Competitii pe CANTITATE

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de eugen dragnea »

Stoica dragos scrie:Doripesco ofera mult mai multa populatie piscicola ca alte balti .... poate ca daca se pastra si pe moara vlasiei acea populatie piscicola de 4- 5 kg aveai cum sa prinzi ceva si pe c-uri , mai nou si pe b-uri ... multe balti gen mv2 sau hermes peris s-au mulat pe cerintele pescarilor de calitate ( peste mare ) renuntand sa mai populeze cu acei pesti cu care faceai cantitate si pe locuri mai slabe ....Oare de ce doripesco si corbu au mereu lista plina la orice concurs ( echilibru si populatie piscicola pentru cantitate )
Ambele sunt distribuitori de crap pentru consum,hectarele alea pe care se pescuiesc sunt pentru productie,ca mai au si cativa reproducatori este alta treaba...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de eugen dragnea »

Parerea mea este ca administratorii de carpodroame au realizat ca pierderile cauzate de mortalitate si scaderea in greutate cauzate de stresul concursurilor pe cantitate nu sunt rentabile si nu vor sa mai faca concursuri pe cantitate,in bazinele foarte mari populatia de crap se roteste pe parcursul unui an dar in bazinele mici si mijloci majoritatea pestilor sunt prinsi de cateva zeci de ori pe an.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

ionut voicu
Mesaje: 781
Membru din: Sâm Dec 06, 2014 16:29

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de ionut voicu »

drdan scrie:
Daniel Ene scrie:
ionut voicu scrie: Ca obs in calitate de organizator: la un concurs cantitate+calitate este foarte greu sa strangi echipele(care, in proportie de 80% sunt aceleasi de la an la an) pe cand la un concurs doar pe calitate echipele se strang imediat(pesarii noi, vechi, oricine).
Nu cred ca e chiar asa greu. De ceva vreme, concursurile cantitate-calitate de pe Doripesco se cam joaca cu casa inchisa si in proportie de 90% de pe acelasi regulament. Se pare ca acel format de organizare si premiere este agreat de foarte multi pescari. Cred ca ceva similar va functiona si pe Peris.
Fir intins si sarbatori fericite!

Asa este Daniel , la Doripesco concursurile se joaca cu casa inchisa, dar tot cal- cant, aici e vorba doar de cantitate unde nu prea se inghesuie nimeni
Si acolo este exact cum am spus eu: aceeasi participanti de la an la an.
Daca nu ma insel si "cupa rezistentei" de la Doripesco a trecut pe formatul cant-calit

ionut voicu
Mesaje: 781
Membru din: Sâm Dec 06, 2014 16:29

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de ionut voicu »

eugen dragnea scrie:Parerea mea este ca administratorii de carpodroame au realizat ca pierderile cauzate de mortalitate si scaderea in greutate cauzate de stresul concursurilor pe cantitate nu sunt rentabile si nu vor sa mai faca concursuri pe cantitate,in bazinele foarte mari populatia de crap se roteste pe parcursul unui an dar in bazinele mici si mijloci majoritatea pestilor sunt prinsi de cateva zeci de ori pe an.
Ai perfecta dreptate!!!

Cu investitiile facute pana acum in pesti mari pe Hermes, populam cu pesti mici(3-5kg) 5 ani de acum inainte dar renuntam la concursurile Best 5, Best 10, Challange, CarpFest etc.
Vrem, vorbim, dezbatem concursurile pe cantitate dar cele mai mari concursuri din tara sunt pe calitate.
Nu organizatorii sunt de vina, ei se adapteaza dupa cerintele pescarilor.
Un lucru este cert, orice ai face nu poti multumi pe toata lumea.

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Alexandru Popescu »

Este mai usor pentru pescari sa arunce 2 bile de 24 pe firul de par si sa respecte zicala " tare si inainte" iar apoi sa se puna la un sprit asteptand ca dulapul sa puna botul la carcaletele acela facut. Eventual mai arunca cateva bile cu cobra si aia e. Prefera sa dea banii pe bautura , sa se imbete pe lac cand e vorba de un concurs pe calitate, decat sa mearga la unul pe cantitate unde, daca ai noroc de stand productiv, nu dormi 48 de ore si muncesti ca robotul pentru a prinde un podium.

