Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de pescarusull »

Cu ce te fraieresti daca-ti iei scule premium ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de DumiD »

pescarusull scrie:Cu ce te fraieresti daca-ti iei scule premium ?
Cu absolut nimic, fiecare e liber sa-si ia ce vrea. Eu personal incerc sa vad valoarea unui produs in sine, si dup-aia il achizitionez. D-aia sunt perfect de acord sa investesti mai mult sau foarte mult in mulinete, unde copiile si produsele ieftine nu se compara cu cele de top, insa la bete se schimba treaba. Si ce facem la plumbi, fire, carlige, cutii de plastic,picheti, etc? Dam 9 lei pe plumb cand el costa 2 lei, ca sa nu-i facem buzunarul mare lu' Mitranescu? Nu ne gandim intai la buzunarul nostru? Virulenta unora e tragic-comica, e exact argumentul unuia care si-a luat bmw vechi de 4 ani si ma cearta pe mine ca mi-am luat Mondeo nou. Pe ala care isi permite bmw-ul nou il doare la basca de mine si de mondeo-ul meu, si cum vad lucrurile in viata. Cati posesori de basiair ai vazut pe forum sa certe lumea ca-si ia td-uri si nu aerlex sau ultegra second?

Avatar utilizator
Perianu Mihai
Mesaje: 44
Membru din: Joi Sep 17, 2015 20:40

Mesaj de Perianu Mihai »

pescarusull scrie:<br />Cu ce te fraieresti daca-ti iei scule premium ?
<br />Cu absolut nimic, fiecare e liber sa-si ia ce vrea. Eu personal incerc sa vad valoarea unui produs in sine, si dup-aia il achizitionez. D-aia sunt perfect de acord sa investesti mai mult sau foarte mult in mulinete, unde copiile si produsele ieftine nu se compara cu cele de top, insa la bete se schimba treaba. Si ce facem la plumbi, fire, carlige, cutii de plastic,picheti, etc? Dam 9 lei pe plumb cand el costa 2 lei, ca sa nu-i facem buzunarul mare lu' Mitranescu? Nu ne gandim intai la buzunarul nostru? Virulenta unora e tragic-comica, e exact argumentul unuia care si-a luat bmw vechi de 4 ani si ma cearta pe mine ca mi-am luat Mondeo nou. Pe ala care isi permite bmw-ul nou il doare la basca de mine si de mondeo-ul meu, si cum vad lucrurile in viata. Cati posesori de basiair ai vazut pe forum sa certe lumea ca-si ia td-uri si nu aerlex sau ultegra second?

Ai cantarit plumbii de la Mitranescu?!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de DumiD »

Nu i-am cantarit, de ce?

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de pescarusull »

Dumi nu te contrazic. Si eu am de la Mitranescu senzori, swingere, cobra,momitoare, plumbi, fir textil plus o multime de accesorii pentru monturi. Geanta carryall de la dechatlon, cutii de la raionul de scule din auchan , foarfeca pt fir textil de la tehnica medicala (bate orice foarfeca conceputa pt fire textile de pescuit indiferent ca e fox sau mai stiu eu ce firma). Am si bete caperlan cu doua mulinete adonis.
Dar,in primavara am sa-mi iau un set de 4 bete si 4 mulinete. La bete sunt hotarat de mult timp pe velocity. La mulinete oscilez intre un model de Ultegra si Daiwa Windcast.
Din punctul meu de vedere nu are cum sa fie mai bun mtx ca velocity sau td-ul ca windcast.
Eu nu particip la concursuri de pescuit, nici la casting sa trebuiasca sa arunc pe luna, iar pt mine un set ca acela expus mai sus ar fi ideal.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re:

Mesaj de Dan Mitranescu »

Perianu Pery scrie: Ai cantarit plumbii de la Mitranescu?!
I-am cantarit eu.
La cei cu tija, datorita INOVATIEI pe care am adus-o in pescuitul crapului si anume plumbi cu tija si sistem autointepare, am fost nevoit sa iau din plumb pentru a face loc conectorului. Din aceasta cauza greutatea reala a plumbului a scazut fata de cea poansonata pe matrita.
Este un lucru pe care l-am specificat de cate ori am avut ocazia, ca si acum
Fiecare pescar isi stabileste incarcarea lansetei prin probe. Cei care nu sunt multumiti de un plumb pe care scrie 100, pot sa il ia pe cel pe care scrie 110 daca vor mai mult, sau 90 daca vor mai putin.

