MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Vin Mar 05, 2021 15:15
Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 05, 2021 15:09
Bum scrie:
Vin Mar 05, 2021 14:18
COBRA CARBON TAZURA 3K 128CM - 26MM ... vine luna aceasta?
Cobrele vin pe 20 aprilie. Am incercat mai repede, dar nu am reusit.
ajung la toti sau se vand de sub tejghea ? :lol: ... dau si io o horinca ceva :lol:
:) Ajung, pentru ca vin destul de multe.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 05, 2021 18:45
Bum scrie:
Vin Mar 05, 2021 15:15
Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 05, 2021 15:09
Bum scrie:
Vin Mar 05, 2021 14:18
COBRA CARBON TAZURA 3K 128CM - 26MM ... vine luna aceasta?
Cobrele vin pe 20 aprilie. Am incercat mai repede, dar nu am reusit.
ajung la toti sau se vand de sub tejghea ? :lol: ... dau si io o horinca ceva :lol:
:) Ajung, pentru ca vin destul de multe.
:D acum sunt linistit ... o intrebare ... la un aruncator mediu cu cobra , acest model in conditi normale de pescuit desigur estimativ cam care ar fi distanta medie de aruncare cu bile de 24 si cu bile de 20 ... stiu ca e relativ ... multam.
ps... mentionez ca aruncarile mele la modelul natur de pt bila de 20 sunt cam la 90-100 m ...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Sâm Mar 06, 2021 16:39
Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 05, 2021 18:45
Bum scrie:
Vin Mar 05, 2021 15:15
Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 05, 2021 15:09
Bum scrie:
Vin Mar 05, 2021 14:18
COBRA CARBON TAZURA 3K 128CM - 26MM ... vine luna aceasta?
Cobrele vin pe 20 aprilie. Am incercat mai repede, dar nu am reusit.
ajung la toti sau se vand de sub tejghea ? :lol: ... dau si io o horinca ceva :lol:
:) Ajung, pentru ca vin destul de multe.
:D acum sunt linistit ... o intrebare ... la un aruncator mediu cu cobra , acest model in conditi normale de pescuit desigur estimativ cam care ar fi distanta medie de aruncare cu bile de 24 si cu bile de 20 ... stiu ca e relativ ... multam.
ps... mentionez ca aruncarile mele la modelul natur de pt bila de 20 sunt cam la 90-100 m ...
Distanta de aruncare depinde foarte mult si de compozitia bilei.
Nu am facut teste cu distanta de aruncare. Este total irelevanta informatia deoarece nu poti sa te legi de o anumita distanta, (ca in situatia firului prins la clips) pentru ca se schimba vantul si se anuleaza totul.
In general, cand este vorba de "distanta" maxima, se da cat se poate de tare cu cobra, avantajul fiind dat de faptul ca iesi mai mult ca vecinii, nu de o eventuala precizie legata de distanta. Montura oricum se plaseaza peste pat si oricum se arunca mai tare cu lanseta.

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de ilar »

