Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Manea Alexandru scrie:
Dum Ian 24, 2021 15:57
Va salut Dm Dan sunt deținător a 4 lansete mtx class 3k model vechi.
Credeți ca leas îmbunătăți modificandule inelele ca pe NC?leas mai ușura?
Sau îmi recomandați sa trec la noa serie de lansete?
Multumesc
Salut,
Primul model de Class ramane cu avantajul finisajului in panza 3K.
Din punct de vedere al performantei Class New Concept intrece Class-ul vechi, ba mai mult, datorita seriei de inele poate sa fie incarcat mai usor.

Fac o scurta precizare. Seria de inele New Concept ofera pe langa alte avantaje strict legate de mecanica lansetei si un alt lucru destul de important, respectiv o forta de incarcare mai mica. De ce ?!
Pentru ca randamenul fortei exercitate de pescar este mai mare.
Randamentul in fizica este raportul dintre lucru mecanic util si lucru mecanic consumat.
Lucru mecanic util este energia care se transmite monturii, iar lucrul mecanic consumat este energia pierduta in elasticitatea batului ( sau a firului ).

Forta cu care aruncam se imparte intre ce transmitem monturii si indoirea inutila a lansetei.
In cazul celor 9 inele forta transmisa este mai mare, iar pierderile din lanseta sunt mai mici.
Logic, pentru a obtine aceeasi forta la nivelul monturii, pe lansetele New Concept este nevoie sa folosim o forta mai mica.
Acest lucru a fost sesizat de majoritatea pescarilor care au trecut de la vechiul Class la varianta New Concept.

Trecand la ale noastre acum, schimbarea inelelor pe vechile blank-uri dau lansete mai bune, dar operatia este foarte costisitoare si depaseste ca pret trecerea la un set nou de lansete. Mai mult, schimbarea inelelor pe lansete implica si anumite riscuri.
Nu vreau sa par interesat sa-ti vand alte lansete. Asta este parerea mea de cand a aparut varianta New Concept.

P.S. incepand cu luna februarie se anuleaza majoritatea reducerilor de pe site. Si un sfat general, am informatii ca toate preturile pe produsele de pescuit vor creste cu 5-10% incepand cu data de 1 februarie, odata cu epuizarea stocurilor vechi.

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de clabuc »

Si eu am vechile class si nu vad de ce le-as schimba. Nici chiar si cu aceste NC.
Class3k au trecut cu brio toate testele si in primul rand testul timpului.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de eugen dragnea »

Mulțumesc pentru raspuns, o sa iau un Class NC pana la urma pentru "muncile grele" sau poate ceva Tazura...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

clabuc scrie:
Dum Ian 24, 2021 20:17
Si eu am vechile class si nu vad de ce le-as schimba. Nici chiar si cu aceste NC.
Class3k au trecut cu brio toate testele si in primul rand testul timpului.
Class New Concept nu cedeaza niciodata datorita distribuirii fortelor pe tot blank-ul. Vechile Class-uri au mai cedat.
Ce te face sa crezi ca recomand lansete de 750 lei ca a fi mai bune decat cele de 950 lei ?!
Ai cuvantul meu de onoare ca piata lansetelor de crap a dormit pe ea ani de zile si doarme in continuare.

Nu ma mir.
Am fost primul din lume care a schimbat arcul din fluturele mulinetei cu o bucsa metalica pentru a obtine frana rapida. TD 6000 a fost prima mulineta din lume cu frana rapida. ( pe cat de simpla ideea, pe atat de departe de "marii producatori de mulinete de crap". )
La fel dormeau pe ei si din acest punct de vedere, de data asta pe piata mulinetelor de crap. Aici si-au revenit mai repede. :)

AlinMitrica
Mesaje: 101
Membru din: Lun Dec 25, 2017 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de AlinMitrica »

Tazura class 3k comparativ cu modelul vechi de 14 cum este? Mai rigida? Mult mai rigida? Daca am inteles eu bine este pozitionata ca si parametri undeva intre mtx14 si class?
Inelele de pe tazura vor fi tot negre? Mandrina tot neagra?
Diametrul blankului fata de 14?
Folia 3k este de carbon? Stiu ca exista un filmulet cu class 3k unde se freaca cu cheia pe lanseta si nu raman urme.
Multumesc.

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de catalinSM »

Folia 3k este carbon 100%. si eu frec cu cheia pe mtx top si ii pun pe amici sa faca la fel pe lansetele lor, dar nu vrea niciunul : :lol: :twisted:

AlinMitrica
Mesaje: 101
Membru din: Lun Dec 25, 2017 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de AlinMitrica »

Ma intereseaza daca si pe tazura este din carbon.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

AlinMitrica scrie:
Lun Ian 25, 2021 18:24
Tazura class 3k comparativ cu modelul vechi de 14 cum este? Mai rigida? Mult mai rigida? Daca am inteles eu bine este pozitionata ca si parametri undeva intre mtx14 si class?
Inelele de pe tazura vor fi tot negre? Mandrina tot neagra?
Diametrul blankului fata de 14?
Folia 3k este de carbon? Stiu ca exista un filmulet cu class 3k unde se freaca cu cheia pe lanseta si nu raman urme.
Multumesc.
Da, TAZURA Class 3K este mai rigida ca MTX 14. Acest lucru se poate observa in tabelul de la pagina 65.
Sub o greutate de un kg MTX 14 se indoaie 110cm, TAZURA Class 3k 99cm ( si Class BE 93cm ).
Tazura 3K este undeva intre cele doua, dar mai aproape de Class. ( se pot observa diferentele din tabel )

Pe TAZURA Cadet, Sublim si Class, componentele sunt "Black Edition". ( Atat mandrina cat si inelele sunt mai subtiri. )
Pe Tazura Class 3K inelele sunt gunsmoke ( un gri mat in genul griului din panza de carbon ).
Diametrul blank-ului fata de 14 este o idee mai mic pe cotor.
Panza 3K este autentica, din carbon si trece testul cu cheia. :)
Oricand, cu placere.

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Lucian SV »

Bravo Dănuț! Ce să zic, după multe încercări văd că ai decis să faci comerț cu scule sub un brand propriu. Acum se pune o întrebare, ce fac cu sculele Hakuio, care tot poartă amprenta ta, scriu cu markerul pe deasupra Tazura sau ai niște autocolante șmechere? :?: :?: :?: :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Lucian SV scrie:
Mar Ian 26, 2021 12:35
Bravo Dănuț! Ce să zic, după multe încercări văd că ai decis să faci comerț cu scule sub un brand propriu. Acum se pune o întrebare, ce fac cu sculele Hakuio, care tot poartă amprenta ta, scriu cu markerul pe deasupra Tazura sau ai niște autocolante șmechere? :?: :?: :?: :D
Sculele Hakuyo care poarta "amprenta mea", adica cele pe care mi-am pus cuvantul sunt in continuare de folosit asa cum au fost si cum vor fi. Eu mi-am pus intodeauna cuvantul pe produse, nu pe brand-uri. Aici a fost confuzia care printre altele a generat TAZURA.

Asa ca nu trebuie sa stergi nimic. :) Cand pui mana pe scule, te gandesti la mine, pui mana la inima si mergi mai departe ! :D

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”