CE ESTE RAU IN ASTA :

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei I scrie:Dane este adevărat că există și câteva prevederi bune in schimbarea legilor justiției însă direcția în care acestea sunt construite apăra interesele unui grup de penali. Cu asta nu pot fi deacord. Nu mai vorbesc de necesitatea acestor schimbări în legile justiției în raport cu alte lucruri mult mai importante pentru România de care ar trebui să se preocupe in regim de urgență guvernul și parlamentul. Americanii au un interes clar în România, cel de aliat strategic împotriva Rusiei, care pe lângă securitate militară înseamnă că România va cheltui niste bani care se duc la Americani. Securitatea are un preț iar asta nu înseamnă că ne vindem țara americanilor. Ies in stradă Dane pentru că nu suport pumnul în gură, pentru că îmi doresc legea lustrației, pentru că nu suport ca o șleahtă de hoți să conduca destinele și viitorul copiiilor mei. Că și alții fură da, că și alții au furat, da, însă niciunii nu au furat legi, nu au băgat pumnul în gura cetățeanului, nu s-au pisat pe România ca ăștia. Și...se poate și altfel Dane, chiar și în România. Pt asta ies in stradă fără a fi manipulat!
Poate sunt penali pentru ca asa vrea justitia, pentru ca poate asa vrea cineva cu interese in tara asta.
Si eu sunt "penal" Andrei ! Mi-a dovedit-o un vecin , ca am facut ditamai ilegalitatea, construind o casa pe proprietatea mea, cu toate avizele posibile.
Si pe vremea lui Ceausescu au fost multi "penali" ce ulterior s-a demonstrat ca erau super oameni.
Sunt zeci, poate sute de cazuri in istori, in care "penalii" erau adevarate caractere.

P.S. tu crezi ca o persoana manipulata stie ca este manipulata ? :D

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de pharaoh »

Dane, daca pleaca multinationalele astea, o sa se duca dracului si Dedeman.
PS: nu mai citi luju.ro
Marius Sârbu

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de iulius_gherase »

pe mine ma mira totusi cum se scot dosarele astea de la naftalina, pentru fapte comise in urma cu ani de zile, despre care se stia(nu a fost secret de stat cazul Belina ca totusi s-a dat hotarare de Guvern, s-a publicat aia)...modalitatea asta de anchetare cu comunicate de presa, defilarea suspectilor si e greu de explicat celor ce nu a vazut un dosar DNA sau o ancheta DNA in desfasurare cate abuzuri se comit...chiar daca iti dovedesti nevinovatia, anii aia in care te-ai luptat sa ti-o dovedesti, nu ti-i mai da nimeni inapoi, stresul continuu, viata de familie de obicei distrusa,sanatate varza, prestigiul sau imaginea ta complet si iremediabil terfelita, asupra caruia va plana intotdeauna o suspiciune, chiar daca ai fost dovedit nevinovat...
nu stiu ce sa spun, fara sa iau apararea guvernarii actuale, cred ca va cam grabiti cu iesitul in strada si sa dea Dumnezeu sa nu aveti treaba cu justitia...nu stiu daca ati mai iesi in strada a doua oara pentru apararea independentei justitiei( nu vorbim aici de o amenda pe care ati contestat-o si ati castigat)...
P.S. intamplator Tudorel a fost profesorul meu de Drept Penal
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

iulius_gherase scrie: ma mira aceasta solutie...in practica intalnita des(intamplarea face ca am lucrez in domeniul proprietatii si a urbanismului), e foarte greu sa darami o constructie realizata fara autorizatie, daramite o constructie cu autorizatie...sincer astea cu cai exceptionale e frectie la os...sunt chestii ce tin de procedura si nu de fondul cauzei(la revizuire sunt niste motive) si astea de obicei nu le gresesc...
poate te ajuta
http://www.legal-land.ro/cedo-demolarea ... onventiei/
Stiu, m-am documentat foarte bine in ultima perioada.
Casa mea este inclusiv intabulata. Este greu sa se ajunga la demolare si sper sa nu fiu eu primul caz din tara. Totusi, daca imi fac calculele si imi recuperez bani la cedo, (cum ai sesizat, acolo orice sentinta devine lege, nu ca la noi, cu interpretari diferite de la o zi la alta ... ), poate si o despagubire morala, cu ce mai strang si eu, fac una si mai mare , sa pomeneasca ! :D Glumesc. Banii sunt nimic in comparatie cu ce implica o astfel de poveste.

