Inceputuri

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Inceputuri

Mesaj de Roger »

Va propun tuturor o tema larga.Cum ati inceput?

Ma numar printre cei care a descoperit relativ de curand(2004)pescuitul la crap cu metode moderne.Ma fascineaza de atunci.
Intrebarea mea e de fapt o provocare la destainuiri.
Cum ati inceput,in ce imprejurari,cine v-a ajutat,de la cine ati invatat nodul fara nod,cum v-ati informat,cat,de unde si cu ce arsenal ati inceput,ce credeti acum privind la anii din urma ca ar trebui sa faca cineva care acum descopera pescuitul la crap.

Personal nu consider ca trebuiesc tratate diferit variantele pescar de competitie versus pescari si atat .Impartasim aceiasi pasiune careia ii alocam un loc in viata noastra dupa caz.Binenteles ca sunt lucruri care folosesc doar celor care merg la concursuri si sunt binevenite orice chestii utile pentru ei ,care desi sunt la inceput vor sa faca performanta.

Cred ca intereseaza cum ati evalua "trusa" pescarului de crap proaspat initiat.
Ce lansete v-ati lua,ce mulinete,fire,carlige,ce accesorii,de unde ati cumpara,unde v-ati duce la pescuit.Ce anume e musai sa ai,ce poate sa mai astepte.Variante economice,variante premium.Pareri argumentate,obiective.

Este cu siguranta un subiect vast drept pentru care am punctat cateva linii directoare momentan.Daca subiectul intereseaza o sa-l dezvoltam din mers.

Multumesc
Alexandru Marcu

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

O sa incep eu ! :D
Roger,ai propus o tema foarte complexa, de aceea si raspunsul va fi cam lung.Scuze anticipate.
Eu am avut sansa sa fiu varul lui Andrei Vladeanu, unul dintre primii practicanti de carpfishing din Romania. De la el am invatat nodul fera nod, el mi-a facut rost de primul set de scule de crap performante, asta incluzand lansete 3.60,mulinete bait runner, rod pod, hangere, avertizori.
Nu va zic ce eforturi financiare am facut si cat m-au costat ,fiind aduse direct din Franta.
Tot Andrei mi-a injectat microbul concursurilor, el avand deja o oarece experienta ,datorita participari la concursurile private care se faceau la Tancabesti in aceea perioada. Se adunau un nr de oameni, puneau o suma de bani ,trageau locurile la sorti si..care pe care, cine castiga lua banii !
Am avut sansa ca la primul concurs la care am participat(Tancabesti, concurs de plantat, octombrie 2002) sa pic pe un loc bun si sa-l castig.
Apropo, facusem iar niste eforturi supraomenesti ca sa achit taxa(de fapt fugisem cu banii de lemne ptr la tara ! :D ), iar daca nu castigam as fi fost vai de mine ! :D Dar am simtit ca pot sa castig, fara sa ma bazez pe nimic concret, a fost un feeling. Partenerul meu de atunci, Ciusti(care a pescuit de 5 ori toata viata lui) are si acum la loc de cinste diploma de la Tancabesti. Banii cred ca i-a consumat... :D
Al doilea concurs al meu a fost in 2003 la Greaca(Crapul de Aur) unde iar am castigat locul I, de data asta facand echipa cu Andrei ! :wink:
Asa mi-am dat seama ca cineva acolo sus ma iubeste si ca am luat-o pe drumul cel bun.
Despre boilesuri, mixuri, aditivi, arome, atractanti etc. pot sa va spun ca si eu si Andrei am avut acelasi profesor : pe Zoran Meleg. Unul dintre cei mai bini teoreticieni si practicieni din lume, dupa parerea mea. El ne-a bagat in sange dragostea si respectul ptr SBS, aproape ca ne-a demonstrat ca se poate prinde peste tot crap cu SBS.
Apoi restul a venit de la sine, ptr ca orice lucru il faci cu pasiune iese bine.
PS Pana sa ma apuc de carpfishing, prinsesem cateva tone de crap, deci mana o aveam formata in totalitate, a trebuit doar sa o adaptez noilor scule !
PS 2 Pe orice pescar incepator de carpfishing, il sfatuiesc sa acorde o deosebita atentie calitatii nadei, adica sculele sa fie pe locul 2, ptr ca la inceput merge orice. Dar nada e baza, ea iti va aduce satisfactiile !
Si inca ceva.Macar de 2-3 ori pe an sa faca un efort financiar sa pescuiasca pe balti ca Tancabesti, Peris, Hobaia sau Dalvari, alaturi de pescari consacrati. Meseria se fura doar pe balta ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 435
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky »

