Polemici concurs Cupa Campionilor

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Cupa Campionilor - Sarulesti 27-30.04.2017

Mesaj de RSC »

Romanika, tara mea...foaie verde si-o lalea... 8)

Atata timp cat acoperiti hotii sunteti complicii lor.

ps: “Un popor care votează corupţi, impostori, hoţi şi trădători, nu este victimă ! Este complice !” – (George Orwell)
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Polemici concurs Cupa Campionilor

Mesaj de iulius_gherase »

Povestea din gura unuia dintre "faptasi"...trageti singuri concluzia
A3 – Bulgari (echipa mixta barbat- femeie!)
A4 – Black Fish
A5 – Iasi Fishing Team

- Tragere la sorti prelungita, ajungem in stand la 12.30. Trecem prin stand A4, vedem directia lor de pescuit (orientare indicator stand), ajungem la noi A5, inspectam rapid standul – pe toata lungimea foarte ingust 4-5m, cu un mal foarte inalt in spate. Aruncam pe directia de pescuit 4 lansete in scara 40/60/80/100m.
- Pe la 3.00 incepem sa sondam. Undeva la 30-35m un prag – adancimea creste de la 1,5m la 3,5m. Pragul stanga dreapta pe toata lungimea standului. Mai gasim foarte putina verdeata, putin stanga… 70m/5,5m adancime. In rest, nimic! Lut… oglinda, venea plumbul de parca il impinge cineva!
- Atenti si la vecini… gasesc si ei pragul si pun un marker, ei pe la 40m, numai ca… parca era pozitionat la noi in stand. Nu stiu… greu de spus, decidem sa nu comentam. Nadim amandoua markere din cobra si dam 10 spomb-ri cu mixt seminte numai pe prag. Pe la 6.00 terminam si punem cate 2 lansete pe markere la 30-40m si la 70-80m – 6 lansete la apa.
- Ne facem programul de nadit si schimbat bilele din 4-6 ore, dar 24 ore… nici un tzac!
- A doua zi seara… observam la vecini A4 ca au schimbat locul!. Au lasat o lanseta pe markerul “limita cu noi” si 3 lansete mutate mult stanga/spate pe malul celalalt, dar dupa parerea noastra… in standul bulgarilor de pe A3! Era singura zona vizibila de stuf 8-10m lungime cu “bataie” puternica de peste, sigur crap! – zgomot specific foarte puternic si apa… chiar cu spume!!!. Vecinii nadesc puternic acolo cu racheta. Nu ajungeau cu cobra! Au incercat 10-20 bile de pe un mal mai inalt… cumva din spatele lui A3! dar s-au lasat pagubasi pt ca nu ajungeau. Au nadit puternic acolo pana seara, cred… 50 rachete. Nu am comentat nici ca erau cu lansetele in alt stand… nici ca au nadit… din alt stand!
- Noaptea nimic! Dimineata la 6.00, A4 iau un crap din standul bulgarilor! Foarte atenti la ei… pe lumina... vedem ca se duc cu el in lanseta… trec de cortul bulgarilor si-l iau in mincioc tot la bulgari. Nu trece o ora… agata altul tot din stuf! si vin cu el in mincioc tot de dupa cortul bulgarilor. La cantarul de la 8 aveam sa aflam ca au fost de 6 si 9 Kg! Vecinii “renunta” la marker si arunca toate 4 lansete la stuf.
- Nu ne-a venit prea bine ca vecinii au deja 2 pesti… erau deja pe podiu… dar pentru ca nadisem mult… am decis sa mai asteptam pana la 12 si apoi sa schimbam si noi ceva. La 12.00 aveam 48 de ore si nici un tzac! Fortam aruncarile si incercam sa aruncam cat duc lansetele. La una imi pleaca firul mosor de pe mulineta, se incalceste si-l tai. Una o arunc peste alta, vreau sa o recuperez dar se agata! Nu pot sa recuperez nimic si-l tai. Ca sa nu stau sa incarc din nou cu fir (pe tamburii de rezerva aveam textile), tai firele de la markere, pun 2 piketi in stanga si in dreapta rodpod-ului, leg markere de ele si ma folosesc de lansete care aveau mulinetele relativ pline. (continuare)

