Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Dan Mitranescu »

pescarusull scrie:Dumi nu te contrazic. Si eu am de la Mitranescu senzori, swingere, cobra,momitoare, plumbi, fir textil plus o multime de accesorii pentru monturi. Geanta carryall de la dechatlon, cutii de la raionul de scule din auchan , foarfeca pt fir textil de la tehnica medicala (bate orice foarfeca conceputa pt fire textile de pescuit indiferent ca e fox sau mai stiu eu ce firma). Am si bete caperlan cu doua mulinete adonis.
Dar,in primavara am sa-mi iau un set de 4 bete si 4 mulinete. La bete sunt hotarat de mult timp pe velocity. La mulinete oscilez intre un model de Ultegra si Daiwa Windcast.
Din punctul meu de vedere nu are cum sa fie mai bun mtx ca velocity sau td-ul ca windcast.
Eu nu particip la concursuri de pescuit, nici la casting sa trebuiasca sa arunc pe luna, iar pt mine un set ca acela expus mai sus ar fi ideal.
Puteti sa le cumparati de la mine si pe astea. Va ajut cu mare placere.
De la anul am sa am la vanzare si Daiwa Basia.
Siteul este in constructie.
Poate asa o sa se inteleaga odata ca ce spun eu pe aici, o fac din punct de vedere al experientei si numai pentru cei care doresc de la un produs numai utilitatea.
De la anul, magazinul o sa ofere intreaga gama de produse existente pe piata.

Eu in continuare voi spune ce gandesc si cu ce pescuiesc. Nu pot sa pescuiesc cu TD-ul si sa recomand Basia. De vandut pot, mai ales pentru cine si-o doreste cu adevarat. :)

Sper ca asa se vor lamuri lucrurile cu interventiile mele pe forum.
Nu au fost niciodate simandicoase, sau pompoase, gen mare comerciant care se respecta.
Mi-am pastrat intodeauna pozitia de simplu om , de simplu pescar, am vorbit politicos si am dat explicatii unde am considerat ca stiu ce spun, mi-am "bagat" unde s-a sarit calul ...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:Dane scrie pe ei 98,4 sau cat au in realitate pe site si ai terminat balciul daca pe ei nu poti din cauza matritei
Aici nu este nimic, in comparatie cu alta poveste.
Noi lucram cu Arrow de peste 10 ani pe monturi, plumbi si jiguri turnate. ( noil le facem, ei le distribuie ).
Nu stiu cum sa spun, fara sa se interpreteze ca in alta parte este alfel, dar la Arrow in echipa sunt numai oameni inteligenti, cu bun simt, pregatiti profesional, continuitate de peste 20 de ani ...
Discutam intotdeauna despre pescuit cand ne vedem , pentru ca sunt toti pescari, mai ales pe spinning.

Acum ceva ani am avut o problema de rezolvat. Cativa clienti ai lor, din cateva sute, au sesizat ca gramajele de la jiguri nu corespund cu cele din facturi.
Doream si eu si echipa Arrou sa gasim o solutie.

Eu stiam practica. Un ac de 5/0 cu 4 grame nu o sa fie niciodata pe cantar la fel cu un ac de 6 cu 4g.
Densitatea plumbului nu este aceeasi .
Ce sa facem.

Am venit cu solutia.
Notarea plumbului in factura este un COD de produs.
De atunci nu mai are nimeni nimic de obiectat si se fac rulaje de miliarde anual. :D

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Digital »

Dan Mitranescu scrie: Am venit cu solutia.
Notarea plumbului in factura este un COD de produs.

