MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

raresadrian1 scrie:
Mie Mar 03, 2021 21:24
am vreo 7 ani de pescuit și zeci de concursuri fara prea mari realizări dar cu mulți bani cheltuiți, fan shimano sau cotizant shimano si a unora din magazine care știau ei ce trebuie, bine au trebuit ani sa realizez asta , luam mulineta shimano si mai cheltuiam încă pe atat sa o fac performanta, fox rx + lansete tx cu A in frunte , eram cineva :oops: sau asa era în mintea mea etc acum am schimbat prefixul mi a venit mintea la cap am vândut tot , cand aud de shimano o iau la fuga. Acum ca începe sezonul vreau sa imi fac un ansamblu de bun simț, am citit tot post ul asta si multe altele despre DM si inca nu sunt eu cu inima impacata sa fac pasul spre produsele dumneavoastră.Domnule Dan am inteles cum e cu promovarea ca asa e piata din România, care da mai mult primează , va rog argumentati mi si mie de ce as cumpara MX 14000 CUSTOM 620 RON de la dvs și nu Emblem 4500 scw qd care este 650 ron in Germania sau Austria(bine "prietenii" de la magazine mi ar da o cu 900 la reducere :lol: client fidel :wink: ). Ajutați ma sa inteleg exact ,pt ca creierul meu a scăpat de Shimano dar acum se zbate sa accepte aceasta provocare ? Cum sa iti iei mx 14000 cand la aceeași bani iti iei daiwa emblem ? Care e plusul? Eu va zic zbuciumul meu concret dar banuiesc ca sunt multi dintre noi care au aceasta întrebare in minte când își iau scule de pescuit și cred ca un răspuns bine argumentat ar veni în ajutor la multa lume ? Mulțumesc anticipat
Salut. Intrebarea este complexa si se imparte in mai multe capitole, toate cu importanta majora.

Partea tehnica. Aici ma refer la calitatea materialelor si la felul in care sunt angrenate piesele componente. Pentru cine are minime cunostinte mecanice si desface mulinetele poate sa observe diferentele de calitate, de la pinionul de bronz si pana la rulmentii de top. Nu stiu ce au alte mulinete in ele, dar in niciun caz una de brand nu o sa aiba ce are MX 14000 CUSTOM, chiar si daca are pret dublu. Acest lucru l-am sustinut prin garantia de 3 ani data, in caz ca se gaseste o piesa sau un subansamblu cu o calitate superioara fata de cele de pe MX. De 4 ani nu a gasit nimeni asa ceva. Nimeni nu vinde MX-urile, iar cine le-a vandut a facut-o pentru a trece pe noile modele ( PLUS si CUSTOM ).
Nici macar la garantie nu a venit nicio mulineta.
Silentiozitatea cu care ruleaza CUSTOM si chiar PLUS este evidenta in comparatie cu alte modele, iar lucrul cel mai important este ca aceasta rulare fina se pastreaza timp indelungat.

Partea functionala. Cu tot respectul pentru alte brand-uri, dar mulinete pentru pescuitul din Romania nu a facut nimeni. "Distanta" in pescuitul crapului a fost inventata in Romania, subsemnatul fiind primul din lume care a folosit fire de 0,20 in competitii. La acea vreme niciun brand nu facea nici macar monofilamente sub 0,25 pe care sa le asocieze cu notiunea de "crap", asa ca mulinete "pentru distanta" nici nu stiau ce inseamna.
Cand a aparut notiunea de "distanta" unii vanzatori , nu neaparat brand-ul in sine, au inceput sa minta lumea ca unele mulinete sunt pentru asa ceva. Ulterior s-a dovedit ca o mulineta indiferent de lungimea tamburului tot atat arunca, singura calitate a ei din punct de vedere al aruncarii find greutatea redusa.
Problema este alta, ca "distanta" nu inseamna numai aruncat pentru o minima judecata. Mai trebuie sa si aduci montura la mal, iar aici s-au incurcat de tot acei vanzatori care spuneau ca o mulineta cu recuperare mica este facuta "pentru distanta". Spre exemplu, cu Basia s-au intepat multi, pe bani si mai multi, crezand ca pescuiesc optim la distanta.
Asa ca unul care stie ce inseamna pescuitul la distanta, in tara care pescuieste la distanta, care a conceput singur o mulineta pentru asa ceva, fara sa se compromita sa vanda ce ii pun in mana altii care habar nu au ce inseamna "distanta" in pescuitul crapului, nu are cum sa faca o mulineta care sa fie din punct de vedere functional adaptata la pescuitul practicat la noi, mai prost gandita ca unii care in viata lor nu au aruncat nici macar o singura data la 150m inainte sa conceapa o mulineta. Trebuie sa amintesc ca exista posibilitatea sa fi prins crap mai mult decat toti constructorii de mulinete la un loc. :D Consider ca mai intai trebuie sa stii ce vrei de la o unealta si apoi sa o faci.

