PROPUNERI REGULAMENT , PROPUNERI ARBITRAJ

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

PROPUNERI REGULAMENT , PROPUNERI ARBITRAJ

Mesaj de Dan Mitranescu »

Am incercat sa profit de subiectul "infractiuni ...in concursuri " pentru a pune problema unor scapari ale regulamentului.( Am intrat si eu cu sorcova intre pusti si mitraliere...). Insist cu aceasta idee ,cred eu ,benefica.
Prima mea nelamurire este legata de faptul ca nu se impune CANTARIREA OBLIGATORIE A PESTILOR LA ORELE STABILITE PRIN REGULAMENT. Care este motivul pentru care unele echipe fac acest lucru tolerand urmatoarele dezavantaje:
-posibilitatea ca un peste sa moara ...si eliminarea
-scaderea in greutate a pestilor
-incomodarea drilului cu alti pesti
-posibilitatea de a ramane fara saci
-...si de ce, nu o grija in plus.

Tinand cont de faptul ca cea mai sigura si mai eficienta metoda de a influenta rezultatele unui concurs este transferul pestilor de la un stand la altul (cand nu se iau in calcul arbitrii) nu stiu de ce nu ne protejam putin.
Daca mai pun in calcul ca o echipa poate sesiza moartea unui peste si brusc decide : "noi cantarim maine " cu posibilitatea de a "resuscita" victima...va intreb : unde este partea benefica ?

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: PROPUNERI REGULAMENT , PROPUNERI ARBITRAJ

Mesaj de petre iulian »

[quote="Dan Mitranescu"]Am incercat sa profit de subiectul "infractiuni ...in concursuri " pentru a pune problema unor scapari ale regulamentului.( Am intrat si eu cu sorcova intre pusti si mitraliere...). Insist cu aceasta idee ,cred eu ,benefica.
Prima mea nelamurire este legata de faptul ca nu se impune CANTARIREA OBLIGATORIE A PESTILOR LA ORELE STABILITE PRIN REGULAMENT. Care este motivul pentru care unele echipe fac acest lucru tolerand urmatoarele dezavantaje:
-posibilitatea ca un peste sa moara ...si eliminarea
-scaderea in greutate a pestilor
-incomodarea drilului cu alti pesti
-posibilitatea de a ramane fara saci
-...si de ce, nu o grija in plus.

CRED ca grija asta o are echipa iar penalizarea sau eliminarea si-o asuma tot echipa ....oricum sunt de acord cu introducerea acestui regulament in concursuri...... :D

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

pare o idee buna, insa, inca o data, e greu de controlat.
daca o echipa zice pas-parol la cantar, arbitrii trebuie sa intre in apa si sa controleze pichetii si stuful din zona.
The One Team

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

andrei vladeanu scrie:pare o idee buna, insa, inca o data, e greu de controlat.
daca o echipa zice pas-parol la cantar, arbitrii trebuie sa intre in apa si sa controleze pichetii si stuful din zona.

In primul rand nu o sa mai riste nimeni depunctarea si poate ...onoarea.In plus apare clar interesul vadit ,pentru echipa in cauza,de a ajuta pe cineva.
Cat despre control acesta se poate face la sugestia concurentului ,vecin sau nu, care observa diferenta dintre pestii prinsi si cei notati pe foile de arbitraj...Doar suntem cu un ochi si pe vecini cand pescuim.

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Federatia este singurul for autorizat sa faca regulamente.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de Dan Mitranescu »

cornelius_popa scrie:Federatia este singurul for autorizat sa faca regulamente.
In primul rand am decenta de a face PROPUNERI.
In plus , fiecare organizator de concursuri face propriul regulament.

PS. Unde este "federatia" ,ca trimit scrisori si pe acolo...cu PROPUNERI ?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: PROPUNERI REGULAMENT , PROPUNERI ARBITRAJ

Mesaj de Vladut Mateianu »

Dan Mitranescu scrie: Dezavantaje :
-posibilitatea ca un peste sa moara ...si eliminarea
-scaderea in greutate a pestilor
-incomodarea drilului cu alti pesti
-posibilitatea de a ramane fara saci
-...si de ce, nu o grija in plus.
Toate cele pe care le-ai enumerat tu sunt riscuri asumate de echipa care pastreaza pestele si nu-l cantareste ! Oare merita aceste riscuri ?
Ideea este buna, dar este greu de pus in practica.....ne mai gandim la solutii !


PS Daca mai ai idei, nu ezita, esti singurul care posteaza constructiv.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Mesaj de George-Alexandru »

Dan Mitranescu scrie:
andrei vladeanu scrie:pare o idee buna, insa, inca o data, e greu de controlat.
daca o echipa zice pas-parol la cantar, arbitrii trebuie sa intre in apa si sa controleze pichetii si stuful din zona.

In primul rand nu o sa mai riste nimeni depunctarea si poate ...onoarea.In plus apare clar interesul vadit ,pentru echipa in cauza,de a ajuta pe cineva.
Cat despre control acesta se poate face la sugestia concurentului ,vecin sau nu, care observa diferenta dintre pestii prinsi si cei notati pe foile de arbitraj...Doar suntem cu un ochi si pe vecini cand pescuim.
si eu sunt de acord cu parerea ta Dane dar sunt de acord si cu parerea lui Andrei ca e greu de controlat.Il vezi pe vecinu ca a scos pe mal 10 crapi si a cantarit doar 5,poate foarte usor sa insire pe mal 5 saci de pastrare rupti din cauza ca vezi doamne erau cam putrezi.ce faci in cazul asta?

Avatar utilizator
sandu p
Mesaje: 175
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 20:24
Puncte: 0

Mesaj de sandu p »

mi-aduci aminte de povestea aia cu drobul de sare :)
CARP IS NOT CRAP.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

sandu p scrie:mi-aduci aminte de povestea aia cu drobul de sare :)
Bravo Sandule ! Taci, taci, dar si cand o zici... :lol: :lol:

Eu zic sa lasam organizatorii concursurilor sa faca regulamentul. Il citesc, imi place, ma inscriu. Nu-mi place, nu ma inscriu, nu ma obliga nimeni. Sau daca am dubii ca o sa fiu furat (drobul lui Sandu :lol: ) imi aduc 10-20 de prieteni si-i postez in spatele "hotilor" prezumtivi, cu camere video "night vission".
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”