Pescuit pe pandemie

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Vladut Mateianu »

Dan Serban scrie:
Lun Mar 30, 2020 10:44
Vladut Mateianu scrie:
Lun Mar 30, 2020 10:29
Nu stiu de ce, dar in alte tari afectate de virus este permis(si chiar recomandat) iesitul la pescuit ! Suntem noi mai smecheri sau nu inteleg ! Oricum, i-am trimis presedintelui Iohannis o scrisoare, in care i-am explicat exact situatia cu pescuitul. Si distanta dintre pescari, si ca linistire psihica, si ca sursa de hrana, etc. Asteptam raspunsul.

PS. Fatalaii de orase speriati de bombe sa se abtina cu comentariile, sa stea in case si sa se laude in continuare pe fb ca respecta ordonanta. Nu stiu de ce, dar speriatii astia fac mai mult rau decat bine...si presimt ca oricum nu scapa. Tot o sa iasa si ii ia covidele... :))
Salut, Vladut!
Am inteles, i-ai trimis scrisoare presedintelui in calitate de..? ca sa..?
Nu cumva au scazut vanzarile? :D
Plus ca, tu parca erai semi-izolat la o ferma, nu vad cu ce te incurca fatalii din orase carora le pasa de familiile lor si de cei din jur.
Din punctul meu de vedere, tu in calitate de "veteran" al carpfishing-ului ar trebui sa fii un pic mai rezervat in astfel de afirmatii. Candva ai fost un formator de opinie, Doamna Ajuta! ca au trecut acele vremuri.
In calitate de pescar.Si nu ma incurca fatalaii, doar postarile lor pline de sfaturi, habar nu au realitatea de pe strazi ! Stam in casa si lasam hotii pe strada, taietorii de paduri liberi, speculantii neverificati, etc. Cat o sa mai fie pana se ajunge la crime, jafuri armate si talharii ? Dar nu are nimic, stam in casa...
O sa vina vremea cand o sa-mi dai dreptate. Si tu si multi altii care acum ma judeca.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de gabize »

De ce sunt fătălăi cei ce nu-ţi împărtăşesc opiniile?
În general, oamenii inteligenţi reuşesc să-şi facă opiniile auzite în mod civilizat. Violenţa verbală e, de regulă, apanajul unineuronalilor plini de ei.
În cazul meu, ai reuşit să mă convingi de un singur lucru: de produsele din semnătura ta nu mă mai ating niciodată.
De, orăşean fătălău... ce să ceri de la mine.
Susţin pescuitul catch & release!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ptr cei ca tine era si postarea. Oricum nu ai inteles mesajul.Ai grija la taste sa nu te infectezi. :)
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de gabize »

👍
Susţin pescuitul catch & release!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Florin Pata »

Vladut Mateianu scrie:
Lun Mar 30, 2020 10:29
PS. Fatalaii de orase speriati de bombe sa se abtina cu comentariile, sa stea in case si sa se laude in continuare pe fb ca respecta ordonanta. Nu stiu de ce, dar speriatii astia fac mai mult rau decat bine...si presimt ca oricum nu scapa. Tot o sa iasa si ii ia covidele... :))
Nu voiam sa mai scriu o buna perioada dar...apar provocari :D !
Am inteles-o pe aia cu ''fatalaii'' e parerea ta despre cei care respecta regulile . Afirmatia ar putea fi deranjanta pentru cei care iti apreciaza parerile . Desigur stii ca nu e cazul meu :lol: .
Ce nu inteleg eu de la tine e cine te deranjeaza ca nu merge la pescuit...ceilalti sau ca nu mergi tu !
Daca e vorba de tine...nu te retine nimeni...fir intins !!!

PS - Eu nu locuiesc in oras !!!

Sebi Barbuceanu
Mesaje: 127
Membru din: Mie Ian 30, 2019 23:54
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Sebi Barbuceanu »

domnilor eu va intreb ce o sa se intample peste o luna cand o sa fie tot izolare si lumea nu o sa mai aibe ce sa manance in case? (se intampla deja in italia). Credeti ca o sa mai stea cineva in casa? Nu o sa mai stea, iar corona virus o sa fie tot aici, iar toata izolarea asta n-o sa aiba decat un singur efect - caderea totala a economiei.

eu il inteleg si pe Vladut Mateianu ca nu ii mai merg vanzarile si in felul lui are dreptate cu ce zice, decat ca nu asta ne cer autoritatile si trebuie sa respectam.
insa astia care se dau corecti pe forum stim bine ca uita de orice ordonanta militara daca e loc de un kg de boilies deabogea si imediat gasesc niste pesti in acvariu sa iasa pe strada sa se duca sa-l ia

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Florin Pata »

Eu inteleg faptul ca suntem cu totii foarte nervosi , inclusiv eu ! Nimeni dintre cei care NU dau ''tunuri'' acum nu se simte prea confortabil .
Iar in industria pescuitului e...jale !!! Oamenii au investit , si-au facut stocuri si asteapta sa inceapa vanzarea de prin Noiembrie asa ca oricum rabdarea lor era la limita si fara Covid .
Stiu asta pentru ca primesc mult mai des mailuri de la magazinele din tara si de afara din pescuit...fata de anii trecuti .
Din pacate cred ca lucrurile vor mai dura cateva luni iar oamenii care vor fi pe la ''fundu' sacului'' cu banii , nu vor mai avea de unde sa mai cumpere produse de pescuit .
Statul , chiar si cu imprumuturi nu cred ca va putea sa sustina mai mult de vreo 3 luni pe cei care isi pierd locurile de munca , nu mai vorbesc de micii si medii intreprinzatori . Deci va fi mai rau decat credem pe moment !
Cu toate astea , sarac sau bogat....viata noastra si a familiilor noastre are prioritate !!!

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de gabize »

Cum spuneai, toți suntem afectați. Nu doar cei din domeniul pescuitului.
Dar asta nu e o scuză să pierdem notiunea bunului-simț și să ne permitem să jignim.
Susţin pescuitul catch & release!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Florin Pata »

gabize scrie:
Lun Mar 30, 2020 20:17
Cum spuneai, toți suntem afectați. Nu doar cei din domeniul pescuitului.
Dar asta nu e o scuză să pierdem notiunea bunului-simț și să ne permitem să jignim.
Foarte corect ! Big like !
Si mai ales nu e o scuza sa trimitem oameni pe balta , sa-i supunem unor riscuri inimaginabile , doar pentru a ne proteja afacerile !!!

Avatar utilizator
StefanST
Mesaje: 413
Membru din: Mie Iun 07, 2017 8:39
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Pescuit pe pandemie

Mesaj de StefanST »

Vladut Mateianu scrie:Nu stiu de ce, dar in alte tari afectate de virus este permis(si chiar recomandat) iesitul la pescuit ! Suntem noi mai smecheri sau nu inteleg ! Oricum, i-am trimis presedintelui Iohannis o scrisoare, in care i-am explicat exact situatia cu pescuitul. Si distanta dintre pescari, si ca linistire psihica, si ca sursa de hrana, etc. Asteptam raspunsul.

PS. Fatalaii de orase speriati de bombe sa se abtina cu comentariile, sa stea in case si sa se laude in continuare pe fb ca respecta ordonanta. Nu stiu de ce, dar speriatii astia fac mai mult rau decat bine...si presimt ca oricum nu scapa. Tot o sa iasa si ii ia covidele... :))
Saracul de tine!
Nu-ti mai cumpara nimeni uruiala aia colorata? :))

Mi-e mila si de tine si de firmulita ta ImagineImagineImagine


Sent from my iPhone using Tapatalk

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”