REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de Vladut Mateianu »

ionut72 scrie:Iarasi in ce ma priveste, partea cu casute, bar, terasa, terenul de fotbal etc sunt mofturi. Importante sunt: pestele din balta, gardu', umbra, distanta dintre standuri si gheata. Apoi igiena: wc-uri, apa curenta, dusuri. Atat
Wc-uri noi, se lucreaza deja..... urmeaza dusuri ! :wink:

Actiunea gardul demareaza in 2 saptamani, 8 tone de peste sunt deja antamate...plus niste "baboi" speciali, pe care o sa vi prezint separat ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de ionut72 »

plus niste "baboi" speciali, pe care o sa vi prezint separat ! :D
Sunt numa' ochi si urechi! :D

P.S. Sa uzi "padurea" aia sa creasca mai repede! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

peterpan
Mesaje: 42
Membru din: Joi Sep 20, 2012 15:53
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de peterpan »

Cred ca punctul 3 din regulament ar trebui reformulat astfel incat sa fie in concordanta cu prevederile taxelor de pescuit.
Eu l-as formula cam asa (sper ca am inteles bine diferenta dintre partener/insotitor/vizitator):

3.Pescarul are dreptul sa fie insotit de catre o persoana, care nu vor plati nimic suplimentar pe lac si care are drepturi depline de pescuit (partener). Pentru restul insotitorilor care intra in standul de pescuit se plateste o taxa suplimentara. Insotitorii nu pot desfasura activitati de pescuit. Pe timpul noptii, insotitorii nu au acces in standul de pescuit. Sotia si/sau copiii pescarului nu platesc taxa suplimentara si pot ramane pe toata durata partidei de pescuit (pe timpul noptii cu acordul administratiei lacului), chiar putand sa intervina in activitatile de pescuit. Este permisa sosirea vizitatorilor, dar doar pana la sediul administratiei si doar pe timpul zilei. Vizitatorii nu platesc taxa suplimentara.

De asemeni, as mai face o adaugare la pct 6
6.Pe toata durata partidei de pescuit personalul lacului are dreptul să controleze şi să cântărească peştele capturat de pescari si echipamentul/monturile cu care se pescuieste!

Cu privire la pct 13... Parca face parte din "oferta", nu din "regulament"... Adica nu prea vad ce reglementeaza...

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de zfcristian »

Bogdan Corbu scrie:
P.S. (zfcristian) De ce te "complici" cu carpfishing-ul ??!!!??
Probabil ca faci parte din categoria celor care merg cu sandwich-ul de acasa la pescuit , nu e cazul meu .

In ideea ca vor fi "locuri amenajate" daca ar fi langa locul tau de pescuit cum ti-ar parea sa vina X, Y si Z(fcristian :mrgreen: ) sa faca gratar langa tine in timp ce tu imi omori timpul cu sandwich-ul de acasa ??

Din punctul meu de vedere , daca nu imi convine ceva la o balta nu merg si gata, e dreptul meu sa aleg ceea ce imi doresc , nu o sa merg niciodata ca asa e trendul

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de ionut72 »

In ideea ca vor fi "locuri amenajate" daca ar fi langa locul tau de pescuit
Pai ideea e ca "locurile speciale" pentru gratar sa nu fie langa standurile de pescuit, nu? Ca altfel ce rost mai au? :)

De acord cu completarile lui @peterpan (mai ales in ceea ce priveste controlul monturilor).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de osc1or »

Eu sunt un tip destul de civilizat, si educat (cred eu), dar nu m-am gandit vreodata ca pot deranja pe cineva daca incing un gratar pe balta... atat timp cat nu stric nimic mediului inconjurator pt ca folosesc un gratarel cu picioare, si imi strang toata cenusa si carbunii ramasi si ii pun frumos la cosul de gunoi..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
SERBAN_77
Mesaje: 334
Membru din: Mar Ian 27, 2009 22:29
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de SERBAN_77 »

"5.Pescarii pot opta pentru varianta catch&release (prinde si elibereaza) sau pentru varianta pescuit cu retinere.Se pot retine maximum 3 kg de peste, dar nu exemplare care depasesc 3 kg. Crapul de peste 3 kg va fi eliberat imediat in apa, in perfecta stare.De asemenea, ciortanii sub 1 kg vor fi imediat eliberati in apa."
Retinerea doar la partidele pe timpul zilei de 12 h, noaptea orice este posibil.
Serban Ionescu
0744.627.647
ionescu.serban@yahoo.com

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de ionut72 »

Eu sunt un tip destul de civilizat, si educat (cred eu), dar nu m-am gandit vreodata ca pot deranja pe cineva daca incing un gratar pe balta...
Gandeste-te cum ar fi sa stai o juma' de ora in fum de gratar (adus de vant de la vecinul de stand si care, al naibii, vine drept spre tine)! Asta depinde foarte mult si de distanta dintre standuri. Ca, daca intre standuri sunt ... asa ... 70-80 m distanta sau esti pe Sarulesti, poti face linistit si 3 gratare! :) Da' daca esti pe MV2 si juma' fac gratar ...
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de osc1or »

Clar ca fumul tau se mai duce si pe la altii.. dar nu m-am gandit ca I-as putea deranja. De cele mai multe ori las si vecinii de standuri sa imi foloseasca jarul :).

P.S. e bine pt noi daca se accepta folosirea voucherelor de 5/10/15 partide de 12 ore nenominal.. ar iesi putin mai ieftin. As putea sa ma combin cu un prieten la un voucher de 20 intrari si as iesi mai ieftin decat daca eu as lua unul de 10 si el unul de 10..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Silviu.P
Mesaje: 82
Membru din: Mie Sep 25, 2013 17:45

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de Silviu.P »

Legat de pc.2 din regulament,

"2.Accesul pe balta se va face cu masinile personale, pana la standul de pescuit rezervat. Apoi, masinile vor fi scoase in locurile special amenajate unde vor sta pe durata partidei de pescuit. La plecare, pescarul trebuie sa anunte personalul lacului, incarcarea bagajelor in masina facandu-se doar sub supravegherea unui angajat de la paza."

In cazul meu, probabil si altora, care nu avem cort si vrem sa pescuim mai mult de 12 ore, e un mare impediment acest punct.

Ce facem cu toate catrafusele (mancare, bautura, haine de schimb, scule de rezerva, etc)??? Le imprastiem pe jos, prin tot standul sau le tinem in masina si facem ture de balta, cand avem nevoie de ceva?

Ce facem, cand vine vreo furtuna de iti ia umbrela pe sus sau frigul peste noapte? Fugim pana la locul unde se parcheaza masinile?

Un exemplu bun ar fi MV2, unde ai voie cu masina pe stand, dar in spatele drumului, la cativa metri buni de luciul apei, parcata perpendicular cu malul. Astfel, orice paznic vigilent, poate observa daca un pescar pleaca cu vreun crap spre masina, chiar si noaptea.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”