Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Kaldun scrie:
Vin Ian 15, 2021 13:08
Sensibilitatea minima na noile avertiziare Tazura care este in cm
Sensibilitatea se regleaza intre 2cm si 16cm fir trecut pe rola pentru un semnal. ( din 2 in 2 cm pe fiecare treapta ).
Sensibilitatea in cm de fir tras se injumatateste (aproximativ ) in cursa indicata de swinger.
Asta inseamna ca sensibilitatea pe ridicarea swingerului se regleaza intre 1cm si 8cm pentru fiecare bip.

Pe sensibilitate minima ai doua bipuri pe toata cursa swingerului, iar pe sensibilitate maxima ai bip la fiecare cm. Pe celelalte trepte sensibilitatea creste / scade gradual. ( nu sunt trepte dublate, asa cum se practica pe la alti avertizori )

Am sa mut intrebarea pe pagina avertizorilor, pentru a concentra ideile legate de ei acolo.
Am rugamintea, daca mai sunt alte intrebari legate de avertizori, sa le discutam direct in topicul alocat acestora.

Avatar utilizator
esoxclub
Mesaje: 46
Membru din: Vin Dec 07, 2012 19:47

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de esoxclub »

Buna ziua. Se poate aduce si marimea 5/0 la JIG CARLIG TAZURA. Sunt foarte multumit de carlige, dar vroiam un carlig un pic mai mare pentru shaduri de 11-12 cm.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

esoxclub scrie:
Lun Ian 18, 2021 14:22
Buna ziua. Se poate aduce si marimea 5/0 la JIG CARLIG TAZURA. Sunt foarte multumit de carlige, dar vroiam un carlig un pic mai mare pentru shaduri de 11-12 cm.
Am sa aduc pana la 6/0. Eu dau cu ele, dar nu credeam ca o sa fie cerere pe numerele mari.

Mihai .
Mesaje: 14
Membru din: Joi Apr 04, 2019 6:41

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Mihai . »

La senzori hakuyo 2018 nu mai faceți vreo reducere

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mihai . scrie:
Mar Ian 19, 2021 6:04
La senzori hakuyo 2018 nu mai faceți vreo reducere
Produsul este deja la pret redus.

Dan A.
Mesaje: 10
Membru din: Mar Ian 12, 2021 22:50

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan A. »

Dan Mitranescu scrie:
Mar Ian 12, 2021 23:53
Dan A. scrie:
Mar Ian 12, 2021 23:02
Salut Dan,
Pentru pescuitul ca hobby cu aprox. 30 de partide(majoritatea de 12h)pe an, ce mulineta imi recomanzi? Imi doresc ceva cu care sa nu am probleme 3-4 ani.
Multumesc!
Salut,
Pentru scopul propus iti recomand MX 14000 sau MT 14000 PLUS.
Ambele sunt foarte usoare, noul MX ajungand la 540g. Poti sa pescuiesti cu oricare dintre ele linistit, nu vor ceda.
Avantaje pentru MX : pretul, frana, forma (model 2021 ) si greutatea ( nu stiu daca mai exista pe piata multe modele cu greutatea asta si cu tambur de 80mm ). Avantajul oferit de MT este dat de faptul ca are doi rulmenti pe pinionul mic si are o rulare mai fina. Asta in comparatia dintre ele. In comparatie cu alte modele numai cine nu are puterea sa citeasca cateva randuri se mai intreaba ce sa aleaga in gama asta de pret.
https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... -2021.html
https://danmitranescu.ro/mulinete-crap/ ... -2020.html
Salut,
Pana la urma am optat pt MX 14000 Plus, era in buget. Internetul e plin de pareri, asa ca, am ales sa merg pe experienta domnului Mitranescu si sper ca am ales bine.
Mai am o intrebare vizavi de cele 3 șaibe care vin in cutie. Trebuie sa le montez sau la ce ma ajuta? Imi doresc o asezare a firului putin conica, dar in descrierea de pe site e specificat ca mulineta este proiectata astfel.
Multumesc!

Imagine

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Cucu Ionel »

Swingerii noi cand apar? Se poate face precomanda la ei?
Fir intins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cucu Ionel scrie:
Mie Ian 20, 2021 14:43
Swingerii noi cand apar? Se poate face precomanda la ei?
Lucrez momentan la ei. Mai dureaza. Fabricile sunt in vacanta. In mai cred ca reusesc sa ii aduc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan A. scrie:
Mar Ian 19, 2021 17:23

Salut,
Pana la urma am optat pt MX 14000 Plus, era in buget. Internetul e plin de pareri, asa ca, am ales sa merg pe experienta domnului Mitranescu si sper ca am ales bine.
Mai am o intrebare vizavi de cele 3 șaibe care vin in cutie. Trebuie sa le montez sau la ce ma ajuta? Imi doresc o asezare a firului putin conica, dar in descrierea de pe site e specificat ca mulineta este proiectata astfel.
Multumesc!

Imagine
Salut,
Este cea mai buna alegere. Multumesc pentru comanda.
Saibele de teflon sunt pentru reglarea tamburului, dar nu a fost nevoie niciodata de ele. :)
Mulineta aseaza firul foarte bine asa cum vine din fabrica.

Parerile "internetului" au ajuns o mocirla intre influenceri si incercari de alinare a sufletului dupa ce subconstientul ne ataca cu lucruri logice pe care trebuia sa le facem in alegerile noastre. :)
Nimic concret, nicio justificare a recomandarilor, in 99% din cazuri experienta zero, nici cea mai mica raspundere pentru afirmatiile facute. A ajuns internetul o mare capcana de care multi si-au dat seama. :wink:
A tinut 4-5 ani, dar gata. Influencereala cu 10-20 conturi false s-a dus, iar cine a investit in ea o sa traga mult pentru asta. :wink:

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de syyd »

Buna ziua. Noile Mulinete Tazura de 14000 cand ajung?

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk


senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”