Mulineta DAM Quick Z-Base

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

radoi iulian
Mesaje: 52
Membru din: Sâm Dec 20, 2014 0:08
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de radoi iulian »

Oliver24 scrie:Mulțumesc pentru opinii. Am căutat foarte mult pe net în legătură cu DAM. Trebuie să vă spun că a fost o firmă dragă mie în copilărie, deoarece erau de o calitate extrem de bună. Cu toate acestea, DAM a căzut foarte mult după ce a fost achiziționată de către un fond de investiții olandez care nu a fost interesată de tradiția de peste 100 de ani a mărcii și a pasat-o la alte societăți. Firma a fost foarte aproape de a intra în insolvență, însă a fost salvată de angajații cu vechime și de către cumpărătorii fideli care au cumpărat datoria de la creditorii DAM.

Trebuie spus că la momentul de față tot ce înseamnă DAM se produce în fabrici din China cu toate consecințele de rigoare: prețul este mai mic, însă calitativ nu sunt convins momentan că se ridică la nivelul lansetelor Shimano sau Daiwa, chiar dacă vorbim de modele cu prețuri asemănătoare. De fapt, asta este și nelămurirea mea.

Personal, mi se pare trist că marea piața europeană a ustensiilor de pescuit ușor-ușor a plecat pe piața sâmbetei și calitatea se produce în Corea (Okuma) sau Japonia (Shimano). Desigur, mai nou toată lumea produce în China, însă nu este același lucru dacă mulineta este de fapt un produs total chinnezesc pe care DAM va pune sigla, sau este o mulinetă proiectată undeva în Japonia și fabricarea se realizează conform indicațiilor prestabilite. O analiză detaliată a marilor firme europene (Silstar, Balzer, DAM, Cormoran) poate ar merita o discuție separată.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de ionut72 »

Oliver24 scrie:
Personal, mi se pare trist că marea piața europeană a ustensiilor de pescuit ușor-ușor a plecat pe piața sâmbetei și calitatea se produce în Corea (Okuma) sau Japonia (Shimano). Desigur, mai nou toată lumea produce în China, însă nu este același lucru dacă mulineta este de fapt un produs total chinnezesc pe care DAM va pune sigla, sau este o mulinetă proiectată undeva în Japonia și fabricarea se realizează conform indicațiilor prestabilite. O analiză detaliată a marilor firme europene (Silstar, Balzer, DAM, Cormoran) poate ar merita o discuție separată.
Sigur ca nu este acelasi lucru, insa lucrurile nu se petrec asa. Si Daiwa, Shimano (ca si DAM si altele), cand au plecat in China, au facut-o dintr-un singur motiv: costurile (dintre care cele mai importante sunt cele cu forta de munca si cu taxele). Odata cu mutarea in China/Malaezia, au mutat si know-how-ul (echipamente, tehnologie, proiectare).

La produsele premium au pastrat productia in Japonia, pentru ca, pentru un consumator de astfel de produse, nu pretul e cel mai important.

Ca un corolar, prin 2006 mi-am luat un Passat Limusine B6 (urmatorul dupa cocosat). Am avut destule probleme cu el, printre care si ambreiajul cazut la 60000 de km. Toata lumea mi-a spus povestea: pai, ia-ti, domnule, masina din Germania, pentru Germania, ca e altceva! Nu era nimic altceva, s-a demonstrat ulterior ca, inclusiv masinile construite pentru piata din Germania, fusesera dotate cu fix acelasi kit de ambreiaj, produs la ... Bragadiru. Care cadea pe capete, inclusiv la clientii nemti, care-si luasera masinile din Germania.

