coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
MeluCatelu
Mesaje: 131
Membru din: Mar Oct 16, 2012 19:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de MeluCatelu »

Dan Mitranescu scrie:
gor965 scrie:
Dan Mitranescu scrie:Am si eu o rugaminte / intrebare . Care sunt defectele sau neajunsurile rod-pod-ului de la Hakuyo in comparatie cu modelele prezentate in acest topic ?
...........
Scrie Hakuyo pe el ! :lol:
Gresit . Nu scrie . :D

P.S. Se livreaza cu un marker permanent in vederea brand-uirii liber alese . :D
Asta este Dane: nu scrie ce trebuie pe el! :wink:
C.S. CARP ZONE

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de razvan u. »

Dan Mitranescu scrie:Am si eu o rugaminte / intrebare . Care sunt defectele sau neajunsurile rod-pod-ului de la Hakuyo in comparatie cu modelele prezentate in acest topic ?
Ma refer la acesta :
http://danmitranescu.ro/108-1054/ROD-PO ... O-INOX.php
Iti raspund eu: am folosit acest rod pod 2 ani de zile. Este fara cusur: reglabil in toate felurile posibile, stabil, full inox, picioare lungi gen sky, picioare scurte gen pescuit englezeste, indestructibil.
Inca ceva: manerul mulinetei de pe postul 3 al rod pod-ului nu atinge barele centrale de rigidizare ale rod pod-ului.
La Euroworldwide se intampla acest lucru. :wink:
L-am vandut ca s-a gaurit husa de transport. :D

Pentru cine isi va pune intrebarea cum am pescuit eu cu un rod pod 2 ani(2010-2012) care abia l-ai scos anul asta pe piata, raspunsul este aici:
http://www.chronocarpe.com/starbaits-sp ... -4934.html
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
sportiv7pescuit
Mesaje: 185
Membru din: Mar Mai 08, 2012 8:43
Puncte: 0
Localitate: Campina
Contact:

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de sportiv7pescuit »

gor965 scrie:
sportiv7pescuit scrie:.........Pe mine m-a scapat de aceasta grija NICK 95 :wink:...daca tot e sa ne laudam.
Intreaba-l pe Nini cum i-a sarit Nick 95 in apa de pe Stg. Gorgan, cu toate lansetele pe el ! :D

p.s.
Un rod pod stabil are ori greutatea f. mare ori centrul de greutate foarte jos !
Nu te contrazic,cu toate ca teoretic e imposibil....practic da,dar asta in conditiile sa prinzi o mare-mare vijelie,rodpodul sa fie in pozitia de baza si...la marginea pontonului (daca nu,chiar cu un picior in "gol").
p.s.- este cel mai greu rodpod care l-am avut (mai greu decat cele enuntate mai sus) si printr-o pozitionare potrivita poti umbla si la centrul de greutate (vb unui coleg pescar:iti ia rodpodul doar cu ponton cu tot!).
-mai e si varianta ca Nini sa nu fi avut baitrunner-ul pus sau ma rog,frana slabita....restul se intelege de la sine ! :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de Dan Mitranescu »

MeluCatelu scrie:
Dan Mitranescu scrie:Am si eu o rugaminte / intrebare . Care sunt defectele sau neajunsurile rod-pod-ului de la Hakuyo in comparatie cu modelele prezentate in acest topic ?
Ma refer la acesta :
http://danmitranescu.ro/108-1054/ROD-PO ... O-INOX.php
Este mult prea scump.
Cam cu 40% mai scump decat "pretul corect" :wink:
Nu stiu la ce te raportezi Bogdan .
Fata de depozitul Hakuyo este cu 30% mai scump , fata de fabrica din China este cu 50% mai mult , fata de pretul de colectare deseuri inox este cu 90% mai scump.
Eu sunt multumit totusi de acest produs , in varianta finala de vanzare ( cu amanuntul ) am / are cel mai mic pret , poate cu 40% mai putin fata de acelasi produs la alte brand-uri.

Ca te referi la un suport care costa 800 de lei doar ca sustine in echilibru niste lansete este alta treaba .
Si eu am folosit pana sa il gasesc pe acesta varianta de 300 de lei de la Hakuyo . In unele situatii eram nevoit sa folosesc rod-pod-ul ( pontoane ) , dar il intaream cu 4 picheti pe colturi .
Ceva stabil sub 1200 lei nu am gasit pe piata , iar Daiwa sau Alcatraz X2 ( singurele stabile sub aceasta suma) erau prea joase si cu posturile prea apropiate.

