Mulineta DAM Quick Z-Base

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de ionut72 »

marian_popescu scrie: Ai si tu niste ani de cand esti in bransa si stii ce mulinete se faceau, si nu neaparat pe bani multi. Adu_ti aminte ce mulinete cu 1_2 rulmenti vindea magazinul tau, made in Korea, inca le gasesti perfect functionale pe olx

Mulinetele alea coreene nu erau pe bani chiar putini. :) Mai mult, nu aveau 1-2 rulmenti, ci 4 -varianta 5400, respectiv 6 varianta 5600.

In ce ma priveste, stiu ce mulinete se faceau, in 2002, am luat din Anglia (ca-n Romania nu se gaseau) BBLC-urile. Care au costat 203 euro/bucata. Ceea ce, iarasi, nu insemna deloc putini bani (mai ales la momentul respectiv). Doar ca, la acest nivel de pret, nu vom mai vedea, probabil niciodata, mulinete ca acelea. Le-am vandut in 2010 (pe motiv ca renunt la pescuitul la crap - ce gluma buna) si erau impecabile. E adevarat, ca am si avut grija de ele.

Totusi, sa ne gandim ca acea mulineta a rezistat 14 ani in productie (din 1999 pana in 2012 inclusiv), ceea ce, d.p.d.v. al firmei Shimano, ca afacere, n-a fost tocmai ce voiau ei. Da, le-au consolidat renumele la nivel mondial (pe piata japoneza Daiwa detine suprematia absoluta) pe partea de mulinete, alaturi de Aero Technium, Stella etc (pescuitul nu inseamna nici 5% din ceea ce produce Shimano), care, insa, renume, oricum il aveau. Problema cu aceste mulinete era ca, odata ce le luai, te opreai din cumparat alte mulinete (exemplu cazul meu, le-am tinut 8 ani).

Ceea ce s-a intamplat a fost, dupa cum spuneam, explozia pescuitului la crap (mai ales in Europa), unde, cel putin firmele japoneze, s-au prins repede ca standardele de calitate cerute si acceptate de clienti sunt la un nivel mai redus decat cele din Japonia. Progresiv, au incercat marea cu degetul si ... au vazut ca le merge.

In cazul DAM-MAD s-a produs acest efect pe o cale un pic diferita, ei au detinut, mult timp, suprematia pe piata europeana, ceea ce le-a tocit oarecum simtul de conservare a valorii afacerii, ajungand (din cauza greselilor de strategie si management) pana in pragul falimentului. Cand s-au trezit, aveau in fata un tablou complet diferit, pe de-o parte colosii japonezi isi adaptasera deja cerintele si preturile la piata europeana + aparatia firmelor chinezesti, cu produse nu foarte calitative, dar la preturi imbatabile (plus furtul de proprietate intelectuala, de neoprit). Tentatia de a reduce, la randu-le, costurile cu orice pret (inclusiv prin relocarea in China) a fost prea mare.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de marian_popescu »

Helicoanele? Pai nu ziceam de alea, foarte misto mulinete si acum, dar Korea sa fie. Eu vazusem vreo doua anunturi pe olx cu mulinete shina friends, by gipo pescar :) , LA alea ma refeream

Ce vremuri, ce scule...

Si acum merg pe balta cu gipo prestige telecarp de 3,90 cu 3,5 lbs. Se uita ciudat baietii pe mv2, pana vad ca prind malul celalat cu naditor si fir de 0,30 la pontoanele 7-8

Iar bblc-urile, e bine ca le_ai luat din gbr la banii AIA, ca gipo le aducea cam la 12 milioane pana sa apara concurenta

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de gabi1 »

marian_popescu scrie:Helicoanele? Pai nu ziceam de alea, foarte misto mulinete si acum, dar Korea sa fie. Eu vazusem vreo doua anunturi pe olx cu mulinete shina friends, by gipo pescar :) , LA alea ma refeream

Ce vremuri, ce scule...

Si acum merg pe balta cu gipo prestige telecarp de 3,90 cu 3,5 lbs. Se uita ciudat baietii pe mv2, pana vad ca prind malul celalat cu naditor si fir de 0,30 la pontoanele 7-8

Iar bblc-urile, e bine ca le_ai luat din gbr la banii AIA, ca gipo le aducea cam la 12 milioane pana sa apara concurenta
...Energoteam dx kevlar... :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Oliver24
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 04, 2017 1:09

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Oliver24 »

Pe mine asta mă frământă cel mai mult: acum 15 ani la un preț mare, puteai să îți achiziționezi mulinete foarte bune care să reziste 14 ani. Acum la aceeași bani nu mai ai aceeași calitate. Japonezii și așa zisele firme europene de crap (cele înșirate mai sus) care produc totul în China au inundat piața europeană și la momentul de față nu există producător european care să facă mulinete la calitatea de dinainte. Eu cred că ar exista o nișă de pescari care le-ar aprecia și le-ar achiziționa în dauna produselor chinezești cu marketingul corespunzător.

