coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
onu_eckou3
pescar de competitie
Mesaje: 1306
Membru din: Mar Iun 08, 2010 11:39
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de onu_eckou3 »

salut,

eu am fost fan inox. am avut x2 calibur pe care l am folosit fara probleme si am fost multumit de el, am avut anaconda scepter pod care e mai stabil pt ca are 2 bare centrale, am avut si solar worldwide ( ce e drept fara kitul euro) pe care nu prea l am folosit si acum am skypod.

din punctul meu de vedere in afara de aspect principalul avantaj al rododurilor din inox enumarete mai sus este ca picioarele pot fii folosite ca picheti si daca ai buzzbari si de 3 si de 4 cum am avut le poti folosii pe picheti cate 2 deoarece buzzbarii au filet pe mijloc astfel incat eu puteam sa folosesc buzzbarul de 3 in spate si buzzbarul de 4 in fata astfel incat foloseam cate 2 lansete pe fiecare set.

ca si stabilitate toate sunt cam la fel. weekendul trecut m a prins o furtuna si mi a daramat skypodul fara nici o problema si de asemenea prietenului mei care are solar globetrotter.

avantajul la skypod este ca exista anchor feet sau anchor pods care sunt niste talpici care se pun pe picioare acestea avand gaura pentru cuie de cort. insa eu nu am avut cuie sa le bag in pamant pe furtuna.

skypodul isi pierde mai repede culoarea si se zgarie fiind vopsit fata de cele din inox care estetic rezista perfect.

in rest cred ca tine doar de fiecare ce preferea iar din punctul meu de vedere sky ul este un rodpod mai degraba modern, gadget pe cand solarul este o bijuterie.

Avatar utilizator
sportiv7pescuit
Mesaje: 185
Membru din: Mar Mai 08, 2012 8:43
Puncte: 0
Localitate: Campina
Contact:

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de sportiv7pescuit »

catalinfish

Eu iti spun decat atat : Sky-ul e mai bun decat EURO WORLDWIDE.Daca e sa ne luam dupa ce au zis ceilalti baieti,atunci si mai bine ar fi sa-ti i-ei X2 CALIBUR (bun la pret,stabil si cu un design atragator...e din otel inoxidabil nu din inox!),dar deja deviem de la subiect.Daca ai de aruncat bani...ia-ti un rodpod de la MECCANICA VADESE si nu o sa te mai intereseze alta marca niciodata.
PS-E doar parerea unei persoane care a avut cam toate gadget-urile sau bijuteriile (imi place cum suna -- mare adevar "onu_eckou3") astea ce tin de pescuit,fapt ce m-a facut sa-mi dau si eu cu presupusul!

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de Florin Pata »

Am Solar worldwide de 3 ani !!! Nu l-a daramat nici o furtuna pana acum!Este o bijuterie!Desigur eu prefer intotdeauna sa-l "asigur" cu un pichet "Fox" :D in fata atunci cand malul este abrupt.
Am pierdut un "surub" pe care l-am cumparat rapid.
PS Skypod nu am avut!!!

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de danutlupu »

Am Sky si o singura data mi-a cazut in apa cand era pe un ponton neancorat si l-a maturat vantul dar nu l-a rasturnat, a culisat pe ponton efectiv pana s-a terminat pontonul. Tre sa mai precizez ca a fost ultimul rod pod dintre cele de pe balta care a cazut in apa, chiar si acoperisul de la cabana a fost smuls inaintea lui.
Am prins o vijelie care ne-a smuls Comanderul iar eu si cu un coleg ne dadeam cu winterskinul pe dealuri adica am zburat efectiv cativa metri si avem amandoi peste 100 kg, fox-ul avea ancore de picioare - acolo a stat.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de razvan u. »

Am avut sky pod vreo 2 ani, timp in care l-am folosit intens.
Rezultate: vopsea decolorata si zgariata, joc in buzz bar-i datorita pieselor de plastic cu ajutorul carora se rigidizeaza, husa cu fermoar defect. L-am vandut.
De 2 ani am solar. Este ca in prima zi. Se poate regla in toate feluri posibile si imposibile.
Minusurile ar fi ca se monteaza\demonteaza un pic mai mult ca si timp in comparatie cu sky.
Totul este, pana la urma, o chestie de gust.
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de gor965 »

sportiv7pescuit scrie:.........Pe mine m-a scapat de aceasta grija NICK 95 :wink:...daca tot e sa ne laudam.
Intreaba-l pe Nini cum i-a sarit Nick 95 in apa de pe Stg. Gorgan, cu toate lansetele pe el ! :D

p.s.
Un rod pod stabil are ori greutatea f. mare ori centrul de greutate foarte jos !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de Dan Mitranescu »

Am si eu o rugaminte / intrebare . Care sunt defectele sau neajunsurile rod-pod-ului de la Hakuyo in comparatie cu modelele prezentate in acest topic ?
Ma refer la acesta :
http://danmitranescu.ro/108-1054/ROD-PO ... O-INOX.php

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de gor965 »

Dan Mitranescu scrie:Am si eu o rugaminte / intrebare . Care sunt defectele sau neajunsurile rod-pod-ului de la Hakuyo in comparatie cu modelele prezentate in acest topic ?
...........
Scrie Hakuyo pe el ! :lol:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de Dan Mitranescu »

gor965 scrie:
Dan Mitranescu scrie:Am si eu o rugaminte / intrebare . Care sunt defectele sau neajunsurile rod-pod-ului de la Hakuyo in comparatie cu modelele prezentate in acest topic ?
...........
Scrie Hakuyo pe el ! :lol:
Gresit . Nu scrie . :D

P.S. Se livreaza cu un marker permanent in vederea brand-uirii liber alese . :D

Avatar utilizator
MeluCatelu
Mesaje: 131
Membru din: Mar Oct 16, 2012 19:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de MeluCatelu »

Dan Mitranescu scrie:Am si eu o rugaminte / intrebare . Care sunt defectele sau neajunsurile rod-pod-ului de la Hakuyo in comparatie cu modelele prezentate in acest topic ?
Ma refer la acesta :
http://danmitranescu.ro/108-1054/ROD-PO ... O-INOX.php
Este mult prea scump.
Cam cu 40% mai scump decat "pretul corect" :wink:
C.S. CARP ZONE

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”