Am pescuit cu mulinetele DAM Quick Z-Base. Singurul inconvenient l-am gasit la frana, care, intr-adevar, este super rapida, dar, in drill, nu lucreaza foarte bine (in opinia mea).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Driscu Radu »

Salut ionuț de curiozitate cat de rapida e frână eu la ale mele fsx de la ora 9 la12 cum sar spune trece de la frână liberă la o frână de intepare si ulterior prin mici ajustări pot face Zbate e mai rapid eu neputând mana pe ele pana in prezent.Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de ionut72 »

Driscu Radu scrie:Salut ionuț de curiozitate cat de rapida e frână eu la ale mele fsx de la ora 9 la12 cum sar spune trece de la frână liberă la o frână de intepare si ulterior prin mici ajustări pot face Zbate e mai rapid eu neputând mana pe ele pana in prezent.Multumesc anticipat.
De la 6 (frana libera complet) la 12 frana stansa complet. O juma de tura.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Oliver24
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 04, 2017 1:09

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Oliver24 »

ionut72 scrie:
Oliver24 scrie:
Personal, mi se pare trist că marea piața europeană a ustensiilor de pescuit ușor-ușor a plecat pe piața sâmbetei și calitatea se produce în Corea (Okuma) sau Japonia (Shimano). Desigur, mai nou toată lumea produce în China, însă nu este același lucru dacă mulineta este de fapt un produs total chinnezesc pe care DAM va pune sigla, sau este o mulinetă proiectată undeva în Japonia și fabricarea se realizează conform indicațiilor prestabilite. O analiză detaliată a marilor firme europene (Silstar, Balzer, DAM, Cormoran) poate ar merita o discuție separată.
Sigur ca nu este acelasi lucru, insa lucrurile nu se petrec asa. Si Daiwa, Shimano (ca si DAM si altele), cand au plecat in China, au facut-o dintr-un singur motiv: costurile (dintre care cele mai importante sunt cele cu forta de munca si cu taxele). Odata cu mutarea in China/Malaezia, au mutat si know-how-ul (echipamente, tehnologie, proiectare).

Când eram eu copil, pe la sfârșitul anilor 90, tata mi-a cumpărat o lansetă Silstar din două bucăți și o mulintă Balzer. Ulterior mi-am mai achiziționat și eu și el una alta. Vreu să spun că lanseta o mai am și astăzi și este funcțională. Alte produse de la Silstar și DAM am mai achiziționat pe la începutul/mijlocul anilor 2000, însă calitate era execrabilă. Cel puțin mulinetele au cedat nepermis de repede iar la Cormoran frana era dezastru. Scăderea calității era foarte vizibilă. Era perioada în care a apărut Okuma pe piața (sau am început eu să aud de ea)....altă viață. Din punct de vedere calitativ era cu mult peste concurența germanilor. În concluzie, nu te contrazic, dar aș adăuga că din punctul meu de vedere, firmele europene au căzut foarte mult calitativ. La asta se adaugă lipsa de inovare și nepăsarea investitorilor (Silstar și DAM). Astfel cum ai spus, și alte firme au început producția in China, dar pe când acestea se ridicau (Okuma, Shimano, Daiwa) europenii cădeau. Este clar că firmele europene au avut și au probleme în continuare pe piața ustensiilor de pescuit.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de ionut72 »

Oliver24

Hai sa ne gandim asa: ce interes ar mai avea o firma, in ziua de azi, sa faca doar produse indestructibile, pe care clientul sa le foloseasca zeci de ani? Paradigma s-a schimbat, cerintele sunt altele, departamentele de vanzari stiu sigur ca exista mii de clienti care isi schimba sculele de pescuit dupa nici un sezon de folosire. Cate anunturi de vanzare de genul "vand mulinete, ca noi, folosite o partida, le vand pentru ca vreau sa fac un up-grade" ai vazut? Iti spun eu, sunt cu sutele.

Fiecare mulineta noua are un plus de sclipici, super mega oscilation, frana super extra rapida etc. si tre sa se si bata in preturi cu concurenta. De unde sa tai? Evident, de la calitate si fiabilitate.

Toate firmele producatoare din domeniu au suferit aceeasi transformare. Vorbeai de Okuma? Compara o Powerliner de dinainte de 2007, cu una de astazi. La fel o Banax Helicon. Compara o Ultegra XSA cu o XTD. Compara o Entoh de acum o decada cu cea actuala. ETC.

Pe de alta parte, daca suntem corecti cu noi insine, trebuie sa recunoastem ca democratizarea asta, a dus piata pescuitului acolo unde este. Daca n-ar fi existat produsele acestea, n-am fi avut nici 10% dintre pescarii care au, astazi, pasiunea asta.