raresadrian1 scrie:
Mie Mar 03, 2021 21:24
am vreo 7 ani de pescuit și zeci de concursuri fara prea mari realizări dar cu mulți bani cheltuiți, fan shimano sau cotizant shimano si a unora din magazine care știau ei ce trebuie, bine au trebuit ani sa realizez asta , luam mulineta shimano si mai cheltuiam încă pe atat sa o fac performanta, fox rx + lansete tx cu A in frunte , eram cineva :oops: sau asa era în mintea mea etc acum am schimbat prefixul mi a venit mintea la cap am vândut tot , cand aud de shimano o iau la fuga. Acum ca începe sezonul vreau sa imi fac un ansamblu de bun simț, am citit tot post ul asta si multe altele despre DM si inca nu sunt eu cu inima impacata sa fac pasul spre produsele dumneavoastră.Domnule Dan am inteles cum e cu promovarea ca asa e piata din România, care da mai mult primează , va rog argumentati mi si mie de ce as cumpara MX 14000 CUSTOM 620 RON de la dvs și nu Emblem 4500 scw qd care este 650 ron in Germania sau Austria(bine "prietenii" de la magazine mi ar da o cu 900 la reducere :lol: client fidel :wink: ). Ajutați ma sa inteleg exact ,pt ca creierul meu a scăpat de Shimano dar acum se zbate sa accepte aceasta provocare ? Cum sa iti iei mx 14000 cand la aceeași bani iti iei daiwa emblem ? Care e plusul? Eu va zic zbuciumul meu concret dar banuiesc ca sunt multi dintre noi care au aceasta întrebare in minte când își iau scule de pescuit și cred ca un răspuns bine argumentat ar veni în ajutor la multa lume ? Mulțumesc anticipat
M-am tot gandit sa scriu sau nu, asteptam oricum reactia lui Dan, zic eu destul de echilibrata.
Am si eu peste 10 ani de carpfishing si cateva concursuri, si de prin ‘12 sunt clientuli lui Dan, am primul model de mx 14000, si am avut in mana si daiwa scw qd 45, si sincer nu am gasit motiv sa fac trecerea de la una la alta. Multi si-au luat modelul de la daiwa pt ca seamana cu basia si asa de la departare ai da impresia ca esti bazat si pescuesti cu scule de mii de euro, pt uni conteaza, pt alti mai putin. Intors la produsel lui Dan, pot sa spun ca nu m-au dezamagit deloc. Nu sunt toate excelente, sau best off, dar pt pretul lor pot fi considerate best buy. Iar in ceea ce priveste serviciile oferite de Dan, pot spune cu ceea mai mare sinceritate ca nu pot sa ii reprosez nimic, nu ca la alte branduri care uita sa iti raspunda cu ani, cand ai o problema cu produsele lor ori probleme de garantii. Nu vreau sa conving pe nimeni, la urma urmei in orice achizitie punem si sentiment, iar acesta de multe ori este mai imp decat rationamentul. Daca esti fan al unui brand, poate fi el bun sau rau, ii vei ramane fidel. Iar daca vrei sa incerci produsele lui Dan, contacteazal si poate iti pune la dispozitie pt test.
Concluzia mea, este ca isi merita bani produsele lui Dan.

raresadrian1
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 03, 2021 20:52

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de raresadrian1 »

Salutare, mulțumesc pentru promptitudinea răspunsului, atat dumneavoastră cât și colegilor, o sa merg pe mulinete DM din logica :idea: :arrow: frana rapida check nu domnii de la Shimano? , recuperare mare check, tambur 10000 check, rulmenti angrenaje destule nu trebuie sa ii bag eu altele nu domnii de la Shimano?,garantie 3 ani și pare si rapida deci am inima impacata , acum va rog sa îmi recomandați si lansete am vazut ca au apărut și lansete Tazura , ce ne puteți spune despre ele? Ce mi as dori de la lansete ? Sa fie placute in drill si cu un peste de 2 kg dar in acelasi timp sa iti asigure si o rezerva de putere la lansare. Stiu ca cerinta asta o are toată lumea și e greu de îndeplinit dar sa fie pe acolo... aștept cu interes răspunsul dumneavoastră, mulțumesc

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

raresadrian1 scrie:
Lun Mar 08, 2021 19:02
Salutare, mulțumesc pentru promptitudinea răspunsului, atat dumneavoastră cât și colegilor, o sa merg pe mulinete DM din logica :idea: :arrow: frana rapida check nu domnii de la Shimano? , recuperare mare check, tambur 10000 check, rulmenti angrenaje destule nu trebuie sa ii bag eu altele nu domnii de la Shimano?,garantie 3 ani și pare si rapida deci am inima impacata , acum va rog sa îmi recomandați si lansete am vazut ca au apărut și lansete Tazura , ce ne puteți spune despre ele? Ce mi as dori de la lansete ? Sa fie placute in drill si cu un peste de 2 kg dar in acelasi timp sa iti asigure si o rezerva de putere la lansare. Stiu ca cerinta asta o are toată lumea și e greu de îndeplinit dar sa fie pe acolo... aștept cu interes răspunsul dumneavoastră, mulțumesc
Am inteles ce doriti. O lanseta care nu este foarte rigida, dar pe care va puteti baza pentru eventuale aruncari mai tari.
Va recomand cu toata increderea Tazura Sublim. ( 320 lei ) Blank-ul este in parametrii MTX 14 ca putere si greutate, dar mai subtire, mandrina de 18 ( subtire ) fixeaza bine mulinetele ( inovatia mea adusa mandrinelor ), inele super subtiri cu cel de 50 avand inclusiv partea metalica mult mai subtire in comparatie cu modelele tip K de pana acum.
Seria de inele New Concept 7 da un plus de finete lansetei, dar si o revenire foarte buna, desi lanseta nu este una foarte rigida.
Toate cele 5 modele de lansete trebuie sa intre in stoc zilele acestea si le puteti vedea in magazinul fizic.
Oricand, cu placere.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

