Competitii pe CANTITATE

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Florin G
Mesaje: 129
Membru din: Mie Sep 18, 2013 14:39

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Florin G »

Salutare si La multi ani !

Incep prin a spune clar ca respect stilurile si abordarile , pescarii si ca imi cunosc lungul nasului.
Am tinut sa imi exprim regretul ca unii pescari cu pasiunea pescuitului de competitie la cantitate in mod repetat jignesc gratuit prin glumite rautacioase spuse cu perseverenta si lipsa de imaginatie ca pescuitul la calitate si cel mixt este dorit de pescari care nu stiu sa faca o montura de ciortan si sa puna un pop up pe firul de par si / sau saculet si momitor , nu au galeti si spomb si ca sunt netalentati, urati si prosti si mai nou sunt betivi. Mai mult doar la calitate locul conteaza si bulanul tot la calitate si daca dai tare si inainte nu moale si inapoi atunci esti slab pregatit.
Precizez ca beau alcool foarte rar si putin , nu fac scandal, sunt respectuos cu ceilalti pescari, sunt atent cu ceea ce fac la stand si nu las mizerie , manevrez cu grija pestii, ajut de cateori pot chiar daca cei mai multi cred ca sunt prost , nu fur, incerc sa invat nu doar din greseli, asa sunt eu si cand ma duc 48 ore la un concurs tremur de placere, nu dorm cu o zi inainte si incerc sa ma bucur de tot ceea ce fac si traiesc in acele 48 ore.

Banii pe care ii investesc in pescuit ii directionez cum vreau eu, de exemplu o parte in boilies nu in seminte ca asa vreau eu si ma duc si platesc taxa organizatorului de concurs la calitate ca asa vreau eu si daca nu se vor face concursuri pe gustul meu si boilies pe gustul crapului atunci nu o sa mai particip pentru ca asa vreau eu.

Eu cred ca suntem liberi sa participam unde dorim si mai departe fiecare cu drumul lui.
Nu am auzit de vreun pescar de cantitate care s a injosit sa participe la calitate si a castigat un premiu sa spuna ca doneaza premiul orfelinatului de peste calea ferata ( vezi Peris ) pentru ca a fost prea usor si compania a fost de betivi prosti sau invers si de aceea nu poate sa ia banii.
Drept urmare , lasand gluma la o parte , hai sa ne respectam, sa ne respectam optiunile si libertatea de a alege , nu cred ca este bine sa punem etichete de prosti si betivi pe o intreaga si numeroasa categorie de pescari.
Cu speranta ca nu am suparat pe nimeni,
Inca o data La multi ani !

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de eugen dragnea »

ionut voicu scrie: Nu pot spune "mai greu" dar pot spune "atentie mare".
Problema este ca un crap de 20 kg are nevoie de minim 1000 mp doar pentru el,totodata 4 crapceni la 5 kg au nevoie doar de 500 mp...si asta cu hranire suplimentara.
Problema crapilor mari nu o reprezinta semintele si prafurile (adica glucide/proteine/lipide),ceea ce le lipseste sunt aminoacizii nesintetizabili,a oligoelementelor si in special a enzimelor pe care le gasesc doar in hrana naturala,cu greu reusesti sa faci o reteta echilibrata pentru trofee.
Da-mi si mie te rog, in privat, numele "geniilor" alea de ingineri piscicoli care ti-au sugerat "reteta minune" cu seminte si prafuri in mileniul III...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

ionut voicu
Mesaje: 781
Membru din: Sâm Dec 06, 2014 16:29

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de ionut voicu »

Ai dreptate Eugen de aceea nu am vrut sa intru in detalii ca ne abatem de la subiectul principal

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie: ....,ceea ce le lipseste sunt aminoacizii nesintetizabili,a oligoelementelor si in special a enzimelor pe care le gasesc doar in hrana naturala,cu greu reusesti sa faci o reteta echilibrata pentru trofee.
Crezi ca este posibil sa-mi fi scapat aia la moara asa ceva in sacul de mix ?

