LANSETE MTX NEW CONCEPT

Moderator: Dan Mitranescu

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de C_Alexandrescu »

Buna seara!
Strict la subiect si fara a dori sa intru in discutiile "aprinse" si interminabile de pana acum: am avut ocazia sa pescuiesc cu aceasta lanseta in 3 partide. O sa fac o comparatie doar cu MTX Class modelul vechi si cu MTX Class Black Editions. Lanseta este mult mai usoara decat vechiul model, mai flexibila si mai "prietenoasa" in aruncare si dril. Cu toate acestea, nu este asa moale ca "black edition" datorita inelelor multiple amplasate pe varf si care rigidizeaza lanseta. Principalul avantaj adus de inelele de pe tronsonul superior este ca acesta revine imediat dupa aruncare, facand ca varful sa nu oscileze (balangane).
Nu este nevoie de forta foarte mare pentru a incarca lanseta si nici de plumbi foarte grei. Daca pe modelul vechi folosesc plumbi de +125 gr. la modelul New Concept am folosit plumbi de +112 gr. Pentru mine, greutatea optima a fost, cu tot cu montura, pana in 120 gr. Insa am aruncat fara probleme si cu plumbii + 125 gr.
Nu pot spune in acest moment daca pot atinge distante mai mari in aruncare cu acest model. Nu l-am testat pe camp. Insa pot spune ca am atins aceleasi distante ca si cu modelul vechi, fara a depune la fel de mult efort. Este o placere sa arunci cu noul model si sa faci dril, mai ales dupa ce ai pescuit cateva ore bune cu modelul clasic.
In concluzie:
- este un plus indiscutabil, avand in vedere greutatea redusa si echilibrul si rigiditatea in aruncare date de inelele de pe tronsonul superior;
- totodata, este mult mai placuta in dril;
- nu exista frecare suplimentara. Inelele sunt de o calitate superioara fata de modelele vechi. Cred ca sunt si mult mai usoare.

Daca nu am fost suficient de clar in explicatii, va pot oferi detalii suplimentara aici sau la telefon (0722.592.037). Daca ne intersectam pe "garla" va dau posibilitatea sa o testati. Testul edificator va fi la iarna, cand le voi incerca pe camp.

Singura rugaminte este sa nu ma implicati in lupta "Shimano - Hakuyo", care nu ma priveste.

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de catalinSM »

mai las-o draq de shimano contra hakuyo. omul i-si promoveaza betele cum vrea el si a facut lucruri bune, pe cand brandul mult laudat are serie de lansete care nu la vinde nici un magazin, tx2. pai daca hakuyo vinde ceva sute de lansete si nu se rup si brandul mondial i-si permite sa ..... o serie intreaga, care se vinde in mii si mii de bucati ce vorbim. lansete bune sunt si fl, carp expert, etc si le cumpara lumea si nu se rup. peste tot se vorbeste de problemele care le are shimano: galetul muzicuta de la tambur, bete rupte, etc. pe cand la hakuyo tare putin. de daiwa de ce nu vb. nimeni de rau, de mulinete peen, cormoran, etc si credema ca pe balti sunt foarte multe. la concursurile de casting si-au facut treaba si noi nu avem balti ca in anglia sa pescuim cu bete de 3 metri. cat radeau participantii de campionat mondial cand veneau inglisii cu cobre de 50-60 cm?si noi si ungurii copiem si le facem mai bune si pe mine ma intereseaza ieftin si bun. nu mai pot eu de fite, carp fashion cum se obisnuieste. am bete si mulinete hakuyo si rod pod solar care face cat 3 lansete si 2 mulinete cum am eu. aia mi-a placut aia mi-am luat, restul sunt fite, si interese.
si apropo de plumbi si momitoare, sunt ceva baieti care fac lucruri foarte bune, ieftine,pe care ii jignesti, apreciate de catre pescari de competitie, nu de 10 partide pe an ca mine .
P.S. de kordisme si foxisme mia trecut de mult