In alta ordine de idei. Legat de caile exceptionale de atac, am gasit personal o "portita" pe care credeam ca avocatii o ascund, dar incep sa cred ca nu prea este stiuta, pentru ca toti cei cu care am vorbit, au fost mirati, dar in acelasi timp au spus ca este super idee. ( ma intrebau de la cine o stiu :D )

O spun aici si sper sa o afle cati mai multi oameni, care au probleme asemanatoare in justitie.
Asa cum au fost modificate legile, daca la recurs ai pierdut, nu mai ai ce sa faci. ( nu prea am inteles eu ce rol mai are fondul, cand la apel se dicteaza tot, dar nu am "aprofundat" si asta ... :) )
Caile extraordinare de atac sunt limitate la cu totul alte lucruri, decat judecata in sine. Daca judecatorul a zis "asa" , asa este si nu mai ai cum sa ataci asta. Deci "Dumnezeu" ...

Caile exceptionale de atac sunt Contestatia in anulare si Revizuirea. Nu intru in amanunte, cine are de a face cu asa ceva, le gaseste si le citeste imediat.
Nu ai cum sa te incadrezi in ele, pentru ca sunt chestii periferice procesului in sine, fara sa fie luata in calcul judecata in sine, asa cum spuneam.
Intre toate astea este si "daca judecatorul a primit un avertisment in legatura cu procesul". Aici se poate face Revizuire.
Bun, dar lumea trecea prea repede peste aceasta prevedere. "De unde si pana unde sa primeasca judecatorul avertisment sau alta mustrare".
Aici am intervenit eu . :)
Pai ii faci plangere la CSM pentru "grava neglijenta" ( lucru care face referire directa la nerespectarea legii in procesul vizat, unde era "Dumnezeu" ). La CSM sunt 5 judecatori si cel putin sper sa fie mai atenti. Daca ai dreptate, judecatorul primeste un "avertisment" sau eventual o taiere din salariu, pana la excluderea din magistratura. Nu ne intereseaza, este importanta obtinerea cel putin a unui avertisment.
Acesta este motiv de Revizuire a procesului ! :wink:

Daca raspunsul de la CSM nu este favorabil, nici acolo nu se mai stopeaza lucrurile, cum era inainte. Se poate merge si mai departe, la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Andrei I »

Dan Mitranescu scrie:
Andrei I scrie:Dane este adevărat că există și câteva prevederi bune in schimbarea legilor justiției însă direcția în care acestea sunt construite apăra interesele unui grup de penali. Cu asta nu pot fi deacord. Nu mai vorbesc de necesitatea acestor schimbări în legile justiției în raport cu alte lucruri mult mai importante pentru România de care ar trebui să se preocupe in regim de urgență guvernul și parlamentul. Americanii au un interes clar în România, cel de aliat strategic împotriva Rusiei, care pe lângă securitate militară înseamnă că România va cheltui niste bani care se duc la Americani. Securitatea are un preț iar asta nu înseamnă că ne vindem țara americanilor. Ies in stradă Dane pentru că nu suport pumnul în gură, pentru că îmi doresc legea lustrației, pentru că nu suport ca o șleahtă de hoți să conduca destinele și viitorul copiiilor mei. Că și alții fură da, că și alții au furat, da, însă niciunii nu au furat legi, nu au băgat pumnul în gura cetățeanului, nu s-au pisat pe România ca ăștia. Și...se poate și altfel Dane, chiar și în România. Pt asta ies in stradă fără a fi manipulat!
Poate sunt penali pentru ca asa vrea justitia, pentru ca poate asa vrea cineva cu interese in tara asta.
Si eu sunt "penal" Andrei ! Mi-a dovedit-o un vecin , ca am facut ditamai ilegalitatea, construind o casa pe proprietatea mea, cu toate avizele posibile.
Si pe vremea lui Ceausescu au fost multi "penali" ce ulterior s-a demonstrat ca erau super oameni.
Sunt zeci, poate sute de cazuri in istori, in care "penalii" erau adevarate caractere.

