Intrebare bazata pe experienta personala !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de petre iulian »

O montura inline normala dar la care faci un forfac lung de 40-50 cm .
Ca sa arunci mult legi montura in sus (pe fir intins ) de langa carlig cu ata solubila .
Nu stiu daca intelegi cum spun dar eu asa fac cand e namol mare si trebuie sa arunc si la distanta . In aruncare nu se mai invarte forfacul sa-ti ia din distanta ..... :wink: .
Ultima oară modificat Lun Ian 13, 2014 16:42 de către petre iulian, modificat 1 dată în total.
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de radu_popeanu »

prologic scrie:
radu_popeanu scrie:
osc1or scrie:[quote="radu_popeanu]
Pe substrat malos, nu folosesc monturi rigide, tocmai din caza ca risc sa am o prezentare defectuoasa, existand riscul ca rigul sa se afunde usor in mal si sa nu fie lipit de substrat E o abordare personala care pentru mine a functionat!
Ce montura folosesti pe substrat malos, cand trebuie sa pescuiesti la distante extreme? dupa peste mare? aruncat din mana?
In cazuri de genul asta, fac un mic compromis. Folosesc un fir suplu pentru rig, carligul cu tub siliconic pe tija si la carlig atasez un sac solubil cat mai mic in care obligatoriu pun o bucata de spuma flotanta solubila sau prind de carlig un pufulete solubil in asa fel incat carligul sa se aseze cat mai usor pe substrat.[/quote][/quote][/quote][/quote][/quote][/quote]
asa pierzi mult din distanta! Mai bine foloseste un plumb trilob :wink: :wink: :wink:[/]
Eu cred ca si plumbul trilob se afunda destul de tare daca malul e gros... cand intra in apa ca un glont. O solutie este, cand e vizibilitate, sa urmaresc plumbul si cand ajunge aproape de apa sa ii dau contra din lanseta, sa reduc viteza de intrare in apa. Am vazut chestia asta la Cristi Mihalcea la un concurs pe Doripesco, dar na... Trebuie sa ai timing perfect.
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de radu_popeanu »

petre iulian scrie:O montura inline normala dar la care faci un forfac lung de 40-50 cm .
Ca sa arunci mult legi montura in sus (pe fir intins ) de langa carlig cu ata solubila .
Nu stiu daca intelegi cum spun dar eu asa fac cand e namol mare si trebuie sa arunc si la distanta . In aruncare nu se mai invarte forfacul sa-ti ia din distanta ..... :wink: .
Interesant! Asta n-am incercat-o niciodata dar o voi face! Multumesc!
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de osc1or »

petre iulian scrie:O montura inline normala dar la care faci un forfac lung de 40-50 cm .
Ca sa arunci mult legi montura in sus (pe fir intins ) de langa carlig cu ata solubila .
Nu stiu daca intelegi cum spun dar eu asa fac cand e namol mare si trebuie sa arunc si la distanta . In aruncare nu se mai invarte forfacul sa-ti ia din distanta ..... :wink: .
si ce fir folosesti? moale sau camasuit?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de petre iulian »

radu_popeanu scrie:
petre iulian scrie:O montura inline normala dar la care faci un forfac lung de 40-50 cm .
Ca sa arunci mult legi montura in sus (pe fir intins ) de langa carlig cu ata solubila .
Nu stiu daca intelegi cum spun dar eu asa fac cand e namol mare si trebuie sa arunc si la distanta . In aruncare nu se mai invarte forfacul sa-ti ia din distanta ..... :wink: .
Interesant! Asta n-am incercat-o niciodata dar o voi face! Multumesc!

--------

te asigur ca functioneza ....poti folosii in loc de ata solubila si spuma solubila . Infigi bine carligul la jumatatea spumei ,umezesti capetele spumei si o prinzi (lipesti) pe fir :wink: Daca umezesti spuma o mai modelezi cum vrei tu :wink: Poti folosii si meltex ...adica tot ce este solubil :wink:

La spuma solubila e misto ca vezi dupa cat timp se ridica la suprafata si sti ca atunci ai momntura asezata corect :wink: . Conteza firul solubil sa nu fie unul care se topeste prea greu sa stai cu montura cocotata in sus juma de ora :wink:

Asta ar fi un singur truc ...sunt mult mai multe, eu fiindca folosesc numai monturi inline a trebuit sa gasesc rezolvari la toate situatiile .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de petre iulian »

Eu folosesc numai fir camasuit (la bile ) si numai Quiksilver kriston . :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de cornelserbu »

radu_popeanu scrie:Pai, pentru mine cel putin, e in felul urmator: pescuind lansat din mana si daca substratul este tare, prefer riguri stiff sau combi, ca sa evit cat pot de mult ca montura sa se incurce in lanseu si sa am o prezentare cat mai buna. Pe substrat malos, nu folosesc monturi rigide, tocmai din caza ca risc sa am o prezentare defectuoasa, existand riscul ca rigul sa se afunde usor in mal si sa nu fie lipit de substrat E o abordare personala care pentru mine a functionat!
desi n-are nicio logica, daca la tine functioneaza e ok.
la mine functioneaza firul rigid atunci cand pestii sunt mofturosi sau cand nu am alta solutie la incurcarea rigului in aruncari la mare distanta...nu mi s-a parut ca substratul ar avea vreo importanta in cazul asta, doar daca... :) diferena intre greutatea rigidului si camasuitului ar fi de vreo tona...
ps. pentru substrat malos iti recomand ce a expus iulian...e ok.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de radu_popeanu »

cornelserbu scrie:
radu_popeanu scrie:Pai, pentru mine cel putin, e in felul urmator: pescuind lansat din mana si daca substratul este tare, prefer riguri stiff sau combi, ca sa evit cat pot de mult ca montura sa se incurce in lanseu si sa am o prezentare cat mai buna. Pe substrat malos, nu folosesc monturi rigide, tocmai din caza ca risc sa am o prezentare defectuoasa, existand riscul ca rigul sa se afunde usor in mal si sa nu fie lipit de substrat E o abordare personala care pentru mine a functionat!
desi n-are nicio logica, daca la tine functioneaza e ok.
la mine functioneaza firul rigid atunci cand pestii sunt mofturosi sau cand nu am alta solutie la incurcarea rigului in aruncari la mare distanta...nu mi s-a parut ca substratul ar avea vreo importanta in cazul asta, doar daca... :) diferena intre greutatea rigidului si camasuitului ar fi de vreo tona...
ps. pentru substrat malos iti recomand ce a expus iulian...e ok.
Inteleg ce vreti sa spuneti. Doar ca, desi mai am in trusa vre-o cateva role de fir camasuit, am cam renuntat sa il mai folosesc datorita faptului ca, gaseam uneori montura incurcata, ceea ce cu combirig facut cu amnesia nu am patit niciodata. Cand spuneam ca se afunda in mal, nu ma refeream ca se afunda din cauza greutatii firului, ci din cauza ca in momentul cand se afunda plumbul, trage dupa el rigul in mal, iar firul de fluocarbon (in speta amnesia) intra usor in mal si face o "burta" fata de substrat, ceea ce nu mi se pare ok. O sa incerc sa fac si o schita sa ma intelegeti ce am vrut sa spun.
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de radu_popeanu »

Imagine
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de radu_popeanu »

Daca in loc de amnesia ar fi un fir moale, nu s-ar face burta... Daca stau si ma gandesc, probabil ca nici cu un fir camasuit nu s-ar face...
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”