De atunci nu mai are nimeni nimic de obiectat si se fac rulaje de miliarde anual. :D
Nenea Dan,
Chiar asa ?
:lol:
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Dan Mitranescu »

malavita scrie:Sant satul de produse copiate.nici macar nu sunt in stare sa le copieze cum trebuie.
Si acum o sa sariti toti pe mine ca nu ma incadrez in peisaj.
Domnule mitranescu.cu tot respectu dar nu toate produsele d-voastra sunt de calitate.cum nici ati producatori nu ofera calitate la produsele copiate.
Am cumparat o cutie de monturi baracuda,o copie jalnica al foxului.a cazut garnitura,balamaua sa dat dracu-rupta,o clema de fixare se prinde greu a doua clema falfaie.
Swingeri mkm.ai mei se prezinta binisor dupa 2 ani.arcul de la tensionare a ruginit,unul dintre swingeri sta paralel cu lanseta cand are firul prins in clips iar in trasatura nu se ridica mai mult de atart,altul in trasatura mai are putin si loveste blancul
Tija unor swingeri ai colegului meu de pescuit au ruginit dupa nici un an de utilizare.
Plumbii inline de 130gr li sau rupt tubul antitangle dupa cateva aruncari
Marker jakson,carpexpert sau rupt vartejele
Scaun baracuda cand al rabatezi stil pat panza spatarului se prinde in niste suruburi si este rupt
Foarfeca textil care taie ori ce numai textil nu.,a costat fantastica suma de 4 lei
Decojitor de forface camasuite care scamosaza etc etc

Asa ca sant satul de copi ordinare,topai de bucurie pt 2 lei si te alegi cu dureri de cap.
Se intelege ca le-ati cumparat pe toate de la mine si nu este asa. :)
Problema pe care ati avut-o cu lanseta rupta poate nu o regaseati la ce vand eu si poate numai de aici va recuperati "paguba" expusa.
Asa ca se intampla si la altii.

Problema cu comerciantii este cand toate se intampla numai la unul.
Ala chiar da semne ca nu este de luat in calcul.
In rest, toata lumea greseste. Ce la branduri nu se strica lucruri ? Este forumul plin de mulinete facute varza, de lansete facute bucati, ... :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Dan Mitranescu »

Digital scrie:
Dan Mitranescu scrie: Am venit cu solutia.
Notarea plumbului in factura este un COD de produs.

De atunci nu mai are nimeni nimic de obiectat si se fac rulaje de miliarde anual. :D
Nenea Dan,
Chiar asa ?
:lol:
Pe cuvant daca a mai spus cineva ceva de atunci.
:D

Culmea este ca la jiguri este invers. Gramajele reale sunt mai mari decat "codurile".

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de viper28 »

DumiD scrie:
pescarusull scrie:Dumi nu te contrazic...
Dar,in primavara am sa-mi iau un set de 4 bete si 4 mulinete. La bete sunt hotarat de mult timp pe velocity. La mulinete oscilez intre un model de Ultegra si Daiwa Windcast.
Din punctul meu de vedere nu are cum sa fie mai bun mtx ca velocity sau td-ul ca windcast.
Eu nu particip la concursuri de pescuit, nici la casting sa trebuiasca sa arunc pe luna, iar pt mine un set ca acela expus mai sus ar fi ideal.
Exact asta fac eu acum, ca mi-am donat echipamentul de pescuit unui prieten (Biomaster XTB cu bete Mad D-fender). Azi mi-am comandat Windcast Z 5500, care au costat fix 2500 de lei cu tot cu transport. De diferenta de 1500 de lei care as fi dat-o in tara pe ele o sa-m iau MTX 14, pentru ca eu tin sa te contrazic, sunt si mai bune dar si mai ieftine. Eu unul nu mai vreau sa aud de Shimano, vroiam sa-mi upgradez mulinetele da' ori aveau faimoasa bucsa de plastic, ori nu mai caraie frana, ori sunt prea grele, ori prea scumpe. Si 2500 de lei nu dau pe aerotechnium, ca la 4 mulinete primesc cadou o camera Shimano si un divort.
Din acelasi motive mi-am schimbat si eu XTC-urile cu un set de Z5000. Desi eram un pic tentat de gama CI4 am stat si pus in balanta si am considerat ca nu se merita. Miercuri pe 04.01. imi ajunge coletul.
Sa le stapanesti sanatos!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de DumiD »

