Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Dan Mitranescu »

Horia Cotler scrie: Hakuyo nu are nimic original si nici nu va avea NICIODATA .
Si nici nu a patentat nimic la OSIM = BREVET INVETIE =UNIC :))
Pardon. Hakuyo a inventat preturile mici si gheata la inima. :D

Serios vorbind despre inventii si inovatii, la ora asta care este brandul care a inventat concret ceva, in afara de design ?
A inventat vreunul mulineta sau sisteme mecanice care in industrie se regasesc de zeci de ani ?
Care sunt inventiile astea atat de originale ?
Poze se inventeaza, in rest toata lumea copiaza ! :wink:

Sa patentezi un design la nivel national, in situatia lui Hakuyo care numai aici vinde, este o mare prostie, ca nu rezolvi nimic.
Sa patentezi un design la nivel mondial, cand vinzi numai intr-o tara, iar este o prostie.
Sa patentezi ceva , cand singurul ta directie sunt preturile cele mai mici, iar este o prostie.
Haiduci suntem, ca asa este toata lumea sub o forma sau alta, dar prosti inca nu. :wink:

Sa patentezi ceva numai cu scopul de a putea tine preturi nejustificat de mari, pentru unii este normal, pentru altii inseamna altceva. Fiecare cu alegerea lui. :wink:

Hakuyo are "original" :
- toata gama MTX.
- avertizori 2017 ca design.
- avertizorii cu sistem antifurt optic.
- avertizorii cu intarzierea sonorului la asezarea lansetei pe ei. ( sunt pe drum )

Hakuyo va avea "original" un model de mulineta , care apare anul urmator . :wink:
Fişiere ataşate
mmexp 111.jpg
mmexp 111.jpg (93.1 KiB) Vizualizat de 1451 ori

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Hai sa-ti traduc si aici,
N-ai, bre, ce sa-mi traduci. Firmulita Hakuyo copiaza cu nesimtire zeci de produse iar tu proclami pe forumurui ca-s mai ieftine deci mai bune(doh, logica de chinez sarac) decat originalele. Cu nerusinare.
Cu toate astea ai tupeul sa zbieri pe forum ca unii au copiat lansatul in lungime de la tine. Azi maine merig la Capsa sau Taverna si-i certi p-aia ca fac mamaliga la ceaun fara sa te crediteze.
Dan Mitranescu scrie:Tot ce iti doresc este un an nou mai bun. :wink:
Mersi la fel.

P.S. Ce-i ala antifurt optic? :lol: :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie: P.S. Ce-i ala antifurt optic? :lol: :lol:
Razi asa cum esti.
Hai ca aici imi este mai usor cu copiatul , ca sa-ti explic si asta :
( Scuzi "nesimtirea" cu care copiez idei, ... marlane :wink: .)

ÓPTIC, -Ă, optici, -ce, s. f., adj. I. 1. S. f. Ramură a fizicii care studiază natura luminii, fenomenele legate de emisia, absorbția, propagarea și interacțiunea ei cu materia etc. ♦ Parte a fizicii care studiază radiațiile de aceeași natură cu lumina (radiații infraroșii, ultraviolete etc.). ◊ Optică electronică = domeniu al electronicii care studiază mișcarea electronilor în vid, într-un câmp electric sau magnetic. 2. Fig. Fel, mod de a vedea și de a interpreta faptele și fenomenele; concepție, punct de vedere. II. Adj. 1. Care se bazează pe lumină, privitor la fenomenele luminoase; care aparține obiectului de studiu al opticii (I



Avertizorii respectivi au un sistem optic de sesizare a ridicarii lansetei. Antifurtul se bazeaza pe acel sistem.
Pricepi acum ?

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie:
Albert scrie: P.S. Ce-i ala antifurt optic? :lol: :lol:
Razi asa cum esti.
Hai ca aici imi este mai usor cu copiatul , ca sa-ti explic si asta :
( Scuzi "nesimtirea" cu care copiez idei, ... marlane :wink: .)

Avertizorii respectivi au un sistem optic de sesizare a ridicarii lansetei. Antifurtul se bazeaza pe acel sistem.
Pricepi acum ?
Rahovene, nu-mi da copy/paste din dex. De fapt da, asa mai inveti si tu ceva.
Tu zi-mi exact ce-i aia. Clipesc senzorii cand ii ia hotzu, ii da cu spray lacrimogen si-i tufe nervu' optic(tre' sa fie si optica asta in dex pe undeva), trage fibra optica dupa hot sa-l gasesti ca pe Minotaur?

De fapt stiu ce s-a intamplat: aia de traduc specificatiile produselor tale is aceiasi care traduc pe emisiuni la F&H.