P.S. tu crezi ca o persoana manipulata stie ca este manipulata ? :D
Dane tu muncești pt banii tăi și eu cred că îi poți justifica. Tu judeci acum subiectiv prin prisma situației personale aflate în "litigiu". Nu ai 27 milioane de euro făcuți din munca "cinstită" ca funcționar al statului? A nu ai...
De manipulare nimeni nu e ferit însă cred că ești deacord cu mine că e invers proporțională cu IQ-ul și inteligența emoțională a celui către care ea e îndreptată...și lăsând modestia la o parte, prost nu sunt.
Milionar excentric

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Florin Pata »

Dane , imi pare rau pentru ce ti se intampla . Din pacate au suferit abuzuri mai mari ,chiar si persoane mult mai potente financiar decat tine . Tot din pacate unii dintre romani sunt specializati in activitatea de a se lovi...puternic cu stangul in dreptul . Noile legi ale justitiei nu sunt perfecte dar reprezinta un pas urias in directia responsabilizarii factorilor din justitie si stoparii abuzurilor incredibile pentru un stat de drept din UE .
Vad ca in contextul legilor actuale si "luptei anticoruptie formidabile" cu aceleasi "icoane anticoruptie" de peste 20 de ani Romania devine tot mai corupta .Numai romanii sunt maximum de corupti...avem Microsoft fara Microsoft , EADS fara EADS , Bechtel fara Bechtel ....multe altele :
https://lupuldacicblogg.wordpress.com/2 ... u-straine/
Oare ce inseamna asta , trebuie schimbat ceva sau ...mergem inainte in aceleasi conditii ? Ce vad eu in prezent :
- sunt executati nu coruptii ci oricine indrazneste sa se opuna intereselor straine cu dosare inventate , politice sau de "20 de ani"
- sunt executati cei care spun adevarul si dezvaluie mizeriile si nu coruptii
- sunt executati majoritatea oamenilor de afaceri romani in defavoarea intereselor straine
- "unii" tot primesc medalii de la state straine...oare de ce ?
- toti strainii sunt impotriva modificarilor legilor justitiei si pastrarea in functie a actualelor "icoane anticoruptie" , oare de ce ...nu cred ca ne doresc binele ci isi urmaresc interesele financiare
- orice cetatean plateste pentru greselile lui...magistratii de ce NU ?
Tot aud chestia asta cu PRO UE , PRO SUA . PRO Rusia ....dar cand apare si PRO Romania ? Toti sunt cu LUATUL si niciunul cu DATUL sau cu BINELE nostru ! Din cate stiu eu americanii au colaborat excelent anumite perioade cu cei mai mari dictatori ai lumii cat timp interesele americane au fost satisfacute fara sa suspine fata de incalcari incalificabile ale drepturilor si abuzuri impotriva cetatenilor tarilor respective deci i-a durut "in basca" ! In schimb cand s-a inchis robinetul catre ei ...a inceput instant sa le pese de coruptie , drepturi , abuzuri si in numele acestor CUVINTE i-au dat jos cu forta armelor pe fostii lor parteneri de afaceri...acestia devenind instant tirani , dictatori...etc. .

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

pharaoh scrie:Dane, daca pleaca multinationalele astea, o sa se duca dracului si Dedeman.
PS: nu mai citi luju.ro
Nu citesc nimic, din ce ma poate influenta.
Totul este numai matematica si vreu, nu vreu, nu am cum sa scap de ea.

De ce sa plece. Pentru ca nu le convine sa lase in tara nici macar 1% din cifra de afaceri ?
Cand o sa intelegem ca acest 1% este o particica din profitul multinationalelor, dar o suma imensa la nivel national, cu mult peste ce poate fura cineva vreodata in tara asta, atunci totul o sa fie bine. :D

De ce in America, in China, Rusia,..., nu scoate nimeni profitul din tara ?
Coincidenta face ca sunt primele puteri economice din lume. Care este problema ca pleaca unul care nu da nimic ? Automat nu o sa ii mai ia nimeni locul ?

