Competitii pe CANTITATE

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de gabi1 »

Ar fi interesant un sondaj !
Unul adânc şi apăsat...cu prof.Pieleanu. :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vladut Mateianu scrie:Cred ca ne agitam de pomana. Majoritatea competitorilor se pare ca doreste concursuri de calitate...
Ar fi interesant un sondaj !
Sondajul este irelevant. Fiecare isi alege ce doreste in viata. De la competitia inteligentei din sah si pana la competitia inteligentei de la "6 din 49" totul este de buna credinta. Si tot "competitie a inteligentei" este. :D

Ideea topicului este daca putem sa facem ceva pentru "sah", pentru cei care isi doresc o competitie echilibrata ca joc, nu una ce echilibreaza valoarea participantilor.

Eu unul m-am lasat de competitii dezechilibrate ca joc si "echilibrate" ca valoare a concurentilor.
Gura unor pescari spune ca m-am lasat, ca nu stiu sa pescuiesc peste mare.
Da ... recunosc, nu stiu sa prind peste mare. Am avut norocul sa prind cel mai mare crap din competitii, sa prind "captura" unui Campionat Mondial, sa prind aprox. 10 "capturi" la concursuri private si sa iau tot cam atatea podiumuri de "calitate" , dar recunosc cu toata sinceritatea ca habar nu am cum am putut sa prind acesti pesti mari, deoarece am pescuit numai asa cum stiu, adica pe cantitate.
Ii felicit pe ei cu aceasta ocazie, ca stiu sa prinda peste mare si ca asta le este nivelul perceptiei pescuitului. Eu nu cred ca pot ajunge la acest nivel niciodata, asa ca le respect reusita.

Imi pare rau ca nu mai particip la competitii, cu exceptia celor pe loturi, care sunt putine, mai exact unul. Ma consolasem cu ideea, dar a aparut acum o raza de speranta. :)

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de eugen dragnea »

Vladut Mateianu scrie:Cred ca ne agitam de pomana. Majoritatea competitorilor se pare ca doreste concursuri de calitate...
Ar fi interesant un sondaj !
Da-l in mama lui de sondaj,organizati unul dintre voi un concurs "prototip" pe cantitate,pe loturi de 2-3 pescari care pescuiesc individual in grile valorice...si vedem dupa daca este un format de viitor.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Simu Alexandru »

nu cred ca exista balta sa faci doar cantitate sa o echilibrezi perfect tocmai de aceea parerea mea ca, cantiatae-calitate sunt cele mai bune si echilibrate
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

ionut voicu
Mesaje: 781
Membru din: Sâm Dec 06, 2014 16:29

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de ionut voicu »

Acest subiect il puteti dezbate mult si bine un singur lucru este cert,de la concursurile pe cantitate s-a trecut la calitate sau combinate. Sa fim realisti, datorita "calitatii" numarul pescarilor sportivi a crescut.
Ca obs in calitate de organizator: la un concurs cantitate+calitate este foarte greu sa strangi echipele(care, in proportie de 80% sunt aceleasi de la an la an) pe cand la un concurs doar pe calitate echipele se strang imediat(pesarii noi, vechi, oricine).
Acum vin cu intrebarea retorica: De ce sa organizam concursuri pe cantitate(unde costurile sunt mari si munca multa pt arbitrii si avem sanse sa nu se inscrie nimeni) cand putem organiza unul pe calitate cu x pesti (unde 2 arbitrii sunt de ajuns pt 24 echipe si concursul se desfasoara cu casa plina)

PS: Sunt adeptul concursurilor pe cantitate dar cum viitorul ne-o cere, arunc montura in apa si incep sa ma rog......

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Daniel Ene »

ionut voicu scrie: Ca obs in calitate de organizator: la un concurs cantitate+calitate este foarte greu sa strangi echipele(care, in proportie de 80% sunt aceleasi de la an la an) pe cand la un concurs doar pe calitate echipele se strang imediat(pesarii noi, vechi, oricine).
Nu cred ca e chiar asa greu. De ceva vreme, concursurile cantitate-calitate de pe Doripesco se cam joaca cu casa inchisa si in proportie de 90% de pe acelasi regulament. Se pare ca acel format de organizare si premiere este agreat de foarte multi pescari. Cred ca ceva similar va functiona si pe Peris.
Fir intins si sarbatori fericite!
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

Dan Draguloiu
Mesaje: 658
Membru din: Lun Apr 29, 2013 17:53
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Dan Draguloiu »

Daniel Ene scrie:
ionut voicu scrie: Ca obs in calitate de organizator: la un concurs cantitate+calitate este foarte greu sa strangi echipele(care, in proportie de 80% sunt aceleasi de la an la an) pe cand la un concurs doar pe calitate echipele se strang imediat(pesarii noi, vechi, oricine).
Nu cred ca e chiar asa greu. De ceva vreme, concursurile cantitate-calitate de pe Doripesco se cam joaca cu casa inchisa si in proportie de 90% de pe acelasi regulament. Se pare ca acel format de organizare si premiere este agreat de foarte multi pescari. Cred ca ceva similar va functiona si pe Peris.
Fir intins si sarbatori fericite!

Asa este Daniel , la Doripesco concursurile se joaca cu casa inchisa, dar tot cal- cant, aici e vorba doar de cantitate unde nu prea se inghesuie nimeni
danezu
Nume utilizator schimbat din drdan

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Madalin Dirla »

La Doripesco se joaca cu casa inchisa indiferent de regulament........trist este ca vom uita pescuitul pe cantitate,nu mai vb de regulamentul cips fips..........acum esti smecher cand prinzi 3 pesti in 3 zile pe sectorul C si iesi pe podium :cry:

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Stoica dragos »

Doripesco ofera mult mai multa populatie piscicola ca alte balti .... poate ca daca se pastra si pe moara vlasiei acea populatie piscicola de 4- 5 kg aveai cum sa prinzi ceva si pe c-uri , mai nou si pe b-uri ... multe balti gen mv2 sau hermes peris s-au mulat pe cerintele pescarilor de calitate ( peste mare ) renuntand sa mai populeze cu acei pesti cu care faceai cantitate si pe locuri mai slabe ....Oare de ce doripesco si corbu au mereu lista plina la orice concurs ( echilibru si populatie piscicola pentru cantitate )
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Madalin Dirla »

Concursurile pe calitate avantajeaza doar organizatorii si producatorii de bile.........smecheria o stie toata lumea la aceste concursuri,tare si-n fata :lol: ,in mare parte norocul si locul decid castigatorii......trist dar adevarat!!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”