Returnarea produselor

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ovideli »

In cazul produselor de pescuit eu cred ca magazinele nu vor sa primeasca la retur marfa perisabila si aici ma gindesc la tot ce inseamna nada, momeli, etc pe motiv ca am deteriora ambalajul.
Se naste intrebarea, Trebuie să returnez produsul în ambalajul original intact și cu toate accesoriile incluse?

În principiu, da. Dar asta nu este mereu posibil. Unele produse sunt ambalate în acele cutii sau pungi de plastic lipit *(boilies) și care nu pot fi deschise decât prin tăiere. Eu cred ca avem dreptul sa le returnam și pe acelea, chit că ambalajul l-am făcut ferfeniță. OUG 34/2014 nu obligă consumatorul să returneze produsul în ambalaj intact. Există multe magazine care scriu în termene și condiții că vor refuza returul dacă ambalajul este deteriorat sau nu sunt incluse absolut toate elementele, inclusiv micile hârtii și etichete aflate în cutia inițială. Eu cred ca cerința lor este ilegală și o sesizare la ANPC va da dreptate, dar citi fac sesizari la ANPC?

dau un exemplu si citez din https://bigfish.ro/politica-de-retur unde la punctul 3 se specifica exact ce am spus mai sus:
3. Conditii de returnare a produselor

In orice situatie de returnare a produselor, acestea trebuie sa fie in aceeasi stare in care au fost trimise Clientului, in ambalajul original, cu etichetele intacte si impreuna cu toate documentele care l-au insotit (factura, certificat de garantie etc.). Produsele returnate trebuie sa fie in aceeasi conditie ca la primire, fara defecte, cu exceptia viciilor ascunse si exceptand defectele deja semnalate de Client in corespondenta cu BIG FISH.

produsele returnate trebuie sa respecte valorile initiale inscrise pe ambalaj. Nu se accepta retur produsele care au fost folosite deja si care nu mai pot fi repuse in vanzare.

In conformitate cu legea in vigoare, BIG FISH isi rezerva dreptul de a nu accepta returnarea produselor care, prin natura lor, nu pot fi returnate sau care se pot degrada (perisabile) ori deteriora rapid.

Dar, Ordonanța 34/2014 vorbește însă despre câteva costuri:

Consumatorul este responsabil doar în ceea ce priveşte diminuarea valorii produselor rezultată din manipularea acestora, diferit de ceea ce este necesar pentru determinarea naturii, caracteristicilor şi funcţionării produselor. Diminuarea valorii produselor nu trebuie să fie descurajantă pentru consumator în a-şi exercita dreptul de retragere.
Adica magazinul poate cere o sumă de bani pentru a face din nou produsul vandabil, dar nu poate fi mare. Dacă suma este prea mare? ne plingem la ANPC?
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ionut72 »

shahjaban scrie:Ai fi surprins sa vezi ce de "marlanii" din astea fac germanii si americanii . Foarte multi cumpara , folosesc si returneaza du 2-3 saptamani .... :D
Nu pricep de ce ai pus marlanii in ghilimele. DA, e o marlanie manifesta treaba asta! A, ca poti fi marlan legal, aia nu te face mai putin marlan.

Exceptand defectele evidente si situatiile acoperite de garantii, e de inteles sa vrei sa returnezi un produs comandat online (fara a putea fi considerat un marlan, un nesimti si-un prostanc), daca, de exemplu, culoarea produsului nu se potriveste cu cea din poze. Sau dimensiunile cu cele afisate pe site. Sau, daca ti-ai dat seama ca, de exemplu, lansetele achizitionate nu intra in husa (desi ar fi trebuit sa verifici inainte). Sau ca mulinetele sunt prea mari pentru rodpodul pe care-l detii. ETC. Si, evident, daca nu le-ai folosit!

Daca-i pe asa, de ce sa ne rezumam doar la magazinele online, de ce sa nu poti returna orice produs, inclusiv pe cele cumparate din magazinele fizice, din orice motiv si/sau fara nici un motiv, in termen de 14 zile? Care ar fi diferenta? Evident, nici una, cand returul se poate face fara un motiv intemeiat.

Si nici asta n-ar fi o problema, cand posibilitatea unui astfel de retur ar fi oferita, voluntar, de catre magazine.

Sfat: in loc sa alergati dupa cai verzi pe pereti, incercati sa ocoliti magazinele ale caror conditii nu va convin si lucrati doar cu cele care va satisfac, cat mai mult, cerintele.

