Returnarea produselor

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ionut72 »

ovideli scrie:
ionut72 scrie: Nu e nici o diferenta, nu vorbim despre situatiile in care descrierile din online n-au nici o legatura cu realitatea. Ca, atunci, da, e absolut firesc ca produsul sa fie returnat. Nimeni nu contesta asta.

Ci ne referim la cazul in care, o.k, n-ai vazut produsul real, l-ai cumparat totusi, l-ai folosit (sic!) si, fara nici un motiv intemeiat, legislatia tampa iti da privilegiul (ca n-are nici o legatura cu dreptul) sa-l inapoiezi ... pentru ca poti! Ceea ce este o magarie, sustinuta legal, si de catre stat si de catre legiuni de rataciti, carora le-a umplut capul, acelasi stat, de asa-zise "drepturi"
Daca este asa cum spui de ce facem recomandari de genul dute in magazin si vezi cum ti se pare mulineta sau lanseta, pipaie, atinge si dupa aceea vezi cum te impaci cu ea in lansare.
Pai, pentru ca asta e calea fireasca! Din acest motiv le facem. Ba, mai mult, avand in vedere descrierile stiintifico-fantastice care insotesc diverse produse aflate la vanzare (descrieri pe care magazinul le ia, de regula, de la producator, nu sunt opera lui), magazinele te si atentioneaza ca imaginile atasate produsului pot fi inselatoare.

Ce vreau sa spun e ca legea asta e o tampenie populista, inainte de aparitia ei deja exista posibilitatea de retur oferita benevol de catre multe magazine, la termene care le depasesc, deseori, pe cel impus de legislatie, acela de 14 zile. Dar, cu anumite conditii, absolut legitime. Conditii pe care, asa cum bine ai observat tu insuti, legea le-a omis cu desavarsire.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ovideli »

ionut72 scrie:Pai, pentru ca asta e calea fireasca! Din acest motiv le facem. Ba, mai mult, avand in vedere descrierile stiintifico-fantastice care insotesc diverse produse aflate la vanzare (descrieri pe care magazinul le ia, de regula, de la producator, nu sunt opera lui), magazinele te si atentioneaza ca imaginile atasate produsului pot fi inselatoare.
Deci pot sa returnez lanseta fara nici o justificare (art.9 alin.1), atentie (nu motiv intemeiat), sunt doua chestiuni total diferite.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:Sa exemplific ce vreau sa spun: pe 15 februarie plec pentru 2 saptamani in Olanda, perioada in care am de gand (si) sa pescuiesc la stiuca, cat voi putea de des (vreau sa-mi bat recordul, ramane de vazut daca voi si reusi, am totusi mari sanse, avand in vedere ca PB-ul e de 88 cm, iar lacurile unde voi pescui, Gooimeer si Eemeer, adapostesc sute de exemplare de peste 100 cm - recordul lacurilor este de 141 cm). Plec cu avionul, deci nu pot sa-mi iau lansetele de spinning cu mine (nu intra in bagaje). Aveam de gand sa cumpar unele de acolo, dar, dupa acest topic, mi-a venit o idee "stralucita". De ce as fi prost sa le cumpar, cand pot foarte bine sa le comand online, sa le pescuiesc 2 sapatamani si, apoi, sa le returnez senin?

De prisos sa spun ca nu ma voi preta niciodata la asa ceva, desi as fi acoperit de legislatie.
Mai bine iti trimit eu o lanseta cu imprumut ( poate-ti place si vrei sa o platesti :D ), decat sa-ti puna vreun magazin in vedere ca abuzul de drept este pedepsit de lege. :wink: :D
http://www.legal-land.ro/codul-civil-ad ... -de-drept/
Dane, vorbim discutii. Legea a fost data tocmai ca sa n-o mai lungim (te-am citat). Arata-mi tu mie magazinul ala care-si permite (d.p.d.v. al imaginii, nu ma refer la partea financiara) sa dea in judecata un client pentru abuz de drept, care e si cvasi-imposibil de dovedit. Ce "abuz de drept", cand legislatia specifica, clar, posibilitatea returului fara motiv si, mai grav, fara sa precizeze conditiile in care se poate face acest retur.

Reciteste , cu atentie, postarile lui Ovideli, si ai sa vezi cam cum vede el returul. Da, am cumparat mulineta X, am folosit-o 5 zile si vreau s-o inapoiez- A, cutia mulinetei s-a rupt, ca a plouat pe ea, dar legislatia nu spune nimic despre chestia asta, sunteti obligati s-o primiti si cu ambalajul deteriorat. Daca nu, ANPC-ul va va face o vizita!

Am ceva bun pentru stucile alea : :wink:
https://danmitranescu.ro/lansete-spinni ... -maxx.html

Mersi mult, am recomandat-o (si am si vandut-o), la randu-mi, dar nu e ce vreau :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ionut72 »

ovideli scrie:
ionut72 scrie:Pai, pentru ca asta e calea fireasca! Din acest motiv le facem. Ba, mai mult, avand in vedere descrierile stiintifico-fantastice care insotesc diverse produse aflate la vanzare (descrieri pe care magazinul le ia, de regula, de la producator, nu sunt opera lui), magazinele te si atentioneaza ca imaginile atasate produsului pot fi inselatoare.
Deci pot sa returnez lanseta fara nici o justificare (art.9 alin.1), atentie (nu motiv intemeiat), sunt doua chestiuni total diferite.
Pai, da, exact asta e problema legislatiei, ca nu conditioneaza posibilitatea returului de un motiv intemeiat, ci o poti face fara nici o justificare. Ba, mai mult, poti s-o faci si daca ai deteriorat ambalajul. Nu? Adica, sa se spele aia pe cap cu produsul.
Ultima oară modificat Vin Feb 02, 2018 8:49 de către ionut72, modificat 1 dată în total.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ovideli »

