MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sigi scrie:
Vin Sep 18, 2020 14:50
Citez:
Daca pui firul corect, adica pana la nivelul inferior al buzei tesite ( zona lucioasa ), atunci intra 500m. Eu asa folosesc tamburii.
Daca il mai inalti cu 1-2 mm , respectiv pana la jumatatea buzei tesite, atunci intra 550m. Eu zic ca nu e bine asa.
Rugaminte: se poate sa vedem si poze cu asa da - asa nu?
Multumesc.
Nu trebuie pus mai mult fir in comparatie cu ce se vede in imagine. Chiar este putin cam mult si in exemplu.


Imagine

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Andrei91 »

Tocmai am incarcat tamburi cu 270 m de 0.20, real ar fi un 0.22 plus 300 metrii de m-line galben.

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Sigi »

Dan Mitranescu scrie:
Sâm Sep 19, 2020 0:14
Sigi scrie:
Vin Sep 18, 2020 14:50
Citez:
Daca pui firul corect, adica pana la nivelul inferior al buzei tesite ( zona lucioasa ), atunci intra 500m. Eu asa folosesc tamburii.
Daca il mai inalti cu 1-2 mm , respectiv pana la jumatatea buzei tesite, atunci intra 550m. Eu zic ca nu e bine asa.
Rugaminte: se poate sa vedem si poze cu asa da - asa nu?
Multumesc.
Nu trebuie pus mai mult fir in comparatie cu ce se vede in imagine. Chiar este putin cam mult si in exemplu.


Imagine
Multumesc.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

BUNA SEARA...am trei mulinete mx 14000 una mi se pare ca merge usor mai greu ca celelalte si la alta din cand in cand cred ca atinge usor la mulinare manivela se pate pun ceva distantier , o saiba pe axul care se infileteaza la manivela ? multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Vin Oct 16, 2020 17:23
BUNA SEARA...am trei mulinete mx 14000 una mi se pare ca merge usor mai greu ca celelalte si la alta din cand in cand cred ca atinge usor la mulinare manivela se pate pun ceva distantier , o saiba pe axul care se infileteaza la manivela ? multumesc.
Salut,
Prima are mai multa vaselina. Alta cauza nu exista pentru mersul ingreunat. In timp "se lasa" si nu este nimic ce poate dauna mulinetei.
La cea care atinge se rezolva problema foarte usor. Sarma pick-up-ului se indreapta putin din zona unde este atinsa de manivela. Are un mic semn in locul respectiv lasat de manivela.
Oricand, cu placere.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

:D da multumesc am sa incerc .

Avatar utilizator
kppus
Mesaje: 55
Membru din: Mie Feb 28, 2018 19:07

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de kppus »

Bum scrie::D da multumesc am sa incerc .
Înainte să te apuci de treabă să desfaci pick-ul din cele două șuruburi ,manevrezi mai ușor sarma
Daca încerci să o îndrepți direct ai posibilitatea sa pleznească ceva pe acolo . Eu accidental am strâmbat doua sârme și așa le-am remodelat ;)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Fir Intins!

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

Da multumesc pt sfat , asa am sa fac dar in vacanta la iarna... nu ma deranjaza in mod deosebit...mulinetele isi fac treaba bine asortate desigur cu mtx 14 , e drept ca nu am prins mai mari de 15 kg dar erau si crapi de balastiera , mai mult ma deranjaza la recuperare acea senzatie de vibrare din maner care se simte probabil din cauza ca e mai lung putin dar ajuta la aruncare nelovind firul asa de des in blanc , si sunetul scos de fir la aruncare acel sunet de desfasurare de pe tambur ... probabil si datorita faptului ca m-line e un fir usor care da probleme pe vant din cauza burti care o face in rest e un fir bun la un pret onest , al doilea sezon cu acelasi fir fara probleme , am sa il schimb la iarna cu cel rosu pt o vizibilitate mai buna , tot ansamblul pe care il folosesc la crap chiar , rodpodul , cobra , picheti , avertizoarele doar carligele nu sunt toate de la domnul Dan ... pana acum ma declar multumit de alegerea facuta chiar daca am fost des criticat de iubitori de shimano.

Avatar utilizator
kppus
Mesaje: 55
Membru din: Mie Feb 28, 2018 19:07

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de kppus »

Bum scrie::D da multumesc am sa incerc .
Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Operațiunea durează între 5-15 minute ,nu e mare lucru .

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Fir Intins!

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

kppus scrie:
Dum Oct 18, 2020 12:10
Bum scrie::D da multumesc am sa incerc .
Înainte să te apuci de treabă să desfaci pick-ul din cele două șuruburi ,manevrezi mai ușor sarma
Daca încerci să o îndrepți direct ai posibilitatea sa pleznească ceva pe acolo . Eu accidental am strâmbat doua sârme și așa le-am remodelat ;)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
si daca dau jos pickpul sunt ceva arcuri pe acolo ? se pun greu inapoi ?

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”