Nu sculele de pescuit ne lipsesc noua, ci lacurile cu peste!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de ionut72 »

La asta as mai adauga ca e fireasca cresterea si decaderea oricarei firme. Gandeste-te la Nokia, ca sa dau doar un singur exemplu. :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de gabi1 »

A fost odată ca-n povești...când mureau crapii de bătrâni și nu avea cine să-i prindă. :wink:
http://www.alanhawk.com/reviews/quk51.html
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Driscu Radu
Mesaje: 306
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Driscu Radu »

Oliver ceea ce in adresa postata de tine sunt niste mulineta care aveau un singur mare defect nu se făceau si pentru stangaci.As mai adauga un jim hill si poate lista ar fii completa. Pe de alta parte azi cam cât dai cam atâta face,Oricum o mulineta intre 500-800 lei ar trebui să te tina intre 5-10 ani fara sa se întâmple ceva cu ele in sens sa se strice .Pentru uz normal nu cred că se merita sa cheltui mai mult de 300 de euro pe un combo ,indiferent de stilul de pescuit.

Oliver24
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 04, 2017 1:09

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Oliver24 »

ionut72 scrie:Oliver24

Hai sa ne gandim asa: ce interes ar mai avea o firma, in ziua de azi, sa faca doar produse indestructibile, pe care clientul sa le foloseasca zeci de ani? Paradigma s-a schimbat, cerintele sunt altele, departamentele de vanzari stiu sigur ca exista mii de clienti care isi schimba sculele de pescuit dupa nici un sezon de folosire. Cate anunturi de vanzare de genul "vand mulinete, ca noi, folosite o partida, le vand pentru ca vreau sa fac un up-grade" ai vazut? Iti spun eu, sunt cu sutele.

Tu nu ai cumpăra o mulinetă mai scumpă dar foarte robustă fabricată în Japonia cu o garanție de 5-6 ani? Mie mi se pare extrem de ciudat cum se invocă faptul că cerințele clienților au provocat aceast consumerism cu produse ieftine fabricate in China. Părerea mea este că nu este așa, tocmai companiile au fost cele care în vederea maximizării profitului au reușit să introducă acest tip de consumerism. Cu toate acestea, cred că sunt din ce în ce mai mulți consumatori care ar dori produse durabile și ar și da bani mai mulți pe ele.

Fiecare mulineta noua are un plus de sclipici, super mega oscilation, frana super extra rapida etc. si tre sa se si bata in preturi cu concurenta. De unde sa tai? Evident, de la calitate si fiabilitate.

Toate firmele producatoare din domeniu au suferit aceeasi transformare. Vorbeai de Okuma? Compara o Powerliner de dinainte de 2007, cu una de astazi. La fel o Banax Helicon. Compara o Ultegra XSA cu o XTD. Compara o Entoh de acum o decada cu cea actuala. ETC.

Cât a fost un Powerliner vechi și cât este unul nou? Eu am plătit 150 de euro pentru o Ultegra. Să vedem cât va rezista... De ce pe vremuri pe bani mai puțini făceau lucruri mai de calitate iar acum pe bani mai mulți cumpărăm made in China? O Daiwa de 900 de lei de ex. (Emblem sau Windcast) se face tot în China. Pe vremuri nici nu ne imaginam să dăm 200 de euro pe o mulinetă și cu toate astea, produsele mai ieftine rezistau infim mai mult.

Pe de alta parte, daca suntem corecti cu noi insine, trebuie sa recunoastem ca democratizarea asta, a dus piata pescuitului acolo unde este. Daca n-ar fi existat produsele acestea, n-am fi avut nici 10% dintre pescarii care au, astazi, pasiunea asta.

Sunt de acord, consumerismul a dus piața unde este acuma. Păi ori de câte ori calc in magazin las acolo pe ”nimicuri” cateva sute de lei..

Nu sculele de pescuit ne lipsesc noua, ci lacurile cu peste!
Total de acord, si discutia asta ar merita dezbatuta.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”