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Dragnea si astia ai lui asta incearca sa faca. Sa stopeze iesitul banilor din tara si sa diminueze controlul justitiei asupra celor care conduc.
Exact. Dictatura, absolutism. Pai daca le iese manevra atunci tu sau eu nu mai avem nicio sansa in justitie impotriva vreunui "conducator" iar tu nu vei mai avea oameni care sa-ti cumpare produsele.
Dan Mitranescu scrie:Sa se imbogateasca astia sa crape, dar cand isi fac case, dau de lucru la oameni aici, cand isi iau masini luxoase, dau de lucru aici, conacele trebuiesc intretinute, daca au prea mult si nu le pazesc, mai se gasesc unii sa ii usureze :D , dar banii raman aici.
Da, supertreaba fac astia cu conace si alte hotii. Ia vezi unde-i cel mai mare somaj din tara:
http://www.anofm.ro/files/Tabele_5.pdf .....jud. Teleorman, normal.
Unde e plin de multinationale vezi si tu cum sta treaba.

Cum naiba poti sa pui botul la prostii debitate de antena3&co, nu stiu. Daca posturile tale erau scrise de popescu(de la alba sau alexandria-care vrei tu) nu interveneam, dar pe tine te stiam baiat destupat.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei I scrie: Dane tu muncești pt banii tăi și eu cred că îi poți justifica. Tu judeci acum subiectiv prin prisma situației personale aflate în "litigiu". Nu ai 27 milioane de euro făcuți din munca "cinstită" ca funcționar al statului? A nu ai...
De manipulare nimeni nu e ferit însă cred că ești deacord cu mine că e invers proporțională cu IQ-ul și inteligența emoțională a celui către care ea e îndreptată...și lăsând modestia la o parte, prost nu sunt.
Am precizat de la inceput ca pot sa fiu subiectiv. Eu unul, iau in calcul si asta. :wink: :D
Multumesc pentru "acoperire" , dar nu sunt usa de biserica. Nu , pentru ca am asta in sanga, dar de cand m-am nascut am dat spaga la spital si la preot, ca toata lumea, am platit meditati intr-un sistem in care numai asa puteai sa inveti, ca toti cei care au vrut asta, am dat spaga la doctori, ca numai asa poti sa traiesti, ca toti ceilalti, am o afacere, pe care o conduc ca toti ceilalti care vor sa traiasca din asta. Cand am sa mor, tot spaga am sa dau, ca toti ceilalti, ca altfel nu ma ingroapa.

Astia de care spui tu, au putut putin mai mult, dar isi cumpara lansete de la mine, isi repara masinile la City Center :) ... si tot asa. Adica banii se invart aici. Ca daca nu mai sunt bani aici, nici nu are ce sa se invarta.

Manipulati suntem tot timpul, plecand de la nevasta. :D Poti sa fii cat de inteligent, to ti-o iei. Dar este altceva cand "profita" de tine unul apropiat, de la care poti sa scoti parleala... :D , fata de unul de la care nu o sa o mai vezi niciodata. :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Dragnea si astia ai lui asta incearca sa faca. Sa stopeze iesitul banilor din tara si sa diminueze controlul justitiei asupra celor care conduc.
Exact. Dictatura, absolutism. Pai daca le iese manevra atunci tu sau eu nu mai avem nicio sansa in justitie impotriva vreunui "conducator" iar tu nu vei mai avea oameni care sa-ti cumpare produsele.
Dan Mitranescu scrie:Sa se imbogateasca astia sa crape, dar cand isi fac case, dau de lucru la oameni aici, cand isi iau masini luxoase, dau de lucru aici, conacele trebuiesc intretinute, daca au prea mult si nu le pazesc, mai se gasesc unii sa ii usureze :D , dar banii raman aici.
Da, supertreaba fac astia cu conace si alte hotii. Ia vezi unde-i cel mai mare somaj din tara:
http://www.anofm.ro/files/Tabele_5.pdf .....jud. Teleorman, normal.
Unde e plin de multinationale vezi si tu cum sta treaba.

Cum naiba poti sa pui botul la prostii debitate de antena3&co, nu stiu. Daca posturile tale erau scrise de popescu(de la alba sau alexandria-care vrei tu) nu interveneam, dar pe tine te stiam baiat destupat.
Nu ma uit decat pe protv. :wink: :wink: Serios, fara nicio legatura cu faptul ca lucrezi pentru ei.
In China , America, Rusia nu este "dictatura" asta de care spui ? Ei de ce o fac si le merge bine ?
Ia incearca sa duci protv americanule in Rusia sau China, sa vezi ce se intampla !
De ce ???

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”