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Gabi Tomulescu »

Cu ajutorul celor care au intervenit, sunt si eu mai lamurit referitor la directia lucrurilor si mai ales a motivelor care au condus catre aceasta.
NU sunt eu in masura sa spun daca e bine sau e rau.
Pot in schimb sa incerc sa ofer o alternativa in viitor cu un format de concurs la care voi lucra. Va dura pentru ca am multi factori de analizat (din tot acest timp in care am vazut extrem de multe lucruri bune si mai putin bune).
Fir Intins la anu', deocamdata petrecere frumoasa de Revelion .
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de Madalin Dirla »

Si mai este ceva legat de concursurile pe calitate, intervine "razboiul" producatorilor de boilesuri.......

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de bogdan5 »

:idea: https://www.youtube.com/watch?v=ETxmCCsMoD0 :wink:
"Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit".
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
dan_ionica
Mesaje: 137
Membru din: Lun Apr 15, 2013 11:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Competitii pe CANTITATE

Mesaj de dan_ionica »

Florin G scrie:Salutare si La multi ani !

Incep prin a spune clar ca respect stilurile si abordarile , pescarii si ca imi cunosc lungul nasului.
Am tinut sa imi exprim regretul ca unii pescari cu pasiunea pescuitului de competitie la cantitate in mod repetat jignesc gratuit prin glumite rautacioase spuse cu perseverenta si lipsa de imaginatie ca pescuitul la calitate si cel mixt este dorit de pescari care nu stiu sa faca o montura de ciortan si sa puna un pop up pe firul de par si / sau saculet si momitor , nu au galeti si spomb si ca sunt netalentati, urati si prosti si mai nou sunt betivi. Mai mult doar la calitate locul conteaza si bulanul tot la calitate si daca dai tare si inainte nu moale si inapoi atunci esti slab pregatit.
Precizez ca beau alcool foarte rar si putin , nu fac scandal, sunt respectuos cu ceilalti pescari, sunt atent cu ceea ce fac la stand si nu las mizerie , manevrez cu grija pestii, ajut de cateori pot chiar daca cei mai multi cred ca sunt prost , nu fur, incerc sa invat nu doar din greseli, asa sunt eu si cand ma duc 48 ore la un concurs tremur de placere, nu dorm cu o zi inainte si incerc sa ma bucur de tot ceea ce fac si traiesc in acele 48 ore.

Banii pe care ii investesc in pescuit ii directionez cum vreau eu, de exemplu o parte in boilies nu in seminte ca asa vreau eu si ma duc si platesc taxa organizatorului de concurs la calitate ca asa vreau eu si daca nu se vor face concursuri pe gustul meu si boilies pe gustul crapului atunci nu o sa mai particip pentru ca asa vreau eu.

Eu cred ca suntem liberi sa participam unde dorim si mai departe fiecare cu drumul lui.
Nu am auzit de vreun pescar de cantitate care s a injosit sa participe la calitate si a castigat un premiu sa spuna ca doneaza premiul orfelinatului de peste calea ferata ( vezi Peris ) pentru ca a fost prea usor si compania a fost de betivi prosti sau invers si de aceea nu poate sa ia banii.
Drept urmare , lasand gluma la o parte , hai sa ne respectam, sa ne respectam optiunile si libertatea de a alege , nu cred ca este bine sa punem etichete de prosti si betivi pe o intreaga si numeroasa categorie de pescari.
Cu speranta ca nu am suparat pe nimeni,
Inca o data La multi ani !



Big like !!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
eugen dragnea scrie: ....,ceea ce le lipseste sunt aminoacizii nesintetizabili,a oligoelementelor si in special a enzimelor pe care le gasesc doar in hrana naturala,cu greu reusesti sa faci o reteta echilibrata pentru trofee.
Crezi ca este posibil sa-mi fi scapat aia la moara asa ceva in sacul de mix ?
Dane,eu ma refeream la furajarea crapului mare,nu la momirea lui.....
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
george tomescu
Mesaje: 972
Membru din: Lun Oct 01, 2012 9:24

Re: Competitii pe CANTITATE

Mesaj de george tomescu »

Dan Mitranescu scrie:
Propunerea mea este ca se pot face concursuri pe loturi de doua echipe si normal ... cantitate.
In orice situatie, se echilibreaza concursul infinit mai bine.
Este singura varianta pe care o vad ca pe un pas inainte. Numai cu "cantitatea" nu se face nimic.
Noi am "imbratisat" propunerea lui Dan si ii multumim si pe aceasta cale.
Am facut primul pas ... Am postat anuntul.
Sa vedem continuarea!

Fire intinse tuturor!
CS APS

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”