Inceputuri

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
PANAIT CEZAR
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mar 23, 2005 12:24
Puncte: 0

ADEVARUL

Mesaj de PANAIT CEZAR »

Eu,pescuitul(ca multi altii care sint forumisti) il aveam in singe de mic copil.Eram un pescar ca oricare altul:bombe,rime,multe cirlige,etc.,multe iesiri fara rezultate.Incepusem sa nu ma mai duc la pescuit pentru ca nu mai prindeam nimic,nici chiar in Delta si in psihicul meu era din ce in ce ma clara ideea ca "Nu mai este peste" si din cauza braconierilor totul e pierdut. Cind mi-am tras internet si am dat peste "www.crap.ro" nici nu-mi venea sa cred ca exista asa ceva,o mina de aur si atita informatie .Am ramas perplex si totodata stupefiat ca exista asa ceva.Numai zic ca in subconstient ma intaritasera ,de-a lungul timpului,citiva ciortani prinsi pe Dunarea Veche(Mila 23) si cosmarul meu de pe Bratul Macin cind un bastinas prindea in fata mea 5-6 crapi (zilnic)si eu timp de o saptamina nu i-am vazut culoarea.
Vechile amintiri,pasiunea si descoperirea unei "lumi noi"m-a pus pe treaba.Problema mea a fost sa prind cu boilles-uri.Si na,vroiam sa prind cu bile facute de mine.Am inceput sa monitorizez toete forumurile existente si sa incep sa filtrez informatia,in plus revista Aventuri la Pescuit" si Internetul m-au ridicat.Informatie la greu dar "Practica ne omoara".Intr-un final REVELATIA a venit si pentru mine.Revelatia mea a fost BAZINUL MARE SULINA a lui domnului Vlad Pavlovici.Am si prins la boilles dar ce-am scapat m-a speriat pur si simplu,nu-mi venea sa cred.Inca o data viata mi-a confirmat ca prin munca si multa ambitie poti reusi.Eu,nodul fara nod l-am invatat singur din revista.De fapt ,cam tot am invatat singur.
Incet,incet am descoperit ca sint destui pescari ,chiar foarte priceputi ,de la care am ce invata.Orice informatie m-a ajutat macar sa gindesc ,n-am lasat-o de izbeliste.
Concluzia mea este ca trebuie sa multumesc tuturor ca m-ati salvat ca pescar.
Mult respect!
ORICE S-AR INTIMPLA FII OM,PESTE N-AI CUM SA DEVII!

Avatar utilizator
ronaldo
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 28, 2005 14:29

Mesaj de ronaldo »

@ Burada Adrian

Nadim,cum sa nu dar suna-ma sa-mi spui cand :?: :D

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@panait cezar
Emotionanta povestea, Cezar !
Important acum este sa incerci sa-i ajuti si tu pe altii, care o apuca mai tarziu pe accelasi drum ca noi.Si sa incerci(chiar daca uneori vei fi luat peste picior) sa impartasesti tuturor din cele invatate de tine de-alungul timpului.
Altfel, degeaba sti doar ptr tine.
Numai bine.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Povestea ta Cezare demonstreaza ca fara munca si multa ambitie nu realizezi nimic.
E o dovada pt. cei ce incep acum pescuitul ca se poate.
Chiar ar trebui sa le mai povestesti din experienta ta pt. ca sigur mai ai multe de spus.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Am revenit si hai sa fac si eu o prezentare a tineretilor la pescuit .