_________________
IASI FISHING TEAM
Crap... de peste!

- De la 2 la 4 dupa amiaza a fost perioada… nefasta!
- La 2.00 vecinii agata inca un crap. De data aceasta crapul nu o mai ia spre bulgari ci in larg… spre noi! Suntem atenti… vedem ca trec de cortul lor si vine spre noi. Vedem si “tehnica” de aducere la mal a crapului… si nu ne mai mira ca primii 2 i-au scos din standul bulgarilor – Cu lanseta perfect vertical… vine spre noi fara a incerca macar putin sa “conduca/ intoarca” pestele - recupera tot din vertical dar doar cand firul era slag/ slab. Ne cer permisiunea sa intre in stand la noi si… acceptam! Parcurge cu lanseta verticala tot standul… aprox 150m… si ajunge fara sa ne agate la capat de pista! Nu avea cum sa mearga mai departe pt ca malul era rupt. Deabia acum decide sa “intoarca pestele” si recupereaza din fir. Se intoarce spre sculele noastre si NE AGATA! 2 fire! Mai face cateva manevre si pierde pestele in standul nostru, intre sculele noastre, cu un marker si o lanseta agatate. A izbit cu palaria de pamant, suparat foc ca a pierdut al 3-lea peste – cred ca la acea vreme ar fi urcat pe primul loc… deci 14.000 lei!
Nu am inteles cu ce am fost noi vinovati ca ne aflam acolo… la un concurs, in standul nostrum! cu patru lansete si 2 markere in apa! A venit cu pestele peste 400m!!! fara sa incerce sa-l conduca catusi de putin spre standul lor!
- Am recuperat si el si eu firele agatate… am descalcit…si el a scapat primul “ïntreg” cu montura. Pestele scapase din carlig. Au plecat din stand… injurand, probabil pt ca le-am permis sa intre! Atunci au vazut cei 2 piketi de langa rodpod de care erau legate markerele. Nu cred ca, in supararea lor, nu s-au gandit ca ar putea fi… “tarusi”!!!
Recuperam cele 2 fire… care le agata… pe toate!!! Injuram si noi!!! Cat de prost poti sa fii sa lasi pe cineva in stand la tine, sa-ti agate toate sculele sis a pierzi timp, munca, si 600-800m de fir 0,4.
Nu am putut aduce din lansete 6 plumbi de 120g. Am taiat toate cele 6 fire. Un singur fir a scapat cu toata lungimea – celelalte erau “ochi” peste el! L-am scos din ochi, l-am legat de un picket de la un marker si am pus un clopotel. Am decis sa-l lasam acolo pentru ca la noi urma 1-2 ore de treaba.
- Am tras toate firele incalcite afara la mana, am recuperat monturile si markerele. Am incarcat 4 mulinete cu fir, am pus inaintas, monturile recuperate, etc… si le-am aruncat! Era ora 4. Dupa 4 ore de activitate, incarcat mulinete… etc, cu nervi si injuraturi ne-am asezat si am desfacut cate o bere.
- A venit din nou in stand!!! vecinul sa ne spuna ca se anunta vreme proasta si ar trebui sa scoatem masinile. Ne-a spus ca au si piedut 4-5 spomb-uri si au ramas fara. Era f. important pentru ei sa poata nadi la 130-140m. Cu toata supararea mea… i-am oferit un spomb… in tipla. A spus multumesc si a plecat. Dupa numai cateva minute s-a intors si l-a returnat spunand ca… nu mai nadesc! sic!
- Dupa aceasta vizita a vecinului… cred ca numai dupa 10-15 min am vazut masina, au coborat Ulmeanu si un arbitru. Erau la 250-300m. Daca aveam “tarusi”… aveam tot timpul din lume sa-i scoatem! sa facem ceva cu ei… sa taiem firele nu la 3! de cat ne-au acuzat vecinii… ci la 20!!! S-au si oprit cateva minute la vecini… sic!... si apoi au venit la noi. Arbitrul s-a dus direct la piket… ne-a intrebat ce avem acolo! Am raspuns… marker!. M-am ridicat de pe scaun si am vazut… clopotelul!!! Am inlemnit! M-am uitat la colegu si l-am intrebat”: unde-i markerul? Nu-l mai aruncasem. Stateam de 10-15min la bere injurandu-i pe vecini cu 5 fire in apa… 4 lansete si un marker! care de fapt era montura cu firul pe care il recuperasem!
- Exista martori, (daca mai) exista cei 1000m de fir incurcati pe care impreuna cu gunoiul din stand l-am lasat la plecare la intersectia drumului cu baza/ hotelul, exista la Ulmeanu in telefon poza facuta cu “tarusul” care de fapt era un piket INALT, PE MAL, la 1m de rodpod! Cu fir sus! La vedere, exact la nivelul lansetelor.
- A fost greseala din partea noastra pe care ne-o asumam. A fost o neglijenta! grasa ca am lansat cele 4 lansete fara sa fim atenti/ sa ne amintim ca pe piket nu mai e marker ci… ac! Au fost 10-15min fatidice in care involuntar… “gresisem”… din vina sau si cu ajutorul vecinilor! Cei care au pescuit toti pestii din alt stand!, care au scos toti pestii din alte standuri, care au nadit din alte standuri… etc. si care am vazut la final ca au luat locul 2 general! Bravo lor!!!