@ Vladut
Ce vremuri la concursul de plantat din 2002. Imi aduc aminte si acum de ce omleta bestiala facea Ciusti, de frigul naprasnic care s-a instalat din a doua zi de concurs, de cum am vaslit o ora sa ma intorc cu gonflabila pe un vant naprasnic, de votca care se ducea ca apa, de drillul prelungit pana la limita firului de pe tambur al crapului castigator.
Hai ca am devenit melancolic.
Dan Petre aka Sharky

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Si la voi parca era primul concurs? :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 435
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky »

Continui eu:
Momentul de cotitura catre carpfishing a fost, ce coincidenta :lol: , tot primul concurs "oficial" de pescuit plantat la crap (cred ca nu ma insel dar asta era titlul oficial).Primul contact fusese in '99 la Sarulesti, cu ocazia cupei mondiale, dar ramasese doar la nivel de idee si microb: vremuri studentesti, echipamente care sareau de 3000-4000 euroi pareau inaccesibile, mai ales la noi unde miscarea era slaba.Dar luasem microbul si nu am mai scapat de el.
Au inceput cautarile, documentarea si strangerea de fonduri.
L-am cunoscut pe Maestru', i-am consumat muulte bile pe Tancabesti proband cobrele de la Cobra, am mers si am vazut oameni cu state vechi de plata la lucru, am cules informatii, am bagat studiu.
Alegerea scule: studiu individual de piata, intrebari stg si dreapta, am ales o firma buna (shimano) si am luat cele mai ieftine lansete specimen de la ei (alivio 3.60 si 3 lbs), mulinete tot de la ei(aero 8000RE), le mai am si acum, pescuite au fost slava domnului si problemele au lipsit cu desavarsire, si roata a inceput sa se invarta.
Sfat: cumparati primul echipament dupa posibilitatile financiare astfel incat sa ramana bani de nada si de taxe pe balti care sa aiba crap.
Nodul fara nod l-am inavatat de pe net, Maestru' mi-a aratat "drumul drept in viata", de la Adriano mi-am facut prima idee sau mai bine zis initierea in bile si in componente lor, de Cezar am aflat de lupin si de cate si mai cate
(pe cine am uitat il rog sa ma scuze).
Am pescuit aproape exclusiv la Peris si Tancabesti, mai tarziu Hobaia si Darvari, ceea ce ar trebui sa incerce macar o data fiecare, fie el incepator sau nu.
Echipament minim necesar:
-lansete, mulinete,fir bunut (puteti incepe cu Cortest)
-end tackle de calitate (korda, kriston) dar merge si varianta mai ieftina sufix
-minciog mare ecologic, saltea si macar 2 saci de crap
-avertizori si swingere/hangere (exista la preturi acceptabile, fiabili, fara mari pretentii de fashion dar care isi fac treaba f bine) care pot sta fara fara probleme pe suporti individuali
-faceti bile, proaspete, folositi ready made-uri pt comparatie si atunci cand nu va permite timpul; nu uitati de seminte dar preparati-le, pelete si ground bait
-in faza a doua ganditi-va la confortul vostru, luati un pat bun initial ca isi va merita toti banii
- restul nesarului va veni de la sine dupa necesitatile care o sa le descoperiti DOAR pe balta.