Partea de garantie. La fel de importanta. Atat garantia seriozitatii vanzatorului cat si garantia fizica, trebuiesc luate in calcul. Despre mine pot sa spun doar ca exist pe piata 100% din seriozitate. Altfel ma mancau cu totul. Am raspuns intodeauna public pentru tot ce fac.
Mai mult de atat, nu am cum sa inchid taraba si sa fug de pe piata, asa cu "mari brand-uri" o fac cand coada la garantii este foarte mare, asta dupa ce mint lumea ( spre exemplu, pur la intamplare :) ) ca lansete de 3,5 lbs sunt de distanta, sau ca au un pret foarte ridicat pentru ca sunt "placute in drill". Oamenii au rupt lansetele astea "placute" cu care arunca unul sau altul cu ele cu plumbi micuti in promovari ( ca sa nu cedeze ) si vor banii pe ele, dar marele brand a fugit. Nu vezi produse pe care le recomanda Mitranescu sa se planga cineva de ele sau sa se umple netul de ele sh. Si vorbim de peste 14 ani, in care de la MTX 14, Class si pana la mulinetele astea nimeni dintre cei care le-au cumparat nu s-a simtit pacalit niciodata, pentru ca marea majoritate le pastraza.
Legat de garantia fizica, de schimbare a produsului rapid sau de piese componente pe stoc, sunt primul care a adus asa ceva pe piata si in continuare consider ca ofer cea mai rapida si sigura garantie, pe produsele pe care le recomand.
Acesta este motivul pentru care am trecut multe produse pe brand-ul meu Tazura, pentru ca ajunsesem sa tin garantii inclusiv pentru altii.
Sunt multe altele care ma sustin in seriozitate, de la injumatatirea multor preturi de pe piata, cand puteam sa le reduc la sfert si castigam mai mult, dar am preferat intodeauna un pret corect, nu oportunitati cu castig material, dar care in timp sa-mi stirbeasca imaginea.
In vremurile in care ne laudam cu friptanele sau vacantele pe fb :) , sper sa nu-mi fie interpretata ca lipsa de modestie interventia.

Cam atat momentan. :D

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

.ecs scrie:
Vin Mar 05, 2021 12:34
Ce treaba are achizitia unei mulinete cu pretul la plumbi si fire?

Si pe mine ma intereseaza argumentele tehnice intr-o comparatie cu emblem 45 scw.
am primele mulinete mx14000 si mtx 14 de care sunt foarte multumit isi fac treaba la fel de bine ca si altele la pret poate dublu...nu fac relcama ca nu am nici un castig din asta ... folosesc si alte produse de la acest magazin si sunt multumit de raportul calitate pret ... despre partea tehnica nu sunt inginer sa iti spun prea multe ... nu sunt pescar de competitii dar am pescuit langa acestia si sculele lor de top nu m-au convins ca isi merita bani chiar daca probabil in unele cazuri era diferenta mica de calitate si eficienta ... tot nu se justifica diferenta cel putin dubla de pret ... pentru linistea ta comanda 1 bucata pt test ca ti se ofera aceasta posibilitate.

.ecs
Mesaje: 37
Membru din: Joi Iul 19, 2018 14:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de .ecs »

Si eu folosesc produse hakuyo, am senzori si swingeri si probabil voi lua mtx14 nc/un model de tazura, cand vor ajunge. Astept sa le vad.

In ceea ce priveste mulinetele, mi-e foarte greu sa cred ca voi renunta la daiwa in favoarea altui producator. Momentan am windcast qda si sunt foarte tentat sa trec la emblem 45 scw din motive de pitici pe creier.