P.S. Lasa prostiile zi drept, ai trimis felicitare la Fox sa le multumesti ca existi? Da' la Spomb?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Albert scrie: P.S. Ce-i ala antifurt optic? :lol: :lol:
Razi asa cum esti.
Hai ca aici imi este mai usor cu copiatul , ca sa-ti explic si asta :
( Scuzi "nesimtirea" cu care copiez idei, ... marlane :wink: .)

Avertizorii respectivi au un sistem optic de sesizare a ridicarii lansetei. Antifurtul se bazeaza pe acel sistem.
Pricepi acum ?
Rahovene, nu-mi da copy/paste din dex. De fapt da, asa mai inveti si tu ceva.
Tu zi-mi exact ce-i aia. Clipesc senzorii cand ii ia hotzu, ii da cu spray lacrimogen si-i tufe nervu' optic(tre' sa fie si optica asta in dex pe undeva), trage fibra optica dupa hot sa-l gasesti ca pe Minotaur?

De fapt stiu ce s-a intamplat: aia de traduc specificatiile produselor tale is aceiasi care traduc pe emisiuni la F&H.

P.S. Lasa prostiile zi drept, ai trimis felicitare la Fox sa le multumesti ca existi? Da' la Spomb?
Optic nu inseamna numai ce vezi tu cu ochii. ( sincer, chiar nu pari ... )
Este un sistem antifurt bazat pe un senzor optic. Asta este inovatia : sistemul optic de depistare a ridicarii lansetei.
Delkimul are si el sistem antifurt , dar este un sisem care se declanseaza mecanic.
Pricepi ? Optic, mecanic, optic, mecanic, optic , mecanic . Daaaa ?

Daca iti spunea Delkim ca are antifurt mecanic, te asteptai ca semnalul pe care il trimite este o scoaba sa-ti scoata ochii ? :D

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Este un sistem antifurt bazat pe un senzor optic.
Dan Mitranescu scrie: Delkimul are si el sistem antifurt , dar este un sisem care se declanseaza mecanic.
Asa bo$$, zi sa inteleaga si burghejii. Ii ca la Delkim da' cu senzor optic.
Noah, o fo' greu sa zâci tãt? :lol:
Cand...inovati, inovati si prezentarea nu doar produsu' :)

P.S. Tot nu mi-ai raspuns despre felicitarile alea...

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Madalin Dirla »

P.S. Lasa prostiile zi drept, ai trimis felicitare la Fox sa le multumesti ca existi? Da' la Spomb?
Tot firma Spomb produce si pentru Fox :wink: !!!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Dan Mitranescu »

Madalin Dirla scrie:
P.S. Lasa prostiile zi drept, ai trimis felicitare la Fox sa le multumesti ca existi? Da' la Spomb?
Tot firma Spomb produce si pentru Fox :wink: !!!
Greu o sa inteleaga ca brandurile trebuie sa ne multumeasca pentru ca existam noi pescarii.
Asa cum mi-a multumit spomb si fox ca existam ca pescar, cand au inventat ei sa-mi ia banii, la fel le multumesc si eu acum in numele comerciantilor care se folosesc de ei, sa le ia vanzarile. :!: ( baracuda, fl, carpro, diamant, kakuyo, ... , plus sute de magazine )
P.S. Obsedatul numai Hakuyo si Mitranescu vede. :D Optic vorbind. :D

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Albert »

Ntz. Fox a ales sa nu..inoveze si fac Impact Sopdul sub licenta Spomb cu tot ce implica asta.
Dar cand Hakuyo a ales sa rupa piata-n doua Spombul facea Spomburi, Foxul facea swingere si rodpoduri...apoi a venit chinezul si-a inovat totototot. Doar pentru piata rahoveana, of course.Europenii nu merita sa se bucure de asa ceva da-i in spanac de imperialisti.

Uite filosofia:
Sa patentezi ceva , cand singurul ta directie sunt preturile cele mai mici, iar este o prostie.
Haiduci suntem, ca asa este toata lumea sub o forma sau alta, dar prosti inca nu
Prosti suntem noi aia de platim originalul ca unii sa fie haiduci in Rahova si apoi sa ne certe pe forum ca ei inoveaza si nu copiaza :lol:

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie:, sa le ia vanzarile. :!: ( baracuda, fl, carpro, diamant, kakuyo, ... , plus sute de magazine )
P.S. Obsedatul numai Hakuyo si Mitranescu vede. :D Optic vorbind. :D
Obsedat esti tu cu chinezismele tale cu tot. Diamant, FL, Baracuda si alte bazaconii isi stiu locul si nu se lauda peste tot ca au distrus piete, ca ei sunt miezul, ca ei inoveaza .Ei fura la fel ca voi dar isi stiu lungul nasului.Basca vand cat nu visezi tu s-o faci vreodata cu inovatiile(lo) si concursurile orijinale cu tot.
Inteleg ca n-ai trimis felicitarile alea. Deh, frica pazeste bostanaria, e un vechi proverb chinezesc care se aplica si aici.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”