Am vazut acel tabel dar pt un neavizat e greu sa isi dea seama ... de ex eu am mtx14 black si arunc cu ea 140- 150 m cu fir de 25 mline pb de 120 g si mx14000 sa inteleg ca cu noua lanseta sublim pot arunca tot asa ... si cu celelate din noua gama care ar fi la mine diferenta desigur cu aproximatie si dupa ce ma obijnuiesc cu ele ... nu stiu nici acei aruncatori foarte buni de care se spune cat au aruncat cu mtx 14 asa de curiozitate au trecut peste 170 m? ... multumesc.
ps care e materialul la noile lansete ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Joi Mar 11, 2021 14:38
Am vazut acel tabel dar pt un neavizat e greu sa isi dea seama ... de ex eu am mtx14 black si arunc cu ea 140- 150 m cu fir de 25 mline pb de 120 g si mx14000 sa inteleg ca cu noua lanseta sublim pot arunca tot asa ... si cu celelate din noua gama care ar fi la mine diferenta desigur cu aproximatie si dupa ce ma obijnuiesc cu ele ... nu stiu nici acei aruncatori foarte buni de care se spune cat au aruncat cu mtx 14 asa de curiozitate au trecut peste 170 m? ... multumesc.
ps care e materialul la noile lansete ?
Legat de tabel, valorile sunt detaliate in acest articol:
https://danmitranescu.ro/blog/clasifica ... p-b10.html

Sa explic mai bine.
Spre exemplu, pentru a studia diferenta de aruncare intre doua serii de inele, respectiv seria clasica cu 6 inele si seria New Concept, am folosit in test o lanseta Class Black Edition vs. Class New Concept. Am repetat cu MTX 14 Black Edition vs. MTX 14 New Concept. Asa am obtinut diferenta de aprox. 4m intre cele doua serii de inele.

Sa se inteleaga mai bine. Valorile din tabel sunt obtinute de aruncatori buni si nu ne putem raporta la aceste cifre direct.
Asa ca nu conteaza cat arunci tu. Tabelul ofera o clasificare a lansetelor, nu a pescarilor. Diferentele in metri pot scadea proportional daca ne referim la pescari nu asa de buni aruncatori, dar clasificarea ramane aceeasi, chiar daca diferentele sunt mai mici intre lansete.
( Ce poti sa faci este sa iti verifici lanseta proprie, sau o eventuala achizitie. Pentru asta masori cat se indoaie cu o masa de un kg, o cantaresti, ii verifici revenirea prin comparatie cu modele aflate in tabel si ii dai o valoare aproximativa, ii verifici seria de inele si ii dai o valoare raportat la ce este in tabel, introduci datele conform specificatiilor si gasesti o valoare aproximativa a lansetei in comparatie cu cele din tabel. Asta daca vrei sa compari o lanseta pe care nu o gasesti in tabel. )
Daca te intereseaza o lanseta din tabel, pai pentru asta l-am facut :) , ca sa scot in evidenta diferentele de performanta dintre ele, raportat la pret.

Sper ca am fost explicit. Daca nu ai inteles, te rog sa ma intrebi ce nu este clar.

Cu MTX 14 au fost aruncari in concursurile de casting de peste 200m cu vant moderat. Fara vant s-au facut aruncari de 190m.

