MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

:lol: :lol: :lol: nu ma determini cu nimic sa imi schimb betele ... sa vrei sa cumperi si sa te convinga ca nu ai nevoie ... mai rar asa ceva :lol: :lol: :lol: asa un virus daca ar da intre comercianti dar sa fie fara leac :lol: :lol: :lol: ...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Joi Mar 11, 2021 20:11
:lol: :lol: :lol: nu ma determini cu nimic sa imi schimb betele ... sa vrei sa cumperi si sa te convinga ca nu ai nevoie ... mai rar asa ceva :lol: :lol: :lol: asa un virus daca ar da intre comercianti dar sa fie fara leac :lol: :lol: :lol: ...
Vanzarile in magazinul fizic au crescut considerabil de cand nu mai stau eu pe acolo. Asa ca nimic nou. :)

Tu arunci 150m cu 14-le si eu sa te mint ca alta lanseta te face lansator? :D Nu pot.
Pana nu treci de 170m cu 14-le nu te mai gandi la investitii in lansete. :D

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bum »

respect ... :D

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de ejas »

Salut Dane,

Am si eu citeva intrebari:
- La mulineta MX 14000 (modelul initial) se poate adauga un rulment 12x8x3.5 pe capatul pinionului mic (Pinion Gear, piesa 27 in schema) ?
M-am uitat in mulineta si e cam la fix, respectiv peretele de incastrare ar avea cam 3.78mm grosime, iar pe raza, largirea gaurii pentru fixarea rulmentului ar lasa o margine de max. 2mm.

- Fiind cam la fix, cum s-ar face cel mai bine centrarea gaurii?

- Tu asa ai facut cind ai adaugat rulmentul pentru MX 14000 Plus, sau ai creat din fabrica un perete mai gros si mai inalt la carcasa mulinetei?

Multumesc,

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Buricu »

Eu am pus aceeasi intrebare referitor MT 14000. Nu se poate deoarece pentru variantele PLUS carcasa este reproiectata!
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

ejas scrie:
Vin Mar 19, 2021 18:05
Salut Dane,

Am si eu citeva intrebari:
- La mulineta MX 14000 (modelul initial) se poate adauga un rulment 12x8x3.5 pe capatul pinionului mic (Pinion Gear, piesa 27 in schema) ?
M-am uitat in mulineta si e cam la fix, respectiv peretele de incastrare ar avea cam 3.78mm grosime, iar pe raza, largirea gaurii pentru fixarea rulmentului ar lasa o margine de max. 2mm.

- Fiind cam la fix, cum s-ar face cel mai bine centrarea gaurii?

- Tu asa ai facut cind ai adaugat rulmentul pentru MX 14000 Plus, sau ai creat din fabrica un perete mai gros si mai inalt la carcasa mulinetei?

Multumesc,
Salut,
Nu se poate monta rulment pe primul model. Axul are diametrul de 6,5mm, iar pinionul mic ajunge cu diametrul la 7,5 mm. Cota rulmentului care se potriveste acolo este de 7mm.
Pe modelul PLUS am pus ax de 6mm si pinionul are 7mm, deci intra pe rulment.
Mai mult de atat, modelul PLUS are o carcasa noua care incadreaza rulmentul la exterior.
Rulment cu diametrul mai mare de 11mm nu are cum sa intre in carcasa pentru ca loveste in pinion.
Rulmentul de pe PLUS are 11x7x3mm.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Buricu scrie:
Vin Mar 19, 2021 18:27
Eu am pus aceeasi intrebare referitor MT 14000. Nu se poate deoarece pentru variantele PLUS carcasa este reproiectata!
Se putea largi gaura din carcasa in care se invarte pinionul, dar totul pleaca de la ax care este prea gros si implicit mareste cota pinionului mic peste cea a rulmentului care poate intra acolo.

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Buricu »

E..... acum m-am linistit !
Stiam numai conditia legata de carcasa. Nu am intrat la vremea respectiva in detaliile constructive ale lagarului de alunecare ( dimensiuni ax, rulment....).
Multumesc
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Buricu scrie:
Vin Mar 19, 2021 20:07
E..... acum m-am linistit !
Stiam numai conditia legata de carcasa. Nu am intrat la vremea respectiva in detaliile constructive ale lagarului de alunecare ( dimensiuni ax, rulment....).
Multumesc
A fost modificat axul, pinionul mic si carcasa. Alta mulineta ....
Oricand, cu placere.

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de ejas »

Dan Mitranescu scrie:
Vin Mar 19, 2021 19:30
ejas scrie:
Vin Mar 19, 2021 18:05
- La mulineta MX 14000 (modelul initial) se poate adauga un rulment 12x8x3.5 pe capatul pinionului mic (Pinion Gear, piesa 27 in schema) ?
Salut,
Nu se poate monta rulment pe primul model. Axul are diametrul de 6,5mm, iar pinionul mic ajunge cu diametrul la 7,5 mm. Cota rulmentului care se potriveste acolo este de 7mm.
Pe modelul PLUS am pus ax de 6mm si pinionul are 7mm, deci intra pe rulment.
Mai mult de atat, modelul PLUS are o carcasa noua care incadreaza rulmentul la exterior.
Rulment cu diametrul mai mare de 11mm nu are cum sa intre in carcasa pentru ca loveste in pinion.
Rulmentul de pe PLUS are 11x7x3mm.
OK,

Multumesc pentru detalii.

Dar. ai un pinion mic de rezerva (pe care sa-l cumpar, ca sa nu-mi mai desfac eu mulineta) si sa-l duc impreuna cu un rulment 11x7x3 la un strungar, sa le rectifice pina se asambleaza (sau nu... :D :D )

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”