REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de gabi1 »

In cazul meu, probabil si altora, care nu avem cort si vrem sa pescuim mai mult de 12 ore, e un mare impediment acest punct.
Un cort nu costa o avere si nici sa inchiriezi o casuta.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de RSC »

"On the fishing place it is required the use of appropriate tents ( Carpfishing tents only) colored green or mimetic max 2 places (...)"...Cu umbrela mergi la plaja, nu la pescuit de noapte la crap..parerea mea. :wink:
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
Silviu.P
Mesaje: 82
Membru din: Mie Sep 25, 2013 17:45

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de Silviu.P »

Nu te gandi cam am vreo umbrela de plaja. Am umbrela serioasa, sub care se pot adaposti doi pescari lejer, la nevoie, chiar trei, mai inghesuiti. Nu-mi place sa umplu masina, cand plec la pescuit, in jurul Bucurestiului, de aia nici nu o sa iau vreodata cort la mine.

Toate accesoriile de care am nevoie incap intr-o geanta, echipamentul intr-o husa, plus un scaun si o galeata. Asta e tot bagajul meu de pescuit, fara sa duc lipsa de ceva, in orice partida.


Legat de casute, iar nu reprezinta o varianta pentru mine. Imi place la pescuit, sa stau pe malul apei, langa lansete. Nu vin pe balta sa ma uit la tv sau sa stau pe internet.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de ionut72 »

Toate accesoriile de care am nevoie incap intr-o geanta, echipamentul intr-o husa, plus un scaun si o galeata. Asta e tot bagajul meu de pescuit, fara sa duc lipsa de ceva, in orice partida.
Si atunci nu vad unde e problema de a le tine pe toate langa tine in stand!

Pe urma, spui ca nu vrei casuta, ca vrei sa stai in aer liber, pe malul apei langa lansete. Pai atunci de ce dai exemplu MV2 unde masina sta in spate la cativa metri buni de lansete? Casutele probabil ca nu-s mai departe decat sta masina pe Moara.

Apoi, pescar de crap fara cort, mai rar! Pescuitul la crap e, prin definitie, unul de anduranta si durata.

Interzicerea masinii pe stand nu inseamna numai protectie impotriva furtului, dar si impotriva zgomotului (motor, usi trantite etc) si, de fapt, inseamna aderarea la o filozofie anume legata de carpfishing. Sustin in continuare (chiar daca nu e posibil din acest sezon) interzicerea totala a masinilor si folosirea carucioarelor pentru bagaje.

Daca Danny Fairbrass (ditamai sefu' Korda) sau Kevin Nash nu comenteaza si-si care bagajele cu carucioru', nu vad de ce am face noi mofturi:

http://www.korda.co.uk/masterclass/?id=11 (min. 51:05).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Silviu.P
Mesaje: 82
Membru din: Mie Sep 25, 2013 17:45

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de Silviu.P »

Sa le luam pe rand...

Pai, dupa ce am toate betele "la apa", raman pe stand doar cu scaunul, minciogul si salteaua, o trusa mica cu acareturi si galeata, eventual umbrela (daca e soare sau ploua prea tare). Husa lansetelor, mancarea, bauturile, hainele, aparatul foto, etc le duc in masina, caci nu-mi place sa le am imprastiate pe langa mine.

Ma bag in masina, doar cand este absolut necesar, gen furtuna sau pentru o ora, doua de motait, cand nu raspunde pestele. Nu vad rostul sa ma "cazez" la casute doar pentru atat. Sau poate sunt eu mai putin mofturos si de moda veche.

Nu ma consider pescar de crap, desi acest stil imi place cel mai mult. Pescuiesc si la varga, spinning, feeder, match, depinde de balta.

Am vazut si eu cam toate filmuletele si dvd-urile celor de la Korda si Nash. E si normal ca cei doi granzi, sa promoveze acele carucioare, atata timp cat exista in gama lor de produse. Nu e vorba de nici un moft, ci doar marketing. Mai ales ca acolo exista si cerere pentru un astfel de produs, caci au multe balti micute, imprejmuite de un gardulet, in care intri ca intr-o gradina, fara alti pescari in raza vizuala, fara drum pe marginea baltii, ca la noi.