Ovideli, esti genul de persoana patrunsa de spirit civic, care asmute politia locala pe babele care vand o legatura de marar la marginea drumului? Ca impresia asta o lasi dupa topicul asta. :(
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Returnarea produselor

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
Daca-i pe asa, de ce sa ne rezumam doar la magazinele online, de ce sa nu poti returna orice produs, inclusiv pe cele cumparate din magazinele fizice, din orice motiv si/sau fara nici un motiv, in termen de 14 zile? Care ar fi diferenta? Evident, nici una, cand returul se poate face fara un motiv intemeiat.
Diferenta este ca in online produsele nu se pot vedea real.
Este un aspect ce si-l asuma atat magazinele cat si cumparatorii, reglementat prin legea discutata.
Vrei sa vinzi fara "retur in 14 zile", pai atunci plateste pentru un spatiu de magazin fizic.
Vrei sa faci concurenta magazinelor fizice pe chirii mai mici, pai atunci ia-o si pe asta cu "14 zile". :)

Legea este foarte buna. Cand induci oamenii in eroare, sau ii amagesti cu descrieri pompoase fara legatura cu realitatea, pai sa te astepti ca poti sa te trezesti cu produsul inapoi.
Eu incurajez returnarea produselor cand omul se simte pacalit.

Returul " fara niciun motiv " trecut in lege este ca sa nu o mai lungim . :wink: :)

P.S. nu am returnat niciun produs niciodata si nici garantii nu semnez. Nu am avut probleme niciodata. Cred ca este cineva sus care supravegheaza si astea . :D

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ovideli »

ionut72 scrie:Ovideli, esti genul de persoana patrunsa de spirit civic, care asmute politia locala pe babele care vand o legatura de marar la marginea drumului? Ca impresia asta o lasi dupa topicul asta. :(
Ti-ai creat o impresie gresita, nu asmut pe nimeni impotriva nimanui (am spus mai inainte, nu am nicio problema cu nici un magazin de pescuit), am vrut doar sa va supun discutiei o problema de care ne lovim toti pina la urma de la cumparator pina la patron de magazin.
Mi-as fi dorit sa intre in discutie si alti patroni de magazine de pescuit, dar se pare ca nu are curaj nimeni decit Dan Mitranescu.
Din punctul meu de vedere Dan are dreptate, legea este foarte buna, atit pt cumparator dar si pt magazin, problemele apar atunci cind unul din cei doi semnatari ai contractului la distanta incearca sa se pacaleasca unul pe altul, dar mai mult, incearca sa gaseasca tot felul de chichite in lege in asa fel incit sa nu o respecte nici unul nici celalalt.
Ultima oară modificat Joi Feb 01, 2018 22:44 de către ovideli, modificat 1 dată în total.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:
Daca-i pe asa, de ce sa ne rezumam doar la magazinele online, de ce sa nu poti returna orice produs, inclusiv pe cele cumparate din magazinele fizice, din orice motiv si/sau fara nici un motiv, in termen de 14 zile? Care ar fi diferenta? Evident, nici una, cand returul se poate face fara un motiv intemeiat.
Diferenta este ca in online produsele nu se pot vedea real.


Nu e nici o diferenta, nu vorbim despre situatiile in care descrierile din online n-au nici o legatura cu realitatea. Ca, atunci, da, e absolut firesc ca produsul sa fie returnat. Nimeni nu contesta asta.

Ci ne referim la cazul in care, o.k, n-ai vazut produsul real, l-ai cumparat totusi, l-ai folosit (sic!) si, fara nici un motiv intemeiat, legislatia tampa iti da privilegiul (ca n-are nici o legatura cu dreptul) sa-l inapoiezi ... pentru ca poti! Ceea ce este o magarie, sustinuta legal, si de catre stat si de catre legiuni de rataciti, carora le-a umplut capul, acelasi stat, de asa-zise "drepturi".
Returul " fara niciun motiv " trecut in lege este ca sa nu o mai lungim . :wink: :)
Aha, deci nu, legislatia nu e buna, ci de-a dreptul cretina!
P.S. nu am returnat niciun produs niciodata si nici garantii nu semnez. Nu am avut probleme niciodata. Cred ca este cineva sus care supravegheaza si astea. :D
Procedezi gresit, zic unii de pe aci, astfel incurajezi ilegalitatile comise de catre magazine! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ionut72 »

ovideli scrie:
ionut72 scrie:Ovideli, esti genul de persoana patrunsa de spirit civic, care asmute politia locala pe babele care vand o legatura de marar la marginea drumului? Ca impresia asta o lasi dupa topicul asta. :(
Din punctul meu de vedere Dan are dreptate, legea este foarte buna, atit pt cumparator dar si pt magazin, problemele apar atunci cind unul din cei doi semnatari ai contractului la distanta incearca sa se pacaleasca unul pe altul.
Pai, nu, legea tocmai ca e gresita exact din acest motiv: ca pacalelile nu se incearca doar de catre o singura parte, ci de ambele.
Ori, in timp ce clientul e acoperit de lege in fata incercarii de pacaleala a magazinului, magazinul, din contra, e obligat, de catre aceeasi lege, sa accepte eventuala pacaleala a clientului.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ionut72 »