Driscu Radu
Mesaje: 304
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Driscu Radu »

Oliver problema o vad in alta parte si anume, tu sau alti prieteni ca tine o sa vreti sa tineti o mulineta 14 ani(indiferent de marca sau tipu de pescuit). Si ca o sugestie trebuie sa alegi o calitate si un compromis in functie de nevoile si asteptarile pe care le ai le ai tu de la acel produs.Totul trebuie sa fie un compromis.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de ionut72 »

Oliver24 scrie:Pe mine asta mă frământă cel mai mult: acum 15 ani la un preț mare, puteai să îți achiziționezi mulinete foarte bune care să reziste 14 ani. Acum la aceeași bani nu mai ai aceeași calitate. Japonezii și așa zisele firme europene de crap (cele înșirate mai sus) care produc totul în China au inundat piața europeană și la momentul de față nu există producător european care să facă mulinete la calitatea de dinainte. Eu cred că ar exista o nișă de pescari care le-ar aprecia și le-ar achiziționa în dauna produselor chinezești cu marketingul corespunzător.
Asta tine, in primul rand, de politicile cretine de taxare, impozitare si reglementare europeana, care ar duce pretul mulinetelor foarte sus. Coroboreaza asta cu faptul ca nisa aceea ar fi foarte mica si ai raspunsul de ce nu exista. In plus, banii nu mai sunt aceeasi, puterea lor de cumparare e erodata constant prin fenomenul inflatei monetare. Exista si astazi mulinete capabile sa reziste 15 ani de folosinta. Pretul lor e insa prohibitiv pentru consumatorul mediu european (ce sa mai vorbim de cel roman).

Oferta creeaza cererea si, in pescuit, cand spun oferta, ma refer la lacuri/rauri cu peste. Mare. Pe care, la noi in tara, le numeri pe degetele de la o mana. Mai mult, sunt foarte putine persoane, raportat la nr total de pescari, care sa-si permita carpfishingul sportiv. Ca, noi vrem sau nu sa recunoastem, e o ocupatie scumpa.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Oliver24
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 04, 2017 1:09

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Oliver24 »

Astăzi am fost prin magazinele de pantofi. Mi-am dat seama că pantofii sunt fabricați fie in Vietnam sau Malaezia fie în....Europa și surpriză...România. Marile branduri care își comercializează produsele ca ”made in Italy” sunt făcuți cel puțin parțial în țări ca România, după care se trimit în Italia pentru retușul final. Vezi exemplul fabricilor ”secrete” Louis Vuitton de pe la noi. Evident că informațiile de genul se țin sub preș că dacă află consumatorul vest-european bogat că pantofii lui sunt fabricați de fapt în România s-ar enerva...

Pe de altă parte, am văzut foarte multe branduri care sunt fabricate în Europa, dar nu în Uniunea Europeană. Spre ex. Albania sau Bosnia. Cred că forța de muncă este net inferioară acolo... Prețul: 350 -400 de lei (nu chiar mic pentru un consumator mediu). Și cu toate asta au profit.

De ce nu ar merge asta și la ustensii? De ce japonezii și sud-koreeni au astfel de produse pentru piața lor cât și pentru piața europeană dar europenii nu au un astfel de produs nici măcar pentru propria piață. DAM ar trebui să scoată o mulinetă ”made in Germany” pentru crap..

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de ionut72 »

Oliver24 scrie:Astăzi am fost prin magazinele de pantofi. Mi-am dat seama că pantofii sunt fabricați fie in Vietnam sau Malaezia fie în....Europa și surpriză...România. Marile branduri care își comercializează produsele ca ”made in Italy” sunt făcuți cel puțin parțial în țări ca România, după care se trimit în Italia pentru retușul final. Vezi exemplul fabricilor ”secrete” Louis Vuitton de pe la noi. Evident că informațiile de genul se țin sub preș că dacă află consumatorul vest-european bogat că pantofii lui sunt fabricați de fapt în România s-ar enerva...

Pe de altă parte, am văzut foarte multe branduri care sunt fabricate în Europa, dar nu în Uniunea Europeană. Spre ex. Albania sau Bosnia. Cred că forța de muncă este net inferioară acolo... Prețul: 350 -400 de lei (nu chiar mic pentru un consumator mediu). Și cu toate asta au profit.

De ce nu ar merge asta și la ustensii? De ce japonezii și sud-koreeni au astfel de produse pentru piața lor cât și pentru piața europeană dar europenii nu au un astfel de produs nici măcar pentru propria piață. DAM ar trebui să scoată o mulinetă ”made in Germany” pentru crap..
Printre altele, ma ocup si de bocanci si ghete, la mana a doua (import Elvetia, Anglia, Italia). Nu stiu ce mare secret e asta, cand sunt o destule perechi de incaltaminte pe a caror eticheta scrie clar si mare ca sunt "made in Romania" (evident un eufemism cat casa, productia nereducandu-se doar la asamblare). Iar consumatorii vest-europeni n-au nici o problema sa-i foloseasca.

In opinia mea, DAM (si restul) ar trebui sa scoata o mulineta fiabila si atat, indiferent unde e produsa.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Mariusduta
Mesaje: 26
Membru din: Vin Iun 22, 2018 15:15
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Mulineta DAM Quick Z-Base

Mesaj de Mariusduta »

Folosite de mine in 2020.Niste jucarii la propiu.Nu recomand

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”