Stam in casa ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Joi Iun 11, 2020 1:13
Vezi toate videoclipurile cu Dr. Rashid Buttar !!! Iti vei schimba parerea !
Le-am vazut. Este in tabara lui Trump. Spune multe adevaruri, dar mai baga si in ele cateodata. Subiectivitatea ii este clara.
Asa cum se arunca smecheria cu covidul in tabara lui Bili, la fel se arunca si 5G-ul si vaccinarea obligatorie.
Este razboi. Nu ai cum sa denigrezi altfel tabara adversa. Se apeleaza la orice smecherie cu impact emotional, asa cum este vaccinarea sau 5G-ul. Nu-mi este rusine nici cu astia. :D
Covidul este al statelor pentru ca ele pot genera masuri in acest sens, iar acele masuri le sunt clar favorabile in lupta cu cei care genereaza proteste. ( teoria pe care o am de la inceputul "pandemiei" )
Razboiul a ajuns pe fata in America si este mai mult decat evident: Trump contra protestelor.

Mai tii minte ce declaratii facea Trump impotriva Chinei ? :D Sa plateasca, sa despagubeasca, .... sa faca, sa dreaga. Ai mai auzit ceva ? :D
Ce a facut concret Trump stii bine, ca lista circula pe fb. Alea sunt fapte reale. :wink:

Daca nu era covidul , ce este in America era pe toata planeta ! Au avut in vedere tot timpul asta. Asta este si motivul pentru care au venit trupe americane in Europa in perioada "pandemiei".
Se joaca greu de tot.

P.S. acum , la noi, este saltat unul care cica a instrigat la violenta copii. Il da pe la televizor. Totusi nu prea se spune si ca a primit o "donatie" de cateva zeci de mii de euro de afara exact inainte sa fie saltat. :wink: Acum ce sa faci. Angi fara bani nu se da cu curul de pamant si nici Dide nu se mai leaga cu lanturi. :wink: Pe fb liniste totala. :wink:
Daca nu sunt bani, ... romanul nu e prost sa lucreze pe datorie. :D

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de sebastian_andone »

va lipseste berea :D
"X13"

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 0:32
Florin Pata scrie:
Mar Iun 09, 2020 11:26
Dan Mitranescu scrie:
Mar Iun 09, 2020 1:59
Din partea mea, cu cati mai multi, cu atat mai bine, dar este greu pentru ca trebuie sa ai multe atuuri ca sa te iei cu astia.
Ca influencer este suficient sa fii putin istet si sa ai in suflet mangleala.
E un subiect greu in care cred ca ne plasam in tabere diferite. :wink: Am prieteni multi care fac lucruri pe care le detest, dar niciodata nu le-am reprosat nimic, ca am atata minte sa stiu ca nu prin mine sau prin ei se face ordine in lumea asta.
Sunt generalitati de care poate unii nici macar nu-si dau seama ce valoare au, sau pe care chiar le considra in regula. Admit ca poate au si dreptate. Intr-o lume in care in jurul tau toata lumea face combinatii, chiar pari prost daca nu faci si tu. Nu am cum sa ii combat pe tema asta.
Asa ca prefer sa lasam discutia la modul general si la nivel de influencereala politica, nu din asta de pescuit in care suntem direct implicati. :wink:
Lasa asta.

Cum ramane cu 5G-ul ? :)
"Pandemia" a fost facuta sa mascheze 5G-ul asa cum spuneai, sau este strategia statelor impotriva celor care vor sa le controleze prin proteste? Ce alegi acum din cele doua variante ?
Asta cu ''influencerii'' e destul de simpla indiferent de domeniul despre care vorbim ! Trebuie sa cunosti doar informatia reala , sa ai macar un neuron functional si un minim de cunostinte despre tehnicile de manipulare .
Cea mai simpla tehnica de manipulare e sa-i captezi atentia individului cu o afirmatie reala iar atunci cand ''ii deschizi creierul'' sa-i torni partea ''veninoasa'' . Daca individul e destept , studiaza care parte e reala si care veninoasa , accepta partea reala si refuza veninul .
Orice informatie de pe internet exceptand O PARTE a forumurilor este platita ! Daca te folosesti de partea de informatie , indiferent ca e scrisa sau in format video si nu te repezi sa cumperi ce recomanda ala si mai ales din linkul inserat care contine parte de profit share , ai facut deja primul pas impotriva manipularii . E o discutie foarte lunga .
Nu suntem in tabere diferite ci doar fiecare...pe banii lui :D !
Cu 5 G treaba continua dar mai usurel , se pare ca si in Romania exista antene desi nu s-a platit inca licenta !!! Desi poate pentru unii pare iar conspirationism , anumiti savanti au descoperit ca intre Covid si 5 G e o legatura foarte stransa , nu mai detaliez , cine e interesat poate cauta .
Pentru cei cu ''Soros nu exista'' si cu ''marile proteste sunt facute de oameni draguti si neplatiti'' , le recomand sa vada ce e acum in SUA ! Deci daca protestele sunt anti globalisti...NU E BINE...TREBUIE CU DISTANTARE...CU COVID bla...bla...bla , daca e pro globalisti e ''de bine'' si nu mai e ''pe baza de'' Covid ! E ca aia cu Orban si guvernul , noi la terase cu 10 masti ....distantare...2-3 insi , la ei in guvern ei stau unul langa altul fara nici o masca , fara termoscanere , fara declaratie pe propria raspundere si beau...fumeaza fineturi pe banii nostri...bineinteles ! Daca nici acum nu inteleg oamenii clar despre ce e vorba , nu vor fi capabili sa inteleaga niciodata , asta ca sa fiu elegant ! Spor !
Imi plac fineturile si le respect ! :wink: :D