Sa exemplific ce vreau sa spun: pe 15 februarie plec pentru 2 saptamani in Olanda, perioada in care am de gand (si) sa pescuiesc la stiuca, cat voi putea de des (vreau sa-mi bat recordul, ramane de vazut daca voi si reusi, am totusi mari sanse, avand in vedere ca PB-ul e de 88 cm, iar lacurile unde voi pescui, Gooimeer si Eemeer, adapostesc sute de exemplare de peste 100 cm - recordul lacurilor este de 141 cm). Plec cu avionul, deci nu pot sa-mi iau lansetele de spinning cu mine (nu intra in bagaje). Aveam de gand sa cumpar unele de acolo, dar, dupa acest topic, mi-a venit o idee "stralucita". De ce as fi prost sa le cumpar, cand pot foarte bine sa le comand online, sa le pescuiesc 2 sapatamani si, apoi, sa le returnez senin?

De prisos sa spun ca nu ma voi preta niciodata la asa ceva, desi as fi acoperit de legislatie.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Returnarea produselor

Mesaj de Vladut Mateianu »

ionut72 scrie:Sa exemplific ce vreau sa spun: pe 15 februarie plec pentru 2 saptamani in Olanda, perioada in care am de gand (si) sa pescuiesc la stiuca, cat voi putea de des (vreau sa-mi bat recordul, ramane de vazut daca voi si reusi, am totusi mari sanse, avand in vedere ca PB-ul e de 88 cm, iar lacurile unde voi pescui, Gooimeer si Eemeer, adapostesc sute de exemplare de peste 100 cm - recordul lacurilor este de 141 cm). Plec cu avionul, deci nu pot sa-mi iau lansetele de spinning cu mine (nu intra in bagaje). Aveam de gand sa cumpar unele de acolo, dar, dupa acest topic, mi-a venit o idee "stralucita". De ce as fi prost sa le cumpar, cand pot foarte bine sa le comand online, sa le pescuiesc 2 sapatamani si, apoi, sa le returnez senin?

De prisos sa spun ca nu ma voi preta niciodata la asa ceva, desi as fi acoperit de legislatie.
:wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Returnarea produselor

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:Sa exemplific ce vreau sa spun: pe 15 februarie plec pentru 2 saptamani in Olanda, perioada in care am de gand (si) sa pescuiesc la stiuca, cat voi putea de des (vreau sa-mi bat recordul, ramane de vazut daca voi si reusi, am totusi mari sanse, avand in vedere ca PB-ul e de 88 cm, iar lacurile unde voi pescui, Gooimeer si Eemeer, adapostesc sute de exemplare de peste 100 cm - recordul lacurilor este de 141 cm). Plec cu avionul, deci nu pot sa-mi iau lansetele de spinning cu mine (nu intra in bagaje). Aveam de gand sa cumpar unele de acolo, dar, dupa acest topic, mi-a venit o idee "stralucita". De ce as fi prost sa le cumpar, cand pot foarte bine sa le comand online, sa le pescuiesc 2 sapatamani si, apoi, sa le returnez senin?

De prisos sa spun ca nu ma voi preta niciodata la asa ceva, desi as fi acoperit de legislatie.
Mai bine iti trimit eu o lanseta cu imprumut ( poate-ti place si vrei sa o platesti :D ), decat sa-ti puna vreun magazin in vedere ca abuzul de drept este pedepsit de lege. :wink: :D
http://www.legal-land.ro/codul-civil-ad ... -de-drept/

Am ceva bun pentru stucile alea : :wink:
https://danmitranescu.ro/lansete-spinni ... -maxx.html

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ovideli »

ionut72 scrie: Nu e nici o diferenta, nu vorbim despre situatiile in care descrierile din online n-au nici o legatura cu realitatea. Ca, atunci, da, e absolut firesc ca produsul sa fie returnat. Nimeni nu contesta asta.

Ci ne referim la cazul in care, o.k, n-ai vazut produsul real, l-ai cumparat totusi, l-ai folosit (sic!) si, fara nici un motiv intemeiat, legislatia tampa iti da privilegiul (ca n-are nici o legatura cu dreptul) sa-l inapoiezi ... pentru ca poti! Ceea ce este o magarie, sustinuta legal, si de catre stat si de catre legiuni de rataciti, carora le-a umplut capul, acelasi stat, de asa-zise "drepturi"
Daca este asa cum spui de ce facem recomandari de genul dute in magazin si vezi cum ti se pare mulineta sau lanseta, pipaie, atinge si dupa aceea vezi cum te impaci cu ea in lansare.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”