Mergeti la pescuit, pe balti care merita, veti intalni cu siguranta pescari mai versati si veti putea gadi cu siguranta o vorba buna si un sfat, aveti respect fata de peste, natura etc. pana la urma pescuitul la crap va deveni o stare de spirit.
Dan Petre aka Sharky

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 435
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky »

Maestre, ma sperii, ce memorie :D .Corect
Dan Petre aka Sharky

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

Da tema e vasta.Dar se poate constitui intr-un indreptar pentru cei care se apuca acum.Parerea celor care si-au confirmat valoarea poate influenta un pescar incepator sa aleaga o nada,un echipament.

Dar mai important cred ca este sa inteleaga la ce-i folosesc si cum se folosesc.Pentru asta inca nu e alta varianta decat sloganul de-acum devenit celebru-"Pe balta frate".Poate ca e bine asa.Desi ar trebui sa mai fie si altele.Aici insa ne impotmolim nitzel.Cu exceptia a doua-trei initiative promovarea e la pamant.
A fost o intalnire propusa de Cezar Bibu la Peris acum 2 ani.La care nu a venit mai nimeni.E adevarat ca nu se adresa incepatorilor in mod special dar a fost o incercare.Si atelierele facute de nea Cornel.Cu acelasi succes.
Asadar s-a incercat,la intervale mari de vreme,cate ceva.

Acum avem o dilema.Fie carpfishingul este pentru o mana de oameni si sta linistit la locul lui , fie interesul exista(si sunt multi care pot confirma incepand cu magazinele si terminand cu baltile)dar nu s-au gasit solutii pentru popularizarea in randul maselor de pescari :D a notiunilor care noua ne sunt familiare: rig,carlig,boilies,C&R,respect(chiar e nevoie si de asta? 8) ) and many,many more.

Azi promovarea se reduce la cateva actiuni timide.Ceva sponsorizari pentru concursuri si ceva reclama in reviste(a).Nu stiu eu daca e mult sau putin.Dar cred ca aici,pe sit,se poate face mai mult.Nu o sa revolutioneze situl asta carpfishingul din Romania(sau poate o sa..) dar sigur are resursele sa incerce.Sa incercam-nu ne costa nimic.Unii vor avea mai multi clienti in magazin(sau nu-de pierdut nu se pierde nimic),altii vor avea baltile pline de pescari.Asta e varianta optimista.Varianta pesimista e ca nu o sa intereseze pe nimeni o sa ne ridicam de pe scaun si o sa plecam la pescuit.Nu e tocmai pesimista nu ? :D
Poate o solutie sa fie tocmai Asociatia care sa aiba in cadrul ei si un programel pentru "tinerei".Intram intr-o asociatie si in timp luam de la aia "batrani" .

Inchei cu ceva concret.O intrebare.
Unde ma sfatuiti sa merg la pescuit?Si de ce?Eu gandesc cam asa..

A.Sa ma duc la Peris pentru ca :balta are peste,fund fara structuri se preteaza la un pescuit facut de un incepator
B.Sa nu ma duc la Peris pentru ca: este intens pescuita,pestele e mofturos,e nevoie de monturi fine,facute de degete rutinate.

Cu respect ,
Roger

p.s.E nevoie de putin timp,de bunavointa,poate rabdare atunci cand sunt intrebari puerile.Va rog , nu raspundeti la mishto daca vi se pare tampita intrebarea-poate altcineva are rabdare sa raspunda.Mishtourile descurajeaza.
Si cand il vedeti pe Carmolistu' treceti pe trotuarul de vis-a-vis :D :D
Alexandru Marcu

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

Multumesc Vladut , Sharky.E un bun inceput. :D
Alexandru Marcu

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@roger,
frumoasa initiativa, din pacate cam mult de spus, greu cu timpul..Poate mai bine cind o da coltul ierbii, pe balta... :)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@roger
Exista si varianta C :
Mergem la Peris impreuna !
@cezar
Hai Cezarica, aloca juma de ora sa ne scri o povestioara despre Cezar Bibu tanar ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”