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

C_Alexandrescu scrie:
Sâm Iul 06, 2019 22:07
Buna seara!
Strict la subiect si fara a dori sa intru in discutiile "aprinse" si interminabile de pana acum: am avut ocazia sa pescuiesc cu aceasta lanseta in 3 partide. O sa fac o comparatie doar cu MTX Class modelul vechi si cu MTX Class Black Editions. Lanseta este mult mai usoara decat vechiul model, mai flexibila si mai "prietenoasa" in aruncare si dril. Cu toate acestea, nu este asa moale ca "black edition" datorita inelelor multiple amplasate pe varf si care rigidizeaza lanseta. Principalul avantaj adus de inelele de pe tronsonul superior este ca acesta revine imediat dupa aruncare, facand ca varful sa nu oscileze (balangane).
Nu este nevoie de forta foarte mare pentru a incarca lanseta si nici de plumbi foarte grei. Daca pe modelul vechi folosesc plumbi de +125 gr. la modelul New Concept am folosit plumbi de +112 gr. Pentru mine, greutatea optima a fost, cu tot cu montura, pana in 120 gr. Insa am aruncat fara probleme si cu plumbii + 125 gr.
Nu pot spune in acest moment daca pot atinge distante mai mari in aruncare cu acest model. Nu l-am testat pe camp. Insa pot spune ca am atins aceleasi distante ca si cu modelul vechi, fara a depune la fel de mult efort. Este o placere sa arunci cu noul model si sa faci dril, mai ales dupa ce ai pescuit cateva ore bune cu modelul clasic.
In concluzie:
- este un plus indiscutabil, avand in vedere greutatea redusa si echilibrul si rigiditatea in aruncare date de inelele de pe tronsonul superior;
- totodata, este mult mai placuta in dril;
- nu exista frecare suplimentara. Inelele sunt de o calitate superioara fata de modelele vechi. Cred ca sunt si mult mai usoare.

Daca nu am fost suficient de clar in explicatii, va pot oferi detalii suplimentara aici sau la telefon (0722.592.037). Daca ne intersectam pe "garla" va dau posibilitatea sa o testati. Testul edificator va fi la iarna, cand le voi incerca pe camp.
O postare mai mult decat avizata.
Varianta New Concept de Class ti se pare mai usor de incarcat si mai moale fata de Class-ul de baza. Cu toate astea ai obtinut aceleasi performante in aruncare. ( sa incerci si pe pamant si vei observa ca iesi mai mult cu New Concept-ul . Cel putin asa am primit eu toate rezultatele din alte teste)
Lanseta ti se pare mai usor de incarcat ( sau mai moale ) chiar daca blank-urile sunt identice, datorita noii linii de inele.
Asa cum am precizat anterior, cele 9 inele pastreaza firul pe langa blank si forta acestuia se transmite in totalitate plumbului. In cazul lansetei cu 6 inele o mare parte din forta se consuma indoind blank-ul , la plumb ajungand mai putina forta.
Ca sa se inteleaga mai bine, presupunem ca lanseta are si mai putine inele, hai sa ii punem numai unul pe varf. Daca aruncam cu o astfel de lanseta ( acelasi blank ), oricat ne infigem de tare in ea, o mare parte din forta o sa indoaie blank-ul, iar la plumb o sa ajunga foarte putin din ea, aruncarea fiind una fff scurta. Nu se trece de 100m !!!!!
Daca punem doua inele rezultatul se imbunatateste , o mai mare parte din forta fiind trimisa catre plumb.

Asa ca forta pe care o pierdeai indoind inutil blank-ul acum nu o mai folosesti si acest lucru se simte ca "mai usor de incarcat" pentru a obtine aceleasi lungimi in aruncare.
Revenirea mai buna si faptul ca este mai usoara castiga in fata unei eventuale frecari mai mari cu inelele ( inexistenta din calcule fizice si experimentale ) .
De aici si rezultatele pe care le vei obtine cand vei arunca pe pamant, rezultate pe care eu le stiu din teste.

