii dati atat cu lansete super mega rapide si ultra rigide ?
Chiar aveti nevoie sa va impartaseasca toata lumea punctul de vedere ?
Daca sunteti asa sigur de produs de ce aveti nevoie de aprobarea altora?
Deja e ceva gen cine nu e cu noi e impotriva noastra.
Daca lansati un topic despre un produs ati vrea ca sa posteze toata lumea numai osanale.
Din ce spuneti se intelege faptul ca cei care nu folosesc class sau mtx14 sunt prosti, si nu stiu ce e mai bun pentru ei.
Pai sunt pescari care folosesc lansete de 3.6 si 3lbs ia pentru "aruncare" folosesc navomodelul. Sau barca.
Ca sunt destule balti unde e permis plantatul. Sau chiar necesar.
Eu inversunat ? :D
In primul rand nu imi permit sa fac pe nimeni prost.
De asta isi da fiecare seama dupa ce a folosit doua lansete diferite ca putere, care este mai utila sau nu. Alegerea unei lansete totusi nu caracterizeaza inteligenta unui om. Un om nu este prost ca greseste o data.

Dau un sfat bazat pe o scoala tehnica, pe zeci de ani petrecuti pe malul apei cu rezultate dovedite, pe 10 ani de gandit lansete, pe observatii din vanzarea a 8 modele de lansete cu proprietati diferite, din discutii cu cei mai buni din pescuit, pe discutii logice si argumentate.

Daca nu se potriveste cu alegerea dumneavoastra bazata pe inca nu stiu ce, asta nu inseamna ca trebuie sa va suparati pe mine.
Dumneavoastra ati ales deja. De ce va mai intereseaza subiectul ?
Eu mai am cateva lansete pe stoc.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: MTX Class

Mesaj de DumiD »

pescarusull scrie:Eu chiar nu inteleg de unde atata inversunare.
Ce tot ii dati atat cu lansete super mega rapide si ultra rigide ?
Chiar aveti nevoie sa va impartaseasca toata lumea punctul de vedere ?
Daca sunteti asa sigur de produs de ce aveti nevoie de aprobarea altora?
Deja e ceva gen cine nu e cu noi e impotriva noastra.
Daca lansati un topic despre un produs ati vrea ca sa posteze toata lumea numai osanale.
Din ce spuneti se intelege faptul ca cei care nu folosesc class sau mtx14 sunt prosti, si nu stiu ce e mai bun pentru ei.
Pai sunt pescari care folosesc lansete de 3.6 si 3lbs ia pentru "aruncare" folosesc navomodelul. Sau barca.
Ca sunt destule balti unde e permis plantatul. Sau chiar necesar.
E treaba fiecaruia cum si cu ce pescuieste, sa fie sanatosi si sa aiba ce! Insa cand se pune problema de recomandat lansete, eu unul nu pot sa recomand "pachete", lansete si barcuta. Mai bine intreaba-te de ce lansetele cele mai bune ale fiecarui producator sunt cele rigide? Flag shipul, ca sa zic asa, al fiecarei firme producatoare de lansete este o lanseta rapida. DE CE???

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”