Pana anul trecut am fost adeptul pichetilor datorita pretului prea mare alocat unui simplu suport de lansete pe care il doream totusi stabil. Acum am vandut toti pichetii ( mai mult pomana decat vanzare - sper sa citeasca beneficiarul :D ) )
Pescuiesc numai cu rod-pod-ul de inox de la Hakuyo si cine ma cunoste stie ca nu fac nici cel mai mic compromis in alegerea echipamentului de concurs de dragul reclamei , fara insa a arunca cu banii nejustificat .

Mai stabil nu stiu sa existe , mai robust / durabil / indestructibil / simplu de montat / distanta intre posturi / pret / garantie , iar nu stiu .
Asa ca il bag in seria de produse pe care le recomand, fara nici cea mai mica teama ca imi pateaza numele .

Avatar utilizator
Rahan
Mesaje: 401
Membru din: Dum Feb 24, 2008 14:46
Puncte: 0
Localitate: Turda-Cluj Napoca

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de Rahan »

"sportiv7pescuit"
In topic se face referire la modelul EURO WORLDWIDE si acela sigur nu e "full inox" ....

Am trait s-o aud si pe asta!, eu il am de 2 ani si nu am ce sa-i reprosez este full inox si sunt foarte multumit, de sky pod nu pot sa zic nimic deoarece nu am avut. Sa faca solarul si variante de EURO WORLDWIDE care nu sunt "full ionx"?, este pentru prima data cand aud asa ceva, dar orice este posibil.
BORN TO FISH
Stai departe de oamenii care îţi micşorează ambiţia.

Avatar utilizator
sportiv7pescuit
Mesaje: 185
Membru din: Mar Mai 08, 2012 8:43
Puncte: 0
Localitate: Campina
Contact:

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de sportiv7pescuit »

Rahan scrie:"sportiv7pescuit"
In topic se face referire la modelul EURO WORLDWIDE si acela sigur nu e "full inox" ....

Am trait s-o aud si pe asta!, eu il am de 2 ani si nu am ce sa-i reprosez este full inox si sunt foarte multumit, de sky pod nu pot sa zic nimic deoarece nu am avut. Sa faca solarul si variante de EURO WORLDWIDE care nu sunt "full ionx"?, este pentru prima data cand aud asa ceva, dar orice este posibil.
E semn bun daca ai trait sa o auzi si pe asta si ca sa nu zici ca sunt baiat rau...in premiera pentru tine tin sa te anunt ca exista si varianta EURO WORLDWIDE realizat dintr-o combinatie de inox+fibra de carbon.Modelul tau la "nastere" a fost botezat WORLDWIDE,model care prin adaugarea acelui kit de conversie a devenit tot un EURO WORLDWIDE (cel cu carbon s-a "nascut" in zona EURO,deci...).Hai sa punem frana cu geneza asta ca nu ajungem nicaieri...O seara buna.

Avatar utilizator
Rahan
Mesaje: 401
Membru din: Dum Feb 24, 2008 14:46
Puncte: 0
Localitate: Turda-Cluj Napoca

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de Rahan »

sportiv7pescuit scrie:
Rahan scrie:"sportiv7pescuit"
In topic se face referire la modelul EURO WORLDWIDE si acela sigur nu e "full inox" ....

Am trait s-o aud si pe asta!, eu il am de 2 ani si nu am ce sa-i reprosez este full inox si sunt foarte multumit, de sky pod nu pot sa zic nimic deoarece nu am avut. Sa faca solarul si variante de EURO WORLDWIDE care nu sunt "full ionx"?, este pentru prima data cand aud asa ceva, dar orice este posibil.
E semn bun daca ai trait sa o auzi si pe asta si ca sa nu zici ca sunt baiat rau...in premiera pentru tine tin sa te anunt ca exista si varianta EURO WORLDWIDE realizat dintr-o combinatie de inox+fibra de carbon.Modelul tau la "nastere" a fost botezat WORLDWIDE,model care prin adaugarea acelui kit de conversie a devenit tot un EURO WORLDWIDE (cel cu carbon s-a "nascut" in zona EURO,deci...).Hai sa punem frana cu geneza asta ca nu ajungem nicaieri...O seara buna.
"Iti multumesc pt aceasta informatie", totusi tin sa cred ca joci in alt film. Toate cele bune.
BORN TO FISH
Stai departe de oamenii care îţi micşorează ambiţia.

