SECRETELE FIRELOR

Moderator: Dan Mitranescu

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2693
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de PallBogdan »

Daca tot ce a relatat omul asta este "lectie de laborator", asteptam, pe concret, varianta practica si ce mai lipsea din analiza.
Permite-mi sa nu cred, din povesti, diminuarea rezistentei cu 50% sau 20% a unor fire la nod...

Trimis de pe al meu SM-N975F folosind Tapatalk



Avatar utilizator
Andrei.t
Mesaje: 327
Membru din: Dum Oct 23, 2016 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Andrei.t »

Mie mi se pare acelasi lucru ori ca oferi informatii incorecte despre rezistenta la nod ori la diametru.
Dan probabil e nemultumit ca altii pun pe eticheta 0.25 si in realitate e un 0.27 ca sa castige rezistenta la nod.

Dar la fel ar putea sa se planga si Select baits sau altii ,ca firul lor de 0.25 poate e la fel de rezistent dar Dan pretinde ca are rezistenta 12kg pe site in descriere iar ei au un fir de 0.25 care tine 6 kg sau 5.7m.
Un client care nu stie "secretele" poate o sa isi ia chiar 0.20 de la Dan..crezand ca e la fel de rezistent ca un 0.25 de la Select :)).

Poate chiar M este de 2-3 ori mai rezistent la nod decat 70 la suta din firele de pe piata :D

Parerea mea este ca cel mai bine intrebi daca ai incredere in vanzator daca nu..in prieteni. Eu am cam primit informatii reale in toate magazinele.

Am pescuit cu Invisitec 0.225 stiind ca e un 0.243 dar e mai rezistent decat multe 0.25 si asta mi s-a spus si la magazin si asa a si fost.
Am renuntat la el pentru ca pe Peris risc sa fiu descalificat pt diferenta pana la 0.25.


Mai important e ca firul sa fie proaspat si sa fi fost depozitat corect iarna.

Astept cu nerabdare firul m rosu.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

PallBogdan scrie:
Joi Feb 13, 2020 11:05
Daca tot ce a relatat omul asta este "lectie de laborator", asteptam, pe concret, varianta practica si ce mai lipsea din analiza.
Permite-mi sa nu cred, din povesti, diminuarea rezistentei cu 50% sau 20% a unor fire la nod...

Trimis de pe al meu SM-N975F folosind Tapatalk
Astea nu sunt "povesti". Le poate verifica oricine acasa cu un cantar sau cu alte greutati cantarite in prealabil ( sticle pet cu apa, ... )
Firele "coapte" , in general rigide, se rup si cu mai mult de 50% mai repede la nod.
Firele maleabile si proaspete rezista mult mai bine la nod.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei.t scrie:
Joi Feb 13, 2020 13:11
Mie mi se pare acelasi lucru ori ca oferi informatii incorecte despre rezistenta la nod ori la diametru.
Dan probabil e nemultumit ca altii pun pe eticheta 0.25 si in realitate e un 0.27 ca sa castige rezistenta la nod.

Dar la fel ar putea sa se planga si Select baits sau altii ,ca firul lor de 0.25 poate e la fel de rezistent dar Dan pretinde ca are rezistenta 12kg pe site in descriere iar ei au un fir de 0.25 care tine 6 kg sau 5.7m.
Un client care nu stie "secretele" poate o sa isi ia chiar 0.20 de la Dan..crezand ca e la fel de rezistent ca un 0.25 de la Select :)).

Poate chiar M este de 2-3 ori mai rezistent la nod decat 70 la suta din firele de pe piata :D

Parerea mea este ca cel mai bine intrebi daca ai incredere in vanzator daca nu..in prieteni. Eu am cam primit informatii reale in toate magazinele.

Am pescuit cu Invisitec 0.225 stiind ca e un 0.243 dar e mai rezistent decat multe 0.25 si asta mi s-a spus si la magazin si asa a si fost.
Am renuntat la el pentru ca pe Peris risc sa fiu descalificat pt diferenta pana la 0.25.


Mai important e ca firul sa fie proaspat si sa fi fost depozitat corect iarna.

Astept cu nerabdare firul m rosu.
Repet, eu spun sa se verifice diametrul firelor si sa nu se tina cont de ce scrie pe eticheta.
Vreau sa fiu cinstit si sa ofer o verificare corecta, dar nici sa pun 4kg pe rola de 0,25 nu pot sa pun, sa vad cum imi lasa rola pe vitrina, "pentru ca a vazut el alt fir care tine mai mult". :)

Am experienta cu Maxx Camouflage acum multi ani. Fix acelasi fir s-a vandut de 10 ori mai mult cand i-am bubuit kilogramele pe eticheta ca si altii. Cand erau corecte ma rugam de clienti sa ma creada ca e un fir bun. Dupa aia se vindea si era apreciat ( firul chiar e bun ) fara sa mai spun eu nimic. :)

