CE ESTE RAU IN ASTA :

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Florin Pata »

Dane pus punctul pe "i" ! Multi nu inteleg faptul ca niciunul dintre cei care ne conduc...din umbra sau la vedere de 27 de ani nu sufera de "grija" poporului . Din pacate singurele optiuni pe care le avem pe moment sunt securistii care vor sa tina banii in tara si securistii care vand totul la straini...e usor de vazut care sunt unii si care sunt ceilalti ! Strict dintre astia , pana apare o alta optiune mai buna ii sustin pe primii !
La obiect raspunsul americanilor deriva din urmatoarele fapte :
- primii vor sa cumpere armament nou din Franta , Germania ...UE care in mare parte sa fie fabricate la noi si sa dezvolte industria de aparare
- ceilalti vor sa cumpere fara licitatie vechiturile americanilor fara sa investeasca 1$ in Romania
Simplu !

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:(5) Pentru repararea prejudiciului, persoana vatamata se poate se poate indrepta cu actiune numai impotriva statului, reprezentat prin Ministerul Finantelor Publice.

Adicatelea socializarea pierderilor, magistratul greseste si plateste statul = noi toti, inclusiv victima, cel care a fost prejudiciat.

Un individ oarecare, cand greseste, plateste de-l ustura: cu libertatea, cu averea etc. Nu la fel se intampla cu magistratii, procurorii, politistii si/sau functionarii publici.
Pai de aici vine si intrebarea, ce este rau in schimbarea legilor justitiei, lucru pentru care unii oameni au iesit in strada.
N-ai inteles, asta e o prevedere din legile propuse de catre onor guvernul PSD!

In rest, exista o regula de aur a antreprenoriatului: profiturile mi le cheltuiesc unde vreau eu (ca sunt ale mele), si asa sistemul fiscalo-birocratic din Romania este un iad. N-are nimeni treaba cu profitul meu, ce fac cu el si unde mi-l cheltuiesc, ca n-a stat nimeni langa mine, sa-si asume riscul si incertitudinea pentru obtinerea lui.

Impozitul pe profit/venit ar trebui sa fie zero. Exista sute de alte taxe fiscale si parafiscale care impiedica formarea de capital in Romania. Atat ne mai trebuie, sa-l punem pe fuga si pe cel existent.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie:
Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Dragnea si astia ai lui asta incearca sa faca. Sa stopeze iesitul banilor din tara si sa diminueze controlul justitiei asupra celor care conduc.
Exact. Dictatura, absolutism. Pai daca le iese manevra atunci tu sau eu nu mai avem nicio sansa in justitie impotriva vreunui "conducator" iar tu nu vei mai avea oameni care sa-ti cumpare produsele.
Dan Mitranescu scrie:Sa se imbogateasca astia sa crape, dar cand isi fac case, dau de lucru la oameni aici, cand isi iau masini luxoase, dau de lucru aici, conacele trebuiesc intretinute, daca au prea mult si nu le pazesc, mai se gasesc unii sa ii usureze :D , dar banii raman aici.
Da, supertreaba fac astia cu conace si alte hotii. Ia vezi unde-i cel mai mare somaj din tara:
http://www.anofm.ro/files/Tabele_5.pdf .....jud. Teleorman, normal.
Unde e plin de multinationale vezi si tu cum sta treaba.

Cum naiba poti sa pui botul la prostii debitate de antena3&co, nu stiu. Daca posturile tale erau scrise de popescu(de la alba sau alexandria-care vrei tu) nu interveneam, dar pe tine te stiam baiat destupat.
Nu ma uit decat pe protv. :wink: :wink: Serios, fara nicio legatura cu faptul ca lucrezi pentru ei.
In China , America, Rusia nu este "dictatura" asta de care spui ? Ei de ce o fac si le merge bine ?
Ia incearca sa duci protv americanule in Rusia sau China, sa vezi ce se intampla !
De ce ???
Mai Dane, tu dai aici link-uri din luju, muju si alte avioane si spui ca te uiti doar la protv. Las-o dreq de treaba :lol:
Ti-am dat un link unde se vede clar cu sta treaba cu hotii aia de-i lauzi ca "tin banii in tara"(lol).
Incep sa inteleg de afacerea ta a ramas la stadiul de magazinas in Rahova.
Unde si ce lucrez eu e irelevant in discutie, nu stiu de ce tot insisti cu bazaconiile astea.Stiu, apari cu astea cand n-ai argumente dar esti departe de realitate si in cazul asta.
Eu am vazut si am si invatat ceva din perioada cu "nu ne vindem tara", tu vad ca ai ramas blocat in nationalismul de neam prost promovat de astia de-s la putere acum.
Argumentatia ta se bazeaza pe comparatia Romaniei cu SUA, Rusia sau China?! Serios?!?