Avatar utilizator
the mover
Mesaje: 677
Membru din: Mie Noi 10, 2010 16:19

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de the mover »

Mie regulamentul mi se pare super OK.
:shock:
Dan Stoica
CLUBUL GREEN LAKE
4Carphttp://www.crapmania.ro/forum/marele-bazar-f8/ ... 25664.html
Dacă vrei să ştii cine este un om, dă-i o funcţie de conducere.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de gabi1 »

Silviu.P,
"Vorba lunga saracia omului" sau mai pe romaneste - nu-ti place treci mai departe.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Silviu.P
Mesaje: 82
Membru din: Mie Sep 25, 2013 17:45

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de Silviu.P »

Corect Gabi. Eu am ridicat niste intrebari pentru Vladut Mateianu, legat de acel punct din regulament, care mi se pare restrictiv pentru multi pescari, care se afla in situatia mea, fara cort. Am dat exemplu Moara, pentru ca acolo toata lumea sta cu masina langa stand si nu am auzit sa sece "pescarii" balta de peste, cum s-a intamplat la Sulimanu. Atata timp cat paznicii sunt oameni seriosi si isi fac treaba, nu vad cum ar putea vreun asa-zis pescar, sa sustraga peste din balta.

Daca ai fost pe Moara, sigur iti sunt familiare expresiile "drill la 10", "35, elibereaza" din statiile paznicilor :) Deci, se poate!

Concluzia la care vreau sa ajung e ca, din cauza a 2-3 hoti (care nu-si pot face manevrele fara "ajutorul" paznicilor), pot fi restrictionati zeci de pescari corecti, care ar vrea sa ajunga la Sulimanu anul asta. Eu chiar vreau sa vin, macar sa consum un abonament de 5 partide, dar ma intreb cum o sa fie, fara masina langa stand.

Fir intins!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de Vladut Mateianu »

Silviu.P scrie:Corect Gabi. Eu am ridicat niste intrebari pentru Vladut Mateianu, legat de acel punct din regulament, care mi se pare restrictiv pentru multi pescari, care se afla in situatia mea, fara cort. Am dat exemplu Moara, pentru ca acolo toata lumea sta cu masina langa stand si nu am auzit sa sece "pescarii" balta de peste, cum s-a intamplat la Sulimanu. Atata timp cat paznicii sunt oameni seriosi si isi fac treaba, nu vad cum ar putea vreun asa-zis pescar, sa sustraga peste din balta.

Daca ai fost pe Moara, sigur iti sunt familiare expresiile "drill la 10", "35, elibereaza" din statiile paznicilor :) Deci, se poate!

Concluzia la care vreau sa ajung e ca, din cauza a 2-3 hoti (care nu-si pot face manevrele fara "ajutorul" paznicilor), pot fi restrictionati zeci de pescari corecti, care ar vrea sa ajunga la Sulimanu anul asta. Eu chiar vreau sa vin, macar sa consum un abonament de 5 partide, dar ma intreb cum o sa fie, fara masina langa stand.

Fir intins!
Nu ai inteles situatia actuala ! Ptr 90% pescari care ar fura daca ar avea ocazia, sufera cei 10% pescari corecti.... si nu-mi zice mie de procente, fac asta(adica traiesc printre pescari) de dinainte de a se loga 90% din mebrii acestui forum... :D :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
andrei0001
Mesaje: 420
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 17:30
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: REGULAMENT PESCUIT SULIMANU -AJUTOR !

Mesaj de andrei0001 »

,,Daca ai fost pe Moara, sigur iti sunt familiare expresiile "drill la 10", "35, elibereaza" din statiile paznicilor :) Deci, se poate!''

pe mine unu ma ia capu cand ii aud...sincer ma simt ca ultimu om...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”