Si eu il astept pe cel rosu. Saptamana viitoare trebuie sa apara.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de eugen dragnea »

E simpla treaba...eu iau una bucata galeata...leg firul de test de un inaintas si-l leg de galeata...torn apa progresiv si notez cantitatea pana se rupe firul...poate sa scrie ce vrea producatorul, fizica-l bate la curu gol...asta daca micrometrul zice acelasi lucru bineinteles si maleabilitatea firului este asemanatoare .
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Sigi »

Toata teoria asta dusa la paroxism e fix pix. Adica degeaba. Eu nu prea am incredere in ce face Victor Costache dar asta e alta poveste. Plus ca toate testele alea sunt complet degeaba. Nu ajuta cu nimic. Pentru ca valorile alea mai mult ca sigur ca nu se vor repeta cu acelasi tip de fir achizitionat din alt magazin sau din alt lot etc. Parerea mea este ca singurul test concludent este cel pe care-l facem noi cu firul pe care il avem in mana. Asta e. Il testam acasa dupa ce l-am cumparat. Toata treaba e si de noroc. E de preferat sa cumparam fir de la magazinele on-line unde firul sta intr-un depozit cu temperatura relativ constanta, la iluminare redusa si fara expunere efectiva la soare. Cu cat mai mare este fluxul de marfa la depozitul respectiv cu atat vor fi si marfurile mai "proaspete". Eu zic ca nu trebuie cumparate fire prea scumpe. Tot asa se invechesc. Mai bine la un pret categoria de mijloc si o rola sau doua in plus de rezerva. Parerea mea...
Era sa uit... Conteaza foarte mult si tipul de nod facut... Pentru inaintas prefer Albright. Pareri?

manu1973
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 23, 2017 12:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de manu1973 »

Buna ziua, MONOFILAMENT TAZURA M-LINE PORTOCALIU 1200M, este fluo sau este acelasi fir cu MONOFILAMENT M-LINE ROSU FLUO NEON 1200M ca in cazul firului verde?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de Dan Mitranescu »

manu1973 scrie:
Dum Iun 13, 2021 13:26
Buna ziua, MONOFILAMENT TAZURA M-LINE PORTOCALIU 1200M, este fluo sau este acelasi fir cu MONOFILAMENT M-LINE ROSU FLUO NEON 1200M ca in cazul firului verde?
Buna ziua,
M-Line portocaliu este acelasi fir cu M-Line Rosu. Culoarea initiala este la fel, doar ca cel cu denumirea de "portocaliu" isi pierde nuanta de rosu dupa primele utilizari si devine portocaliu. De aici si reducerea de pret pe cel portocaliu.
Rezistenta este la fel. ( fabrica a gresit vopsirea firului pe ultimul lot )
Pa varianta de galben nu exista nicio diferenta intre loturi.

manu1973
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 23, 2017 12:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de manu1973 »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Iun 14, 2021 12:29
manu1973 scrie:
Dum Iun 13, 2021 13:26
Buna ziua, MONOFILAMENT TAZURA M-LINE PORTOCALIU 1200M, este fluo sau este acelasi fir cu MONOFILAMENT M-LINE ROSU FLUO NEON 1200M ca in cazul firului verde?
Buna ziua,
M-Line portocaliu este acelasi fir cu M-Line Rosu. Culoarea initiala este la fel, doar ca cel cu denumirea de "portocaliu" isi pierde nuanta de rosu dupa primele utilizari si devine portocaliu. De aici si reducerea de pret pe cel portocaliu.
Rezistenta este la fel. ( fabrica a gresit vopsirea firului pe ultimul lot )
Pa varianta de galben nu exista nicio diferenta intre loturi.
Multumesc!

syyd
Mesaje: 303
Membru din: Mie Dec 29, 2010 23:10
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: SECRETELE FIRELOR

Mesaj de syyd »

Dan Mitranescu scrie:
manu1973 scrie:
Dum Iun 13, 2021 13:26
Buna ziua, MONOFILAMENT TAZURA M-LINE PORTOCALIU 1200M, este fluo sau este acelasi fir cu MONOFILAMENT M-LINE ROSU FLUO NEON 1200M ca in cazul firului verde?
Buna ziua,
M-Line portocaliu este acelasi fir cu M-Line Rosu. Culoarea initiala este la fel, doar ca cel cu denumirea de "portocaliu" isi pierde nuanta de rosu dupa primele utilizari si devine portocaliu. De aici si reducerea de pret pe cel portocaliu.
Rezistenta este la fel. ( fabrica a gresit vopsirea firului pe ultimul lot )
Pa varianta de galben nu exista nicio diferenta intre loturi.
Si mie mi s-a parut ciudat sa vad ca dupa prima partida firul s-a decolorat. Sper sa nu isi piarda si proprietățile odata cu culoarea.

Trimis de pe al meu SM-G970F folosind Tapatalk


senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”