In rest le spui bine. Daca nu erai atat de orgolios sa recunosti ca 5G nu are nicio legatura cu covid-ul, chiar nu stiam ce sa mai zic. :D
Mai bine asa, ca nu ne statea bine. :D
Poate avea o legătură, indirectă, dacă ne gândim la pașii spre "Matrix", spre globalizare, spre controlul total, cât mai facil, cu ajutorul progreselor tehnologiei!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 3:12
Mai tii minte ce declaratii facea Trump impotriva Chinei ? :D Sa plateasca, sa despagubeasca, .... sa faca, sa dreaga. Ai mai auzit ceva ? :D
Ce a facut concret Trump stii bine, ca lista circula pe fb. Alea sunt fapte reale. :wink:
Trump e baiat destept si stii asta ! Facea declaratii impotriva Chinei EXACT pentru ca China sa spuna ca laboratorul din Wuhan e al lui Bil Ghei si a fost sponsorizat de Obama !
Daca o spunea el direct , parea subiectiv !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Joi Iun 11, 2020 12:38
Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 3:12
Mai tii minte ce declaratii facea Trump impotriva Chinei ? :D Sa plateasca, sa despagubeasca, .... sa faca, sa dreaga. Ai mai auzit ceva ? :D
Ce a facut concret Trump stii bine, ca lista circula pe fb. Alea sunt fapte reale. :wink:
Trump e baiat destept si stii asta ! Facea declaratii impotriva Chinei EXACT pentru ca China sa spuna ca laboratorul din Wuhan e al lui Bil Ghei si a fost sponsorizat de Obama !
Daca o spunea el direct , parea subiectiv !
Pai vezi ca stii si golanisme. :wink: :D Asa se face.
La fel i-o face lui Bili si cu vaccinarea. Ala a scapat-o fara sa-si dea seama, in mintea lui incercand sa faca ceva bun prin reducerea populatiei prin vaccinare ( China o face de zeci de ani prin lege si nu mai zice nimeni nimic :wink: ).
Acum astia i-au dat amploare si ii dau cu ea in cap.
La fel este si cu 5G-ul. Este un domeniu in care ai tabara numai impotriva lui. Pro nu militeaza nimeni vehement, ca si in cazul vaccinarii. Nu era normal sa i-o puna si pe asta tot lui Bili in cap ?
Pai ori stim golanisme, ori nu mai stim ? :D

Cu FB, Twitter, Youtube, la fel. Se tavalesc astia ai lui Trump ca li se cenzureaza postarile .Pai eu pe fb si You tube vad numai filme pro Trump. :wink:

Partea adversa controla majoritatea statelor prin proteste. Nu ai cum sa spui asta populatiei, pentru ca nu te crede si iti sare in cap. Multi dintre noi :wink: , nici nu recunoastem cand gresim.
Daca joaca se rezuma la emotie, pai atunci asta imprastie statele acum.

Eu nu stiu care tabara este mai de treaba. Ambele tabere vor sa ne jumuleasca. Nu ma iau niciodata dupa ce mi se serveste. Lucrurile concrete, verificabile, sunt tot ce conteaza.
Statul stiu ce-mi face. Astia din "mafie" sunt ceva mai imorali in actiunile lor. Li se pune in carca si pare sa fie adevarat, traficul ilegal de orice natura. Inclin sa cred ca este adevarat, dar nu am probe atat timp cat politia, diicot, servicii , .... sunt ale statului. :wink:

Ce stiu sigur este ca cineva ne-a scos in strada pentru ca multinationalele sa nu plateasca impozitul in tara, sau pentru ca la Rosia Montana sa facem turism in loc sa scoatem aur, stiu ca am iesit in strada sa nu se schimbe legi de care habar nu aveam.
Stiu ca in China, o tara cu o crestere economica de invidiat, lumea era nemultumita si iesea la proteste.
Stiu ca in Franta, Italia, sau Germania, lumea se tavalea prin proteste ca viata este grea.
Lucruri greu de inteles daca incercam sa gandim cu capul nostru, nu pe idei raspandite de postaci platiti cu bani multi sa o faca.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

freespirit scrie:
Joi Iun 11, 2020 12:20

Poate avea o legătură, indirectă, dacă ne gândim la pașii spre "Matrix", spre globalizare, spre controlul total, cât mai facil, cu ajutorul progreselor tehnologiei!
Atat timp cat avem smartphone, platim cu cardul, google, televizoare de ultima generatie, camere peste tot. ..., crezi ca nu suntem controlati suficient?