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de iulius_gherase »

Aia cu repararea prejudiciului de catre Ministerul Finantelor e vrajeala...pai aia care castiga la CEDO,tot de acelasi minister sunt platiti si in prezent....cand va plati persoana magistratului, asta daca se baga, le tataia curul,asta insemna raspunderea magistratului...ca asa tot de la prosti ia ministerul ...
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie: Mai Dane, tu dai aici link-uri din luju, muju si alte avioane si spui ca te uiti doar la protv. Las-o dreq de treaba :lol:
Ti-am dat un link unde se vede clar cu sta treaba cu hotii aia de-i lauzi ca "tin banii in tara"(lol).
Incep sa inteleg de afacerea ta a ramas la stadiul de magazinas in Rahova.
Unde si ce lucrez eu e irelevant in discutie, nu stiu de ce tot insisti cu bazaconiile astea.Stiu, apari cu astea cand n-ai argumente dar esti departe de realitate si in cazul asta.
Eu am vazut si am si invatat ceva din perioada cu "nu ne vindem tara", tu vad ca ai ramas blocat in nationalismul de neam prost promovat de astia de-s la putere acum.
Argumentatia ta se bazeaza pe comparatia Romaniei cu SUA, Rusia sau China?! Serios?!?
Avem noi problemele noastre personale si ne reducem la ele de fiecare data. Cum vrei ...
Eu am deschis subiectul asta pentru ca "justitia asta libera" de acum imi darama casa, ca asa vor niste smecheri. Smecherii aia pot sa fie chiar in PSD, nu stiu nimic sigur, dar parerea mea este ca PSD-ul nu are puterea sa manevreze justitia. Cu toti banii lor furati, se pare ca cineva are mai multi ca ei. :wink:

P.S. eu stiu despre tine ca esti venit din Ardeal, ai o firma care colaboreaza cu protv si ca in afara netului esti un om in regula. Asa am aflat atunci .... Daca gresesc cu ceva, te rog sa-mi spui, ca nu vreau sa vorbesc aiurea. Ca drept dovada a bunelor intentii, iti fac si eu ordine in parerile despre mine: magazinasul ala din Rahova de care spui a ajuns 400m patrati in spate si 12 oameni care sunt foarte multumiti ca il ajuta sa existe. Nu ne trebuie mai mult, dar recunos ca nici nu am puterea de mai mult.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de DumiD »

Dane cat la suta din banii care trec prin magazin pleaca in china? Las-o asa cu multinationalele, ca e ipocrizie curata! Ziceai de presedinte...poate nu stii, dar presedintele romaniei este un papitoi din oficiu, datorita constitutiei. Puterea e la victoria si la izvor, nu in cotroceni, ala din cotroceni e chipurile mediator, dar pe romaneste ii zice mascarici. Si nu in ultimul rand, daca voi doriti ca alde dragnea si tariceanu sa-si faca conace cat mai mari, ca o sa aiba nevoie de argati si mancam si noi frimituri, sa fiti sanatosi!!! Eu nu vreau!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de gabi1 »

V-aţi încălzit... "Secretul înţelepciunii este să ştii ce lucruri să treci cu vederea".
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:Dane cat la suta din banii care trec prin magazin pleaca in china? Las-o asa cu multinationalele, ca e ipocrizie curata! Ziceai de presedinte...poate nu stii, dar presedintele romaniei este un papitoi din oficiu, datorita constitutiei. Puterea e la victoria si la izvor, nu in cotroceni, ala din cotroceni e chipurile mediator, dar pe romaneste ii zice mascarici. Si nu in ultimul rand, daca voi doriti ca alde dragnea si tariceanu sa-si faca conace cat mai mari, ca o sa aiba nevoie de argati si mancam si noi frimituri, sa fiti sanatosi!!! Eu nu vreau!
Confunzi banii care ies din tara pentru munca sau produse, cu cei care ies ca profit.
Si america cumpara din China, dar profit din america sa mearga in China, nu ai sa vezi.
Eu daca imi faceam casa in China, recunosc ca eram ipocrit, dar notiunea iese din discutie.
Inclusiv Dong ( Hakuyo ) tot profitul il are investit aici. Copii, casa , masini , ... Tot.
Banii care ies pe munca sau pe produse sunt ceva echitabil. Ce iese fara sa primim nimic in schimb este adevarata pierdere.

Cred ca aceeasi confuzie o faci si legat de salariul pe care il primesti. Nu este un avantaj oferit de multinationala pe care o deservesti facut unui cetatean al Romaniei. Este munca ta, pe care o dai la schimb.

Ma cunosti si stii ca sunt constient ca vorbim teori, fara sa avem puterea sa schimbam ceva, asa ca sa nu o iei personal, ... ca altcineva. :D

Daca te ajuta cu ceva, ti-l ocarasc pe Dragnea cand vrei. :)
In afara de Elena, care a primit 6 ani pentru Gala Bute, fara sa existe nicio proba impotriva ei, nu vreau sa iau pe nimeni in brate :wink: :D dintre politicieni.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de Dan Mitranescu »

gabi1 scrie:V-aţi încălzit... "Secretul înţelepciunii este să ştii ce lucruri să treci cu vederea".
... si pe care sa le treci cu masina. :wink: :D

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: CE ESTE RAU IN ASTA :

Mesaj de DumiD »

Pentru mizeriile prin care treci eu as face plangere la DNA. Uite legea, uite actele, uite aprobarile, uite precedentele si uite solutionarea! Daca e cum zici si judecatorul a facut henț sau e cumatru cu vecinii se intoarce la facultate. Si la intrare, o sa declare presei ca e facatura politica si ca statul paralel nu l-a lasat sa faca bine, ca restul lichelelor carora le doriti conace si averi, ca tin banii in tara...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”