Intrebare bazata pe experienta personala !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de marin laurentiu »

cornelserbu scrie: ps. pentru substrat malos iti recomand ce a expus iulian...e ok.
bre dar elicopteru' nu va mai place? :D eu zic ca se muleaza f bine ptr distanta mare si mal adanc...
adevarat,il folosesc si eu destul de rar si doar in situatii extreme,dar personal prefer un elicopter ,decat o montura de 50 cm pe un inline... :wink: ..cred ca ultima oara cand am folosit elicopter a fost prin 2009 sau 2010 la piatra-neamt ,pe lates...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de cornelserbu »

radu_popeanu scrie:Daca in loc de amnesia ar fi un fir moale, nu s-ar face burta... Daca stau si ma gandesc, probabil ca nici cu un fir camasuit nu s-ar face...
aha...acum inteleg unde bati, dar astea-s doar presupuneri (bucla pe care ai desenat-o ar putea foarte bine sa fie asezata orizontal pe substrat daca exista flexibilitate totala la imbinarea rig-plumb), asa cum , ca sa nu mai zic ca fluoro nu se vede in apa, dar si astea tot presupuneri sunt si nu ramane dacat experienta si folosirea monturilor care par mai prinzatoare.

@ laurentiu
nici eu n-am mai folosit helicopter de cand pescuiam pe peris :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de ionut72 »

bre dar elicopteru' nu va mai place? :D
Personal am folosit helicopteriul, cred, de 5-6 ori maxim de cand pescuiesc. Nu, mie nu-mi place deloc! :)

In cazul substratului malos eu folosesc o combinatie intre un forfac mai lung (masurat in functie de adancimea namolului pe care-l masor cu markerul dupa urma lasata pe textil), legat cum a spus iulian (doar ca eu n-am folosit pana acum niciodata meltex, ci doar pasta&pufulete solubil prins sus pe leadcore) si un "stop" pus la intrarea plumbului in apa.

P.S. Recomand pufuletii solubili de la Maver.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de Catalin Bujita »

Poate ar fi timpul sa incercati si un elicopter cu rigul blocat mai departe de plumb, gen chody, iar forfacul il faceti dupa gust :wink:

Revenind la topic, blochez firul de par doar in cazul momelilor flotante, pentru cele de substrat il las liber. Parerea personala: astfel inteparea e mult mai eficienta, am scos mai multi pesti si toti intepati unde trebuie. Ce este drept, eu cand fac o momtura intai pun bila pe fir, apoi carligul. Daca vreau sa schimb diametrul bilei sau prezentarea sau se taie spirele la ochet samd fac o alta montura.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de cornelserbu »

Catalin Bujita scrie:Poate ar fi timpul sa incercati si un elicopter cu rigul blocat mai departe de plumb, gen chody, iar forfacul il faceti dupa gust :wink:

Revenind la topic, blochez firul de par doar in cazul momelilor flotante, pentru cele de substrat il las liber. Parerea personala: astfel inteparea e mult mai eficienta, am scos mai multi pesti si toti intepati unde trebuie. Ce este drept, eu cand fac o momtura intai pun bila pe fir, apoi carligul. Daca vreau sa schimb diametrul bilei sau prezentarea sau se taie spirele la ochet samd fac o alta montura.
vrei sa epatezi putin cu postarea asta, dar nu-i nimic, nu cred ca se supara cineva...oricum, ce e drept la tine la altii e deja trecut.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de Catalin Bujita »

Scuze ....

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de cornelserbu »

Catalin Bujita scrie:Scuze ....
stai linistit, ti-am spus ca nu se supara nimeni, mai ales cand se vorbeste despre monturi...astea au o rata de evolutie ce se apropie de it :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Larisa
Mesaje: 18
Membru din: Joi Apr 25, 2013 13:27

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de Larisa »

Varnesul de pe pe carlig are rol de a te informa daca ai avut o trasatura nesemnalizata la avertizor.ai mai multe trasaturi pentru ca pestele scuipa momeala si bila ramane tot langa carlig si sansele sunt mai mari.tubul termocontractabil pus pe tija carligului e o prostie.incurca montura ,si nu e decat o inventie de marketing.nu ajuta cu nimic.carligele deja sunt super performante.unele dintre ele inteapa doar din greutatea lor.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de ionut72 »

tubul termocontractabil pus pe tija carligului e o prostie.incurca montura
Poti sa ne explici cum face asta? Eventual sa ne desenezi?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Larisa
Mesaje: 18
Membru din: Joi Apr 25, 2013 13:27

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de Larisa »

Scuze am scris altceva ,nu am citit tot.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”