max-carpfishing
Mesaje: 151
Membru din: Lun Dec 05, 2011 22:34
Puncte: 0
Localitate: Roma

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de max-carpfishing »

Solar Euro Worldwide si Solar Euro Worldwide in carbon & inox sunt prea fragile (mai ales cand bei pra mult :lol: )...se pierde timp aiurea cu maruntisurile la montaj.La banii aceia exista si alte variante de rod poduri din inox mult mai bune,mai performante si mai faine ca design.
Sky Podul Fox cu toate ca este cel mai versatil rod pod de pe piata,are si el o groaza de neajunsuri pentru pretul de magazin pe care il are...si in acest caz sunt variante de rod pod-uri mult mai Ok decat Sky-ul.
I-a sarit Nick 95 in apa!!!...Chestia asta se poate intampla doar daca rod podul este montat cand e furtuna,in pozitia normala cu picioarele inaltate la maxim,altfel daca il montezi cu cap,nici uraganul Katrina nu il poate clinti. :wink:
Eu am Teck Nick 95 si-l recomand...stabilitate maxima,chiar daca nu se monteaza si demonteaza mega rapid ca altele...totul este un bloc,fantastic in orice!...chiar daca il montez pe pietris sta fix ca si cum ar fi fost montat pe o placa de ciment,cu adevarat uimitor!

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de Stoica dragos »

sportiv7pescuit scrie:
Rahan scrie:"sportiv7pescuit"
In topic se face referire la modelul EURO WORLDWIDE si acela sigur nu e "full inox" ....

Am trait s-o aud si pe asta!, eu il am de 2 ani si nu am ce sa-i reprosez este full inox si sunt foarte multumit, de sky pod nu pot sa zic nimic deoarece nu am avut. Sa faca solarul si variante de EURO WORLDWIDE care nu sunt "full ionx"?, este pentru prima data cand aud asa ceva, dar orice este posibil.
E semn bun daca ai trait sa o auzi si pe asta si ca sa nu zici ca sunt baiat rau...in premiera pentru tine tin sa te anunt ca exista si varianta EURO WORLDWIDE realizat dintr-o combinatie de inox+fibra de carbon.Modelul tau la "nastere" a fost botezat WORLDWIDE,model care prin adaugarea acelui kit de conversie a devenit tot un EURO WORLDWIDE (cel cu carbon s-a "nascut" in zona EURO,deci...).Hai sa punem frana cu geneza asta ca nu ajungem nicaieri...O seara buna.
cred ca subiectul topicului era comparatia intre sky si euro worldwide de INOX ... nu cel de carbon care are si denumirea worldwide pod advanced carbon composite ....acel kit de conversie este practic transformarea lui worldwide de la pescuitul tipic englezesc "scurt" la pescuitul european .... am vazut ca de la inceputul topicului sustii ca fox este mai ..., mai... , mai... mai bun ... eu inteleg ca esti un fan sky pod, dar nu ai cum sa zici ca euroworldwide de la solar " INOX" este mai slab ca fox-ul ... intradevar skypod-ul nou este super stabil si bun dar dupa un sezon de pescuit, poate doua isi pierde stabilitatea miscanduse din cauza acelor sisteme de plastic ...pe cand solarul este la fel de stabil si dupa 5 ani
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: coparatie rod pod SKY POD FOX EUROWORLDWIDE SOLAR

Mesaj de gor965 »

max-carpfishing scrie:.............
I-a sarit Nick 95 in apa!!!...Chestia asta se poate intampla doar daca rod podul este montat cand e furtuna,in pozitia normala cu picioarele inaltate la maxim,altfel daca il montezi cu cap,nici uraganul Katrina nu il poate clinti. :wink:
Am mentionat patania lui Nini nu ca sa sugerez ca Nick 95 ar fi un rodpod instabil ci doar ca sa se stie ca uneori, in anumite conditii, poate sa se rastoarne . Nu stiu cati pescari stau sa studieze in timpul unei furtuni, directia si viteza vantului la rafala, portanta lansetelor si a firelor, ptr. ca apoi sa regleze pozitia picioarelor rodpod-ului ca sa-i schimbe centrul de greutate.

Asta era pozitia rodpod-ului lui Nini cand l-a daramat o rafala de vant (rafala a fost una tare)
Imagine


...dupa ce l-a scos din apa, l-a ancorat !
Imagine
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”