Returnarea produselor

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Returnarea produselor

Mesaj de gabi1 »

Pentru produsele "resigilate" există legislaţie legată de preţ?
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Returnarea produselor

Mesaj de eugen dragnea »

Sionut scrie:
eugen dragnea scrie:chiar am auzit de un vanzator din alt domeniu care atunci cand avea nevoie urgent de cash desigila diverse produse care se vindeau foarte greu si le baga la super promotie).
Nu putea sa-l bage direct la super-promotie ? De ce se mai obosea sa-l desigileze ?
Pai nu putea pentru ca lasa impresia ca ar fi ceva in neregula cu produsul daca-l vindea prea ieftin si primul lucru care-ti vine in minte este ca ar putea fi un produs contrafacut :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie: Suma micilor magarii facute de magazine in descrierea produselor,
Nu magazinele online fac magarii in descrierea produselor. De regula, aceste descrieri sunt copiate, ad litteram, de pe siteurile producatorilor. Sau sunt primite de la importatori (care, la randu-le, le primesc de la producatori).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ionut72 »

eugen dragnea scrie:
Sionut scrie:
eugen dragnea scrie:chiar am auzit de un vanzator din alt domeniu care atunci cand avea nevoie urgent de cash desigila diverse produse care se vindeau foarte greu si le baga la super promotie).
Nu putea sa-l bage direct la super-promotie ? De ce se mai obosea sa-l desigileze ?
Pai nu putea pentru ca lasa impresia ca ar fi ceva in neregula cu produsul daca-l vindea prea ieftin si primul lucru care-ti vine in minte este ca ar putea fi un produs contrafacut :wink:
Ce inseamna, domnule, sa cresti cu impresia eronata ca pretul mare reflecta, neaparat, calitatea sau conformitatea produselor! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Returnarea produselor

Mesaj de ovideli »

eugen dragnea scrie:Toata treaba sta tot pe raportul pierdere/castig,si anume,ce castig eu ca magazin daca am o politica de retur foarte permisiva? pai imi cresc vanzarile cu cel putin 5-10%! si ce pierd? pai retur fac cam 1% din clienti si pana la urma pot sa dau produsul desigilat cu 25%-30% reducere
Pai daca cresc vinzarile din cauza politicii de retur "foarte permisiva" de ce nu adopta toate magazinele aceasta politica? Din ce spui tu, eu ca simplu cumparator, deduc ca unele magazine au marfa de calitate beton si pot adopta orice politica "permisiva" iar celelalte vind marfa de "doi lei" si incearca sa puna tot felul de conditii la politicile de retur astfel incit cumparatorii sa nu poata trimite marfa retur (retur fac cam 1% din clienti) .
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Returnarea produselor

Mesaj de eugen dragnea »

ovideli scrie: Pai daca cresc vinzarile din cauza politicii de retur "foarte permisiva" de ce nu adopta toate magazinele aceasta politica? Din ce spui tu, eu ca simplu cumparator, deduc ca unele magazine au marfa de calitate beton si pot adopta orice politica "permisiva" iar celelalte vind marfa de "doi lei" si incearca sa puna tot felul de conditii la politicile de retur astfel incit cumparatorii sa nu poata trimite marfa retur (retur fac cam 1% din clienti) .
Pentru ca nu toti gandesc in perspectiva...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”