Multumesc celor care pana la aparitia acestor randuri nu si-au exprimat un punct de vedere.
Multumesc celor care prin comentariile lor au lasat loc de intelegere/ interpretare in favoarea noastra a cauzei si sau motivului eliminarii.
Multumesc si celor exigenti/ intransigenti care si-au simtit lezate motivatiile pescuitului C&R.


Eram anul trecut la Peris la un individual, cu 3 bete, pe P3. Trage o lanseta. Intep, il aduc la mal, dar il scap din minciog. Arunc lanseta de rezerva deja pregatita, o pregatesc si pe asta din care am scapat pestele si o lansez! Cand sa o pun pe rodpod… realizez ca e a patra. Trag cu ochiul in stanga si-n dreapta… nu m-a vazut nimeni! Nu stiu daca vreo data am mai avut asa viteza la recuperare! . Schimb si locul lansetei de rezerva, o duc de langa apa in laterala cortului… numai sa nu se mai intample sa arunc, din greseala si a patra lanseta.
Ma uit apoi lung si la vecini! In stanga… 3 lansete, in dreapta… 4!!. Il intreb cate lansete are? Imi spune ca are multe dar a venit cu 6! . Ii spun… Nu! Acu’ in apa cate ai? A stat 2-3 secunde… si ca un fulger! a sarit din scaun si si a scos una! A venit apoi si mi-a multumit… ca nu am chemat arbitrul! Morala…

Cer scuze tuturor colegilor pescari C&R si celor care ma cunosc si celor care nu ma cunosc.
Nu a fost o FAPTA! A fost o GRESEALA! din neglijenta, poate datorita presiunii, a nervilor si de ce nu... 2 nopti nedormite.

Cu sau fara voia voastra, incontinuare ma consider... cel mai corect pescar!

Nu am sa mai fac alte comentarii pe acest subiect.
Multumesc!

_________________
IASI FISHING TEAM
Crap... de peste!

"E mai bine sa meriti laude si sa nu le primesti decat sa le primesti fara sa le meriti."
(Mark Twain)


Ultima oară modificat de Sorin. pe Mar Mai 02, 2017 12:33 pm, modificat 1 dată în total.

Lucian... am fost in 2, cu un coleg. Am avut numai 6 lansete!
Am avut atunci 2 variante, firul intreg, aruncat la 100-120m dar taiat de pe mulineta... ori sa-l bagam din nou pe inele si sa-l inadim cu ce mai ramasese pe mulineta... sau sa-l legam de piket si sa-i punem un clopotel. A fost singurul fir din apa timp de 2 ore cat a durat echiparea completa a 4 lansete...

_________________
IASI FISHING TEAM
Crap... de peste!

"E mai bine sa meriti laude si sa nu le primesti decat sa le primesti fara sa le meriti."
(Mark Twain)

Stimati colegi... stimate domn Ulmeanu... nu am spus/ afirmat ca nu sunt vinovat. Nici atunci la sanctionare nu am facut nici un comentariu!

Dar... daca cineva spune ca piketul acela... pe mal... la 1m de rodpod, cu fir legat sus, vizibil, ziua in amiaza mare, care sa mai aiba si un clopotel - eventual sa fie anuntati si vecinii... poate fi considerat... "tarus"...