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de C_Alexandrescu »

Sper ca raspunsul meu adresat lui Cezar si celor care, asemenea lui, doresc informatii despre pescuit sa se fi incadrat in acest topic. Eu am convingerea ca exista destui oameni care acceseaza acest site pentru a face schimb de pareri si a afla informatii utile, nu doar sa se razbioasca orbeste din spatele calculatorului.
Eu nu inteleg disputele orbesti purtate pe multe subiecte care pot fi interesante pentru multi dintre noi. In loc sa avem discutii constructive, ne certam pe zeci de pagini inutil.
Aici intervine vina moderatorilor. Nu cred ca discutiile trebuie sa fie lasate chiar asa "libere". Nu e vorba de cenzura, dar eu as vrea sa vad alt gen de dialog. Nu ma intereseaza "zmardoiala din spatele calculatorului".

Revenind la subiect, am vazut cateva lansete "New Concept" la un concurs organizat de un club din Moreni. Poate mai scrie cineva cateva impresii, lipsite de subiectivism.

Avatar utilizator
Fratele
Mesaje: 92
Membru din: Mie Iul 08, 2015 16:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Fratele »

Dane, poti sa ne spui care este configuratia inelelor? Ma intereseaza diametrele ultimelor inele...pentru situatiile in care pescuiesc plantat cu fire groase (0,35-0,40) si shockleader sau inaintas conic (0,57-0,60). Merci!

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de georgeRO »

Fratele scrie:Dane, poti sa ne spui care este configuratia inelelor? Ma intereseaza diametrele ultimelor inele...pentru situatiile in care pescuiesc plantat cu fire groase (0,35-0,40) si shockleader sau inaintas conic (0,57-0,60). Merci!
8, 8 ultimele doua. Asa parca citisem mai sus in marea de "informatii" ImagineImagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

Fratele scrie:
Vin Iul 19, 2019 13:28
Dane, poti sa ne spui care este configuratia inelelor? Ma intereseaza diametrele ultimelor inele...pentru situatiile in care pescuiesc plantat cu fire groase (0,35-0,40) si shockleader sau inaintas conic (0,57-0,60). Merci!

Pe varf inelele sunt de 8mm.
Am pescuit mai multe zile la Sarulesti cu Class New Concept exact in varianta pe care o spui: fir principal de 0,40 si inaintas de 0,70. Mai mult, eu folosesc pe firul de 0,70 si opritoare ( destul de mari, ca altfel nu intra )pentru plute. Opritoarele ajung pe mulineta cand aduc montura si trec prin inele. Imi era teama initial ca aici vor fi probleme.
Acum pot spune cu toata increderea ca nu exista nici cea mai mica problema, ba din contra, opritoarele trec mai usor printr-o curbura mai accentuata in comparatie cu inelele mai mari unde curbura este "mai dreapta" , iar nodul de la inaintasul mono foarte gros sau opritoarele de pe acesta se "proptesc" mai usor intr-un "prag mai drept".
Nu stiu cat de bine pot explica in cuvinte acest lucru, dar asta este fenomenul.

Garantez ca seria de inele New Concept aduce avantaje inclusiv din acest punct de vedere.
Am sa fac si o filmare cu doua lansete, una normala si una New Concept puse paralel, cu un fir gros trecut prin ambele, cu doua opritoare identice pe fir, intre varfurile lansetelor. Am sa leg firele in partea opusa si am sa trag simultan de ele. O sa se observe astfel care opritor "sare" mai usor inelul de varf.
Mai am de facut si alte teste statice ce arata diferentele dintre cele doua modele, dar si acesta este foarte bun. Multumesc pentru idee.

Avatar utilizator
Fratele
Mesaje: 92
Membru din: Mie Iul 08, 2015 16:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Fratele »

Asteptam cu mare interes Dane, merci! Inteleg ca si noile lansete sunt disponibile pentru test contra unei garantii?


Sent from my iPad using Tapatalk

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

Fratele scrie:
Lun Iul 22, 2019 13:19
Asteptam cu mare interes Dane, merci! Inteleg ca si noile lansete sunt disponibile pentru test contra unei garantii?


Sent from my iPad using Tapatalk
Cu placere.