ionut72 scrie:Sa exemplific ce vreau sa spun: pe 15 februarie plec pentru 2 saptamani in Olanda, perioada in care am de gand (si) sa pescuiesc la stiuca, cat voi putea de des (vreau sa-mi bat recordul, ramane de vazut daca voi si reusi, am totusi mari sanse, avand in vedere ca PB-ul e de 88 cm, iar lacurile unde voi pescui, Gooimeer si Eemeer, adapostesc sute de exemplare de peste 100 cm - recordul lacurilor este de 141 cm). Plec cu avionul, deci nu pot sa-mi iau lansetele de spinning cu mine (nu intra in bagaje). Aveam de gand sa cumpar unele de acolo, dar, dupa acest topic, mi-a venit o idee "stralucita". De ce as fi prost sa le cumpar, cand pot foarte bine sa le comand online, sa le pescuiesc 2 sapatamani si, apoi, sa le returnez senin?

De prisos sa spun ca nu ma voi preta niciodata la asa ceva, desi as fi acoperit de legislatie.
exemplul tau e foarte bun, ce faci in cazul in care "dupa doua saptamini de folosire" (daca nu esti incepator cred ca e suficient sa lansezi de citeva ori ca sa-ti faci o parere) constati ca ceva nu ti se potriveste (nu lanseaza suficient, nu-ti place finisajul ..... nu stiu .....etc). Ce faci, o returnezi sau ramai cu bani dati pt ca nu te pretezi la mirlanii cum zicea cineva mai inainte?
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ionut72 »

ovideli scrie:
ionut72 scrie:Sa exemplific ce vreau sa spun: pe 15 februarie plec pentru 2 saptamani in Olanda, perioada in care am de gand (si) sa pescuiesc la stiuca, cat voi putea de des (vreau sa-mi bat recordul, ramane de vazut daca voi si reusi, am totusi mari sanse, avand in vedere ca PB-ul e de 88 cm, iar lacurile unde voi pescui, Gooimeer si Eemeer, adapostesc sute de exemplare de peste 100 cm - recordul lacurilor este de 141 cm). Plec cu avionul, deci nu pot sa-mi iau lansetele de spinning cu mine (nu intra in bagaje). Aveam de gand sa cumpar unele de acolo, dar, dupa acest topic, mi-a venit o idee "stralucita". De ce as fi prost sa le cumpar, cand pot foarte bine sa le comand online, sa le pescuiesc 2 sapatamani si, apoi, sa le returnez senin?

De prisos sa spun ca nu ma voi preta niciodata la asa ceva, desi as fi acoperit de legislatie.
exemplul tau e foarte bun, ce faci in cazul in care "dupa doua saptamini de folosire" (daca nu esti incepator cred ca e suficient sa lansezi de citeva ori ca sa-ti faci o parere) constati ca ceva nu ti se potriveste (nu lanseaza suficient, nu-ti place finisajul ..... nu stiu .....etc). Ce faci, o returnezi sau ramai cu bani dati pt ca nu pretezi la mirlanii cum zicea cineva mai inainte?
Pai, ce faci, daca ai luat-o dintr-un magazin fizic si, dupa cateva lansari, constati ca nu lanseaza suficient? Ramai cu banii dati? Care e diferenta?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ovideli »

ionut72 scrie:Pai, ce faci, daca ai luat-o dintr-un magazin fizic si, dupa cateva lansari, constati ca nu lanseaza suficient? Ramai cu banii dati? Care e diferenta?
Pai diferenta a spus-o si Dan mai inainte faptul ca poti sa vezi real produsul. Normal ca nu poti sa o testezi in magazin.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Returnarea produselor

Mesaj de gabi1 »

Dacă mai trăia Agatha Christie poate vă ajuta să desluşiţi enigma. Mai aveţi o şansă, la Haga.
lăudaţi, şi cântaţi şi vă bucuraţi... :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ionut72 »

ovideli scrie:
ionut72 scrie:Pai, ce faci, daca ai luat-o dintr-un magazin fizic si, dupa cateva lansari, constati ca nu lanseaza suficient? Ramai cu banii dati? Care e diferenta?
Pai diferenta a spus-o si Dan mai inainte faptul ca poti sa vezi real produsul. Normal ca nu poti sa o testezi in magazin.
In regula, il vezi, real, si, dupa, constati ca nu ti se potriveste - nu lanseaza suficient. Ce faci?

Avem asa:

- online, nu vezi produsul, il cumperi, dar, contati mai tarziu, ca nu e ceea ce voiai tu. Il poti returna, fara justificari. Sau, constati ca ti se potriveste, iti faci treaba cu el si, dupa 2 saptamani, il returnezi pentru ca iti da voie legislatia. Shahjaban a observat bine: aparitia legislatiei asteia a avut ca efect abuzuri pe banda rulanta din partea consumatorilor.
- fizic, vezi produsul, il cumperi, dar, constati mai tarziu, ca nu e e ceea ce voiai tu. Nu-l poti returna fara justificari.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ovideli »

ionut72 scrie: fizic, vezi produsul, il cumperi, dar, constati mai tarziu, ca nu e e ceea ce voiai tu. Nu-l poti returna fara justificari.
Daca-l vezi fizic si-l cumperi din magazin legislatia nu-ti permite sa-l returnezi, sau vrei sa spui ca-l vezi fizic dar il cumperi on line ca sa ai posibilitatea sa-l returnezi in 14zile (pai atunci la ce-l mai cumperi?, ca nu inteleg, inseamna ca ai probleme la mansarda)
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”