viper28 scrie:
DumiD scrie:
pescarusull scrie:Dumi nu te contrazic...
Dar,in primavara am sa-mi iau un set de 4 bete si 4 mulinete. La bete sunt hotarat de mult timp pe velocity. La mulinete oscilez intre un model de Ultegra si Daiwa Windcast.
Din punctul meu de vedere nu are cum sa fie mai bun mtx ca velocity sau td-ul ca windcast.
Eu nu particip la concursuri de pescuit, nici la casting sa trebuiasca sa arunc pe luna, iar pt mine un set ca acela expus mai sus ar fi ideal.
Exact asta fac eu acum, ca mi-am donat echipamentul de pescuit unui prieten (Biomaster XTB cu bete Mad D-fender). Azi mi-am comandat Windcast Z 5500, care au costat fix 2500 de lei cu tot cu transport. De diferenta de 1500 de lei care as fi dat-o in tara pe ele o sa-m iau MTX 14, pentru ca eu tin sa te contrazic, sunt si mai bune dar si mai ieftine. Eu unul nu mai vreau sa aud de Shimano, vroiam sa-mi upgradez mulinetele da' ori aveau faimoasa bucsa de plastic, ori nu mai caraie frana, ori sunt prea grele, ori prea scumpe. Si 2500 de lei nu dau pe aerotechnium, ca la 4 mulinete primesc cadou o camera Shimano si un divort.

Din acelasi motive mi-am schimbat si eu XTC-urile cu un set de Z5000. Desi eram un pic tentat de gama CI4 am stat si pus in balanta si am considerat ca nu se merita. Miercuri pe 04.01. imi ajunge coletul.
Sa le stapanesti sanatos!
Dap, m-am uitat si eu la ultegre ci4 pana sa ma hotarasc dar nu vroiam bucsa de plastic si nu vroiam baitrunner II care e o porcarie...si n-am gasit niciuna sa se incadreze, cel putin din poze, ca nu stiu toate modelele.
Multumesc la fel !

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de gabi1 »

malavita scrie:Sant satul de produse copiate.nici macar nu sunt in stare sa le copieze cum trebuie.
Si acum o sa sariti toti pe mine ca nu ma incadrez in peisaj.
Domnule mitranescu.cu tot respectu dar nu toate produsele d-voastra sunt de calitate.cum nici ati producatori nu ofera calitate la produsele copiate.
Am cumparat o cutie de monturi baracuda,o copie jalnica al foxului.a cazut garnitura,balamaua sa dat dracu-rupta,o clema de fixare se prinde greu a doua clema falfaie.
Swingeri mkm.ai mei se prezinta binisor dupa 2 ani.arcul de la tensionare a ruginit,unul dintre swingeri sta paralel cu lanseta cand are firul prins in clips iar in trasatura nu se ridica mai mult de atart,altul in trasatura mai are putin si loveste blancul
Tija unor swingeri ai colegului meu de pescuit au ruginit dupa nici un an de utilizare.
Plumbii inline de 130gr li sau rupt tubul antitangle dupa cateva aruncari
Marker jakson,carpexpert sau rupt vartejele
Scaun baracuda cand al rabatezi stil pat panza spatarului se prinde in niste suruburi si este rupt
Foarfeca textil care taie ori ce numai textil nu.,a costat fantastica suma de 4 lei
Decojitor de forface camasuite care scamosaza etc etc

Asa ca sant satul de copi ordinare,topai de bucurie pt 2 lei si te alegi cu dureri de cap.
pescarusull scrie:Ca de obicei in ultimul timp.
In afara de barfa si mici rafuieli online nu prea ai ce citi.
:lol: :lol:
Ești off...(Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.) dacă te ceartă ''pescărușul''(sea gull) să nu te superi. :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Aero Technium 10000 xsb mgs sau Aero Technium 12000 xtb

Mesaj de DumiD »