Da, lansetele MTX pe care le-am recomandat s-au putut testa intotdeauna. Am fost primul care a oferit acest avantaj si cred ca in continuare sunt singurul. :) A da posibilitatea clientilor sa testeze efectiv un produs si sa il compare direct cu un altul se pare ca nu prieste atat de mult altor brand-uri. :wink:
Inclusiv in concursurile de casting pe care le-am facut ideea a fost aceeasi.
Sa vad si eu un brand care prin regulament pune la bataie lanseta proprie si ORICARE alta, in aceeasi mana, cu acelasi fir si aceeasi mulineta.
Nu ! Lumea se rezuma la "casting day" in care se precizeaza foarte clar : " interzisa alta lanseta". Sa nu cumva sa poata compara pescarul direct produsele.
E mai simplu: " ingineri de la NASA, retete secrete, carbon XXLT 40," ... ai dat banii, ... sa fii sanatos !

Lansetele din gama NEW CONCEPT vin cu un plus in posibilitatea de a fi testate deoarece vreau sa scot in evideta si avantajele oferite in drill, aspect ce nu se poate verifica in testele de casting.
Astfel, lansetele se pot testa pe parcursul unei partide de pescuit !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETE MTX NEW CONCEPT

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lansetele New Concept au cateva luni de cand sunt pe piata si cateva zeci de unitati plecate catre pescari pe fiecare model. Un review serios pe care il accept este cel al lui C Alexandrescu, deoarece omul a folosit lanseta MTX Class New Concept in mai multe sute de aruncari facand comparatie directa cu modelul de baza MTX Class.
In rest mai am cateva situatii de pescari vechi, aruncatori buni, care au folosit ambele modele in paralel si mai mult timp. De aici putem primi un review concret, dar ei nu scriu pe forumuri.
Unul este Mirea Florin care ca si majoritatea pescarilor ajunsi la un anumit nivel, nu il vezi sa-si dea cu parerea pe forumuri.
De ce ?! Dupa sute de partide de pescuit pregatite la cel mai inalt nivel, dupa sute de zile si nopti nedormite pentru a scoate rezultate cat mai bune in pescuit, dupa zeci de mii de aruncari cu lansetele si incercari de a scoate ce este mai bun din ele, vine sa dea un sfat prietenesc obtinut din experienta si se loveste de unul ca Albert ( folosesc numele la intamplare ), zero identitate, zero pescuit, sau de ametitii de care spuneam anterior, cei care pentru comisioane fac reclama ( asa cum se intampla in majoritatea domeniilor ). De ce sa scrie Mirea Florin aici despre lansete, sau alte zeci de pescari ca el ? Nu scrie niciunul si nu numai la lansete, la nimic altceva. Din cauza astora ca Albert care au acaparat forumurile, a celor care stau sa faca reclama, sau a celor care isi alinta sufletul cu alegerile facute.
Trebuie sa spun eu ca Mirea Florin isi vinde Class-urile si isi ia Class New Concept. Asta dupa ce a folosit de mai multe ori lansetele in paralel. Cred ca este cel mai elocvent review din partea lui. Si sunt lucruri verificabile, nu povesti pe internet.

In plus, din miile de posesori de MTX vezi vreunul sa vina sistematic cu postari legate de lansete. In general oamenii destepti spun o singura data un lucru si totodata nu trebuie sa le spui de doua ori o idee buna ca sa o preia. :!:

Si un sfat maxim prietenesc Radu: Garantez ca topicul este plin de lucruri destepte, de la modul in care aleg unii sa faca comert si pana la mecanica lansetelor. Si iti garantez personal ca New Concept este viitorul. Asta de la unul care daca avea o singura pata in peste 10 ani de activitate in domeniu, era mancat cu totul de imbrligatorii de forum, de la unul care a facut dovada ca stie sa faca lansete, ca stie la ce se folosesc acestea :) si care, desi pare , nu are niciun interes comercial in cazul de fata, pentru ca daca e Class sau Class New Concept, tot aia castiga.
Singura satisfactie este ca le da, direct din Romania, o palma peste ochi la inginerii vietii. :)

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”