Sau crezi ca un control strict al populatiei este benefic mafiei de care spuneam ? Nu, este benefic statelor, asa ca nu am cum sa inghit galusca ca tabara lui Georgel este autoarea instalarii 5G. :wink:
Le-o arunca in carca si pe asta, ca si covidul.

Pare imoral ce fac statele, dar cand o faci impotriva raului, se schimba eticheta.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 16:43
freespirit scrie:
Joi Iun 11, 2020 12:20

Poate avea o legătură, indirectă, dacă ne gândim la pașii spre "Matrix", spre globalizare, spre controlul total, cât mai facil, cu ajutorul progreselor tehnologiei!
Atat timp cat avem smartphone, platim cu cardul, google, televizoare de ultima generatie, camere peste tot. ..., crezi ca nu suntem controlati suficient?

Sau crezi ca un control strict al populatiei este benefic mafiei de care spuneam ? Nu, este benefic statelor, asa ca nu am cum sa inghit galusca ca tabara lui Georgel este autoarea instalarii 5G. :wink:
Le-o arunca in carca si pe asta, ca si covidul.

Pare imoral ce fac statele, dar cand o faci impotriva raului, se schimba eticheta.
Oricum ar fi, tot, împotriva noastră, și unii, și alții...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de sebastian_andone »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 16:33
,,,, stiu ca am iesit in strada sa nu se schimbe legi de care habar nu aveam.
Stiu ca in China, o tara cu o crestere economica de invidiat, lumea era nemultumita si iesea la proteste.
Stiu ca in Franta, Italia, sau Germania, lumea se tavalea prin proteste ca viata este grea.
Lucruri greu de inteles daca incercam sa gandim cu capul nostru, nu pe idei raspandite de postaci platiti cu bani multi sa o faca.
si crezi ca acum esti informat? tragi concluzii doar dupa ce iti dau "ei" ce sa manaci :wink: :wink: :wink:
"X13"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

sebastian_andone scrie:
Joi Iun 11, 2020 19:51
Dan Mitranescu scrie:
Joi Iun 11, 2020 16:33
,,,, stiu ca am iesit in strada sa nu se schimbe legi de care habar nu aveam.
Stiu ca in China, o tara cu o crestere economica de invidiat, lumea era nemultumita si iesea la proteste.
Stiu ca in Franta, Italia, sau Germania, lumea se tavalea prin proteste ca viata este grea.
Lucruri greu de inteles daca incercam sa gandim cu capul nostru, nu pe idei raspandite de postaci platiti cu bani multi sa o faca.
si crezi ca acum esti informat? tragi concluzii doar dupa ce iti dau "ei" ce sa manaci :wink: :wink: :wink:
Trag concluzii din realitati, nu din ce mi se spune.
Nu merg cu ochii inchisi pe mana unei tabere. Dovada ca nu am trasa perdeaua pe ochi.
Nu ma cert cu oamenii cu care discut, cu prietenii sau cu familia, pentru politica. Dovada ca sunt sanatos la cap. :D

Ai ceva concret cu ce am fost pacalit? Poate nu am fost atent.
Nu ti se pare ciudat ca lumea protesta in Franta sau Germania ? E viata grea acolo ?
Nu ti se pare ciudat ca un stat comunist cum este China, greu din toate punctele de vedere, nu putea sa controleze proteste, mai ales in contextul unei cresteri economice foarte mari care teoretic trebuia sa multumeasca societatea ?

Care din FAPTELE astea nu sunt adevarate. Cu ce am fost influentat gresit ?
Care sunt "ei" ? Cei de care spuneam eu odata ? :wink:
Iti spun eu ca sunt si "ei" depasiti de situatie, daca despre "ei" este vorba. :D

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stam in casa ?

Mesaj de freespirit »

Este foarte interesant cum se discută despre subiectul zilei, din SUA, despre africanii locului, dar, despre ceea ce se întâmplă în Africa, tot azi, unde mor zeci de mii de africani, unde nu au ce mânca, unde nu au acces la apă potabilă, unde se continuă sclavia, neo, în minele de cobalt și în restul zonelor pline de resurse, nu mai pomenește nimeni!!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”