Plumbii si toate produsele de la Mitranescu se pot schimba daca nu corespund cerintelor !!!

P.S. Ca am distrus piata plumbilor veniti de afara ( :D ) cu preturi de 3 ori mai mari nu se observa, se observa o diferenta de cateva grame facuta pentru a castiga in utilitatea produsului , diferenta ce se poate anula simplu prin alegerea unui plumb cu notare superioara. :wink:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de DumiD »

Dane scrie pe ei 98,4 sau cat au in realitate pe site si ai terminat balciul daca pe ei nu poti din cauza matritei

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de pescarusull »

Plumb de 130 de grame, cantarit acum, are 125 de grame.
Plumb de 80 de grame are 78 de grame.
Pentru obtinerea de 80 de grame reale incercati sa-l cantariti dupa ce-l udati.
Serios acum, conteaza cateva grame plus sau minus?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de DumiD »

pescarusull scrie:Dumi nu te contrazic...
Dar,in primavara am sa-mi iau un set de 4 bete si 4 mulinete. La bete sunt hotarat de mult timp pe velocity. La mulinete oscilez intre un model de Ultegra si Daiwa Windcast.
Din punctul meu de vedere nu are cum sa fie mai bun mtx ca velocity sau td-ul ca windcast.
Eu nu particip la concursuri de pescuit, nici la casting sa trebuiasca sa arunc pe luna, iar pt mine un set ca acela expus mai sus ar fi ideal.
Exact asta fac eu acum, ca mi-am donat echipamentul de pescuit unui prieten (Biomaster XTB cu bete Mad D-fender). Azi mi-am comandat Windcast Z 5500, care au costat fix 2500 de lei cu tot cu transport. De diferenta de 1500 de lei care as fi dat-o in tara pe ele o sa-m iau MTX 14, pentru ca eu tin sa te contrazic, sunt si mai bune dar si mai ieftine. Eu unul nu mai vreau sa aud de Shimano, vroiam sa-mi upgradez mulinetele da' ori aveau faimoasa bucsa de plastic, ori nu mai caraie frana, ori sunt prea grele, ori prea scumpe. Si 2500 de lei nu dau pe aerotechnium, ca la 4 mulinete primesc cadou o camera Shimano si un divort.

Avatar utilizator
malavita
Mesaje: 695
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 21:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: Concurs casting Turcia, Shimano Velocity, Mtx, etc.

Mesaj de malavita »

Sant satul de produse copiate.nici macar nu sunt in stare sa le copieze cum trebuie.
Si acum o sa sariti toti pe mine ca nu ma incadrez in peisaj.
Domnule mitranescu.cu tot respectu dar nu toate produsele d-voastra sunt de calitate.cum nici ati producatori nu ofera calitate la produsele copiate.
Am cumparat o cutie de monturi baracuda,o copie jalnica al foxului.a cazut garnitura,balamaua sa dat dracu-rupta,o clema de fixare se prinde greu a doua clema falfaie.
Swingeri mkm.ai mei se prezinta binisor dupa 2 ani.arcul de la tensionare a ruginit,unul dintre swingeri sta paralel cu lanseta cand are firul prins in clips iar in trasatura nu se ridica mai mult de atart,altul in trasatura mai are putin si loveste blancul
Tija unor swingeri ai colegului meu de pescuit au ruginit dupa nici un an de utilizare.
Plumbii inline de 130gr li sau rupt tubul antitangle dupa cateva aruncari
Marker jakson,carpexpert sau rupt vartejele
Scaun baracuda cand al rabatezi stil pat panza spatarului se prinde in niste suruburi si este rupt
Foarfeca textil care taie ori ce numai textil nu.,a costat fantastica suma de 4 lei
Decojitor de forface camasuite care scamosaza etc etc

Asa ca sant satul de copi ordinare,topai de bucurie pt 2 lei si te alegi cu dureri de cap.
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”