Am inceput sa pescuiesc pe la 16 ani - pe pontonul casei mele de pe Snagov . Mergeam acolo in fiecare simbata si duminica si ajutat de un vecin care avea grija de casa am luat-o de la baza . Undita de stuf , linii de la Bucuresti din Obor , mamaliga amestecata cu paine - babaros , rime rosii de la grajdul vecinului , prindeam rosioara , caras , biban , etc . Dupa un timp am trecut la clasa mare cu 2 lansete ( le mai am si acum acolo - Dan si Cezar le-au vazut ) de 2.4 m , mulinete de la Gipo , forfac cu 2 carlige , viermusi si nada praf Matty ( de aia roz ) - faceam praf platica la 30 -40 metri de mal .
De crap m-am indragostit in Delta - cam prin 1998 . Mergeam si de 2-3 ori pe an la Periprava , stateam cite 4-7 zile si dadeam pe Cernovca , in bazinul 15 , etc . Rima neagra , patratica , porumb - etc . Cu boiliesul am luat legatura cind am vazut la Gipo borcanele alea cu cite 10-15 bile colorate . M-am interesat cum se folosesc , am descoperit nodul fara nod si firul de par si am luat bot vreo 2 ani pe Dunare pescuind cu asa ceva la o lanseta . Era prost ca pescuiam dupa carti si fara nici un ajutor - nu descoperisem colegii de acum . Prietenii mei de atunci imi spuneau ca sunt nebun , lipovenii credeau ca bile sunt bomboane pentru copii , ce sa mai era un intreg misto pe seama tehnologiei mele . Imi aduc aminte la botezul fetei lui Adi Dulau cind m-am intilnit cu Vladut , ce cearta a fost intre noi , eu ii spuneam ca nu se prinde pe Dunare cu boilies si el imi spunea ce dus sunt ( avea dreptate .. :lol: ) .Sigur ca pescuiam cu bilele din borcan si nadeam cu porumb , dar cine sa te invete ? Prin 2000 m-am hotarit sa incep , ajutat si de Vladut , sa vad ce este cu echipamentul de crap si cu nada asta minune - boiliesul . Firav la inceput , ca descoperisem si stiuca multa prin Priprava si eram inca in cumpana ce sa aleg - crapul sau rapitorul . M-am dus spre crap si nu imi pare rau .
Primele scule speciale de crap le-am luat de la Iliuta ( Energo ) , primele boilesuri le-am comandat pe afara (am o verisoara in germania si imi trimetea Top Secret) , Perisul l-am descoperit prin 2001 , mai mergeam la Bila , Valea Argovei , Naipu , etc . L-am cunoscut mai bine pe Vladeanu , pe Peris m-am intilnit cu Cezar si cu Doctorii , am facut cunostiinta cu Maestru , samd lucrurile s-au legat repede .
Primul concurs in echipa cu Adi - Carp 4 Ever - Peris 2003 - locul 9 din 18 echipe .

Schumi
Mesaje: 606
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 19:51
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi »

Nu am de departe experienta voastra in pescuitul crapului dar intre povestea scrisa de Val si prima mea intalnire cu boillesul sunt doua similitudini fantastice si de aceea ingaduiti o scurta povestire:
Acum trei veri,marele pescar din mine, "doxa" de teorie in pescuitul crapului cu metode moderne si teribil de entuziasmat de pozele cu crapi capitali ce zambeau din paginile revistelor de specialitate s-a hotarat sa treaca la boilles,arma absoluta in capul meu.Intr-o zi cand cind cascam gura prin Metro,la raionul articolelor de pescuit privirea mi-a fost atrasa de borcanele cu boilles de la Gipo(prima asemanare cu Val) si pe loc am luat hotararea,gata,cumpar un borcan si sambata i-am spart pe micuti.Pana sambata,doua zile de chin,legat carlige cu fir de par,parca era mai usor in revista,mi-am gaurit cu burghiul toate bilele din borcan,in caz ca trage unul dupa altul sa nu mai pierd timpul cu gauritul bilelor :lol:
Greu dar a venit si ziua de sambata,ora 5 - plecat la balta,5 jumate,ajuns langa balta(Vadu Rosu)si stat la coada in fata cabanei pana la 6 .30 cand paznicii au hotarat sa dea bilete,ora 7,ajuns pe locul de pescuit,momit pentru pluta un vad de pescuit cu 10 -15 bulgari de pastura si,ferit si putin rusinat de privirile vecinilor am montat pe un telescop montura cu momeala minune,boillesul scopex,bineinteles - nadire 0.Lansare meseriasa si putin mandru de ea am pus lanseta pe cracan,am montat bambina cerc si mi-am vazut de pescuitul la pluta,unde chiar sunt meserias(fara ghilimele) :wink:
Prins cu treaba la pluta nici n-am vazut cum a trecut timpul,pe la 12 mi-am adus aminte ca eu am alte planuri pentru aceasta zi,m-am uitat la lanseta cu boilles de pe cracan,astfalt,parca pescuiam in lighean.Gata,e clar,nu e buna "LOCALIZAREA",asa citisem,localizare si iar localizare.Am scos montura din apa,mi-am luat niste mistouri de la vecini referitoare la bila de langa carlig,vecini pe care oricum i-am spart cu recitalul de la pluta,am schimbat boillesul si intr-un acces de darnicie am imbracat boillesul intr-un gogoloi de pastura de marimea unui ou cu care nadeam la pluta,pastura ghiciti de care???............de la Matty :lol: :lol: (a doua asemanare,Val)
Din nou lansare,de data asta mai temperata pentru ca plumbul combinat cu gogoloiul de pastura mi-a cam parait putin telescopul dar in final a iesit bine,fara evenimente.Mai trece o juma de ora,mai prind vreo 3 carasi si a aparut minunea,linistea mi-a fost tulburata de o pleznitura,cand m-a uit,bambina era lipita de bat si cracanul impreuna cu lanseta pendula ingrijorator spre apa,frana mulinetei stransa la maxim,bineinteles.Arunc batul de pluta,sar spre lanseta,calc pe trusa de accesorii care cedeaza si se sparge dar nu am timp de nimicuri,apuc lanseta si intep........... :shock: ,doamne ce senzatie,parca am acatat o dala de beton,o bordura.Rapid imi aduc aminte de toate cele citite cu un calm de care si acuma ma mir,desfac frana mulinetei,tamburul incepe sa sfaraie,prea mult,mai strang putin,incep sa-l plimb (sau el pe mine),lumea adunata incepe sa dea cu sfaturi,un betiv care dormea de doua ore se trezeste si vrea sa-mi ia batul din mana sa scoata el crapul,se retrage rusinat dupa un sut in popou si doi d-zei,eu,calm ca un sfinx,astept sa vad CRAPUL,inca nu a aparut.Mulinez,mulinez,mulinez si dintr-o data,pe la 4 - 5 metri apare la suprafata,am inghetet,sa dus dracului tot calmul,mi-am dat seama ca au inceput sa-mi tremure picioarele si nu puteam sa le controlez,am inceput incet sa ma misc,mai la stanga,mai la dreapta,orice dar sa-mi stapanesc tremurul genunchilor,aveam impresia ca toti se uita la picioarele mele.Calm,calm,imi spuneam,inca un pic si e pe mal,l-am ridicat de cateva ori cu capul la aer,l-am aerisit putin si intr-un moment prielnic hopa in mincioc si pe mal.Felicitari cu juma de gura de la asistenta si toate au intrat in normal.Nu si eu.Statem in popou cu minciocul in brate si priveam la EL,buzele carnoase,ochii fara expresie,parca nu-l interesa situatia de rahat in care era,solzii mari,combinatia aceea de verde cu galben cu maro si cu putin rosu..........splendid,mirific,faptura suprema pentru mine in acel moment.L-am luat acasa,fara nici o remuscare,l-am ucis.Dai in masa pe astia cu balta lor,daca m-au tinut ca pe o vita la coada dimineata pe malul baltii,de ce sa-i dau drumu,cu ce sa ma laud acasa,cine ma crede :oops: :cry: ,..............dar EL cu ce a gresit?cu faptul ca mi-a daruit unele din cele mai placute momente din viata mea pe care nu o sa le uit niciodata,la fel ca primul sarut,ca primul........,ca prima...........Acasa,in bucatarie,mi-am facut o poza cu invinsul,poza cu care m-am laudat un an si care acuma nu o mai pot privi,mi-e sila de mine,de faptul ca nu am avut puterea sa-i daruiesc viata primului meu crap prins la boilles.
Daca stau sa ma gandesc mai e o asemanare cu povestirea lui Val,cand a inceput pescuitul la boilles a luat "bot" vreo doi ani,eu am prins din prima zi si dupa aceea am luat bot doi ani (ciortanii pana in 2-3kg nu se pun).
P.S. EL a avut 5 kg.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

inceputul...