Multumesc pentru fotografie domnule Ulmeanu. E foarte importanta pentru mine.
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Avatar utilizator
Alexa Silviu
Mesaje: 367
Membru din: Lun Mar 26, 2012 20:14
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Polemici concurs Cupa Campionilor

Mesaj de Alexa Silviu »

Atunci au vazut cei 2 piketi de langa rodpod de care erau legate markerele. Nu cred ca, in supararea lor, nu s-au gandit ca ar putea fi… “tarusi”!!!
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni.
Intreb doar atat: daca cele doua fire de sub cele 4 lansete erau markere ce rost aveau clopoteii de pe firele lor?
si firul dreapta paralel cu malu inalt tot cu clopotel ce era? probabil al 3-lea marker nu?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Polemici concurs Cupa Campionilor

Mesaj de gabi1 »

Nu are rost să vă impacientați, după 72 ore memoria colectivă se diluează.
Dostoievski, Kafka, dacă ar citi ”povestea”...s-ar emoționa până la lacrimi.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Polemici concurs Cupa Campionilor

Mesaj de Vladut Mateianu »

croco-dilu scrie:
Atunci au vazut cei 2 piketi de langa rodpod de care erau legate markerele. Nu cred ca, in supararea lor, nu s-au gandit ca ar putea fi… “tarusi”!!!
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni.
Intreb doar atat: daca cele doua fire de sub cele 4 lansete erau markere ce rost aveau clopoteii de pe firele lor?
si firul dreapta paralel cu malu inalt tot cu clopotel ce era? probabil al 3-lea marker nu?
Multumesc ptr interventie. Stiu ca ai fost acolo, asta este tot ce conteaza. Fraudarea unui concurs eu o consider furt. Punct.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Alexa Silviu
Mesaje: 367
Membru din: Lun Mar 26, 2012 20:14
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Polemici concurs Cupa Campionilor

Mesaj de Alexa Silviu »

Vladut Mateianu scrie:
croco-dilu scrie:
Atunci au vazut cei 2 piketi de langa rodpod de care erau legate markerele. Nu cred ca, in supararea lor, nu s-au gandit ca ar putea fi… “tarusi”!!!
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni.
Intreb doar atat: daca cele doua fire de sub cele 4 lansete erau markere ce rost aveau clopoteii de pe firele lor?
si firul dreapta paralel cu malu inalt tot cu clopotel ce era? probabil al 3-lea marker nu?
Multumesc ptr interventie. Stiu ca ai fost acolo, asta este tot ce conteaza. Fraudarea unui concurs eu o consider furt. Punct.
Noi nu am vrut sa comentam.dar dupa ce am citit povestile srise cred ca trebuia sa intervenim.

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Polemici concurs Cupa Campionilor

Mesaj de Marian Constantin »

asemenea specimene trebuiesc date în vileag ...

La concursurile mele nu vor mai participa pescari pătați ... indiferent cum se numesc
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
Alexa Silviu
Mesaje: 367
Membru din: Lun Mar 26, 2012 20:14
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Polemici concurs Cupa Campionilor

Mesaj de Alexa Silviu »

Poate vreți sa auziți și versiunea noastră
Am pescuit pe A4 am intrat cu un peste la ei in stand. Am cerut voie am primit acceptul sa intram.
Aveau 4 lansete pe rodpod
Sub rodpod 2 picheti de care erau legate 2 fire și fiecare avea câte un clopoțel
In dreapta paralel cu malul abrupt încă un fir cu clopoțel(cel pe care L-am agățat noi cu Peștele)
Alta lanseta noi nu am DERANJAT deci restul povesti cu rupturi și legat fire sunt aberații nici măcar povesti
In stânga standului pe un Pichet mai înalt era o lanseta pregătită in caz de trăsătura sa lege firul de ea
Ce nu au avut au fost markere pe apa nu era niciunul
Da noi am anunțat arbitri "parat" am considerat ca e necesar
Știau ca am văzut și bănuiau ca vom reclama și nu au renunțat nici atunci sa pescuiască așa
Asta nu este o greșeală nevinovata este intenție clară de a frauda

Alexa Silviu

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Polemici concurs Cupa Campionilor

Mesaj de Marian Constantin »

vrem nume ...
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
Alexa Silviu
Mesaje: 367
Membru din: Lun Mar 26, 2012 20:14
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Polemici concurs Cupa Campionilor

Mesaj de Alexa Silviu »

Marian Constantin scrie:vrem nume ...
nu va putem ajuta nu stim decat Sorin
poate pe foile de arbitraj? :shock:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”