Hai sa vorbim despre mulinetele shimano, ca de betele m-am convins. Am avut biomaster, si in afara de frana baitruner II care e de tor rahatul poate aveam obiectii si la greutate. In rest, asezau firul perfect, rulau perfect si fana functiona perfect, daca aveai 15 minute in drill sa o reglezi. Singurul upgrade la aceasta mulineta din punctul.meu de vedere, de la Shimano, erau mulinete de aproape 3000 de lei, si nu toate, ca sunt multe cu BR II. Sincer preferam mulinetele cu 50-100 de grame mai grele dar sa nu aud ca-ti taie firul de 0.22 pishatul de bucsa de plastic dupa ce face sant in 3 aruncari, ca dai aproape 200E pe minitancuri sa nu auzi cand iti ia pestele fir sau ambele. Care ar fi fost motivul sa-mi upgradez mulinetele cu ceva mai prost calitativ, doar ca au slow oscilation sau mai stiu eu ce rahat, cand ar fi cedat mai repede ca alde Hakuyo. Unde sunt albertii sa ne explice de ce sa dam 100 de lire pe un xtd, cu bucsa de plastic, cand ne putem lua un windxast z sau un affinity 2 la aceasi bani. De unde pana unde au ajuns Shimano top de gama, cand la bete sunt cotetz, si la mulinete au ajuns un fel de hakuyo? Nu suntem toti prosti p-aici, citim, ca ne pasioneaza, si suntem la curent nu doar cu calitatile unui produs, dar si cu preturile. Daca vii cu 65 de mioane basiair mai bine te limitezi la TD-uri Dane, sau iti dau eu linkuri de unde le iei mai ieftin si ai loc si de adaosul care il vrei, uita-i pe amicii de la arrow ca nu au putere sa aduca lucruri ieftine

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Alexandru Popescu »

malavita scrie:Sant satul de produse copiate.nici macar nu sunt in stare sa le copieze cum trebuie.
Si acum o sa sariti toti pe mine ca nu ma incadrez in peisaj.
Domnule mitranescu.cu tot respectu dar nu toate produsele d-voastra sunt de calitate.cum nici ati producatori nu ofera calitate la produsele copiate.
Am cumparat o cutie de monturi baracuda,o copie jalnica al foxului.a cazut garnitura,balamaua sa dat dracu-rupta,o clema de fixare se prinde greu a doua clema falfaie.
Swingeri mkm.ai mei se prezinta binisor dupa 2 ani.arcul de la tensionare a ruginit,unul dintre swingeri sta paralel cu lanseta cand are firul prins in clips iar in trasatura nu se ridica mai mult de atart,altul in trasatura mai are putin si loveste blancul
Tija unor swingeri ai colegului meu de pescuit au ruginit dupa nici un an de utilizare.
Plumbii inline de 130gr li sau rupt tubul antitangle dupa cateva aruncari
Marker jakson,carpexpert sau rupt vartejele
Scaun baracuda cand al rabatezi stil pat panza spatarului se prinde in niste suruburi si este rupt
Foarfeca textil care taie ori ce numai textil nu.,a costat fantastica suma de 4 lei
Decojitor de forface camasuite care scamosaza etc etc

Asa ca sant satul de copi ordinare,topai de bucurie pt 2 lei si te alegi cu dureri de cap.

Nu vreau sa ii iau apararea lui Dan, dar sincer inainte sa te apuci sa critici toate aceste produse, te rog sa pui cei doi neuroni ai tai in miscare, sa te gandesti daca utilizarea acestor produse a fost corecta,depozitarea la fel, iar apoi sa ne arunci cateva exemple pentru care sincer, nu cred ca da nimeni doi bani.Pentru informatiile tale, Dan Mitranescu se ocupa de Hakuyo. Pe langa acest brand care il promoveaza si incearca sa imbunatateasca mereu calitatea produselor,functionalitatea,pretul s.a.m.d, el mai aduce si alte produse care le gasesti si la alte magazine.
Dai exemplu de tija plumbului. Hai sa-ti dau un sfat. Taie din el putin lasa-l cam de 10-12 cm si ai sa vezi ca nu se mai rupe asa usor si mai castigi si in aruncare cativa cm.


P.s. Te-ai certat cu lb. romana? Sau cu gramatica? Mai gresim si noi, cateodata, mai mancam o litera, dar in halul asta ?
...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”