Intrebare pentru Ionut: este mai greu sa administrezi o balta cu o populatie ridicata de crap cu media de 5 kg sau e mai greu sa administrezi o balta cu o populatie mai mica de crapi dar cu o greutate mai mare, adica 10+++ ? Ma refer din punct de vedere coturi, ingrijire crapilor si asa mai departe.
...

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de DumiD »

Parca si scandaluri mai putine la astea pe calitate, asta nu o vede nimeni?

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Albert »

DumiD scrie:Parca si scandaluri mai putine la astea pe calitate, asta nu o vede nimeni?
Ei putine...exista dar s-au mutat pe facebook :lol:

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Madalin Dirla »

DumiD scrie:Parca si scandaluri mai putine la astea pe calitate, asta nu o vede nimeni?
Nea Țiți :D ,ai si tu dreptate,multi nu-si fac pestii pentru a intra in calcule......si atunci nu contezi,e ca si cum n-ai fi participat.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de gabi1 »

Albert scrie:
DumiD scrie:Parca si scandaluri mai putine la astea pe calitate, asta nu o vede nimeni?
Ei putine...exista dar s-au mutat pe facebook :lol:
Este vorba de efectul razelor de lună asupra cizmelor din gumă. :)
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

ionut voicu
Mesaje: 781
Membru din: Sâm Dec 06, 2014 16:29

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de ionut voicu »

Alexandru Popescu scrie:
Intrebare pentru Ionut: este mai greu sa administrezi o balta cu o populatie ridicata de crap cu media de 5 kg sau e mai greu sa administrezi o balta cu o populatie mai mica de crapi dar cu o greutate mai mare, adica 10+++ ? Ma refer din punct de vedere coturi, ingrijire crapilor si asa mai departe.
Salut Alex. Nu pot spune "mai greu" dar pot spune "atentie mare". In ziua de azi crapul mic, sub 5 kg(crapul de consum) nu prea este la " moda" printre pescarii sportivi de aceea pretul lui este mult mai mic si-l poti gasi imediat, pt o eventuala repopulare. De aceea riscurile sunt direct proportionale cu marimea crapilor. Iti dau un exeplu, pe scurt fara detalii si pe intelesul tuturor, inatlnit de noi(Hermes) in 2016 de unde poti sa ti dai seama singur daca este mai greu: La inceputul anului 2016 am incercat sa fecem tot felul de retete de hrana pt populatia piscicola deoarece crapii incepusera sa scada in greutate, in colaborare cu mai multi ingineri piscicoli ajungem la o retata minune ( dupa cum ne asigurau unii) compusa din diverse seminte si prafuri, incepem sa hranim pestii timp de 2 luni. La crapii mici incepea sa se vada diferenta, dar ei nu erau majoritarii lacului asa ca ei au mancat primii tot ce a fost mai bun restul a ramas pe fundul lacului. Dupa 2 luni au inceput sa apara primele semne de mortalitate in randul crapilor de talie medie (7-10 kg) din cauza mancarii "'stricate" de pe fundul lacului. Crapii mari nu au avut de suferit deoarece reteta de mancare nu era buna pt ei.
Ne-am dat seama unde am gresit, am reusit sa remediam problema, sa oprim mortalitatea si sa refacem populatie piscicola.
Daca populatia era formata doar din crapi mici, poate si in ziua de azi foloseam aceeasi reteta.
Cu crapii de talie mica iti poti asuma anumite riscuri dar cu cei mari nu, de aceea spun "atentie mare".
De ce e mai usor cu crapi mici(sub 5 kg):
- nu sunt de mare valoare, in caz de mortalitate poti repopula oricand
- le poti da aproape orice de mancare
- nu-ti faci asa mari griji de braconieri sau de anumiti pescari "sportivi"
- sansele sa traga la lansetele pescarilor sunt mult mai mari, deoarece 1t crap/hectar insemna aporx 200 buc la o medie de 5 kg.

Era mult mai usor sa faci cantitatea, dar pescarii cer calitatea. Noi incercam sa le imbinam, incercam sa le facem pe plac tuturor categoriilor de pescari.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”