Am si o intrebare pentru Dan , si anume : la swingerii MKM3 ori la cei noi, care vor veni, se poate inversa polaritatea pentru a functiona cu delkim txi ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Zota Stefan Doru scrie:
Mie Mar 03, 2021 22:46
De ce sa iti ei Hakuyo ?
Din urmatoarele motive:
1. Unul din trei anunturi contine ,,vand shimano”.
2. Toate produsele Hakuyo sunt de foarte buna calitate.
3. Nici un magazin nu ofera consultanta, servis, deschidere si promtitudine asa cum ofera Dan.
4. In tot forumul nu ai sa gasesti anunturi cu ,, vand MX 14000”, dovada ca nu se strica.
5. Aseaza firul impecabil !!!
6. Frana e bestiala !!!
7. Si exemplele pot continua...
Mergi la magazin, stai de vorba cu doamna, stai de vorba cu Dan si debia dupa aceea ai sa intelegi ...
De ce MX 14000 CUSTOM si nu daiwa emblem ?
Raspunsul e simplu : In MX bate o inima de roman. E inima lui Dan care pulseaza dragoste si pune suflet in toate proiectele.
PS: Ma bucur ca ai vandut shimano, a trecut ceva timp ca sa iti dai seama, dar ce sa-i faci ,,intelepciunea vine cu anii ”...
:D
Multumesc. Mesaje ca acesta si nu neaparat scrise, conteaza cel mai mult pentru mine.

O mica precizare. Nu vreau sa se confunde un brand cu recomandarile mele.

Si o rugaminte. :) Hai sa vorbim despre cei plecati dintre noi numai de bine. Inca nu stiu exact, au murit sau au fugit, dar pana aflam situatia reala sa nu ii mai ponegrim, mai ales ca au lasat multe persoane indurerate in urma. ( :) )

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

.ecs scrie:
Vin Mar 05, 2021 13:42
Si eu folosesc produse hakuyo, am senzori si swingeri si probabil voi lua mtx14 nc/un model de tazura, cand vor ajunge. Astept sa le vad.

In ceea ce priveste mulinetele, mi-e foarte greu sa cred ca voi renunta la daiwa in favoarea altui producator. Momentan am windcast qda si sunt foarte tentat sa trec la emblem 45 scw din motive de pitici pe creier.

Am si o intrebare pentru Dan , si anume : la swingerii MKM3 ori la cei noi, care vor veni, se poate inversa polaritatea pentru a functiona cu delkim txi ?
Da, se poate schimba polaritate. Se lipesc firele invers cu un pistol de lipit si gata treaba. Noi nu putem face asta, daca acesta era sensul intrebarii.

Legat de uneltele numite mulinete, parerea mea este ca acestea se schimba pentru avantaje in utilizare de alte modele, nu pentru cum se numesc.

Acesta este motivul pentru care am preferat intodeauna sa recomand produse si nu brand-uri.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

COBRA CARBON TAZURA 3K 128CM - 26MM ... vine luna aceasta?

.ecs
Mesaje: 37
Membru din: Joi Iul 19, 2018 14:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de .ecs »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 05, 2021 14:06

Da, se poate schimba polaritate. Se lipesc firele invers cu un pistol de lipit si gata treaba. Noi nu putem face asta, daca acesta era sensul intrebarii.

Voiam doar sa ma asigur ca se poate face interventia. Multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Vin Mar 05, 2021 14:18
COBRA CARBON TAZURA 3K 128CM - 26MM ... vine luna aceasta?
Cobrele vin pe 20 aprilie. Am incercat mai repede, dar nu am reusit.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

.ecs scrie:
Vin Mar 05, 2021 14:44
Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 05, 2021 14:06

Da, se poate schimba polaritate. Se lipesc firele invers cu un pistol de lipit si gata treaba. Noi nu putem face asta, daca acesta era sensul intrebarii.

Voiam doar sa ma asigur ca se poate face interventia. Multumesc.
Se poate cu siguranta. Oricand, cu placere.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 05, 2021 15:09
Bum scrie:
Vin Mar 05, 2021 14:18
COBRA CARBON TAZURA 3K 128CM - 26MM ... vine luna aceasta?
Cobrele vin pe 20 aprilie. Am incercat mai repede, dar nu am reusit.
ajung la toti sau se vand de sub tejghea ? :lol: ... dau si io o horinca ceva :lol:

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”