Daca vrei o lanseta mai buna ca MTX 14 aceasta poate sa fie in ordinea asta: Tazura Class, Tazura Class 3K sau Class-urile MTX. Sublimul este aproximativ la fel ca performanta. Este putin mai moale ca 14-le, dar castiga prin seria de inele si revenire. Sunt cam tot pe acolo. X-SPOD este super lanseta, usoara si tare, numai ca are blank-ul putin mai gros si pierde putin la aspect.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

am inteles ...oricum sunt super multumit de mtx 14 (nu am auzit de 10 ani sa fie rupta la lansare)si de cum arunc cu ea desi se poate mai mult , am sa mai exersez pot sa mai castig 20 m cu exercituiu oricum nu prea am unde sa pescuiesc la distantele acestea ,neparticipand la competitii de pescuit sau casting eu zic ca e suficient ce am... spodul cate lb (nu apara la specificatii)are , daca e mai gros ca si mtx14 si care e greutatea pe care o estimezi ca o poate arunca in forta in mod intens fara sa apara probleme? ... am vazut ca recomanzi folosirea mtx14 cu spomburi medi fara probleme... banuiesc ca te referi la faptul ca pescarul poate da cu spombul mediu cam pe unde da si cu momitorul ... iar referitor la noile inele generatia 7 probabil sunt si mai sensibile la socuri mecanice ca cele k ... avantaje si dezavantaje ... multumesc.

ps carbonul la noile lansete e 36t , 40 t ...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Joi Mar 11, 2021 19:11
am inteles ...oricum sunt super multumit de mtx 14 (nu am auzit de 10 ani sa fie rupta la lansare)si de cum arunc cu ea desi se poate mai mult , am sa mai exersez pot sa mai castig 20 m cu exercituiu oricum nu prea am unde sa pescuiesc la distantele acestea ,neparticipand la competitii de pescuit sau casting eu zic ca e suficient ce am... spodul cate lb (nu apara la specificatii)are , daca e mai gros ca si mtx14 si care e greutatea pe care o estimezi ca o poate arunca in forta in mod intens fara sa apara probleme? ... am vazut ca recomanzi folosirea mtx14 cu spomburi medi fara probleme... banuiesc ca te referi la faptul ca pescarul poate da cu spombul mediu cam pe unde da si cu momitorul ... iar referitor la noile inele generatia 7 probabil sunt si mai sensibile la socuri mecanice ca cele k ... avantaje si dezavantaje ... multumesc.
Stiu ca nu se rup lansetele pe care le recomand. Eu nu pot sa fug din tara ( ca altii ) cand se face coada mare la garantii, asa ca trebuie sa fiu mai atent cu ce vand. :wink: :)
X-SPOD-ul are 4,5 lbs. daca ma pui sa vorbesc aiureli. :) Dintr-o suta de lansete date cu x lbs, nu gasesti doua la fel ca putere. Ce valoare are informatia asta rostogolita pe piata ?!
Nu, spod-ul are 460g si se indoaie 100 cm cu o greutate de un kg. Astea sunt singurele valori care ofera o informatie corecta. Poate sa arunce cu greutati de 160g fara probleme. Trebuie sa spun ca tehnica trebuie adaptata greutatii pe care vrem sa o aruncam. Forta excesiva nu inseamna neaparat distanta. Indoirea inutila a lansetei scade distanta si supune batul la riscuri. Asa ca nu exista riscuri pentru o lanseta , ci numai lipsa de tehnica.

Recomand spombul mediu cand se doreste o nadire la cea mai mare distanta. Lanseta nu cedeaza, indiferent care este ea, atat timp cat mana simte ca indoaie prea mult lanseta.

Seria New Concept 7 are 7 inele si de aici 7-le. Se pastreaza ideea New Concept cu "coborarea" ( asa ii spune in spinning ) in trei inele ( se reduce in primele trei inele diametrul). Ideea este a celor de la Fuji pentru lansetele de spinning ( la ei se numeste KR Concept ), dar eu am adaptat-o lansetelor de crap.

Inelele din serie sunt tot cele tip K de pe variantele de MTX New Concept, numai ca cel de 50 a fost facut mai bine. Era putin prea greu si i-au subtiat partea metalica ( picioarele ). De doi ani insist pe treaba asta si in sfarsit a fost realizata.
Arata mai bine si este mai usor cu aproape 10g.
Inelele tip K sunt pe departe cele mai bune rezistenta la lovituri.

Carbonul este combinat intre 40T si 30T. Nu intru in amanunte. Sunt povesti ce nu se pot verifica si nu-mi place sa ma bag in astfel de discutii.
Ai vazut la aia care faceau ei carbon cu inginerii de la NASA impletit in noispe nanospire ? Aveau ei carbon XT 40 ? Mai stii ceva de ei ? Ii cauta lumea si nu ii mai gaseste. :) Nu vreau sa ajung asa.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”