pe la 7 ani (la 6 ani prindeam pesti in apa pe plaja modern CU BATISTA) la bunici, pe mures, comuna chetani jud mures. o joarda de alun, un ochet de sarma la capat si 2 scoabe batute in cotor pe care strangeam 'nailon'-ul (mulineta?! :lol: ).

ca sa nu mai trec prin fazele intermediare, pescuiesc NUMAI la crap de prin '92. pescuit la cath&release in cada :oops: la mangalia, dunareni, corbu, murighiol.

si a venit revelatia (pentru mine) ALP. oricum, pe baltile enumerate mai sus aveam o lanseta "pe bila" si nu intelegeam de ce nu prind, de data ce dadeam cu "bile" bune, cumparate "la bucata" :oops: .

si prima partida la tancabesti in august 2004 care mi-a schimbat 100% viziunea despre pescuitul crapului. aici am inteles cu ce se mananca bilele si articolele din ALP.

la tancabesti primele sfaturi le-am primit de la vlad parfene. tot el, impreuna cu dan mi-au nadit locul. si m-au DROGAT :!:

cu "cas la gura" am descoperit www-urile de unde am avut numai de invatat, si "din bune" si "din rele".

au urmat vlad pavlovici (cu sfaturi 100% corecte), vladut mateianu, andrei vladeanu (cu sprijin si ajutor neconditionat oricand am avut nevoie), vecinii mei de stand de la boiliesmania 04 darie & albina, maestrul cornel rosioru, dl victor oana, dl albastroiu, cezar bibu, cristi&nae (vecinii de la crapmania 05) si multi altii care m-au ajutat sa inteleg acest fenomen al pescuitului la crap C&R.
TUTUROR LE MULTUMESC :!:

trusa pescarului de crap - cred ca n-am nici mai mult nici mai putin decat alt pescar de crap. atata timp cat lansetele esx-h mi se potrivesc "manusa" (multumesc vlad pavlovici) cred ca sansele sunt egale. diferenta o face nada (multumesc andrei vladeanu) si stiinta in ale pescuitului.

s-auzim de bine,
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Bune descrierile astea - deja devenim umani pentru cei care sunt reticenti sa scrie pe aici :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

@schumi,
super postare!
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

roger,
bineinteles ca inceputul a fost cu rima si cu un piper chinezesc..
Am avut noroc de citiva prieteni care m-au luat dupa ei pe diverse balti si, ulterior la Dunare sau in Delta, unde m-am "imbolnavit" definitiv..Ca era somn sau crap, ca mergeam pe canale la Jurilovca(de doua ori si la copca!) dupa biban si stiuca,pe Telejenel dupa clean si pastrav, sau pe Snagov la platica, nu conta, important era sa prind! Si asta in conditiile in care eu nu maninc peste !
Momentul important pt mine ca pescar de crap a fost o caseta video din Italia, in care erau mai multi tipi, nu-l retin decit pe Ripamonti, si care prezenta pescuitul modern, asa numitul carpfishing, cu tot ce inseamna el, firul de par, scule si accesorii dedicate,momeli, si mai ales C&R, care mi s-a parut atunci(era prin 98 sau 99) destul de ciudat.
Am avut norocul sa pescuiesc la Sarulesti de citeva ori, si de-atunci m-am convertit aproape exclusiv pe pescuitul la crap.
Evident ca a contat si faptul ca am intilnit de-a lungul vremii o gramada de pescari priceputi (sunt prea multi ca sa-i enumar, si s-ar putea sa gresesc omitind pe vreunul, asa ca nu-i mai numesc), si am cautat sa aflu de la fiecare dintre ei cite ceva, lucru care mi-a folosit de multe ori. Internetul este si el de ajutor, putem afla mult mai repede informatii care acum citiva ani erau tabu, deci , sincer, nu-ti pot da o reteta exacta despre ce, cit, cum.Sper ca ma-ntelegi.
Daca ai vreodata intrebari concrete, sigur o sa-mi dau si eu cu parerea, in ciuda eventualelor caterinci cu care trebuie sa ne obisnuim. Fara ele, am fi mai tristi..
Cit despre povestiri, stii tu, cel mai bine, pe balta, frate!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”